Úterý 25. března 2025, svátek má Marián
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Nevalné výsledky při konejšení fanatiků

diskuse (348)
Asimilace nebo multikulturalismus, cíle ne zcela se vylučující a o obou se v těchto dobách značně dumá. Při porovnávání lišících se preferencí v Evropě oproti Americe se poněkud dopouštíme míchání jablek s pomeranči. S pominutím původního indiánského obyvatelstva jsou USA přece národ přistěhovalců, vytvořený doslova od nuly, na rozdíl – značný to rozdíl - od našeho starého kontinentu, jehož od dávnověku vytvářené národy vesměs neměly důvod o své identitě pochybovat. Z nich se tradičně do zámoří odcházelo, až teď v několika posledních desetiletích se musí potýkat s přílivem zájemců jiné řeči, rasy, mentality, životních zvyklostí. Na rozdíl od onoho amerického cíle „tavícího hrnce“ (melting pot), kde z hlediska zatvrzelých místních patriotů kýženým závěrečným produktem asimilačního procesu bude „typický Američan“ (Coca Cola, McDonald’s hamburgery atd.), v evropských zemích větší podpoře se, aspoň donedávna, těšil důraz na jinakost, zachování původní identity. Diversity, tolerance, toť ony nosné pilíře, postuláty multikulturalismu. Méně toho však například v sekulární Francii, zakazující nošení šátků muslimským žákyním.

Ve Velké Británii se mohly legálně balit od hlavy až k patě, a přesto došlo 7. července 2005 ke krvavému útoku v londýnském metru a jednom autobuse. Ani tolerance až bezbřehá nepostačila zajistit mír, tak jak předpokládali mnozí pokračovatelé v Chamberlainově tradici. Nikoliv nuzní, hladoví, v západním světě desorientovaní imigranti třeskutě zasáhli ulevit svým frustracím. Byla to středostavovská, na anglické půdě narozená a tudíž státním občanstvím automaticky obdařená mládež. Jeden ze sebevrahů dostal darem od tatínka červený mercedes, věnoval se kriketu, tolik britskému, aniž se z něj stal britský gentleman. Návštěva mešity, kázání imáma, zanechaly bytelnější stopy. Proti hřímání správně rozžhaveného velebníčka i sebepěknější mercedeska neměla šanci.

Měřeno-li metrem vstřícnosti vůči přistěhovalcům, jak Velká Británie, tak Kanada, její někdejší država, se právem těší pověsti míst těch nejpohostinnějších - „most welcoming places“. (Což nepřehlédli ani Češi, jak jsem si ověřoval při někdejší práci na projektu pátrat po profilu a motivech uprchlíků. Ve značné míře dávali před USA přednost Kanadě, za předpokladu, že bude méně dravá, ohleduplnější, trochu – někdy víc než trochu - socialismu poskytující, též s příležitostmi systém zneužívat. Na rozdíl od USA zdravotnictví je téměř bezplatné, nehrozí finanční katastrofou, ovšem s nevýhodou, že pacient případně umře dřív, než se státem zaručené lékařské péče dočká.)

Kanada je jedním ze států s nejvyšším procentem obyvatel narozených v jiných zemích. Příchozím se dostává nikoliv hanlivého označení „Noví Kanaďané“. Multikulturalismus se důsledně aplikuje, se zdůrazněním, že v zahranční politické orientaci Ottawa je značně vzdálená od Washingtonu. Nepodílí se na válečném tažení v Iráku ani na jiných iniciativách. Pew Research Center zjistilo (Financial Times, 10.6.2006), že 94 procent Kanaďanů nepochybuje o popularitě své země ve světě. Náruč otevřená, velkorysý přístup k přistěhovalcům, k žadatelům o azyl – též značný to rozdíl od opatrnějšího postoje a obezřetnosti v současné Austrálii. Jediný závažný akt terorismu se udál v roce 1985, před víc než dvaceti lety, když letadlo společnosti Air India na cestě z Toronta do Londýna vybouchlo, se ztrátou všech 329 životů na palubě.

Kanaďanů je všeho všudy přes 30 milionů a imigrací jich ročně přibývá další jedno procento. Zdaleka to již není příliv zejména z Evropy, ale z Asie – z Číny, Pákistánu a Filipín. K islámu se hlásí 750.000 Kanaďanů – zhruba dvě procenta národa. Janet Denchová, ředitelka Canadian Council for Refugees, kanadského výboru pro uprchlíky, si pochvaluje (FT, 21.6.2006) důrazné prosazování multikulturalismu a nesměšování imigrační politiky s bezpečností státu.

