4.12.2023 | Svátek má Barbora


SVĚT: O tom zlostném děvčeti

26.9.2019

Už před časem jsem si řekl, že nenapíšu nikdy nic o Gretě Thunberg, ať plácá co plácá, ať se chová jak chová, ať blbne jak blbne, a to i kdyby nešla do školy ani v pátek, ale třeba už nikdy. Ještě jsem se ve správnosti tohoto postoje utvrdil, když jsem ji viděl na youtroubě, jak vylézá v Novém Jorku z té kocábky zelená, sotva šla a musel ji podepírat její otec nebo co to bylo za dobytka, který ji tomu strádání vystavil. Myslel jsem si: sama si za to může, že se narodila do takové rodiny. Ale nakonec musím nyní - poprvé, ale i naposled - udělat výjimku a pár řádků napsat.

To proto, že jsem zcela omylem, jelikož by mě nikdy nenapadlo se na ten cirkus v OSN programově podívat, přepnul bednu na ČT 24, která se z nějakého zvrhlého důvodu rozhodla klimatický sumýš ONS zpravodajsky pokrýt, jako by šlo o volbu presidenta republiky. A zrovna se začala rozjíždět tahle švédská pološkolačka, takže jsem stihl její projev v té fázi, kdy se metodou samovytáčení dostávala do varu. Upozornil jsem na to spolumarodící manželku a s otevřenými papulami jsme jtu slečnu poslouchali a hlavně sledovali její výraz. Byli jsme ohromeni, zděšeni a zhnuseni. V tomto pořadí se nám ty pocity dostavovaly.

Ta holka byla velkolepě obludná, zlá, plná nenávisti a jakéhosi zvrhlého odhodlání vyzvracet svůj vztek ze zpackaného života na všechny přítomné politiky a velké průmyslníky, kteří si zjevně masochisticky dopřáli to blaho být u toho. Vůbec jsem tomu nerozuměl - ona je uráží, že jí ukradli dětství, a oni se - jako psi zvyklí reagovat panáčkováním a slastným kňučením na nálady svého psychicky nevyrovnaného páníčka - devótně usmívali a ještě jí tleskali. Připomínali samce ledního medvěda v mnichovské zoo, kterého jsme kdysi dávno s dcerami viděli blaženě se sprchovat v moči medvědice močící na skále nad ním.

S manželkou jsme tu televizi po několika minutách vypnuli, protože jsme si řekli, že nemusíme vidět všechno. Jenže oni tam byli v auditoriu a nechali se unést tím nádherným okamžikem, kdy mohou být nasucho jebáni jako nějací péeškáři v martinském tankovém pluku. A pak si s ní sedne ke stolu Anděla Merkel a diskutuje s ní o otáčení zeměkoulí v protisměru jako by se nechumelilo. To je svět, jen co je pravda.

A pak značná část politiků začala horečně přijímat soubory opatření k provedení a prohloubení nápravy a následnému zlepšení klimatu, teploty snižování a CO2 neutralizování. Soubory opatření by těm, kteří jsou starší padesáti let, měly něco připomínat - už jsme v takových zvratkách žili. A jsme v nich zase. Jsem rád, že Andrej Babiš nepřihlížel, netleskal a zaujal diplomaticky odtažitý a dosti realistický postoj.

Svět řídí trubci ochotní si nechat dělat na hlavu a blbnout na kvadrát, protože mají strach, že ztratí mladé voliče. Protože jim jde o korýtka. Nevadí, že se na ten naprosto zbytečný cirkus do sídla OSN slétli ze všech stran soukromými či vládními speciály vypouštějícími zplodiny z desetitisíců spálených tun kerosinu. Hlavně že se přijímají závazky, což působí cynicky hlavně u Číny, Indie, Ruska a jiných. Anděla Merkel, která je kvůli možným příznivým důsledkům, z větší části pofidérním, ochotná svou zelenou politikou zničit Německo, si nechá agendu diktovat zneužitou a zjevně postiženou holkou. Závazky známe. Čím honosněji se přijímají, tím méně se plní. Slova a popsaný papír jsou na nic, činy se vyplatí konat, soustavně a systematicky.

Nemluvilo dítě, že král je nahý. Mluvili skrze dítě marketéři, kteří ji vyrobili, a její naprosto nezodpovědní, opovrženíhodní rodiče. Měli by jim ji odebrat. Jenže by to nepomohlo, už je to venku a nedá se s tím nic dělat. Jediným řešením je Gretu a jí podobné chudáky ignorovat a soustavně nepateticky a nespektakulárně pracovat na rozumném, vědecky a technologicky možném vylepšení našeho prostředí a nenechat ze sebe dělat pitomce. O důvod víc nechovat se jako bájný Západ, který chce být pitomců světlonošem. Jenže současné politické elity tady nejsou na práci, jsou tu na přijímání závazků, teď hned a rychle, když svítí reflektory, blýskají fotoaparáty a novináři se hemží. Politici a práce? Ale no tak...!

Kontrolní otázečka na závěr, soudruzi: Ještě vám připadá jako dobrý nápad popleteného Víta Rakušana nechat volit už šestnáctileté?