25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Nespokojená demokracie?

V Praze proběhla pod heslem „Nespokojená demokracie“ už 18. mezinárodní konference Forum 2000, na níž jako obvykle promluvili státníci, politologové a odpůrci diktátorských či autoritativních režimů, tentokrát z Ruska, Ázerbajdžánu, Venezuely i Číny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 20.10.2014 23:05

Zcela správně, možno uvést na ilustraci to, jak se

Němci stavějí k transferu peněz do bývalé NDR a sypání peněz do Řecka. Rozpočtové určení daní se u nás sice řeší, ale bez zvlášních emocí, což neplatí o sociálních dávkách pro "nepřizpůsobivé."

Člověk, jako "zvíře smečkové" má geneticky zakódován pojem vlastní a cizí smečka. Jen se u lidí mění DEFINICE vlastní a cizí smečky. Vybudovat "euroatlantickou smečku" možné je (vezměte si Evropany r. 1900, jak se dívali na ostatní svět, a poznáte to), ale multi kulti nemůže už z principu fungovat!

Např. severoameričtí Indiáni měli zaódován pojem vlastní a cizí KMEN a to byla jejich rozlišovací hranice, která DODNES platí v některých oblastech subsaharské Afriky!

T. Pejpek 20.10.2014 18:41

je diagnóza správná, je správný lék?

Dalo by se odpovědět, že každá doba měla nějaký ideologický základ, a že západní ‘korektní’ humanismus, který reaguje na dvě světové války a úsilí o emancipaci menšin (včetně národů a ras), samozřejmě produkuje chyby a nerovnováhy, stejně jako to dělaly jiné ideologie.

Co mi ale z článku není vůbec jasné je, proč je odpovědí autora na problém instutucializovaného vnucování dobra zrovna národní stát. Stejně tak by se dalo tvrdit, že demokratický deficit EU odstraní funční federalizace a zavedení standardních demokratických struktur, když nahradí nynější sbírku národních a evropských mocenských center.

Další věcí, které článek úplně opomíjí je to, že slabost západních demokracií způsobuje v daleko větší míře než politická korektnost to, že demokratické struktury podléhají v mocenské válce globalizovanému kapitálu - že prostě ti, co nám vládnou, se spíš přizpůsobují vůli vlastníků a správců velkých peněz než vůli lidí.

M. Prokop 20.10.2014 21:47

Re: je diagnóza správná, je správný lék?

Protože ten národní stát má politický národ, EU ne a federalizace nepomůže.

P. Vaňura 20.10.2014 23:07

Re: je diagnóza správná, je správný lék?

Můj příspěvek výše patří sem!

J. Rokyta 20.10.2014 17:38

Národní stát?

Národní stát je něco, co po tisíciletí neexistovalo! Byly říše, království, knížectví atd., jejichž území se měnila ať již sňatky mezi příslušníky panovnických rodů nebo konflikty mezi panovníky.

Pokud to chápu správně, tak s jistým zjednodušením lze říci, že národní státy začaly vznikat v roce 1871, kdy po prusko-francouzské válce sjednotil Bismarck Německo.

Jinak mám dojem, že nám národní státy nadělily v první polovině minulého století dvě světové války, takže z nich moc nadšený nejsem a za lék na popisované společenské neduhy národní stát nepovažuji.

S. Netzer 20.10.2014 18:00

SOUHLASÍM

P. Čech 20.10.2014 18:00

Re: Národní stát?

Přesně tak, pane Rokyto. Národní státy, to je to nejhorší, co v Evropě vzniklo. Je ovšem paradoxem, že národní státy vznikly v Evropě, tedy tam, kde žádné národy nejsou. Jsou tam pouze větší skupiny lidí, které hovoří různými jazyky. Toť asi tak vše. Národní státy brání vzniku sjednocené Evropy. Máte pravdu i v tom, že evropské národní státy se podepsaly na vzniku obou světových válek.

M. Prokop 20.10.2014 18:07

Re: Národní stát?

Zkuste přemýšlet o politickém, ne jazykovém národě.

