23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SVĚT: Náš čínský syndrom a naše čínská budoucnost

Sotva lze v historii najít druhý příklad tak rychlého vzestupu moci jedné země, jaký vykazuje Čína v posledních třiceti letech. Její podíl na světovém hrubém produktu se zvýšil patnáctkrát a je dnes na 19 %, čímž se dostala Čína na druhé místo za Spojenými státy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 10.2.2021 21:12

Vzhledem k tomu že autor veřejně šíří zjevné nesmysly o koronaviru, nemohu se přinutit ke čtení jeho článků na jiná témata...

Škoda, možná že zrovna o té Číně argumentuje dobře - bohužel se o tom ale nechci přesvědčit, pokusím se to nějak překonat, ale nevím... Ale ještě jeden exotický článek o koronaviru, a zlomím nad autorem definitivně hůl. Což mu nijak neuškodí - jen bude mít o jednoho čtenáře méně ;-)

Ostatním diskutujícím se omlouvám za odklon od tématu - ta Čína mě štve taky, ale Guttman se svou kovidiocií mnohem víc!

J. Vintr 10.2.2021 21:42

Kdo je kovidiot?

V. Bok 11.2.2021 1:29

Eh, taková sbírka nesmyslů jak z příručky agitátora... to fakt bolí. Tahle ideologická zaslepenost brání rozeznat skotečné problémy ve vztahu k Číně.

Mimochodem, většini si způsobujeme sami. Třeba ten údaj o čínských studentech v USA. To číslo totiž znamená, že mají rozhodující podíl při studiu technických oborů. V těch genderových a pod. ovšem američané silně vedou. Takže je asi vše v pořádku.

Nebo to o tom Tibetské době kamenné. Situace je tam mnohem lepší. Jsou otiž už ve středověku, jak se přesvědčí každý návštěvník a to velmi rychle. I číňané už pochopili, že to rychle napravit nepůjde. Ale situace se pomalu mění. Nás tam provázela studentka lékařství a brala sebou přítele etnologa. Kritikou na číňany nešetřili, ale taky je dost oceňovali ...

Nebzpečí je, že nás předeženou. Takže, musíme zabrat a hlavně u sebe. Ale obávám se, že při naší programové degeneraci školství a prznění naší kultury úchalnými teoriemi genderismu a td. .. to už nikdy nedokážeme.

J. Černý 10.2.2021 18:00

USA od roku 1945 vyžírá celý svět a že to autorovi článku nevadí. USA dochází dech a to je především problém samotné Ameriky. Kdo kdy řídil nějakou fabriku v USA ví, že dělný lid v USA je často hrůza, svými pracovnímui návyky a rozšířenou nevzdělaností. Nesmí nás plést hollywoodské filmy.

V. Církva 10.2.2021 18:18

Jo máte na mysli jak jsou dnes USA největším věřitelem? Nebo jak vytvořili v Evropě filiálky polovodičových a automobilových firem co dávaly lidem práci i zboží. Nevím, že by Ford kradl technologie třeba BMW...

Pravda je, že USA dlouho zneužívaly levné pracovní síly a surovin z rozvojových zemí. S tím si Čína nezadá. Spíš mne překvapuje, že místo aby jste to zavrhnul, tak napíšete, když to mohly dělat naši spojenci USA, proč ne komunistická Čína? Správně by se snad mělo dělat ve světovém právu a obchodu to aby byla férová mzda a reálné úroky.

Co se týká dělného lidu, doplácí USA jednak na určitou zhýralost bohatstvím, především má ale na nehomogenn9 společnost.

J. Černý 10.2.2021 19:06

Kterou filiálku polovodičových firem máte na mysli. Teslu Rožńov nebo ČKD Polovodiče Praha. Jak Američané dávali práci v Aero Vodochody a v Tatře Kopřivnice, že je málem přivedli do konkursu.;-(;-(

Ford podporoval Hitlera a byl proti vstupu USA do války s Německem. Kolik je v Evropě zaměstanců a kolik pro ně vytvořil Ford míst v Německu, Anglii, Belgii ? Několi tisícin promile ? Asi ano.

Co mohl tak BMW ukradnout ? Víte to ? Poznatek, že auto má volant ? Píšete, že USA zneužívaly a už nezneužívají ? Co se jim stalo ?

A pokud se týka dluhu USA, jistě je nejlepší být věřitelem v dolarech, které si sám tisknete.;-D A komunistická Čína ? Nestraště. Sami Číňané vám řeknou, že jsou císařstvím, jako byli vždy. Tím je řečeno vše a byli jím i v době, kdy se v USA se proháněli Indiáni a my jsme žili někde v Asii v zemnicích.

