25.4.2024 | Svátek má Marek


SVĚT: Nastal čas podpořit Británii

27.2.2010

Otázka pro ty ne úplně nejmladší. Vzpomenete si ještě, na jaké straně jste stáli v roce 1982 během argentinsko-britské války o Falklandy?

Možná se tehdy část Evropanů podivila, proč Londýnu stálo území „na konci světa“ za vojenskou akci. Takto naštěstí neuvažovala – samozřejmě ani nemohla – tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová.

Připomeňme si základní fakta. 2. dubna 1982 přepadly argentinské ozbrojené síly Falklandské ostrovy, od roku 1833 součást britské koruny, v té době jako Britské zámořské území. O den později vyzvala Rada bezpečnosti Argentinu, aby své jednotky stáhla. Tamní junta odmítla a britská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Ozbrojené síly Jejího Veličenstva v čele s letadlovými loděmi Hermes a Invincible vypluly 5. dubna z Portsmouthu a zamířily do jižního Atlantiku. 4. června byly Falklandy osvobozeny.

Ostudná porážka Argentiny, jejímž vedlejší efektem bylo urychlení pádu junty a návrat země ke klasickému modelu demokracie, zasela do myslí mnoha pozorovatelů, kteří jako autor tohoto textu sledovali válku se sympatiemi k britské straně, naději, že Argentina jednou provždy uzná status quo a svými neukojitelnými choutkami přestane ohrožovat mír v této části světa – a především klidný život prostých Falklanďanů spokojených s tím, že hlava jejich státu nesídlí v Casa Rosada v Buenos Aires, ale v londýnském Buckinghamském paláci.

Uplynulo dlouhých 28 let a z Latinské Ameriky se opět ozývá obehraný refrén.

Všechny tamní země, které se snaží vytvořit podobně prapodivnou organizaci, jako kdyby se Evropané snažili souběžně s NATO vytvořit ještě jedno NATO, ale bez USA a Kanady, zapěly unisono protibritský chór. Je v něm obsaženo zbožné přání: překreslit politickou mapu regionu. Tedy zbavit Falklandy britské suverenity ve prospěch argentinské.

Takové jsou dva výstupy summitu zemí Jižní Ameriky a Karibiku konaném v mexickém Cancúnu.

Opět se ukázalo, že k demonstraci protibritského postoje ve věci Falkland může být dobrý každý důvod. Nejnověji jsou to výzkumné vrty společnosti Desire Petroleum ze Spojeného království v Atlantiku, asi 100 km severně od Falkland. V době, kdy každý nově objevený zdroj energetických surovin je třeba přijímat s povděkem, a u Falkland může být až 60 miliard barelů ropy, žádají Latinoameričané Brity, aby se zkoumáním mořského dna přestali. Za zmínku stojí, že zmíněná firma provádí výzkumy na Faklandech od roku 1998. Je obtížné najít racionální důvod, proč by měla o licenci přijít. Snad ne proto, že to jihoamerickým státům v čele s Argentinou politicky nevyhovuje?!

Argentina v této kauze tahá za kratší konec provazu, a tak jí nezbylo než sáhnout k byrokratické provokaci. Rozhodla se kontrolovat lodě směřující na Falklandy. Z logiky věci vyplývá, že půjde povětšinou o plavidla britská, což na hodně námořních mil zavání uměle vyvolanou konfrontací.

Tato situace, stejně jako v roce 1982, vyzývá k zaujmutí postoje.Za sebe mohu zopakovat to, co je uvedeno v nadpisu článku: Nastal čas podpořit Británii.

Stejskal.estranky.cz