21.9.2020 | Svátek má Matouš


SVĚT: O tom zlostném děvčeti

26.9.2019

Už před časem jsem si řekl, že nenapíšu nikdy nic o Gretě Thunberg, ať plácá co plácá, ať se chová jak chová, ať blbne jak blbne, a to i kdyby nešla do školy ani v pátek, ale třeba už nikdy. Ještě jsem se ve správnosti tohoto postoje utvrdil, když jsem ji viděl na youtroubě, jak vylézá v Novém Jorku z té kocábky zelená, sotva šla a musel ji podepírat její otec nebo co to bylo za dobytka, který ji tomu strádání vystavil. Myslel jsem si: sama si za to může, že se narodila do takové rodiny. Ale nakonec musím nyní - poprvé, ale i naposled - udělat výjimku a pár řádků napsat.

To proto, že jsem zcela omylem, jelikož by mě nikdy nenapadlo se na ten cirkus v OSN programově podívat, přepnul bednu na ČT 24, která se z nějakého zvrhlého důvodu rozhodla klimatický sumýš ONS zpravodajsky pokrýt, jako by šlo o volbu presidenta republiky. A zrovna se začala rozjíždět tahle švédská pološkolačka, takže jsem stihl její projev v té fázi, kdy se metodou samovytáčení dostávala do varu. Upozornil jsem na to spolumarodící manželku a s otevřenými papulami jsme jtu slečnu poslouchali a hlavně sledovali její výraz. Byli jsme ohromeni, zděšeni a zhnuseni. V tomto pořadí se nám ty pocity dostavovaly.

Ta holka byla velkolepě obludná, zlá, plná nenávisti a jakéhosi zvrhlého odhodlání vyzvracet svůj vztek ze zpackaného života na všechny přítomné politiky a velké průmyslníky, kteří si zjevně masochisticky dopřáli to blaho být u toho. Vůbec jsem tomu nerozuměl - ona je uráží, že jí ukradli dětství, a oni se - jako psi zvyklí reagovat panáčkováním a slastným kňučením na nálady svého psychicky nevyrovnaného páníčka - devótně usmívali a ještě jí tleskali. Připomínali samce ledního medvěda v mnichovské zoo, kterého jsme kdysi dávno s dcerami viděli blaženě se sprchovat v moči medvědice močící na skále nad ním.

S manželkou jsme tu televizi po několika minutách vypnuli, protože jsme si řekli, že nemusíme vidět všechno. Jenže oni tam byli v auditoriu a nechali se unést tím nádherným okamžikem, kdy mohou být nasucho jebáni jako nějací péeškáři v martinském tankovém pluku. A pak si s ní sedne ke stolu Anděla Merkel a diskutuje s ní o otáčení zeměkoulí v protisměru jako by se nechumelilo. To je svět, jen co je pravda.

A pak značná část politiků začala horečně přijímat soubory opatření k provedení a prohloubení nápravy a následnému zlepšení klimatu, teploty snižování a CO2 neutralizování. Soubory opatření by těm, kteří jsou starší padesáti let, měly něco připomínat - už jsme v takových zvratkách žili. A jsme v nich zase. Jsem rád, že Andrej Babiš nepřihlížel, netleskal a zaujal diplomaticky odtažitý a dosti realistický postoj.

Svět řídí trubci ochotní si nechat dělat na hlavu a blbnout na kvadrát, protože mají strach, že ztratí mladé voliče. Protože jim jde o korýtka. Nevadí, že se na ten naprosto zbytečný cirkus do sídla OSN slétli ze všech stran soukromými či vládními speciály vypouštějícími zplodiny z desetitisíců spálených tun kerosinu. Hlavně že se přijímají závazky, což působí cynicky hlavně u Číny, Indie, Ruska a jiných. Anděla Merkel, která je kvůli možným příznivým důsledkům, z větší části pofidérním, ochotná svou zelenou politikou zničit Německo, si nechá agendu diktovat zneužitou a zjevně postiženou holkou. Závazky známe. Čím honosněji se přijímají, tím méně se plní. Slova a popsaný papír jsou na nic, činy se vyplatí konat, soustavně a systematicky.

Nemluvilo dítě, že král je nahý. Mluvili skrze dítě marketéři, kteří ji vyrobili, a její naprosto nezodpovědní, opovrženíhodní rodiče. Měli by jim ji odebrat. Jenže by to nepomohlo, už je to venku a nedá se s tím nic dělat. Jediným řešením je Gretu a jí podobné chudáky ignorovat a soustavně nepateticky a nespektakulárně pracovat na rozumném, vědecky a technologicky možném vylepšení našeho prostředí a nenechat ze sebe dělat pitomce. O důvod víc nechovat se jako bájný Západ, který chce být pitomců světlonošem. Jenže současné politické elity tady nejsou na práci, jsou tu na přijímání závazků, teď hned a rychle, když svítí reflektory, blýskají fotoaparáty a novináři se hemží. Politici a práce? Ale no tak...!

Kontrolní otázečka na závěr, soudruzi: Ještě vám připadá jako dobrý nápad popleteného Víta Rakušana nechat volit už šestnáctileté?Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.