Čtvrtek 3. října 2024, svátek má Bohumil

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Nestejné zacházení s nepřáteli státu

diskuse (5)

Myš se anglicky řekne mouse, myši jsou mice. MICE je též užívanou zkratkou pro motivy, na něž jsou renegáti nachytatelní – totiž MONEY, IDEOLOGY, COMPROMISE, EGO. Motivace a osudy zvědů se ovšem různí, v Sovětském svazu si ty zrádné bez cavyků odstřelovali, kdežto těch mimořádně zasloužilých si tuze vážili. Angličana Philbyho povýšili na plukovníka KGB a jeho portrétem dokonce okrášlili poštovní známku. Němec Sorge byl rovněž takto filatelisticky oceněn, ale nic víc: po svém odhalení v Japonsku totiž skončil na popravišti.

Agenti, pokud se dožijí penzijního věku, ve svých zemích se příliš nezviditelňují. Značně se liší úděl přeběhlíků. V době studeně války jejich veliká většina uprchla na Západ, jen několik málo se vydalo opačným směrem, do Moskvy. Z nich nejznámější bylo trio Kim Philby, Guy Burgess a Donald Maclean, přesvědčení komunisté už z dob studií na univerzitě v Cambridge, příslušníci vyšších společenských kruhů, posléze ve službách britského království. Philby se v Moskvě znovu oženil, nadále hodně pil a KGB mu uspořádalo důstojný pohřeb. Jeden profesor z Harvardu se mi svěřil, jak za pobytu v Moskvě ho kontaktoval jeden z přeživších s postýskáním, že život v tamějším paneláku není přesně to, co si na sklonku života představoval.

Daleko líp dopadl zbylý člen cambridgské čtveřice, do šlechtického stavu povýšený sir Anthony Blunt, historik umění s oficiálním titulem Surveyor of the Queen´s Pictures – opatrovník královniných uměleckých předmětů. Teprve v roce 1979 došlo k odhalení tohoto dlouholetého sovětského velešpiona. V době Stalinova přátelského paktu s Hitlerem vyzradil Blunt komunistům jména britských agentů v Německu, ti jména předali nacistům, závěrečnou instancí pak Gestapo a popraviště. Po válce Blunt ochraňoval Philbyho, odpovědného za smrt mnoha východoevropských antikomunistů. A žádný trest nikdy nepostihl tohoto zkázonosného historika umění. Však gentlemani vůči svým vlastním se dovedou zachovat věru gentlemansky.

Velkorysosti se nezřídka dostávalo i zcela plebejským zrádcům. Příkladem třeba poslouží Kanada, součást britského Commonwealthu. V roce 1953 přijel do Montrealu sovětský špion vydávající se za Davida Soboloffa, fotografa z povolání. Kanaďané ho ale získali do svých služeb, dostal krycí jméno Gideon a stal se z něho jeden z nejúspěšnějších, nejužitečnějších dabl špionů od konce druhé světové války. Jenže James D. F. Morrison, kaprál kanadské jízdní policie, Gideona zradil, doslova ho prodal Sovětům za mizernou sumu 3500 dolarů. Sověti nic netušícího Gideona pozvali na domácí dovolenou, z níž se již nevrátil, šeredně o život připraven. V roce 1957 se Jidáš Morrison k činu přiznal svým představeným, kteří však nepokládali za nutné vyvodit jakékoliv důsledky. Dotyčný pokračoval ve službě a k jeho pozdějšímu propuštění došlo ne proto, že zradil svou zemi a zavinil smrt člověka, ale kvůli krádeži peněz.

V případě amerických renegátů ani jednomu neučaroval půvab marxismu-leninismu, ale pouze peníze. Aldrich Ames, luxusně si žijící lenoch a alkoholik, což CIA, jeho dlouholetého zaměstnavatele, nijak netrklo, stejně jako rovněž podivné počínání Roberta Hanssena u FBI: oba zavinili smrt mnoha pro Američany pracujících Sovětů. Ale aspoň, na rozdíl od britského šlechtice, Ames a Hanssen budou až do své smrti dlít v depresivním federálním vězení na bezútěšných pláních v podhůří státu Colorada.

