29.10.2020 | Svátek má Silvie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ctenar1970 27.3.2008 21:41

casem bude vic

pokud  se protimuslimske tendence v Evrope nezastavi

strojmir 16.3.2008 1:23

...

Je pro mě čím dál žalostnější sledovat,jak lidé s chutí zjednodušeně uvažují.Nejde totiž jen o to, jestli nás nemá rádo tolik a tolik muslimů.Proč není víc lidí,kteří jsou ochotni uvažovat v širších souvislostech?Pořád jako bych viděl někde v pozadí jen možnosti typu: totální válka versus šaríja v Evropě, zlý muslim versus dobrý nemuslim atd...Jaké z takového myšlení může vzejít řešení???:-(Nechápete to ještě?Uvedu příklad a to nearabský.Irán je na poměry blízkého východu slušně hospodářsky fungující země s mírou svobody jednotlivce mnohem vyšší než v arabských zemích, které nemají ve zvyku západní politici nijak kritizovat například jde o Saúdskou Arábii se skutečně středověkým zřízením či Kuvait atd...V Iránu je běžná tvrdá kritika politiků v tisku, na druhou stranu samozřejmě nezpochybňuji,že tam není demokracie západních zemí.Počínaje filtrováním kandidátů do voleb radou dohližitelů a společenskými tabu konče, ale také v této zemi existuje sílící a čím dál vlivnější opozice vůči starému režimu.Drtivá většina Iránců není nijak protizápadně smýšlející a k náboženskému fanatismu má mnohem dál,než k touze po normálním životě zase ne až tak odlišném od toho našeho.Přemýšlel někdo z vás o tom jak snadné je vyvolání mediální štvanice,že je běžné využívání těchto prostředků k tzv.státním cílům,že na to existují celé týmy stejně jako na plánování vojenských akcí.Irán je potenciálně velmocí blízkého východu a z důvodu zřejmých nikoliv přátelsky naladěné vůči USA,to je nepochybné.Co s toho vyplývá.Nikoliv jasné ohrožení Izraele či dokonce Evropy raketami,ale ohrožení plánů a to hned několika vlivných center moci,ostatně kdo z vás ví,kdy naposled Irán vedl útočnou válku? A není to nakonec tak, že Ahmadínežád je v jistém smyslu pro USA lepší,než případná demokracie v Iránu?Proti komu by se kupovaly zbraně za biliardy dolarů,proti komu by se budovaly nové vojenské základny.

strojmir 16.3.2008 1:24

Re: ...

Občas mi zní v hlavě jeden hudební text v němž se praví: Rozsiť světla není vidět, koho máme nenávidět, koho máme nelitovat... Přeju lepší zítřek než je konflikt civilizací do jehož zárodku z obou stran někteří s gustem přilívají oproti normálním lidem, jejichž hlavní touhou je mít zdravou rodinu a žít v míru.

Milda 11.3.2008 15:36

Islám=teror

Všichni muslimové nejsou teroristi, ale všichni teroristi posledních let jsou muslimové. Fakt.

Patrik 12.3.2008 20:38

Re: Islám=teror

Islám má za sebou i velkou civilizaci, de facto veškerý pozdější evropský růst vychází z Islámu. Alespoň podle Wikipedie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_contributions_to_Medieval_Europe

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_science

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Golden_Age

Pan Nenávist 11.3.2008 13:28

Dosti předpojaté

Na to, že byste měl být nestranný žurnalista, je článek hodně předpojatý. Už jenom s jakým pejorativním nádechem mluvíte o někom, jehož vírou je islám. Už se do Vás někdo takto strefoval, že jste ateista? Kdyby to byl muslim, nazval byste ho teroristou. Nebude to ani tak dávno, co jste jako děcko nadšeně mával rudým praporkem v prvomájovém průvodu. Lidé na druhé straně zeměkoule si museli též myslet, že jsme národ teroristů či fanatiků. Vůbec nezmiňujete ty skutečnosti, v jakém stavu se státy, o kterých mluvíte, nacházejí. Poukazujete na Irák, který je prakticky ve válečném stavu či Afgánistán (stát v totálním zmatku), o Saudské Arábii (jejíž totalita spojencům nevadí) ani zmínka, o vyspělých tolerantních Emirátech ani slovo. Co Omán, Katar, Bahrajn, Tunis, Alžír tam se výzkumy nedělali? To si říkáte objektivní tisk? Stojím si za tím, že terorizmus je důsledkem politického establishementu, nikoliv prvek islámu, protože na rozdíl od vás, mám něco po Blízkém Východě nacestováno a ptám se na názory lidí osobně. Mají je o nás stejně zkreslené, jako my tady o nich. A vy jste jeden z těch, který svými názory od stolu osvětě rozhodně nepřispívá. 

pavel 12.3.2008 21:22

Re: Dosti předpojaté

Takové jako jste vy, nazýval Lenin příznačně užiteční idioti

Václav Dostál 8.3.2008 10:22

Proč?

