Středa 9. října 2024, svátek má Štefan, Sára
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Naše doba dobrá či zlověstná

diskuse (26)
Odborníci ve Washingtonu odhadují pravděpodobnost nukleárního výbuchu na území USA na fifty-fifty. Teroristické útoky se už stoprocentně uskutečnily na mnohých, též evropských, adresách. Severokorejský Kim má bombu, o totéž usiluje iránský Ahmadínežád. Exploze vlevo vpravo, samé Jobovy zvěsti – stačí zapnout televizi. I bez takové mediální potravy, s tristní realitou těchto dní se seznamujeme při jakémkoliv vstupu na letiště, být kontrolováni, s příkazem se zouvat. Pocit nejistoty se stává téměř všudypřítomným.A přitom se nám teď dostává víc míru než v předchozích dobách. Notný to paradox.

Ony údajně zlaté staré časy! V první polovině dvacátého století se uskutečnily mordýřské války s rekordními ztrátami životů a devastací majetku. (Předchozí devatenácté století sice vyprodukovalo daleko míň mrtvol, ale tehdy posadit se zubaři do křesla či pobýt v nemocnici určitě nebyla velká slast.) Řada solidních zdrojů, například kanadský ústav Human Security Centre na univerzitě Britské Kolumbie, zabývající se ozbrojenými konflikty od konce druhé světové války, uvádí, že v roce 1963 došlo k 25 státním převratům, úspěšným i neúspěšným, kdežto čtyřicet let poté takových pokusů bylo pouze deset a ani jeden se nepovedl. (Výjimkou je teď Thajsko s povedeným pučem v září 2006.) V prvním desetiletí po druhé světové válce rozpad evropského kolonialismu doprovázela řada krvavých střetů. Zrod nezávislé Indie a Pákistánu stál potoky krve a podobně tomu bylo v brutálních občanských válkách jako například v Nigérii. Saddámem Husajnem vyvolaná válka Iráku s Íránem stála milion životů. Kdo si dnes ještě pamatuje na konflikt v banánové republice Hondurasu? Ten stál sto tisíc životů.

Ubylo genocidy, vzdor velevraždění v Rwandě a na Balkáně. Po konci studené války, v údobí let 1992 až 2005 počet konfliktů klesl o 40 procent a rovněž se změnila jejich smrtonosnost: v takových střetech v roce 1950 průměrný počet ztrát na životech byl 38.000, kdežto v roce 2002 klesl na pouhých 600. Počet uprchlíků v údobí 1992 – 2003 se zmenšil o polovinu.

Rozhlédnutím po světě dáváme příležitost optimistům a pesimistům, aby se pohádali, zda sklenice je z poloviny plná či prázdná. Případ USA, zbylé supervelmoci, potřebného a o to víc nenáviděného globálního policajta a hasiče: pouhá 4 procenta světové populace, ale podíl 20 procent na světovém hospodářském produktu. USA produkují víc s méně pracovními silami – pouze 20 procent se jich podílí na průmyslové výrobě. Nicméně, za posledních 25 let v zemi přibylo 45 milionů pracovních příležitostí, zatímco západní Evropa ve stejném období jich vytvořila pouhé 4 miliony, míň než jednu desetinu amerického počtu. V Americe došlo k poklesu jak zločinnosti, tak parazitické závislosti na sociálních podpůrných dávkách.

Nyní od plusů k minusům: USA v letošním tabulce konkurenceschopnosti, vyhodnocované prestižním World Economic Forum, pozbyly svůj primát, spadly na 6. místo. Předběhly je Švýcarsko, tři skandinávské země a Singapur. (Velká Británie se umístila jako desátá, Francie osmnáctá, Rusko až na 62. místě.)

Amerika si nedovede poradit s víc než desetimilionovým přívalem ilegálních imigrantů, roste tam vzdálenost mezi bohatými a chudými, obrovský rozpočtový schodek a zadluženost v zahraničí – v názoru nejednoho analytika zlověstná to předehra ke kolapsu, tak jak zažila předchozí impéria.

V řadě bolehlavů, nejakutnějším je ovšem Irák, dilema k uzoufání, studna bezedná. Právě se dočítáme o vydání zatykačů na 88 významných iráckých činitelů včetně 15 bývalých ministrů kvůli korupci, zlodějství gigantických rozměrů. Za poslední tři roky ukradli 7,5 miliard dolarů a velké většině (61) těchto kleptokratů se podařilo zmizet do zahraničí.

Evropa má svou porci starostí: onen sklerotický welfare state, pečující, sociálně citlivý, leč tím i záručující vysokou nezaměstnanost a mizivou podnikatelskou iniciativu. V porovnání s jinými oblastmi světa eurozona dosahuje pouhého jednoho procenta ročního hospodářského růstu. Nemůže ji těšit závislost na dodávkách energie z Ruska a ještě míň radosti poskytuje mohutnící muslimská imigrace. Ve Francii již tvoří 9 procent národa a její podíl, zásluhou znamenité rozmnožovací schopnosti, nadále poroste.

Na problém se reaguje všelijak, v neposlední řadě též předposraností. Dva týdny po opakovaném omluvném vysvětlování papeže Benedikta XVI., významná berlínská opera oznámila zrušení již mnohokrát uvedené inscenace Mozartovy opery Idomeneo -z roku 1781, doby ještě před francouzskou revolucí – v obavě z islámských, však tolik senzitivních fundamentalistů. Německá poválečná kultura sekularismu kapituluje ze strachu před agresivní menšinou, jíž je umožněno rozmáhat se tam v podmínkách ultratolerantní demokracie.

Teď od Ameriky a Evropy se posuňme ke zmínce o stavu celého světa, jak to vidí optimisté a pesimisté s dalekohledy a mikroskopy po ruce. „Prožíváme teď zdaleka nejlepší ekonomické období v dějinách lidstva,“ jásá významný publicista Michael Barone (U.S.News & World Report, 29.5.2005). A růst je to dosažený s minimální inflací. Manželský pár Alvin a Heidi Tofflerovi, autoři nové knihy Revolutionary Wealth (Knopf), uvádějí scénář, jak po první vlně agrární přišla ta druhá, průmyslová, po ní třetí, po-industriální (knowledge-based) a nyní jsme na pokraji éry tzv. post-scarcity – světa bez nedostatku. Náramně vzrostla produktivita, však bez ní by nebylo možno uživit nynější počet šesti a půl miliardy pozemšťanů. Už údajně hrozí víc obezita než hladomor. Během posledních padesáti roků se průměrná délka života podstatně zvýšila (o 42%).

Ovšem na druhé straně máme Dárfúr a nedostatek kuráže s tímto barbarstvím se vypořádat.

Značnou zásluhou Číny a Indie – 2,4 miliardy to lidí, třetina světové populace - miliony lidí unikají chudobě. Roční ekonomický růst Číny dosahuje jedenácti a v Indii osmi procent. Jsou to ale kolosy s mimořádně neefektivním využitím energie. Čína spotřebuje k výrobě téhož produktu třikrát víc energie než USA. Platnost Kyoto protokolu (jímž nejsou vázány země Třetího světa, včetně Číny a Indie) vyprší v roce 2012 a organizace IEA (International Energy Agency) předvídá značné přibývání skleníkového efektu, všeobecného zhoršení klimatu. Tyto dva nejpočetnější státy světa to ale považují za menší problém než je kvalita vzduchu a vody.

Tak či onak, v Americe či Evropě, z řady důvodů v nejbližší a třeba i vzdálenější budoucnosti se nám zřejmě nebude dýchat lépe a radostněji.

K O N E C

Neoficiální stránky Oty Ulče

Jan Kovanic
9. 10. 2024

Přečtěte si seznam členských států OSN: Debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, debil,...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Tomáš Břicháček
9. 10. 2024

Komise zažaluje Maďarsko kvůli zákonu na ochranu národní suverenity.

Ondřej Neff
9. 10. 2024

Podzim už máme astronomicky odklepnutý a také počasí odpovídá roční době.

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Marian Kechlibar
7. 10. 2024

Za měsíc se konají prezidentské volby v USA a otázka zní, „kdo má větší šance vyhrát?“.

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

ČTK, Lidovky.cz
9. 10. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během středeční návštěvy Chorvatska uvedl, že současná...

Jaroslav Veis
9. 10. 2024

Tahle historka na první pohled vypadá jako učebnicový případ postupu, jemuž se říká red herring...

ČTK, Lidovky.cz
9. 10. 2024

Americký prezident Joe Biden si ve středu telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem...

ČTK, Lidovky.cz
9. 10. 2024

Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta monitoruje...

mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr, kop Josef Kopecký
9. 10. 2024

Měla by první dáma pobírat plat? Otázka, kterou má řešit novela zákona o Kanceláři prezidenta...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz