19.6.2021 | Svátek má Leoš


Diskuse k článku

SVĚT: Něco na tom bude...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Rudolf 6.2.2007 12:49

Re: Re: Re: Cui bono?

Nepochybně máte pro své tvrzení účetní doklady. Jestliže ne, pak pouze souhlasím s Vaším tvrzením, že jde o lidi, pro které není problém jet na jakoukoliv konferenci (mají -li zaplaceno cestovné).

Rudolf 6.2.2007 12:46

Re: Rudolfe,

Já vím. Teploty se měřily na teplotním ostrově už v osmnáctém století. Doufám, že uznáte, že ten "teplotní ostrov" změnil své charakteristiky například růstem Prahy. A jsou výsledky těchto měření důsledkem růstu Prahy, nebo výsledkem globálního oteplování? Porovnejte prosím i další teplotní řady za obdobných podmínek a pojednejte prosím o tom, co se měří?  Globální oteplování v Klementinu, nebo růst teplot (snadno vysvětlitelný) v okolí Klementina?

LM 6.2.2007 12:42

Re: Re: Cui bono?

Tak ještě jednou, ale je to tady jak v pomocné škole:

Lidi v panelu IPCC jsou především klimatologové, kteří pracují v národních klimatologických službách nebo učí na univerzitách. Práce v panelu IPCC je pro ně jaxi "navíc", možná jim OSN platí cestovné, ubytování a diety, ale tohle jsou lidi, pro které není problém jet na jakoukoli konferenci kdekoli na světě. Takže nějaký panel IPCC je rozhodně "nevytrhne"...

čtenář zdrojů 6.2.2007 12:36

Rudolfe

nedělejte ze sebe hlupáka. Meteorologie studuje změny počasi a nikoli změny klimatu. Praha má napůl kontinentální a napůl oceanické klima. A bude ho mít i za rok či za 10 let. Ale jestli bude za týden sněžit nebo pršet je otázkou pro meteorology a nikoli klimatology.

Rudolf 6.2.2007 12:36

Re: Cui bono?

Pařížská konference není ničím jiným, než dobře placeným zasedáním ekofašistů (aby bylo jasno: fasci je italským výrazem, významově shodným s českým "unie" nebo "odbory". A platí je politici, kteří se tak chtějí zviditelnit (a opět nechat zvolit do dobře placených funkcí).C o skutečně bude v r. 2100 nikoho z těch politiků nezajímá, neb v té době již politiky nebudou (proč asi?).A věcně to nezajímá ani klimatology. Z téhož důvodu. Ale granty, zajišťující živnost, jsou dobré dnes.

LM 6.2.2007 12:34

Re: Jaký je rozdíl mezi meteorologií a klimatologií?

Další... Kolik vás ještě je? ;-D

Meteorologické předpovědi jsou prognózy dalšího vývoje jedné jediné (té reálné) realizace vývoje atmosféry, zatímco klimatologické prognózy se zabývají odhady statistických charakteristik celého souboru možných realizací.

Jasno? Pokud ne, zeptejte se nějakého statistika, co to znamená. Já fakt už nemám sílu to vysvětlovat každému extra...

čtenář zdrojů 6.2.2007 12:32

Rudolfe,

já moc dobře vím, že Klementiinum je ovlivněno tepelným ostrovem centra Prahy. Jenže jak už jsem psal, tepelný ostrov tam byl už v 18.století. Tepelný ostrov má vliv jen do vzdálenosti asi 5 km. Jestli se tedy Praha rozrostla od Vyšehradu na Jižní město, Klementina se to už nedotklo. Ovlivnilo to ale třeba teploty v Libuši nebo na Pankráci.

čtenář zdrojů 6.2.2007 12:27

Re: Re: Re: záložáku

měření není standardní, protože teploměr není ve výši 2 metrů nad zemí. Tohle nestandardní měření tam ale praktikují celých 236 let, takže důležitý je naměřený trend. A ten prokazuje oteplování.

čtenář zdrojů 6.2.2007 12:25

Re: Re: záložáku

Klementinum leží opravdu v tzv.tepelném ostrově. Ovšem leželo tam již v 18 století. Pro tepelný ostrov je významná oblast do vzdálenosti asi 5 km kolem místa měření. Navíc v současnosti tam maximální letní teploty jsou nižší než například v Praze-Karlově nebo Libuši. Například nejvyšší teplota naměřená na uzemí ČR byla 27.7.1983 v Praze-Uhřínevsi (přes 40°C). V ten den bylo v Klementinu o 2 stupně chladněji.