M. Prokop 20.10.2014 18:06

Re: Národní stát?

Každopádně ty říše mezi sebou bojovaly vesele i když si neříkaly národní stát.

Co jste měl z dějepisu? :-P

Národní stát není ani lék, ani příčina válek. Je to území, na němž existuje politický národ. Třeba i Švýcarsko.

P. Čech 21.10.2014 9:05

Re: Národní stát?

Á, opět nový, politický termín, nikde nedefinovaný. "Politický národ"! Co to je? Zejména ve Švýcarsku! Podle současné terminologie se nacházejí ve Švýcarsku 4 t.zv. národy, které již více než 200 let efektivně spolupracují v zájmu fungování jejich státu. Nebojují proti sobě, jako je to obvyklé u jiných evropských států. T zv. švýcarský politický národ dokonce ani nemluví jedním jazykem, ale čtyřmi. Přesto jsou schopni se mezi sebou domluvit, což jim úspěšně dovoluje a předepisuje jejich demokratický systém, skutečná zstupitelská demokracie. Ve Švýcarsku dokonce ani "volně nesoutěží" mezi sebou tamní politické strany o moc nad občany a národy, přestože, co se týče poču jejich členů, jsou mnohem větší než politické strany např. u nás. Volně nesoutěží, poněvadž jim to jejich systém nedovoluje a naopak již více než 50 let tvoří uskupení, podobné tomu, čemu my říkáme "velká koalice". To vše v zájmu efektivního fungování státu ku prospěchu a v zájmu švýcarských občanů a nebo, pokud by to muselo být, švýcarských národů.

J. Plzák 21.10.2014 19:27

Re: "Ve Švýcarsku 4 t.zv. národy,

které již více než 200 let efektivně spolupracují v zájmu fungování jejich státu".

Omyl! Přesně naopak. Spolupracují aby jim ten stát dobře sloužil.

P. Vaňura 20.10.2014 23:18

Senatus Populusque Romanus

SPQR- skoro 500 let před Kristem! A název "šovinismus" je odvozen od jména konkrétní literární postavy, napoleonského granátníka Nicolase Chauvina. Řekové ve starověku se sice prali navzájem, ale též se považovali za něco jiného, než "Barbaři," což původně znamenalo "lidé, jejichž řeči nerozumíme."

Ono je to totiž tak, že když se lidé začali více pohybovat, inklinovali k těm, s kterými se uměli domluvit. Nezapomeňte, že akční radius nevolníka byl mnohem menší, než království, kde byl poddaným. Proto mohli být součástí různých království, aniž je to nějak ovlivňovalo. Ale aristokracie běžně ovládala více jazyků, Marie Stuartovna 5, Hurrem Sultan (manželka Sulejmana I) 6 a Ažběta I. sedm.

V. Vaclavik 20.10.2014 17:07

Navrat k narodnimu statu by nic nevyresil.

Problem je v lidech jednotlive, nikoli skupinove. Stahnuti se do narodnich skupin tedy nic nevyresi. Cely clanek je jednim pranim navratu minulych casu a ma se toho dosahnout simulaci (lidove receno opicenim) nekdejsiho folklorniho chovani lidu - zde specificky navrat k nejake vire, ktera by lidu, narodu, dodala vyssi cil, nez jen pusty ekonomismus. Ale to je cele nesmysl, stejne jako je jim cely konzervatismus, napriklad, ktery razil a nejspis jeste razi VK.

Autor jiste zna a mel by respektovat tu starou odvekou moudrost, ze nikdy nevstoupis dvakrat do stejne reky - cili zivot plyne neodvratne dal a volani po navratu do starych casu je posetile, nemoudre. Takove volani jen znamena ideovou vyprazdnenost, ktera hleda reseni v navratu do minulosti, protoze si se soucasnosti nevi rady a potazmo s budoucnosti.

