19.3.2024 | Svátek má Josef


SVĚT: Naama zatím štěstí neměla, Bahareh ano

14.11.2019

O případu Naamy Issacharové jsem psal už několikrát. Mladá Izraelka, v Rusku nesmyslně odsouzená na sedm a půl roku vězení za necelých deset gramů konopí, které bylo objeveno v jejím zavazadle.

Dlužno dodat, že v odbaveném zavazadle, tedy v tom, které je dopravováno v nákladovém prostoru letadla. Naama cestovala do Izraele z Indie s přestupem v Moskvě. Odbavené zavazadlo tudíž odevzdala v Indii na přepážce Check-In a celý čas s ním pak už nebyla v kontaktu. Dopustila se chyby, že v něm nechala oněch deset gramů konopí (to nikdo nepopírá), ovšem udělat z ní pašeračku je extrémně nepřiměřené. A „napařit“ jí sedm a půl roku právě tak.

Existuje vážné podezření hraničící s jistotou, že Naama dostala tak vysoký trest proto, aby Moskva přiměla izraelské úřady nevydat ruského občana Alexeje Burkova do USA. Američané si ho vyžádali proto, že jej viní z úvěrových podvodů s kreditními kartami a kybernetické kriminality. Držen ve vazbě v Izraeli je proto, že tam byl na základě zatykače Interpolu zadržen během dovolené.

V minulých dnech vše směřovalo k tomu, že Burkov bude do Států vydán – rozhodl tak Nejvyšší soud i ministr spravedlnosti. Následovalo odvolání jeho právníků, které bylo ve čtvrtek 7/11 zřejmě s definitivní plat platností zamítnuto.

Což znamená, že Burkov zamíří do USA. V tom případě se musíme jedním dechem zeptat, jaký bude další osud Naamy v Rusku. Nevíme, musíme čekat na další zprávy, myslet na ni – a doufat.

Štěstí v neštěstí

S výše uvedenými dvěma kauzami nikterak nesouvisí příběh mladé Íránky, o které zde píšu proto, že na rozdíl od Naamy měla štěstí, byť jí hrozilo to, co Naamě v Rusku. Vězení.

Pokud sledujete mezinárodní soutěže královen krásy, jistě znáte Miss Intercontinetal. Loňský ročník se konal na Filipínách. Titul druhé vicemiss získala Laura Longauerová, která reprezentovala Slovensko (v českém prostředí královen krásy je také dobře známá). Za Írán soutěžila jednadvacetiletá Bahareh Zare Bahaviová.

Ptáte se, jak je to možné, když v Íránu jsou soutěže krásy totalitním ajatolláhovským režimem zakázány? Je tomu tak proto, že Bahareh odjela v roce 2014 na Filipíny, kde studuje stomatologii a věnuje se modelingu. Tam se také přihlásila do soutěže, teheránským vládcům navzdory. Z tohoto a také z dalších důvodů (čtěte dál) se stala „nepřítelem státu“.

Podíváme-li se na její vizitku na webu Miss Intercontinental, najdeme tam toto její vyznání:

Bahareh

Mým přáním je, aby v mé zemi bylo dosaženo svobody a rovnosti.

Bahareh velice dobře ví, o čem mluví. Zná íránské poměry, tamní nesvobodu, hanebný vztah režimu a jeho policie vůči ženám, povinnost nosit hidžáb a bezpočet dalších omezení, za jejichž porušování hrozí šikana a zhusta i vězení. Je odpůrkyní současného režimu, což dává najevo i tím, že nosí trička a šaty, na kterých je vyobrazena vlajka její země z doby před islámskou revolucí (s císařským lvem, mečem a sluncem). Svůj odpor k současnému režimu vyjádřila symbolicky také tím, že se na pódiu soutěže v Manile objevila s portrétem titulárního šáha Kýrose Rézy Pahlavího (z doby, kdy byl ještě korunním princem).

Nic z toho se v Teheránu neodpouští – a režim jen čekal na příležitost. Když se Bahareh vracela v říjnu z krátkého pobytu v Dubaji, čekalo ji v Manile nemilé překvapení. Írán na ni vydal prostřednictvím Interpolu mezinárodní zatykač za údajné napadení Íránce. Bahareh to popírá a tvrdí, že je to jen záminka, aby ji teheránská justice dostala do svých spárů. Co by ji čekalo, je jasné: vězení, šikana, mučení a možná i smrt. Po příletu z Emirátů byla držena asi tři týdny v detenci na letišti v Manile – a doufala, že dostane azyl. Původně se obrátila na Kanadu, nakonec vše ale dopadlo jinak.

Filipínské ministerstvo spravedlnosti v pátek 8/11 oznámilo, že jí byl udělen status uprchlíka. Měla štěstí: do vlasti z obav o svoji bezpečnost a svobodu nechce – a nemusí.

Naama do vlasti chce – a nesmí.

Fotoodkazy
Bahareh se snímkem někdejšího korunního prince, nyní titulárního šáha zde.
V detenci na manilském letišti – s vlajkou monarchie na triku zde.
Nedávno v Dubaji zde.
Jeden z oficiálních snímků soutěže Miss Intercontinental 2018 zde.

Stejskal.estranky.cz