Rudolf 6.2.2007 12:25

Jaký je rozdíl mezi meteorologií a klimatologií?

Fascinuje mě rozdíl mezi oběma "vědami". Obě se zabývají tímtéž, rozlišení je jenom časové. Zatímco meteorologové pouze předpokládají, jaké počasí bude příští týden, klimatologové přesně (na 90 %) vědí, co bude za sto let. Obě vědy přitom nutně vycházejí ze stejných poznatků. A nebo snad menší přesnost meteorologů je dána tím, že ve svých předpovědích neberou v úvahu "metanové prdy" ekologů (metan je velmi významný "skleníkový" plyn)?

hodne neRath 6.2.2007 12:23

Cui bono?

"Jak rikal vcera v radiu Nemec Töpfer,:

dlouholety predseda vyboru OSN pro zivotni prostredi, je treba proti oteplovani bojovat nasledovne: 1. Zalozi se veliky vybor OSN pro oteplovani (nebo tak nejak), ktery musi byt PREDEVSIM DOBRE FINANCNE VYBAVEN (rika Töpfer), 2. tento vybor musi mit moc VYDAVAT JEDNOTLIVYM ZEMIM PRIKAZY (rika Töpfer), 3. tento vybor musi mit moznost "neposlusne" zeme trestat (Töpfer rika, UVALOVAT SANKCE). Takze vec je uplne jasna, o co tady kraci."

76house 6.2.2007 12:23

Hloupost nabubreleho Gentlemana...

... ktery si mysli, ze sezral vsecku moudrost sveta a je chytrejsi nez tisice odborniku, je neskutecna!

LM 6.2.2007 12:15

Re: Re: záložáku

Měření v Klementinu (mám na mysli hlavně teplotu) není zcela podle dnes uznávaných mezinárodních standardů. Měří se na poněkud atypickém místě, v budce, umístěné na okně, tuším že v 1.patře. Má to svůj důvod - takhle se tam měří už velice dlouho a přemístění teploměrů do "standardní" polohy by narušilo homogenitu té řady.

Rudolf 6.2.2007 12:12

Re: Re: Re: Když se sejde náš církevní koncil

Ti, kdož dodávají "potřebné" podklady politikům nejsou vědci,nýbrž najatá klaka.

hodne neRath 6.2.2007 12:08

Re: Re: Re: Re: Pro LM

a kde prosim? kdyz ty zpravy jeste nejsou?

a Bursici celeho sveta uz navrhuji dane.... dalsi komise OSN a sankce proti "neposlusnym".... a dalsi regulace a buzerace...

Rudolf 6.2.2007 12:07

Re: záložáku

Čtenář zdrojů si jistě prozkoumal plán Praha z let sedmdesátých osmnáctého století a aktuální plán Prahy. Jistě nám na základě tohoto čtení potvrdí, že podmínky měření v Klementinu se nezměnily. A jistě potvrdí i to, že stanice v Klementinu po celou dobu své existence splňovala podmínky pro exaktní měření teploty, ve dnes uznávaném standardu.

Měření v Klementinu jsou prostě jen měření v Klementinu, prováděná bez ohledu na naprosto změněné podmínky těchto měření, což ovšem platí pro většinu tzv. historických teplotních řad. Mimochodem klementinská teplotní řada je jednou z nejstarších na světě. Pokud čtenář zdrojů nepochopil, že teploty zjišťované ve městě s cca  80 tis. obyvateli, za životních pomínek osmnáctého stoleti, a aglomeraci s cca 1 220 000 obyvateli ve století dvacátém a jednadvacátém, se mohou lišit stejně, jako v místnosti nevytápěné a vytápěné, pak mu mohu doporučit jen další čtení. A teprve potom psaní.

LM 6.2.2007 11:57

Re: Re: záložáku

Trend oteplování zdaleka není jen věc Klementina. Klementinum není pro tohle nejvhodnější, je tam ještě vliv "tepelného ostrova města". Ale je to zřetelné i na stanicích mimo Prahu, mimo obce, na horách, ...