Proč minimálně asi 51 milionů muslimů podporují džihád? Buďto jsou "od přírody" zlí nebo jejich víra je "slepá" a oni jsou bigótní. U1% to jsou uvedné příčiny (třebas v kombinaci) - to jsou ti radikálové. Ale proč i ti umírnění? Je to  j e n o m  jejich vina?

quetzal 8.3.2008 11:58

Re: Proč?

U naprosté většiny to jejich vina je. Jak píšete - u některých je to bigotnost/fanatismus - korán některé muslimy inspiruje k nenávisti ke všemu muslimskému.

Dalším důvodem je frustrace ze závisti chudých vůči bohatých - pamatujete si jak jsme za komančů záviděli západním turistům a západu jejich spotřební zboží?

Za druhé je to frustrace z nesvobody - muslimský kodex chování svazuje - zejména ženy - tak, že prostě nemohou normálně žít - a ony překvapivě chtějí ... řídit auta, normálně pracovat. 

Proč třeba asijské ekonomiky např. Koreje, Japonska aj. v několika desetiletích mohly dohnat (i předehnat) západní standard? A to i bez výrazného přírodního bohatství.  -Čím to, že muslimské státy i přes neuvěřitelné bohatství nemohou existovat bez obrovského podílu chudiny?

quetzal 8.3.2008 11:59

OPRAVA - pardon

korán některé muslimy inspiruje k nenávisti ke všemu NEmuslimskému.

Sarka 7.3.2008 23:48

To: Quetzal, ad Svoboda slova

Absolutne - svoboda slova je silnou strankou teto zeme a teto spolecnosti. Ovsem je pojimana tak, ze kdyz treba reknu ze Bush je v ul a zere detem svaciny, tak mne za to stat nemuze nikterak postihnout. Muze me ale prestat zdravit soused, pokud zrovna on Bushe volil (velmi nepravdepodobne, v nasi oblasti). Stejna svoboda plati i pro ty, co jsou treba presvedceni ze 9/11 bylo konspiraci pojistoven, nikoli akci AlQaidy - nikdo je za to nemuze zavrit, a ve verejnych prostorach si to muzou tvrdit jak chteji, jak dlouho chteji, kolikrat chteji a v jakemkoli jazyce. To ale neznamena ze mi to musi mu spoloubcane tolerovat, a ze jej nebudou chtit spolecensky sankcionovat. S tim halt musi pocitat. Treba nejaky pozustaly by mohl dostat chut takovemu cloveku i ta usta trochu vymalovat - ani tomu by se nesmeli divit.

Vzhledem k tomu, ze jsem necetla vymazane prispevky, nevim, zda prekrocily ramec slusne debaty tak, jak jej definuje majitel tohoto obyvaku, ci kavarny - abychom nepopudili ;-). Osobne jsem toho nazoru, ze slusnym zpusobem lze vesti debatu i o velmi sirokych nazorovych protipolech. A ze bychom si meli vazit toho, ze k takovym debatam mame prostor. Bohuzel se tu najdou individua ktera tuto moznost zneuzivaji a hrube porusuji zakladni pravidla vymezena vlastnikem daneho prostoru - a v tom pripade se muze dozrat i takovy Palivec a z hospody zlobivce vyrazit obloukem.

quetzal 8.3.2008 0:07

Re: To: Quetzal, ad Svoboda slova

Svoboda a zodpovednost musi jit ruku v ruce, k tomu neni co dodat. R^ Skoda, ze je tak tezke takovehle veci naucit.

V pripade smazane debaty (ani ja ji nemam zaznamenanou) to nestalo za mazani. Nebylo to nic nez klasicke "zidi muzou za vsechno" a ani to nebylo nejak vulgarni. Dokonce to bylo k veci. :-) To uz jsem tady zazil jinaci zverstva. Spis mi to pripadlo, ze je admin "naslapny" na konkretni osobu... Coz je skoro skoda.

K 7.3.2008 21:36

potvrzuji na 100% odstavec o promyslenem lhani.....

...napriklad na tonu hlasu mluvciho hamasu lze vetsinou poznat kdy vedome lze. Vcera vecer pri dotazech jestli povazuje za masivni oslavy vrazdy izraelskych studentu za spravne  a zda za tento cin nese Hamas nejakou zodpovednost - chudak mluvci asi nevedel jak presne lhat, vedouci  soudruzi jej neinstruovali presne, zda se uz ma pochlubit a zda ma schvalovat oslavy atd. Nicmene pro jistotu lhal.   Par lidi mozna oklamal.   