E. Pribijl 10.2.2021 19:34

Dobrá zpráva je že čínsky se nebudeme muset učit. Číňani nás totiž nebudou potřebovat. Jsou ve všem soběstační a třeba nějaké České Švejky nepotřebují. Svých mají nepočítaně.

V. Bok 11.2.2021 1:31

No, u nich se Švejci moc nechytaj. Tam se dá dobře vydělat a žít víc jak dobře, bohužel se musí ... makat. A umět, pochopitelně.

V. Církva 10.2.2021 20:39

Tak zrovna tu Teslu Rožnov americká Motorola zachránila. Jakkoliv jiné americké investice u nás po roce 1989 byly skutečně nešťastné. Třeba Vagonku Studenku koupili a odvezli myslím do Rumunska. S Tatrou šlo spíš o neschopnost pochopit situaci než vědomé vytunelování. Aero nevím,

Měl jsem na mysli především západní Evropu. Jinak Motorola měla firmy v Británii, Francii, Intel v Irsku. Co Ford dělal s válkou nevím, asi se choval tržně když mu německá filiálka vynášela. V Británii i Německu se mu v minulém tisíciletí dařilo, filiálky má dodnes po celé Evropě. Opel před lety taky celkem prosperoval.

Píšu zneužívaly, protože dnes vysává Afriku Čína. A vliv USA už tam pomalu klesá.

V. Bok 11.2.2021 1:35

No, ostatní v Africe jen těžili suroviny a prodávali tam zbraně a občas zařídili převrat. Čína jim tam staví továrny na zpracování surovin a staví infrastrukturu. A jedná s nimi jako rovný s rovným. A oni to docela žerou. Samozřejmě, nikdo neví proč.

J. Kočvar 10.2.2021 23:30

V době, kdy v Číně ještě neznali písmo, Evropané v egejské oblasti stavěli paláce a znali hned několik druhů písma.

Když se Čína v posledních staletích př. n. l. sjednocovala, Keltové u nás stavěli oppida a razili mince. 8-o

My jsme nikdy nežili v Asii v zemnicích.

J. Vintr 10.2.2021 18:33

USA nic nevyžírají. Naopak byly a jsou, mimo jiné, největším zdrojem inovací a vynálezů, které využívá celý svět.

J. Černý 10.2.2021 18:53

Tak jo. ;-D Spíš stahuje mozky z celého světa. A k čemu má ve světě asi 1200 vojenských základen ve 130 zemích světa.? Kvůli vývozu patentů ?

J. Vintr 10.2.2021 19:38

Ty mozky se do USA stahují samy, protože tam nacházejí největší uplatnění. Amerika musí plnit nezáviděníhodnou roli "světového četníka". Ty základny stojí obrovskou spoustu peněz a USA z jich žádný užitek nemají. Zato z nic má užitek celý zbývající svět.

J. Marján 10.2.2021 20:23

A kdo je tou rolí světového četníka pověřil?

J. Vintr 10.2.2021 20:43

Ta na ně prostě připadla, protože nikdo jiný to dělat nemůže a svět bez takového četníka by nejspíš dopadl hodně špatně.

J. Marján 10.2.2021 22:13

Tato odpověď mi připadá jako ta reklama na kočičí žrádlo. Kocour říká; Jsem gurmán. Je to náročná práce. Někdo to dělat musí. Je jen otázka zda o to ten svět stojí a zda se ten četník nevymkl jakékoliv kontrole.

J. Vintr 11.2.2021 1:28

Připadá vám to blbě....

V. Církva 10.2.2021 20:45

Situace. Jinak, ne vždy dělají věci nejšťastněji, ale určitým způsobem tato velmoc nějakou stabilitu udržuje a komunismus v Evropě zarazila. Že z toho chce taky něco vytěžit není nic proti podstatě kapitalismu, nebo-li lidské přirozenosti.

Jinak USA jsou mnohem méně heterogenní společnost než třeba ČR. Jsou tam idealisté co nechtějí komunismus a bojovali proti němu z přesvědčení. ani progresivismus, ale i vyložení vydřiduši. Prostě bývala to svobodná země.

V. Církva 10.2.2021 20:51

Pořád Vám vypadla nejpodstatnější část toho co jsem napsal. Pokud USA dělaly/jí něco špatného, není to ani trochu důvod nechat komouše z Číny dělat taky špatnosti!!!

V. Podracký 10.2.2021 17:59

Příliš pesimistické. Viděny jen záporné stránky. Nicméně pravdivě a varovně. Ale vývoj nemůže jít takto dál. Musí nastat postupná koroze čínské diktatury.

J. Černý 10.2.2021 18:03

To není žádná diktatura, to je prostě tisíciletá čínská i asijská kultura. Kdyby v zéto miliardové zemi byla evropská žvanírna a mraky neziskovek a umělců by řídili společnost, tak by Čínané žili ještě na stromech .

Komu se to nelíbí, může se podívat do sousední Indie, jak jim to tam kvete. Nalonec čast Indie máme i v naší zemi.

L. Čech 10.2.2021 16:55

Jak se Číňané také umějí chovat, ukazuje příběh na: http://www.ciexpo.cz/rodokmen/jan-prochazka/

Úplně dole zajímavost:

Továrnu v Horní Suché a rozjezd výroby měla původně investovat čínská firma. Za to měla dostat 49procentní podíl ve firmě. Ale stala se neuvěřitelná historka. Jeden člen čínské delegace při prohlídce vývojového pracoviště rozbil katodu a její obsah, černý prášek z nanočástic, si nasypal do kapsy u kalhot. Pracovník společnosti HE3DA to zpozoroval a Číňan musel odcizený prášek vyhodit do koše. „Čínané asi chtěli udělat rozbor prášku, aby zjistili, jaký nanomateriál obsahuje,“ míní Jan Procházka. Nyní investují stavbu továrny jiné firmy.

V. Čermák 10.2.2021 17:20

Tak Číňani jsou vlastenci, z našeho pohledu až neskuteční. Pamatuji Aquatherm, už nevím ve kterém roce, kdy tam kopírovali co, mohli. i řezy různými zařízeními. Je jasné, že se snažili pomoci Číně dohnat a následně předehnat ostatní svět a docela se jim to během pár let podařilo. Nyní může Svět kopírovat zase Čínu. Holt vývoj nelze zastavit a na vavřínech usínat...;-D

J. Vintr 10.2.2021 18:31

Ty baterie se prodávají nebo budou prodávat, takže si rozbor materiálů, ze kterých jsou vyrobené, může udělat každý, kdo si je koupí....

J. Černý 10.2.2021 19:07

A co Američané v Aero Vodochody a v Tatře Kopřivnice ? Jak se chovali ?

V. Církva 10.2.2021 21:00

Nešikovně, ale ne komunisticky. Tatra byla spíš neschopnost ne snaha vykrást know-how či potopit. Negativní přístup investora byla spíš třeba Vagonka Studénka.

Aero Vodochody nevím. Snad nějak spolupracovali s Boeingem či Sikorsky, ale nemám informace, že by je záměrně vytunelovali nebo podrazili. Prostě to nějak nefungovalo, tak se zkusilo jinak. Tak i s Tatrou.

J. Vintr 10.2.2021 14:08

Níže jsem uváděl teorii, že Číňani možná objevili možnost, jak výrazně prodloužit lidský život. Teoreticky to údajně možné je a pokud by na to měl někdo přijít, tak Číňani mají ty nejlepší podmínky. Neomezují je žádné etické limity a mají dostupné neomezené množství lidského pokusneho materiálu. Pokud by se takový objev podařil, je naprosto logické, že by se to nikdy nedostalo na veřejnost. Dá se představit, jakou katastrofu by znamenalo, kdyby lidé žili déle. Na druhou stranu možnost prodloužení života u lidí, kteří jsou u moci, by mohla zcela změnit motivaci jejich chování. A byl by to třeba také absolutní korupční prostředek na vlivné politiky kdekoliv na světě. Kdo by odolal nabídce žít třeba o dvacet nebo více let déle?

M. Pivoda 10.2.2021 15:15

Na prodloužení lidského života se už dlouho pracuje v USA.

Čína nemá v tomto směru/oboru žádnou podstatnou konkurenční výhodu.

Technologie prodloužení lidského života budou poskytnuty všem občanům (demokratického státu). Větší problém ale bude, co pak s nimi, když většinu zaměstnanců již v průběhu 30. let nebudeme potřebovat. Technologie zvaná umělá inteligence změní "pravidla hry" stávajícího kapitalismu.

J. Vintr 10.2.2021 15:55

Čína má obrovskou, nesrovnatelnou výhodu. Může bez omezení dělat jakékoliv pokusy na živých lidech. Buďte si naprosto jistý, že pokud někdo takový objev udělá, tak zcela jistě nebude dostupný obyčejným lidem. To by znamenalo naprostou katastrofu.