Pátek 28. března 2025, svátek má Soňa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Některé méně jásavé vzpomínky na Indii

diskuse (0)
Zastavil mě tam prodavač korálků. Nikdy jsem korálky nechtěl, nechci a chtít nebudu, a proto jsem vyřkl rezolutní NE! Čímž jsem udělal chybu. I negativní odpověď je odpověď, a tedy důkaz prodavači, že se mu podařilo mne zaangažovat. Měl jsem ho nevidět a neslyšet. Trýznil mě prodavač píšťal, a tak jsem si jednu koupil. Nutil mě koupit jich pět a tvrdil, že jich pět chci a nutně potřebuji.

V Puri ve státě Orissa sedíme v autobusu, připraveni k odjezdu na letiště. Kolem nás pobíhají starci v plavkách a na hlavě s velikou kornoutovou čepicí – jako středověcí šašci či ještě spíš středověcí kacíři. Nesváděli nás k herezi, ale ke koupeli v moři, v němž nás za úplatu budou ochraňovat před utopením. Vysvětlení, že máme před sebou den cesty a letu a že jsme rádi v suchu a mimo slanou vodu, na ně neplatilo. Zrychleně a naléhavěji se domáhali prosazení svých absurdních požadavků.

Konzultoval jsem odborníky na indickou mysl a dozvěděl jsem se, že „Intuition and spiritual insight are superior to logic“ čili logika je na vnuknutí krátká.

Jakoukoliv reakci na jakoukoliv nesmyslnost lze interpretovat jako závazek, z něhož se nutno vykoupit penězi. Vejdu do chrámu a civím na vyřezávaný sloup. Vedle uslyším „To je vyřezávaný sloup“, když přikývnu, bez ohlédnutí, budu ztracen. Z pozorovatele se stanu dlužníkem, neboť mi byla poskytnuta služba. V místě Kancheepuram státu Tamil Nadu postřehnu - však jak bych mohl přehlédnout – živého chrámového slona s Višnuovým znamením, jakýmsi přeškrtnutým písmenem U, na lbi. Vyloupl se stín, ukázal prstem a poučil mě: „To je slon.“ Nešlo mi o rupii, požadovanou za tak překvapující informaci, nicméně jsem se bránil kontratvrzením „To je helikoptéra,“ hádanice o identitě tlustokožce tucetkrát dokola, minci ze mě nevymámil.

Jindy jsem byl na mořském břehu poučen, že jsem na břehu mořském, a proto povinován takovou zvěst finančně odměnit.

Nedostalo se mi ale zkušenosti jako kolegovi kantorovi. Bloumal ve svatém městě Varanasi (dřív známém jako Benares) a dodatečně si všiml, že pár metrů za ním se šoulá mužíček. Činil tak celé odpoledne, vzdálenost zachovával, stále nenápadný vzadu. Že by indický tajný policajt? Vše se vysvětlilo, když došli k hotelu. Mužíček přistoupil a představil se jako jeho anti-průvodce, sledovatel, který pána nemínil rušit a za svou službu onoho anti-úsilí se domáhal na místní poměry dost značné odměny.

V zemi jsem potkával jak velkou mazanost, tak i monumentální nechytrost Za svého amerického študování jsem se živil číšničením u Vašatů v New Yorku. Netvrdím, že jsem byl ideální pan vrchní, ale totálního tupce by byl pan Vašata v podniku netrpěl.

Tedy s číšnickou zkušeností jsem v Indii porovnával. Sedíme dva u snídaně, on objednává čaj, já kávu. Obsluhující Ind zareagoval otázkou, zda páni si přejí ony dvě tekutiny smíchat. Na verandě hotelu Clarke v Benaresu, jsem se s přítelem posadil a objednal dvě piva. Přineseny nám čtyři otevřené litrové láhve, dvě piva pro každého. S vysvětlováním, že jsem objednal dvě a ne dvakrát dvě, jsem ovšem nemohl uspět. V Hyderabadu byl přístup k pivu odlišně šidivý. Objednám láhev, přede mnou ji otevřou, asi deset procent obsahu mi do sklenice pěnivě nalejí a devět desetin v láhvi se stolu vůbec nedotkne, je hned odnesena. Když je sklenice prázdná a domáhám se naplnění, přinesli mi jinou láhev, odpečetili, proces se opakoval a účet se násobil. Protesty, vysvětlování, nikam nevedoucí. V hotelu Oberoi v Kalkutě jsem slyšel cizí dámu pronést výtku „Číšníku, už tu sedím hodinu, pětkrát jsem již žádala jablečný mošt a dosud jste mi ho nepřinesl.“ V minutě jí bylo dodáno pět otevřených láhví moštu najednou.

