30.11.2021 | Svátek má Ondřej


SVĚT: Navalnyj zásobuje média

25.12.2020

Alexej Navalnyj byl podle svých slov otráven přímo na příkaz Vladimira Putina. Investigativci přišli s tím, jak k otravě Navalného vlastně došlo. Mají zmapován pohyb všech agentů kolem Navalného.

Ruského opozičního předáka Alexeje Navalného otrávil tým pracující pro ruskou tajnou službu FSB. Plyne to z výsledků neformálního vyšetřování, které v pondělí zveřejnil investigativní web Bellingcat. Ten na základě telekomunikačních a cestovních dat došel k závěru, že speciální tým Navalného sledoval již od roku 2017 a pohyboval se ve stejných destinacích jako opozičník. Jako pravděpodobný zdroj otravy byl již dříve Navalným zmíněn nějaký nápoj, co vypil na palubě.

Investigativci Bellingcatu tvrdí, že zmapovali pohyb ruských agentů FSB od roku 2017. Pokud by to byla pravda, musela by být ruská tajná služba v rukách naprostých amatérů. Web neuvádí detaily, nicméně Navalnyj tvrdí: „Vím, kdo mě chtěl zabít, vím, kde bydlí, kde pracují, znám jejich pravá jména, jejich přezdívky a mám jejich fotografie.“

Po několika dnech zveřejnila média další senzační informaci, kterou jim Navalnyj poskytl. V ní se tvrdí, že Navalnyj hovořil přímo s osobou, která se na jeho otravě podílela, a to telefonicky. Média píší, že Navalnyj „oblafl“ FSB. Informovala o tom v pondělí americká televizní stanice CNN s odvoláním na záznam uvedeného rozhovoru, který jí a serveru Bellingcat poskytl tým Navalného. Člen elitního toxikologického týmu ruské tajné služby FSB Konstantin Kudrjavcev ohromující odhalení podle CNN učinil ve 45 minut trvajícím telefonátu. Navalnyj ho uvedl v omyl a agent se domníval, že hovoří s vysokým činitelem ruské bezpečnostní rady, který zjišťuje příčiny, proč se likvidace opozičníka nezdařila.

To je naprosto neuvěřitelná historka! Že by někdo po telefonu poskytoval takovéto informace s tím, že Navalnyj vystupoval jako „vysoký ruský činitel“? Domnívám se, že v tomto případě se jedná o mediální provokaci ve stylu ruského agenta, který přijel do Prahy otrávit primátora a pražského starostu. To je ještě více přitažené za vlasy než sledování agentů FSB z webu Bellingcat. Navíc se údajně mělo jednat o otravu spodního prádla Navalného. Tím samozřejmě dřívější zprávy o jedu v nápoji padají pod stůl a domnívám se, že rovnou celá mediální propaganda kolem otravy Navalného.

Ruský prezident Vladimir Putin k tomu jen poznamenal, že pokud by měla ruská tajná služba skutečně zájem Navalného odstranit, jistě by to udělala. Navíc prohlásil, že by Rusko sotva souhlasilo s převozem Navalného do Německa, pokud by příčina byla ta, s níž přišel Navalnyj a lékaři, kteří se k jeho zdravotnímu stavu vyjádřili v Německu. Je navíc pozoruhodné, že zatímco otrava bývalého dvojitého agenta ve Velké Británii Skripala a jeho dcery byla relativně podrobně prozkoumána a samotný Skripal byl v ohrožení života několik týdnů, Navalnyj se „zotavoval“ velmi rychle a dnes už na plné obrátky vede svou kampaň proti ruskému režimu.

Rusko svého bývalého agenta Skripala asi skutečně chtělo zlikvidovat tak, aby případné zájemce o zradu přešla chuť, v případě Navalného se mi jeví celá akce jako velmi překombinovaná a velmi nevěrohodná. Dobře se prodává zejména v USA a v tamních progresivních médiích. Navalnyj potřebuje „silný“ příběh, který by v dnešním covidovém šílenství zaujal. Jak to ale s jeho údajnou otravou bylo, zůstává nejasné a zejména nedůvěryhodné.

Mám také jednu „teorii“. Možná jde o ruskou politiku naprosto znedůvěryhodnit opozičního politika a je možné, že celé je to skutečně v režii tajných služeb. Navalnyj je nyní v Německu a pokud se snad někdy vrátí do Ruska, bude na něm „cejch“ Rusa, který se spojil s Němci. Rusko sice s Německem rádo obchoduje – vzpomeňme Nord Stream 2 –, ale velká většina Rusů jistě Němce nemiluje vzhledem k někdejšímu přepadení SSSR Německem v roce 1941 a obrovským ztrátám, které Rusko (tehdy SSSR) v bojích s Německem utrpělo.

Navalnyj tak možná nevědomky slouží zájmům stávající ruské vlády a prezidenta. Putinovi jistě příliš nezáleží na tom, co se píše v Německu či USA v médiích. On chce vládnout v Rusku a potřebuje mít ruské voliče na své straně. Jde tedy možná o hru pro ruskou veřejnost.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY (35-40.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč






 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.