18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SVĚT: Náš hon na emise pomůže jen Číně

Představa, že není na světě důležitější téma k řešení, než jsou emise oxidu uhličitého, už dominuje politice EU i USA. Britská rozvědka MI6 dokonce začala sledovat, zda státy plní své klimatické závazky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 4.5.2021 17:38

Jeďte s tou hokejkou do Rigy, pane Rado. Možná budete vítězem kanadského bodování - a standing ovation!!;-D

V. Klepetko 4.5.2021 22:32

V tom je právě problém: žádný ze stávajících klimatických modelů - když do něj vložíme jako počáteční podmínky data z časného holocénu - nedokáže věrně popsat další reálný vývoj klimatu směrem k současnosti.

Drtivá většina modelů začíná "fungovat" až po začátku průmyslové revoluce - a to nikoliv díky věrně popsaným funkčním vazbám, ale kvůli ad-hoc voluntaristicky stanoveným koeficientům, zpětně zvolených tak, aby model jakž fungoval...

Když neumíte věrně popsat minulost, neumíte správně předpověďet ani budoucnost! Jsem původním vzděláním matematik a vím, že složitý dynamický systém s řadou nelineárních zpětných vazeb je těžké popsat i když znáte logiku vzájemného působení jednotlivých řídících proměnných. Viděl jsem ty součásné publikované klimatické modely a dovolím si tvrdit, že jsou úplně k ničemu! Předpověďet vývoj klimatu umíme asi tak jako vývoj burzy. Technická analýza ale napovídá, že se blíží nová doba ledová :-)

J. Kadeřábek 4.5.2021 15:20

No a až 70% skleníkového efektu má na svědomí vodní pára. Proč nezakážeme mraky?:-P

V. Klepetko 4.5.2021 16:38

Na tom by ale zelení khmérové a jejich dvorní astroklimatologové nic nevydělali... :-)

Mám lepší nápad: těch cca 36 gigatun antropogenních emisí CO2 ročně by se dalo zredukovat o 30% tím, že by se o 30% snížila gravitační konstanta. Navrhuji zapsat příslušný závazek do klimatických cílů EU do roku 2030!:-P

P. Brich 4.5.2021 17:33

Možná by stačilo o 30% zredukovat zelené Khmery. Země by si oddechla po zmizení jejich uhlíkové stopy.

V. Klepetko 4.5.2021 23:15

Předhodíme je masožravým rostlinám :-)

Ty musí mít céódablhejtrů plný zuby! ;-D

D. Zítko 4.5.2021 10:29

Poučíme větru, dešti, to už to bylo a výsledek známe! Takže si to chystáme zopakovat, to je fakt tristní :-/

M. Vaněček 4.5.2021 9:51

O čem to mluvíte, Čína je celosvětový lídr ve fotovoltaice, v elektromobilitě, ve využití energie vody.

A uhlí a ropy ještě nespálila tolik co náš celý svět euroatlantické civilizace.

Samozřejmě Čína obnovitelné zdroje potřebuje a podle toho je i zavádí a taky na nich hodně vydělává (viz třeba fotovoltaika).

J. Hajský 4.5.2021 10:04

Čína loni uvedla nově do provozu uhelné elektrárny s celkovou kapacitou 38,4 gigawattu (GW). To je více než trojnásobek kapacity uvedené nově do provozu ve zbytku světa. Vyplývá to z průzkumu výzkumných společností Global Energy Monitor (GEM) a Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Loňský vývoj by tak moho ohrozit krátkodobé cíle Pekingu v ochraně klimatu.

Po očištění o elektrárny vyřazené z provozu se kapacita v čistém vyjádření zvýšila o 29,8 GW. Zbytek světa kapacitu uhelných elektráren o 17,2 GW naopak snížil.

„Překotná expanze uhelných elektráren je spíše než skutečnou potřebou nové kapacity způsobena zájmem elektrárenských firem a místních samospráv co nejvíce zvýšit investiční výdaje,“ uvedl analytik CREA Lauri Myllyvirta.

Čína loni schválila výstavbu dalších uhelných elektráren o kapacitě 36,9 GW, což je třikrát více než předloni. Země má tak v různé fázi vývoje uhelné elektrárny s kapacitou 247 GW. To je více než celková instalovaná kapacita pro výrobu elektřiny v Německu.

Čína si loni vysloužila pochvalu, když prezident Si Ťin-pchin oznámil, že země chce být do roku 2060 takzvaně uhlíkově neutrální. Regulátoři se ale od té doby dostali pod palbu kritiky za to, že řádně nekontrolují uhelné elektrárny, které se považují za hlavní zdroj skleníkových plynů, poznamenala agentura Reuters.

https://oenergetice.cz/uhli/cina-loni-spustila-vice-uhelnych-elektraren-nez-zbytek-sveta-dohromady

M. Vaněček 4.5.2021 10:12

A zapoměl jste dodat: a současně přes 100 GW kapacity nových fotovoltaických, větrných a vodních elektráren za rok 2020.

P. Milan 4.5.2021 10:16

Což nic nemění na tom, že neblázní zdaleka tolik, jako EU a USA s klusáčkem Bidenem.

J. Jurax 4.5.2021 11:13

No a?

Podstatné je, že svými uhelkami nahradí emise CO2, které my za cenu devastace vlastní energetiky a průmyslu ušetříme.

Číňané se musí strašně chechtat, jak jsou ti bílí nosatí ďáblové sebevražedně blbí ...

Z. Lapil 4.5.2021 12:41

Jenže tohle číslo si vydělte nejmíň pěti, spíš šesti až osmi. Protože ne vždy svítí a ne vždy fouká. V našich krajích je skutečné využití fotovoltaiky nějakých 10-15%.

Vodní elektrárny jsou na tom výrazně líp, ale zase je nepochybně významná část z nich přečerpávacích, neboli co do funkce jsou to spíš baterie než zdroje.

L. Novák 4.5.2021 16:09

M. Vaněček 4.5.2021 10:12 napsal:

"... a současně přes 100 GW kapacity nových fotovoltaických, větrných a vodních elektráren..."

Tyhle "kapacity" si můžete vyvěsit vedle vysvědčení z 5. třídy ZŠ. Je to jen "instalovaný výkon" využitelný tak asi z 10% ročního času. :-P

Co taky čekat za bludy od zeleného magora Vaněčka, že? Rv

Z. Lapil 4.5.2021 12:44

Čistě technicky vzato: máme-li nádrž, která už už začne přetékat, je důležité, aby se do ní přestalo přilévat, ne to, kdo ji naplnil.

A. Babic 4.5.2021 13:57

coz je nesmyslne prirovnani.

Z. Lapil 4.5.2021 14:29

V čem? Zemská atmosféra je konečná, nádrž taky. V nádrži přibývá voda, v atmosféře CO2.

Škodlivost přebývající vody/CO2 tady a teď neřeším, na to nemám ani podklady ani fištróna, jen tvrdím, že není klíčové, kdo nádrž/atmosféru naplnil, ale kdo do ní přilévá/přifukuje.

L. Novák 4.5.2021 15:04

Jo. Mouchy v zemské atmosféře a hlavně motýly je potřeba sledovat. Vrtění jejich křídel může způsobit klimatickou katastrofu... :-P

Z. Lapil 4.5.2021 15:28

Ale no tak...

J. Hajský 4.5.2021 9:13

Nejsem klimatolog, ani se nepovažuji za všeználka. Ale jsem přesvědčen, že zemská atmosféra je jeden jediný obrovský prostor, kde se veškeré plyny v atmosféře obsažené, tedy i CO2 promíchávají do víceméně rovnoměrného stavu.

Nebo si snad bruselští byrokraté myslí, že nebudou-li státy EU vypouštět více CO2 než ho z atmosféry odeberou (uhlíková neutralita) tak nad státy EU (ele jen nad nimi, nikoli nad celou Evropou, ne-li světem) bude množství CO2 jako před průmyslovou revolucí?

A naopak nad Čínou a dalšími státy, které budou uhlíkovou neutralitu ignorovat bude CO2 přibývat? Že se CO2 nerozmístí rovnoměrně nad všemi státy, v celé atmosféře?

Myslím, že rozmístí. Výsledek bude pouze ten, že státy snažící se o uhlíkovou neutralitu budou ekonomicky slábnout a státy, kterým bude uhlíková neutrality kdesi ekonomicky sílit.

V. Pavelka 4.5.2021 9:42

Nehledě na to že Čína se v minulých letech zabezpečila v surovinové oblasti elektromobility ,i s obrovskou reklamou Elon Mask , jedna velká reklama ! A jak je to z čínou pronajatých Řeckých přístavů Brusel řídí blbouni!EUEU

J. Jurax 4.5.2021 11:15

Že brusel řídí zelenorudí blbouni je známo již pár desetiletí ...

P. Milan 4.5.2021 8:50

Strategické myšlení, když je to tak nádherný kšeft, přerozdělovat peníze pod záminkou boje proti sodovkovému plynu? Něco jako zdejší nákupy testů a respirátorů, od firem, spřátelených s objednavateli, ale v mnohonásobně větším měřítku. A ani ta možnost omezovat svobodu pod záminkou boje s klimatem není k zahození ...

V. Církva 4.5.2021 8:19

Tak kdyby se na "emise" šlo trochu méně zbrkle, dal prostor na vybudování dobíječek vypiplání technologií asi by to až tak nevadilo. Překotnost Západu, když se na to v Asii kašle je sebevraždou a částečně namyšleností, když si Západ myslí, že je ještě leaderem.

A to je druhá věc ve kterém je Západ mimo. Mají představu že tlakem na zelené technologie uspíší jejich rozvoj na Západě a výsledky pak budou vyvážet. Taková představa je ale v gobální ekonomice a technologického úpadku Západu v porovnání s Čínou naprosto mimo mísu.

Ještě tak kdyby se pokusili o něco co zkoušel Trump. Teda zaclít Čínu a podporovat svůj průmysl. Třeba by v dotacích na zero emission technologie nesmělo figurovat víc než 10 procent výrobku z Číny. Ale ani to není v globálním světě tak snadné jako na papíře.

V. Pavelka 4.5.2021 9:22

Síla a schopnost Evropy byla v její rozmanité soutěživosti a variabilitě i USA !Brusel se zhlédl v mocenské soustavné absorci a byrokratické ideologii . . Tak moc podobné bývalému SSSR a RVHP . Bude to černá díra Evropy !EU

J. Nevrkla 4.5.2021 7:35

Pět týdnů zima, jaká tu nebyla osmdesát let, a někdo se stále děsí tepla a chce lidí zbidacit a snad i zahnat do jeskyní. Jak dlouho se necháme řídit takovými idioty?Vychod má více rozumu a přirozeně nás začne ovládat. Bude to jenom naše vína, naše hloupost.

P. Rada 4.5.2021 7:43

Idiocie = těžká slabomyslnost se mimo jiné projevuje neschopností racionálně posuzovat životní podmínky.

Soudný, racionálně uvažující člověk si např dokáže představit, že se při nižší teplotě mu může dobře žít v teplém oděvu ale že ten při vyšší teplotě jak je tělesná sotva pomůže a klimatizovaný skafandr je krajně nákladné provizorní řešení.

Rozumný také ví, že zdrojem jeho potravy a podmínkou dýchání jsou primárně rostliny které ale nejlépe rostou při daleko nižších teplotách jak je ta jeho tělesná.

J. Nevrkla 4.5.2021 7:47

Jste opět úplně mimo. Česko je pět stupňů po optimem, spíše hrozí ochlazování a vy vyhrožujete klimatizovanými skafandry? To přece nikdo nemůže brát vážně.

V. Braun 4.5.2021 15:19

Pět stupňů pod optimem? A to máte podložené čím? Snad ne předpovědí počasí v televizi nebo na internetu?

A. Forman 4.5.2021 8:14

No jasně, blázne, proto v tropickém pásu mrzne až to praští.