Mame smulu, navrat i treba jen do devadesatych let, prvni polistopadove dekady, po nejakem stazeni se do narodnich mantinelu, by se nekonal. Lide se totiz uz otrepali a nyni uz mohou ukazovat svou pravou kolektivistickou tvar, ne jako v prvni dekade po padu komunismu, kdy se to na jednu stranu na verejnosti nenosilo a taky panovala jista naivita ohledne vzyvani zapadniho 'kapitalismu' (opravdu jen lepsi formy socialismu, nez byla ta nase byvala, totalitni). Takze od navratu k narodnimu statu Ceskemu si nelze nic dobreho slibovat, spis prave naopak. Bylo by to cele jako v tom prislovi o blate a louzi.

P. Čech 20.10.2014 16:49

Zase je to jinak.

Vlády nevznikají z voleb a ze svobodných voleb již vůbec. Tedy aspoň u nás. Vlády jsou jmenovány prezidentem a zejména premiérem může prezident jmenovat koho uzná za vhodné. Tak hovoří text ústavy. Svobodné volby jsou pouze takové, kdy jsou voličům předloženy kandidáti a voliči z nich vybírají určitý počet, čili volí. Pokud volební zákony omezují vůli voličů např. tím, že je nutí volit politické strany či hnutí a nikoliv kandidáty, když diktují, že voliči nesmí volit napříč politickým spektrem a zejména když jsou hlasy těch voličů, kteří volili strany nedosáhnuvší 5% přepočítávány ve prospěch stran jiných, jedná se o volby krajně nesvobodné a je vůbec otázkou, zda jsou to ještě volby. O nějaké demokratičnosti zde nemůže být ani řeč. Pokud někdo napíše, že vlády vznikají ze svobodných voleb, jen ukazuje, že nemá ponětí o tom, co jsou to svobodné volby a jak vznikají vlády.

M. Jíleček 20.10.2014 16:03

Svobodné informace na rádiu které straní Vám lidem

Rádio Svobodný vysílač CS http://www.svobodny-vysilac.cz - informace které se jinde nedozvíte, jelikož je oficiální média tají..Program na pondělí 20.řijna 2014  - www.svobodny-vysilac.cz

13:00 - Blok svobodné hudby, satiry a blogů 14:00 - Četba z knih o V.Havlovi

15:00 - Povolební průzkum do senátu 17:00 - ŽIVĚ Interakce v akci - pořad s Vámi o Vás a co Vás zajímá a o čem se chcete podělit s ostatními posluchači - téma vybíráte sami  tel. 608121419 a Skype: SVCS-vysilani 18:30 - Blok svobodné hudby a blogů

19:00 - ŽIVĚ ze studia rádia UBUNTU 21:00 - Studio Kadaň

23:00 - Slobodný vysielač SK Alternativní server pro poslech rádia: http://infowars.listen2myradio.com/

M. Prokop 20.10.2014 16:04

Re: Svobodné informace na rádiu které straní Vám lidem

Račtež s tím jíti třeba do p.....ryč.

J. Slanina 20.10.2014 16:11

Re: Svobodné informace na rádiu které straní Vám lidem

A zaplatil jsi Astonovi za tu debilní reklamu???

H. Lukešová 20.10.2014 18:33

Re: Svobodné informace na rádiu které straní Vám lidem

Já ani nevím, co hlásají odkazy pana Jílečka. Většinu odkazů nečtu, jsem sama schopna si najít články, které mě zajímají.

M. Prokop 20.10.2014 13:05

Problém je v tom,

že "liberalismus" dnes prakticky neexistuje a jeho jméno si ukradlo sociální inženýrství, zelenooranžovorudý socialismus. Pak se nelze divit následkům.

H. Lukešová 20.10.2014 14:38

Re: Problém je v tom,

Ve Spojených státech se považuje termín liberál jako synonymum pro levičáka. No oni ti multikulti politkorektníci jsou také levicoví liberálové.

S. Netzer 20.10.2014 16:01

Re: Problém je v tom,

Je dobře, Kopretino, že si neděláte žádné problémy s nálepkováním, protože Vy víte, že "

dokud fungovaly národní státy, vše bylo pěkné, dobré a krásné, ale teď, když jsem imigrují cizinci z koutů Afriky a Asie je to zlé, moc zlé" .

:-))))

H. Lukešová 20.10.2014 16:32

Re: Problém je v tom,

Je moc hezké, že si schováváte moje starší komentáře. :-)

Skutečně dokud národní státy fungovaly, bylo to OK, myslím, že to psal buď pan Prokop, nebo pan Slanina, národní stát neznamená šikanování menšin, ale účelem je, aby imigranti respektovali naši většinovou kulturu a přijali její hodnoty. Což se bohužel neděje, multikulti politkorektníci požadují po lidech, aby přijali islámské prvky do života, v Británii zavádí šariátské prvky do soudů. Muslimové v Evropě se přizpůsobit nechtějí, chtějí ji přeměnit v islámský kontinent, to nemůžete nevidět.

S. Netzer 20.10.2014 16:58

Re: Problém je v tom,

Co myslíte, Kopretino, první světová válka vznikla přílivem nepřizpůsobilých imigrantů?

H. Lukešová 20.10.2014 17:04

Re: Problém je v tom,

Paní Netzer, to si nemyslím. První světová válka vznikla jako spor velmocí o kolonie. Tedy to je jedno vysvětlení, říká, že Německo chtělo kolonie, ale důvody a příčiny líčí každý historik jinak, historie často podléhá ideologii, takže se neodvažuji vypisovat. No druhá světová válka byla následkem první světové války, nebyla vyřešena německá otázka a přišel Hitler...Opět historik od historika líčí příčiny úplně jinak.

Nepřizpůsobiví imigranti zaplavili Evropu po druhé světové válce, od 60.let.

M. Prokop 20.10.2014 18:10

Re: Problém je v tom,

O kolonie ani tak moc nešlo, spíš strach států jeden z druhého a poněkud automatický mechanismus mobilizace. To by bylo nadlouho, u každého státu byla trochu jiná motivace a představy a "bouchlo" to až v interakci.

P. Vaňura 20.10.2014 23:29

No, někteří historici dokonce tvrdí, že vojáci šli do WW1

s nadšením, protože je pálilo dobré bydlo a mír je nudil. Tuto příčinu má ale docela určitě hnutí mládeže s 60 letech, ze kterého se zrodili a současné době vládnoucí idi*oti v čele EU!

Nikdo si totiž r. 1914 neuměl představit, jak bude ta válka vypadat. Byly vyjímky, britský ministr války lord Kitchener a obchodní zástupce fy. Vickers Zacharov shodně odhadovali trvání války na 3 až 5 let.

Ona se totiž WW1 i WW2, v důsledku toho, že nakonec všechny strany válku ovládaly, se nakonec změnila ve "válku zdrojů a rezerv" (c) J. V. Stalin, se strašlivými následky, protože skončila až vyčerpáním možností jedné z válčících stran.

V. Vlach 20.10.2014 17:00

Re: Problém je v tom,

Už máte nějaké doma? Hrajete deskové hry?

M. Prokop 20.10.2014 16:02

Re: Problém je v tom,

Levicoví ano, ono liberálno ukradli.

P. Vaňura 20.10.2014 14:41

Máte pravdu, on ale je bezbřehý "liberalismus,"

ve skutečnosti "humanrightismus" naprosto neslučitelný se "sociálním státem." Jakmile někomu zaručíte "právo na peníze," znamená to krutý zásah do práv těch, kteří peníze, které chce stát přerozdělit, reálně vydělali. A lidé jsou ochotni se takto dělit jen s někým, kdo je jim nějak blízký, ne s nějakým parazitem, který se právě kvůli těm dávkám právě přistěhoval z nějaké prde***

M. Prokop 20.10.2014 16:01

Re: Máte pravdu, on ale je bezbřehý "liberalismus,"

To píšete o onom ukradeném "liberalismu".

Klasický je, že máte svobodu a s ní spojenou zodpovědnost. Zodpovědnost za sebe a svou rodinu. O nějakých dávkách nic, leda snad pro těžce postižené.