Kanadský postoj jakoby uspokojení (complacency) krizuje nejeden americký politik. Kongresman Pete King, předseda Výboru domácí bezpečnosti, opakovaně upozorňuje na přespříliš snadný přístup do země a na blahovolné poskytování azylu. K prozatím poslednímu vážnému incidentu došlo na hranicích při pokusu dvou teroristů, původem ze severní Afriky, proniknout na americkou stranu s úmyslem explodovat letiště v Los Angeles.

Od útoku na New York a Pentagon 11. září 2001 až do velmi nedávné doby, tuze se na kanadské straně zdůrazňovala její odlišnost od jejího mohutnějšího, desetkrát početnějšího souseda. V lednu 2006 zvolený nový předseda vlády Stephen Harper opakoval, jak že Američané prakticky všechno zveličují, přehánějí (to overact). Po půl roce v úřadu však takového tvrzení zanechal. Mluvčí bezpečnostní služby informoval parlamentní výbor o existenci zhruba šedesáti důvodně z terorismu podezřelých skupin. Načež v červnu téhož roku se kanadská veřejnost dozvěděla o počínání skupiny sedmnácti mužů, pět z nich ještě ve věku mladistvých, zatčených v jižní části Ontaria při pokusu převzetí tří tun nebezpečného materiálu – množství třikrát většího, než kolik se ho před pár lety použilo k zničení federální budovy v Oklahoma City. Místem těchto Novokanaďanů se ideologicky posilovat při bohoslužbách v mešitě bylo torontské předměstí Missisauga (tam, kde řadu let jako pedagog, nikoli ovšem v mešitě, působil náš Josef Škvorecký). Tito horlivci, většinou jihoasijského původu, měli v plánu zničit několik veřejných budov v Torontu, přepadnout federální parlament v Ottawě, tam proniknout a též, nikterak inspirováni multikulturní tolerancí, uříznout hlavu novému panu premiérovi.

Na americké straně hranice, kde větší váhu by měl mít ten tající hrnec a nikoliv multikulturní blahovůle, přesně v téže době došlo na Floridě k zatčení sedmi mladíků: samí černoši, šest z nich původem z Haiti, někteří z nich v USA narození. Přísahali věrnost al-Káidě, měli v zálusku vyhodit do povětří významný mrakodrap Sears v Chicagu, jakož i úřadovnu FBI v Miami.

Ochránci lidských práv okamžitě zareagovali výmluvami, ospravedlňováním, že dotyční to tak nemysleli a i kdyby byli mysleli, beztoho by nevěděli, jak své apokalyptické záměry realizovat

Uzavírám s odkazem na vynikající esej Mortimera B. Zuckermana, šéfredaktora týdeníku U.S.News & World Report (19.6.2006), v němž se kromě jiného zmiňuje o nebetyčné disproporci takového případného utkání: zatímco teroristé se mohou opakovaně pokoušet, až se jim jednou jejich záměr přece jen povede, na druhé straně stát a společnost tuhle výhodu nemají. Pravděpodobnost, že fanatici se zmocní atomové bomby a budou ji v některém americkém městě explodovat, William Perry, bývalý ministr obrany za vlády prezidenta Clintona, odhaduje na fifty-fifty. Čili pre-emption – jednat, zasáhnout dřív, včas, dokud nebude pozdě, je jediné racionální řešení, které zbývá.

K O N E C

Neoficiální stránky Oty Ulče

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Drieu Godefridi
25. 3. 2025

Trump má ambice pro uspořádání nové Jaltské konference.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

přečetl Panikář
25. 3. 2025

Trumpovy zločiny po ověření měly s pramálo společného s realitou.

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Alexander Tomský
22. 3. 2025

Rusko není západní civilizace a pokusy o normalitu selhaly.

ČTK, poe Eva Pospíšilová
25. 3. 2025

Díky české muniční iniciativě by se letos na Ukrajinu podle českého premiéra Petra Fialy mělo...

dtt Ditta Stein
25. 3. 2025

Odhalení, že vrcholní američtí představitelé omylem zapojili do skupinového chatu o válečných...

Michal Skořepa
25. 3. 2025

Evropou jako vlna živé vody proběhla v minulém týdnu radostná zpráva: německý parlament schválil...

lat Radek Latislav
25. 3. 2025

Ve výrobním areálu Poličských strojíren v Bořinách u Poličky dnes ráno došlo k výbuchu. Na místě...

mos Marek Osouch
25. 3. 2025

Stavba, která čtyři dekády dominovala prostředí kolem brněnského hlavního nádraží, je pryč. Portál...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz