2.12.2020 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

SVĚT: Muzeum mezinárodní špionáže

Při příležitosti velké slávy ve Washingtonu, odhalování sochy T.G. Masaryka, po semináři, jemuž obratně předsedala Madeleine Albrightová a výtečně promluvili Zbigniew Brezinski, Petr Pithart, Jacques Rupnik a Milan Šimečka, jsem pominul recepce a banket a vydal se do právě otevřeného, prý světového unikátu, totiž do International Spy Muzeum.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 7.5.2019 14:38

Re: Slovanská vzájemnost

Panslovanství nefungovalo nikdy - jen v hlavách pár českých obrozenců, dokud se neseznámili s realitou ruského samoděržaví a nevolnictví.

Poláci si s Rusy mají tolik co vyčítat navzájem, že by s tím už mohli přestat.

Pokud vás ve škole učili, že Bulhaři nejsou slovani, tak vás učili pěkný blbosti. Ve skutečnosti to jsou slovani, kteří asimilovali příchozí turkické Povolžské Bulhary, z nichž zbylo akorát jméno. Doplatili na to, že přišli bez žen, odměnili se místními slovankami - a ty učily společné děti svému jazyku. Po dvou - třech generacích zbylo z bulharského jazyka pár slov a vzpomínek na chány.

Něco podobného postihlo gernánské varjagy na Rusi.

J. Ptáček 7.5.2019 13:52

Slovanská vzájemnost

Jak to tak čtu a vidím kolem sebe, nějak Rusům to panslovanství nefunguje. Ukrajinci jsou jasní stejně jako Poláci, Slovenský štát byl nejbližší a nejvěrnější Hitlerův spojenec až do samého konce války, Chorvati byli Hitlerovi spojenci, Slovinci se také drží co nejdál. Ani u nás (až na SPD a komunistický skanzen) žádná sláva. Bulhaři nejsou Slované, to nás učil i komunistický dějepis, jenom převzali jejich jazyk. Černohorci jsou už jasní, Bělorusové začínají vystrkovat růžky. A K. Havlíček-Borovský: Nejprve jsem Čech, teprve pak Slovan. Tak zatím zůstávají Srbové. Jak dlouho?

A. Alda 7.5.2019 11:31

Díky.

V. Novák 7.5.2019 7:27

Enigma byla používána pro šifrování německé komunikace.

O upálení Peňkovského píše pouze Rezun - a to v románu.