Extremisti (specielne Hamas) celkem opravnene pokladaji naivky kteri naleti jejich lzim za totalni blby, kterym se "mezi svymi" celkem srdecne a  uprimne posklebuji.  Staci si pritom porovnat co rikaji "svym" a co se snazi lhat do zapadnich televiznich stanic. 

V arabskych statech je relativni (nekdy zdanlivy)  klid pouze ve velmi autoritativnich rezimech. Zda se ze jakekoliv pokusy o jejich rozvolneni se zvrhavaji do zuriveho sektarskeho nasili a vyhaneni a zabijeni mensin.  Islam je "sity" na miru kmenove a predkmenove spolecnosti - je mnohem mene "kapitalisticky" nez protestantismus, nez katolicke ci budhisticke ci hinduisticke nabozenstvi.  Budovani kapitalismu je s islamem v zadech je tezke. 

Nebudovani kapitalismu je pouze kratkodobym resenim - populacni expolze v arabskych zemich kombinovana s absolutni neschopnosti uzivit prudce rostouci pocet obyvatel (rodiny maji cca 6-10 deti)  vede ku vzrustajicim socialnim rozdilum i v Iranu a ve vetsine arabskych ropnych zemi (snad s vyjimkou malickych statecku v Gulfu).  Neschopnost uzivit smysluplne narustajici obyvatelstvo vede k vzrustajici podpore utopickych a fanaticko nabozenskych hnuti typu al kajda, hizbola, hamas, taliban, vzajemneho masoveho  vyvrazdovani muslimu muslimy (sudan, somalsko...) atd atd.          

Jakub S. 7.3.2008 21:47

Děkuju, K, velmi důležité, zajímavé,

výstražné, relevantní upozornění!

quetzal 7.3.2008 22:48

otázka je ale KDY to konečně pochopí

i euroatlantické vládnoucí struktury a začnou se podle toho chovat.

To, že si o tom tady pěkně popovídáme je málo. Jedině pokud veškeré demokratické státy Ahmeninažádovi a ostatním (nebo jak se přesně jmenuje) jednoznačně nesdělí, že - POKUD SE JEDNOZNAČNĚ NEDISTANCUJÍ OD KRITIZOVANÝCH ČÁSTÍ KORÁNU - slovy i skutky, tak nebude žádné jednání - včetně vyloučení z OSN. Pak by nastal tanec.

jk-jiny 7.3.2008 20:52

...mnohem vic

amiku podporuje statni terorismus v Iraku a Afghanistanu. Tak co.

LV 7.3.2008 21:14

Levicovým pomatencům

Ujasněte si hodnoty. Toužíte žít podle šarii? Muži na veřejnosti jen s muži (a plnovousem podle předpisu bdělé náboženské policie), ženy jen s manželem či bratrem, pěkně v slušivé burce. Ale většinu dne jen doma, zavřené. Zákaz kin, televize, tanečních zábav, o internetu nemluvě. Hudba omezena tím, co schválí ajatolláh. O něčem tak strašném, jako alkohol či vepřové ani jen neuvažujte. Nechcete?? Ale to vše pro Vás a Vaše spasení zamýšlejí ti milí a mírumilovní lidé od Bin Ladina. Nevěříte? V Afghánistánu to zkusili. Prakticky.

A ti hnusní amíci si je teď (právě v tom Iraku a Afghánistánu)dovolují zatlačovat zpět do pustin a za okraje naší civilizace...

Sarka 7.3.2008 21:23

Re: Levicovým pomatencům

On si jeste nas mily rozhorceny prispevatel nestacil povsimnout, ze Afghanistan hostoval Al Qaidu ktera napadla US, ze US dala tehdejsi Afghanske vlade veskere moznosti tyto vydat. Az po vycerpani veskerych diplomatickych prostredku, a s pozehnanim UN a s legitimnim casus belli zacaly vojenske akce v Afghanistanu. Nevzdelanym halt je to vse jedno -- hodinky jako holinky, Zola jkao Zoula.

p.cilin 7.3.2008 21:47

Re: Levicovým pomatencům

Ano. Problém je pouze v tom, že Američani těžce prohospodařili mezinárodní podporu, kterou měli v době kdy šli do Afgánistánu. Kdyby se soustředili na dotažení této věci do konce, bylo by bývalo vše ok. Následná akce v Iráku, její zdůvodňování v OSN a hlavně naprosto nepřipravený plán, co bude po vojenském vítězství, nemluvě o šílenostech typu Abu Ghraib, je o tu podporu připravily. To, že Saddám si o tvrdé jednání říkal, že OSN a EU ho svou nerozhodností nepřímo podpořily (a tím válku vlastně uspíšily), to je všechno pravda. Nicméně to bylo obrovské riziko a USA to vědely; a zpackaly to...

Sarka 7.3.2008 21:51

Souhlas.

Mohu jen komentovat, ze ja toho troubu nevolila :-/ - ze prohospodaril co prohospodaril mu uz nikdo neodpare. Ani nam. Na druhou stranu se durazne dusledne ohrazuji proti facilnim "takyanalogiim" typu zdejsiho prispevatele, ktere jsou urazkou nejen logiky, ale prostych fakt. Co se tyce Abu Ghraib - neni omluvy. Avsak rekla bych, ze je zda maly, malinkaty rozdilek:  My jsme pachatele Abu Ghraib soudili a odsoudili. Cely skandal propukl nikoli proto, ze by na nej prisel nejkay nezavisly novinar, ale proto, ze je nahlasil Americky vojhak, ktery to povazoval za neprijatelne. Vysetrovala jej Americka vojenska policie, a odsoudila Americka verejnost. Neco takoveho bysste tezko ledal v jasajici Gaze, co Kahire.

Jakub S. 7.3.2008 21:58

Uznání, kamarádko.

Moc pěkně, věcně a stručně vysvětleno.

Jenom - facilní není v Č srozumitelné. Zrádné, nabízející se zdánlivě prosté analogie. Zdravím. A adlektiva od vlastních jmen v Č malýma. Ale to jsou ovšem myšky, kdybych měl adresu, sdělil bych ti to soukromě, takto zbytečně poskytuju střelivo primitivům. Omlouvám se.

Sarka 7.3.2008 22:02

Neni problem:

sarkasf@hotmail.com

Ale ono po nekolika desetiletich zivota a hlavne myselni v jinem jazyce uz to s tou gramatikou neni tak jednoduche. Nedky se pristihnu ze nevim, jezstli jsem si to ci ono myslela v cestine ci c anglictine a muzu se jen dohadovat z kontextu.

Diky za pripominky, vzdy je beru - ale ze se polepsim slibit nemuzu. A to jeste nevite jak mluvi moji mladi: Treba kdyz se sym dohadoval s ceskymi bratranci o nabozenske toleranci a v rozcileni na ne vyhrkl : "no prece kdyz vam opejkali toho Jana Husa" :-). A s vnuckou je to uz vubec beznadejne - ta mluvi anglo-nemecko-spanelsky, a Cesky uz zna akorat "Babi", "Deda" a "Kaca protivna"

p.cilin 7.3.2008 22:22

Re: Souhlas.

ad Abu Ghraib: Samozřejmě máte pravdu, ale přišlo to v tu nejnevhodnější(!) dobu. A hlavně se nepodařilo přesvědčit (hlavně) Iráčany, že to byl naprostý excess a že se to nedělo s tichým souhlasem armádního vedení. Už když jsem slyšel Rumsfelda hned po dobytí Baghdádu, že drancování muzeí je vlastně ok, že to si jen Iráčani užívají svobodu apod., tušil jsem, že USA neví co dál a že Bush a Rumsfeld to neomylně vedou k průseru...

A to, že kritizuju USA a ne třeba Hamás v Gaze je logické - USA patří do téhož civilizačního okruhu a americké výhry/prohry se mě bezprostředně dotýkají. Hamás se pochopit nesnažím, na to nemám Software ;-)

Sarka 7.3.2008 23:51

Chapu - ja mam presne tytez

pocity o sve byvale vlasti a z tehoz duvodu mivam vetsi vyhrady k chovani svych byvalych spoluobcanu nez treba k chovani takovych Dajaku ;-)

Stein 7.3.2008 19:38

Cenzura mazající příspěvky,

kritizující terorismus židovského státu, dokazuje, kdo ve skutečnosti ovládá media a potlačuje práva a svobody většinové společnosti.Ano, bolševici pořád vládnou, bez ohledu na barvu vlajky.

tom 7.3.2008 20:53

Re: Cenzura mazající příspěvky,

co jsi tím blitkem chtěl říci?

Michal 7.3.2008 22:30

Re: Cenzura mazající příspěvky,

Věcné výtky tady zůstanou, ale Septik se dá umístit jen do septiku.

p.cilin 7.3.2008 19:07

Výzkumy

Poučení z našich výzkumů preferencí je to, že zásadně závisí na formulaci otázky a nikdy nedopadnou proti přání zadavatale (nebo aspoň nejsou v takovém případě zveřejněny). Takže vytáhnout z takového "výzkumu" jakoukoliv objektivní informaci je jako věštit z karet, což můžu i bez statistiky :-P

JacobH 7.3.2008 18:36

z

K tomu hnusu co se stalo se dá říci pouze, upřimnou soustrast všem a pokoj Vašim dětem.V

ziralek 7.3.2008 18:10

Nevím kolik muslimů,

u nás pan premiér;-D