LM 6.2.2007 11:55

Re: Re: Re: Pro LM

Odborné závěry už "oponovány" jsou...

demokrat 6.2.2007 11:49

hloupý článek dalšího potepa.

Autor mi připadá spíše jako věřící. On jednoduše, věří že nám nic nehrozí a basta. A argumentem je, že se pozastavuje, proč vědci uvádějí, že problémy lze očekávat do roku 2100 a "proč ne do 2085 nebo 2115 ?".  To jsou panečku argumenty !

Olga 6.2.2007 11:49

Re: záložáku

A nemáte takhle pocit, že Praha také trochu roste a obaluje se jakýmsi vypařovaným teplem, takže je tu mikroklima? Stačí vyjet po D 1 pár kilometrů mimo metropoli a počasí se tam mění - proto najednou je tam sníh a námraza.

hodne neRath 6.2.2007 11:48

Re: Re: Pro LM

ja zde kritizuji etiku klimatologu, kteri NAPRED bez vedecke oponentury svych vysledku spustili celoplanetarni poplach a zpravu dodaji az pak, kdy ta oponentura uz z principu nemuze hysterii zastavit.

LM 6.2.2007 11:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: oprava

Jakýkoli vědec... ;-D takže třeba biolog?

Pokud jde o matematiky a statistiky, dost jich v klimatologickém výzkumu pracuje.

LM 6.2.2007 11:42

Re: Pro LM

Právě proto každou chvíli píšu - "přečtěte si tu zprávu". Někdy ale nevím, kdo co vlastně kritizuje. jestli zprávu nebo způsob, jak o ní sdělovací prostředky informují...

čtenář zdrojů 6.2.2007 11:38

záložáku

nevím, kde berete tu víru, že "oteplovači" věří v oteplování. V oteplování věří nejspíš podle Vás i teploměry, že? Například teploměr v Praze-Klementinu věří v oteplování, a tak už od roku 1830 meří postupné oteplování klimatu v Praze. Kdyby nevěřil, tak by naměřil ochlazování. Tak jste to myslel? Klementinská řada je dlouhá 236 let (od roku 1770). Na konci 18.století naměřil tamní "věřící" teploměr oteplení pražského klimatu. Od roku 1810 do 1830 naměřil ochlazování a od roku 1830 dodnes měří "veřící" teploměr oteplování. Ty teploměry tam v 18 století instalovali Jezuité. Proto jsou to "věřící" teploměry.

Ladislav N. 6.2.2007 11:32

Re: Re: Když se sejde náš církevní koncil

Obávám se, že lidé ani tak nereagují na to, co říkají vědci, ale spíše na to, jak podobných závěrů zneužívají zelení fanatici podporovaní hloupými a aktivistickými novináři. Oni jim totiž vědci dávají "argumentační střelivo"  pro zavádění různých  administrativních nesmyslů, daní a poplatků, které všechny obtěžují a okrádají, ale vlastní životní prostředí stejně nezlepší...

Pavel41 6.2.2007 11:21

Re: Gentlemane, zbývá říct, že vědecké instituce jsou

Určitě Heisenberger? Není to moc dlouhé?

Ladislav N. 6.2.2007 11:20

Pro LM

Celý "omyl" laických diskusních fór je v tom, že dostáváme "plošné dezinformace" z médií a reagujeme na to, co nám cpou hloupí aktivističtí novináři a ne na to, co se skutečně událo. ;-)

Dana 6.2.2007 11:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: oprava

Matematici a statistici? To jsou suší vědci, odtržení od reálu! Jakkoliv matematiku jako vědu uznávám, nemůžu s vámi souhlasit. Přírodu zkoumá široké spektrum vědců. A matematikové, už vůbec ne statistikové, nejsou těmi určujícími!

hodne neRath 6.2.2007 11:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro LM

"cestne pionyrske" a "myslim to uprimne".

Zebra 6.2.2007 11:09

Re: Re: Re: Re: Pro LM

Byl byste tak laskav, dobrý muži a našel a ukázal nevidoucímu v tomto textu http://ipcc-wg1.ucar.edu/wg1/docs/WG1AR4_SPM_PlenaryApproved.pdf vyhlašování katastrofických scénářů, aktivistické volání po okamžité akce, žadost o centralní dohlížitelskou moc nad neplniči, atakdály a atakdály ?