5.8.2021 | Svátek má Kristián


Diskuse k článku

SVĚT: O Rusku bez emocí

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 6.6.2021 14:46

O Rusku bez emocí?

Ono je to těžké... Autentických informací, nezatízených prokremelskou a protikremelskou propagandou je jen velmi málo, o dnešním Rusku skoro nikdo nic nemytologického neví, takže jak vůbec a o čem chceme diskutovat?

A ty emoce? Traumatizující zážitek z roku 1968 se překonává těžko: i můj život se tenkrát radikálně změnil k horšímu, takže si uvědomuji, že ty záštiplné emoce se z diskuze vyhnat prostě nedají, jen překonat v sobě! Staré rány by se měly hojit. Pro mě osobně byl velmi důležitý okamžik, když jsem si během svých výletů po Sibiři uvědomil, že obyčejný Rus vnímá angažmá našich legií v Rusku velmi podobně, jako my vnímáme ten osmašesátý: intervence, okupace rozsáhlých ruských území, popravy, uloupení zlatého pokladu, atd... Proč se ale ty dávno vybledlé rány stále jitří?

Vlastně nevím. Ale asi je to z velké části vyvoláváno tím, že etnická nenávist je v mediálním prostoru tvrdě potlačována, s jedinou výjimkou - a tou jsou obyvatelé Ruska! Takže je to vlastně jediný ventil, jak si člověk (který nechce riskovat jako pan Křivan) může beztrestně etnicky zanenávidět co hrdlo ráčí. Umělecký dojem je ale velmi podobný, jako u produkce pana Křivana. :-)

P. Milan 6.6.2021 15:13

Bodejť by "obyčejný Rus" nevnímal, když to do něj lijí pomalu století.

V. Klepetko 6.6.2021 19:21

Tak to není. Za vlády komunistického polytbyra se ty informace záměrně potlačovaly - právě s ohledem na "družbu" s Čechoslováky, kterým Rusové odjakživa říkali "Češi"

J. Ganaur 6.6.2021 18:51

A když tam někdo pravidelně jezdí a vidí i za Potěmkinovy vesnice, tak místní trollíčata napíší, že nikdo nic neví....:-P:-P:-P

V. Klepetko 6.6.2021 19:14

No, já taky celkem pravidelně jezdím do Austrálie za vnoučaty (před kovidem ;-(), ale nějaké soudy o Australanech bych nevynášel - k tomu by bylo zapotřebí tam alespoň pár let žít...