Moskva se snažila zlikvidovat své renegáty, bezpečně již na opačné straně barikády třídně rozděleného světa, a v nejednom případě se to podařilo. Větší je ale počet těch, kteří takovému údělu unikli. Hodně známý je úspěšný únik Igora Guzenka a jeho rodiny ze sovětského velvyslanectví v Kanadě. Nepovedl se únos Vladimíra Petrova a jeho choti z Austrálie. Nikolaj Khokhlov přežil pokus o zabití v Evropě.

Na rozdíl od semínkového generála Jana Šejny z památného roku 1968, hned v prvopočátcích svého úprku se zviditelňoval Ladislav Bittman, vysoce postavený estébák, specialista na desinformace, všelijaké podtrhy zaměřené na diskreditaci zahraničního nepřítele. Pilný publicista, občasný analytik objevující se na televizní obrazovce, též svědek při slyšení v Kongresu. Přesto se netajil svou existencí, univerzita v Bostonu mu poskytla zaměstnání pedagoga, nadále poškozoval zájmy svých bývalých soudruhů, aniž, spíš neschopni než neochotni, se mu dovedli náležitě revanšovat.

Lze slyšet kritiku, že tajné služby lákají spolupracovníky, slibují modré z nebe a když pak už nejsou k užitku, svých povinností vůči nim by se co nejraději zbavily.

Někdejší šéf americké špionáže William Casey podporoval založení Jamestown Foundation, která by pomáhala bývalým agentům přijít k penězům přednáškami a publikacemi. V devadesátých letech si Viktor Sheymov, bývalý major KGB, za advokáta najal Jamese Woolseyho, rovněž bývalého ředitele CIA. Ten pro něho docílil mimosoudní vyrovnání ve značné, blíže nespecifikované výši.

Milt Bearden, bývalý šéf tajných iniciativ v tehdejším sovětském bloku, který pak měl na starost přesídlování a adaptaci přeběhlíků v novém prostředí (tzv. defector resettlement program) vyjádřil názor, že „je velmi obtížné snažit se, aby dotyční byli spokojeni, aniž se z nich stali milionáři.“

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče

Ivo Fencl
3. 10. 2024

Zastaví televizi, zavřou knihu a prý: „To vidět nechci a celou tu kokotinu tim pádem taky ne.“

Starý vlk
3. 10. 2024

Na počátku jsme mluvili o domácnosti a pevně připevněném telefonu na šnůře, vraťme se tedy tam.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

do poslanecké sněmovny vrátila „lepší opozice“. Bude údajně „tvrdá, ale konstruktivní“.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

Čím víc budete deprimováni čteným textem, tím blíž budete naději.

Aston Ondřej Neff
30. 9. 2024

Na internetu jsou na toto téma ankety a vyplývá z nich, že lidé jsou tak padesát na padesát pro /...

Aston Ondřej Neff
2. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský podal demisi a premiér Petr Fiala ji nepřijal.

Aston Ondřej Neff
1. 10. 2024

Kolečkem sezení u prezidenta pokračuje výjev, zvaný vládní krize.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Jan Bartoň
30. 9. 2024

Jan Lipavský nesouhlasí s odchodem z vlády a hodlá se zachovat tak, aby ve vládě mohl zůstat.

Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Vojáci libanonské armády ve čtvrtek opětovali izraelskou střelbu poté, co byl jeden z nich zabit...

Lidovky.cz
3. 10. 2024

Slávističtí fotbalisté hrají druhý zápas v ligové fázi Evropské ligy. Doma hostí slavný Ajax...

Gabriel Sedlák
3. 10. 2024

Ti mladí muži přicházející z válkou postižené země by se měli vrátit domů a bojovat za svou vlast....

kop Josef Kopecký
3. 10. 2024

Vedení Starostů a nezávislých rozhoduje o návrhu na nového ministra pro místní rozvoj. Post se...

Dominika Hejl Hromková, Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Současný předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se znovu chce ucházet o místo v čele strany. Řekl to ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz