Neviditelný pes

SVĚT: O jedné opravdové odvaze

2.2.2021

Jsou rozhodnutí, která vyžadují obrovskou odvahu a stejně velkou vnitřní sílu. Zejména se to týká lidí žijících v diktaturách, kteří se nebojí říkat svobodně pravdu nepohodlnou vládnoucím mocipánům.

Za komunismu jsme obdivovali odvahu disidentů. Nebyly ovšem takové komunikační možnosti, aby například Václav Havel mohl z Hrádečku hovořit po vzniku Charty 77 pomocí programu Skype v některé západní televizi.

Právě takovou možnost mají disidenti dnes. Například v íránské diktatuře. Najdou se ale tak odvážní jednotlivci? O jednom z nich jsme se dozvěděli v pondělí 25. ledna 2021.

Abdol Hamid Masoumi-Tehrani

Jmenuje se Abdol Hamid Masoumi-Tehrani a je bývalým íránským ajatolláhem. Proč bývalým? Protože se dostal do názorového střetu s představiteli režimu a tohoto titulu byl zbaven. Nejen to. Kvůli svým názorům poznal na pět let íránské žaláře zevnitř.

Onoho pětadvacátého ledna se stala věc doslova senzační. Izraelská komerční televize Channel 12 odvysílala ve svém zpravodajském programu Hahadašot s Masoumi-Tehranim rozhovor. Dlužno dodat, že host hovořil z Teheránu, což pro něj znamená značné nebezpečí: nenávist režimu vůči Izraeli je nezměrná.

Rozhovor trval zhruba pět a půl minuty a odkaz na něj uvádím na konci článku. Z hlavních myšlenek Masoumi-Tehraniho vybírám ty nejpodstatnější, jak o nich referoval web Times of Israel.

- „Nastal čas, aby si íránský režim přestal vymýšlet nepřátele, kteří neexistují,“ soudí klerik a s despektem se vyjadřuje o častých prohlášeních představitelů republiky o záměru zničit Izrael. „Nezapomeňte, že takové slogany používal i Saddám Husajn - a víme, kde je dnes.“ Podle hosta je islámská republika diktatura, která potlačuje nesouhlasné názory a svobodu projevu.

- Na otázku reportéra Ohada Hema, jestli se kvůli rozhovoru s izraelskou televizí neobává o svůj život, host odpověděl: „Hovořím otevřeně dvacet let. Pokud se jim nelíbí, že mluvím s vámi nebo s kýmkoli jiným, je to jejich problém.“ (Tady bych si tak jistý nebyl, že to je pouze jejich problém – LS.) Dodal, že Íránce a Židy pojí mnoho let přátelství. Z jeho slov vyplývá, že ne všichni Íránci mají na Izrael negativní názor, spíše naopak. „Nemáme problém - ani s Izraelem, ani s žádnou jinou zemí na světě.“

- Masoumi-Tehrani řekl, že pokud mu to zdraví dovolí, chtěl by Izrael navštívit. Jeho dlouhodobým přáním je vydat se do Jeruzaléma a pomodlit u Západní zdi. „S Boží pomocí, pakliže budu živ, rád bych se s vámi setkal a byl svědkem konce nelogického nepřátelství mezi íránským a izraelským národem.“

- Masoumi-Tehrani je od 80. let minulého století oponentem současného duchovního vůdce režimu Chameneího. V televizi řekl: „Na základě svých předchozích znalostí o něm jsem tvrdil, že zcela jistě zničí náboženství i zemi. Kvůli tomu a kvůli opozici vůči němu jsem strávil pět let ve vězení. Tento spor trvá dosud.“

Server Times of Israel na okraj rozhovoru připomíná, že Masoumi-Tehrani je prominentním zastáncem odluky náboženských struktur („církve“) od státu, práv menšin a práva protestovat proti vedení státu. Je také respektovaným kaligrafem, který se nevěnuje pouze perským muslimským textům, ale také hebrejským. Nedávno vytvořil v hebrejském kaligrafickém písmu biblickou knihu Ezdráš a také kvůli těmto svým aktivitám byl orgány režimu vyslýchán.

Co uvést na závěr? Sluší se ocenit odvahu hosta izraelské televize a jedním dechem zalitovat toho, že podobně smýšlejících kleriků není v íránské společnosti víc. A vyjádřit naději, že za toto svobodné vyjádření názoru nebude režimem opětovně perzekvován.

Videozáznam rozhovoru s Masoumi-Tehranim zde.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.



zpět na článek