Po mátožnosti však ani stopy, když má dojít na placení a spropitné. U somnambulů, kteří mě neviděli, neslyšeli, marně jsem se jich domáhal, došlo k transformaci v bystře si počínající ostříže.

Tohle není generalizace o navštívené zemi, ale generalizace mých zkušeností. Ve srovnání mi i Papuánci připadali jako znační Einsteinové.

Pominutelné to ovšem epizůdky, v porovnání s milionovými masakry vzájemně se pobíjejících hindů a muslimů, nejen při zrodu nezávislosti a rozdělení země na dva státy, ale i v následných desetiletích, s násilnostmi, odvetou a kontraodvetou.

S tímto problémem se Čína nemusela potýkat. Zažila si ale své vlastní horory, krvelačné strašidelnosti velké proletářské kulturní revoluce. Roderick MacFarquhar, historik na Harvardově univerzitě a bývalý člen britského parlamentu, ve své knize Mao’s Last Revolution (The Belknap Press/Harvard, 2006) vznáší řadu otázek, mezi nimi i podiv nad tolik nadšeným účastnictvím veřejnosti na násilí, jež Mao rozdmychal. S výsledným kontem desítek milionů mrtvol.

Poslední večer mě před hotelem pozdravil jakýsi stín: „Aloha.“

„Byl jste kdy na Havaji?“ táži se.

„Ano, ve svých snech,“ řekl smutný stín a odešel.

Před mnoha lety jsem vztekle bezmocně okukoval šťastlivce s kapitalistickým pasem, co přijeli do socialismus budujícího Československa, z něhož pak mohli přes Rozvadov pohodlně odjet. Nyní jsem já byl ve stejném postavení k Indovi, který je třeba desetkrát chytřejší a pracovitější než já a vydělá si stokrát míň, nikdy se do kýženého vzdáleného světa nedostane a zbývá mu jen Aloha se zavřenýma očima.

Málem jsem zmeškal letadlo pryč z Indie. Už značně po půlnoci, kolem jen černé polnosti, díra v pneumatice a taxikář někam nabručeně odešel. V panice jsem si připomněl špinavé nádraží v Madrasu ve stejně pokročilé hodině, když jsem překračoval všelijak rozložené rodinky, jejich vyspávající andílky, s podivem, jak taková robátka dovedou přežít. Posedla mě sadomasochistická představa totální globální reorganizace – aspoň na týden. Odsoudit zhýčkance světa do Indie bez Indů. Jaký by to asi byl apokalyptický mumraj zhýčkanců – a aspoň jeden Hieronymus Bosch aby u toho byl a zaznamenal.

K O N E C

**********************************
Oslava a nová kniha Oty Ulče
V úterý 8. června uspořádala Společnost přátel PEN klubu v Malém sále Městské knihovny na Mariánském níměstí v Praze
dodatečnou oslavu osmdesátin Oty Ulče.
Shromáždění uváděl Jan Petránek, pár slov se uvolili pronést i Jiřina Šiklová, Jiří Lábus a Ondřej Neff. Zároveň byla pokřtěna Ulčova nová kniha Návraty nenávraty, jejímž dějištěm je současná Praha, sjezd abiturientů ze světa a dost unikátní případ užitečné likvidace padoucha, o jehož dřívější hanebné počínání se úřady v sametových podmínkách nemínily zajímat.
Klipy z oslavy si můžete prohlédnout na psím YouTube.

návraty nenávraty

Neoficiální stránky Oty Ulče

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Emil Bratršovský
28. 3. 2025

Dnešní státy se snaží dělat nás lepšími.

Daniela Kovářová
28. 3. 2025

Výchova je složitá činnost, která požaduje důslednost.

Milan Smutný
28. 3. 2025

Německá vláda chce cenu elektřiny srazit snížením daní na elektřinu.

Ivo Fencl
28. 3. 2025

Řekl bych, že dobro je loď, zlo moře.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Štěpán Hobza
28. 3. 2025

Sověti se snažili Západ rozdělit za studené války a nepodařilo se jim to. My si to teď způsobujeme...

lupr Lucie Procházková
27. 3. 2025

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz