25.5.2020 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

SVĚT: Mohamedánský feminismus

Mohamed Atta, který se přičinil o zkázu první věže manhattanského World Trade Center, sepsal závěť s instrukcemi, že si nepřeje, aby těhotná žena nebo jiná nečistá osoba se zúčastnila jeho pohřbu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 63, poslední: 4.12. 2018 22:59, přehled diskusí

J. Vintr 4.12.2018 22:59

Re: Náboženství jsou obecně lidské výmysly, které se daří, coby

Tohle jsem tedy nepochopil.

J. Jurax 4.12.2018 22:55

Re: Škoda

Není.

Pokud si pamatuju, tak logika se buduje na premisách. No a ty mohou být všelijaké, jiné pro neznaboha a jiné pro věřícího v bohy. Nebo taky stejné ... logika je jenom aparát ...

J. Jurax 4.12.2018 22:42

Re: Nikoli archanděl Gabriel,

No, on byl prorok Mohamed buď cvok propadající halucinacím, případně duševně nemocný, nebo schopný pragmatik až na půdu, jenž si vytvářel systém příkazů a zákazů k svému obratu a své potřebě, případně potřebě svého společenství a doby, a aby mu to sežrali, zabalil to do náboženského hávu, jenž na nevzdělance více platil. Kdo si boha sám vymyslí, nemůže v něj, pokud je duševně zdráv, sám taky věřit. Ale může to z dobrých důvodů předstírat.

Ono tohle - a nejspíš to druhé (pragmatik) - platilo o mnohých dalších prorocích a tvůrcích svatých knih.

J. Jurax 4.12.2018 22:33

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

No, víry v bohy vylučují logické myšlenkové pochody zejména tam, kde se zabývají svatými pravdami, resp. nezpochybnitelnými dogmaty víry v toho kterého boha.

V různých dobách různá náboženství takové myšlenkové pochody různě intenzivně trestala; byla-li na daném okršleku zemském dostatečně mocná, i drasticky a i u nevěřících v ty které jedině správné bohy - pokud ovšem již samotný fakt nevíry vůbec nebo jen nevíry v ty jediné správné bohy či boha nebo dokonce jen nesprávného způsobu víry v ty jediné správné bohy či boha nebyl sám o sobě zločinem trestatelným na hrdle i statcích začasté i drasticky.

No a moderní doba přinesla něco jako nová náboženství - od marxismu-leninismu a nacismu s jeho vyšší rasou přes politickou korektnost, genderismus, klimaalarmismus, ekologismus a čertvíco ještě (me too třeba) hlásající svá dogmata, své jediné správné pravdy, přičemž zacházení z pochybovači o oněch pravdách, natož s jejich odpůrce je činěno obdobným mechanismem, jaký byl věky užíván na odpůrce a nevěřící psy té které jedině správné víry v ty jedině správné bohy či boha. Naštěstí v současnu v celkem soft podobě. Zatím.

J. Lepka 4.12.2018 19:36

Re: To "Zapuzuji" muselo být proneseno ne za sebou,

Pokud si dobře vzpomínám, prolétla medii zpráva o schválení rozvodu prostřednictvím SMS, takže ty tři menstruační cykly jsou zřejmě dávno zapomenutým aspektem. Jak se zdá, dělají si z tradicí taky co se zrovna hodí. Faktum je, že v muslimské rodině rozhoduje nejstarší žena prostřednictvím svých synů, ti jí bezvýhradně poslouchají a terorizují všechny ostatní ženy, včetně vlastních sester.

J. Lepka 4.12.2018 19:30

Re: Cože?

Kleopatra byla Řekyně asi jako vy Švéd nebo Francouz. Oba tyto národy sice svého času ovlivnily genetickou pestrost české kotliny, ale nic to nemění na faktu, že to bylo jednorázové osvěžení.

K. Janyška 4.12.2018 17:55

Re: Náboženství jsou obecně lidské výmysly, které se daří, coby

3 velká negativa: mír, svoboda a spravedlnost... Dzp.

V. Novák 4.12.2018 17:45

To "Zapuzuji" muselo být proneseno ne za sebou,

ale "během tří po sobě následujících menstruačních cyklů ženy" - takže bylo celkem dost času na rozmyšlenou. A nařizovalo se i zprostředkování "moudrými muži a ženami z obou rodů".

Tedy něco jako manželská poradna, ale zainteresovanými. Protože mnaželství byla většinou dohodnutá, tak hodně zainteresovanými.

Ženy, zejména ty starší, vůbec hrají značnou roli v rodinném životě muslimů.

Že si pravidla mnozí muslimové přizpůsobili, je jiná věc.

B. Rybák 4.12.2018 15:49

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

Proti tomu, že víra v Boha vylučuje logické myšlenkové pochody by oprávněně protestoval např. "učitel národů" J.A. Komenský (o dogmatech vždy pochybující)!

Pokud není ve státu povinné státní náboženství jako tonu bývalo v USA, není svobodné myšlení jednotlivce zásadně ohroženo!

V současné době vzniká stále více povinné (agresivní, státní) politicko-korektní náboženství, které po ovládnutí masmédií zbaví západní občany jakékoli svobody, protože ti budou bezmocní proti rafinované manipulaci "kněží" tohoto náboženství!

J. Fridrich 4.12.2018 15:30

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

A jedna + jedna jsou dvě, nebo pečená knedla ", pane Jiří ? Jak to vidíte v tom vašem transcendentnu ?

J. Kopis 4.12.2018 15:09

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

Krásný materiál pro vytvoření schizofrenie, notabene s podmínkou znemožnění pochyb! Takto nějak probíhá hluboké bádání náboženských vědátorů v muslimských univerzitách!

J. Kopis 4.12.2018 15:04

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

Ale protože je všemocný, tak přece musí unést jakkoliv velký kámen!

J. Anděl 4.12.2018 14:44

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

Hezké :)

Všemocný nemůže být jakýkoliv bůh.

J. Nový 4.12.2018 14:35

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

A pokud je jakýkoliv Bůh všemocný, dokáže vyrobit tak velký kámen, že ho sám neunese?

J. Nový 4.12.2018 14:34

Cože?

"Tolik mohutných kroků vzad, v porovnání třeba s předmohamedánskou Kleopatrou! "

.

Šmarjá a co s tím má Kleopatra co společného? Asi tolik, jako mají současní obyvatelé Egypta společného s tehdejšími?

Mimochodem víte, že ještě k tomu Kleopatra byla Řekyně?

J. Anděl 4.12.2018 14:31

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

Podmíněný výrok je to z vašeho hlediska, nikoliv z hlediska věřícího. On tam nemá žádné "jestliže".

J. Vintr 4.12.2018 14:26

Re: Náboženství jsou obecně lidské výmysly, které se daří, coby

Můžete být s těmi "samými dobrými věcmi" trochu konkrétnější? A přidat nějaká negativa, která přináší víra v Boha?

K. Janyška 4.12.2018 14:22

Re: Náboženství jsou obecně lidské výmysly, které se daří, coby

Samé dobré věci. Minimálně však likvidaci toho otřesného iracionalismu... Dzp.

J. Kopis 4.12.2018 14:21

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

Výrok věřícího v imaginárno by pak vypadal následovně. "Nevěřím v neexistujícího boha, věřím v Alláha, nebo Shivu atd." Což je považováno z hlediska věřícího za podmíněný výrok a z hlediska logiky samozřejmě za nesmysl.

J. Anděl 4.12.2018 14:12

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

To není "podmínka". Ale jistě, jde o to, že svého boha nepovažují za imaginárního, tedy neskutečného, vymyšleného, zdánlivého či pomyslného.

J. Kopis 4.12.2018 14:06

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

Názor věřícího v imaginárno je z hlediska logiky irelevantní! U vámi uvedených však už nepíšete, že s tezí budou souhlasit s podmínkou! Jedná se tak o polopravdivý výrok!

J. Kopis 4.12.2018 14:02

Re: Škoda

Pohled věřícího v imaginárno je z hlediska logiky irelevantní!

J. Anděl 4.12.2018 14:02

Re: Jakákoliv víra v imaginární božstvo

Leckterý muslim, křesťan, možná i hinduista by s vámi souhlasil, že víra v imaginární božstvo je zlo ;-).

J. Kopis 4.12.2018 14:00

Re: Škoda

Dcery se v tom lepším případě prodávají z důvodu získání finančního nebo materiálního prospěchu chudých rodičů, je zde i další důvod k prodeji a to zbavení se hladového krku. V těchto případech není výjimkou, i zabití provdané/prodané dcery, která se rozhodnutí rodičů odmítla podvolit a utekla.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=266&v=nbNzeAQePZo

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/313178-pakistanec-utopil-dceru-pred-ocima-sve-zeny-pry-chtel-syna.html

http://www.koldak.com/isl.htm

J. Anděl 4.12.2018 13:39

Re: Škoda

Rozumím a díky za doplnění.

U toho prvního bych skoro řekl, že se nejedná o náhodný odstrašující příklad, jako spíš nápadný a pro nás exotický odstrašující příklad, ovšem souhlasím, že nepůjde asi až zas tak o pravidlo.

U toho druhého se ovšem dostáváme k tomu, o čem jsem psal. Faktem asi bude, že tedy manžel zaplatí dle práva nějaké peníze. Zda jsou pak reálně jakousi zálohou pro případ rozvodu, nebo to ten muž vnímá jako platbu za kupovaný majetek, bude podle mě záležet na lokálních neformálních zvycích a také v neposlední řadě řekněme vyspělosti toho manžela (případně dalších členů jeho rodiny).

V Čechách máme jiná formální pravidla a v manželstvích se setkáte jak se vztahy naplněnými láskou a respektem, až po různé extrémy. Lidské nekalosti jsou věčné a vždycky si naleznou způsob, jak přežít v nově nastavených formálních podmínkách. V nejlepším případě zmutují do méně škodlivé podoby.

I. Koreň 4.12.2018 13:27

Re: Škoda

Myslím, že v tom je právě poctivost novináře, aby zprostředkoval svým čtenářům skutečnost pravdivě, a kreativita, by to bylo zajímavé. Psát o roli mužů a žen podle představ muslimských fundamentalistů je sice pro nás zajímavá exotika (kreativita velmi dobrá), ale k pochopení toho, jak funguje rodina a společnost v různých muslimských zemích, to čtenářům nepomůže (poctivost nedostatečná).

Přitom některá tvrzení autora jsou očividně nepravdivá. "Vzdor doporučení téhož proroka zacházet se ženami slušně a být k nim laskavý nejen feministky hodnotí mohamedánský způsob života jako výstražný příklad misogynie – pohrdání ženami, jejich diskriminace v přemnohých podobách. Otec vybere dceři manželského partnera, nejraději bratrance z otcovy strany, a když podarovaná nebude souhlasit, hrozí jí smrt." Patří snad výběr bratrance z otcovy strany za ženicha dcery k standardnímu 'mohamedánskému způsobu života"? Kde? Potvrzuje to nějaká statistika, nebo je to jen náhodný odstrašující příklad, autorem vydávaný za pravidlo?

Podobně je to s následující větou "Manžel zaplatí za nákup nevěsty a ona se stane jeho majetkem." Autor zjevně neví, o čem píše. Budoucí manžel v islámských zemích musí zaplatit věno nevěsty, aby v případě, že se s ní později rozvede, měla dost majetku pro další samostatný život. Není to tedy žádný nákup nevěsty do svého majetku, je to naopak poskytnutí vlastního majetku nevěstě. Je zbytečné dodávat, že v zemích bez sociálního zabezpečení je to zcela rozumné opatření, jak ochránit ženy po rozvodu před nouzí.

J. Kopis 4.12.2018 13:19

Re: Asi platí obecně

Islám je defacto MATRIX!

J. Vintr 4.12.2018 13:02

Re: Asi platí obecně

Fakt je ten, že ti, co vymysleli Islám, byli v té technologii vymývání mozků geniální. Vždyť to funguje už přes dvanáct století a zachvátilo to třetinu lidstva.

J. Kopis 4.12.2018 12:55

Re: Asi platí obecně

Tento "mindrák" je v nich uměle vypěstován dogmatem, který je užit coby brainwashing už od útlého dětství. Jedná se prakticky o vyvolání trvalého schizofrenního stavu, který je kompenzován zvýšenou agresivitou. Zároveň je u takto vymytých jedinců zdánlivě efektivně eliminován pocit viny, jenž je virtuálně přenesen na neexistující entitu. Tito "věřící" se poté snaží uniknout ze společnosti, která ani nemůže být stabilní a rozvíjet se pod vlivem všeobecně uplatňovaného zcestného dogmatu. Věřící jsou tímto dogmatem ulepeni jako smůlou, ať se hnou kam chtějí a přitom se před ním snaží uniknout. Díky pojistce o nepochybování o dogmatu však uniknout nemohou, neboť by toto dogma museli opustit a začít uvažovat o svém konání, bez mentální berličky! Takto efektivně byli vymýváni od útlého dětství i Janičáři, kterým bylo do hlav natlučeno, že jsou vlastně Osmané!

J. Kopis 4.12.2018 12:35

Jakákoliv víra v imaginární božstvo

předem vylučuje logické myšlenkové pochody u postiženého jedince. Zejména u dogmat, která nepřipouští možnost pochybovat o pravdivosti a jedinečnosti těchto dogmat, notabene tato víra i trestá fyzicku eliminací jedince, který o dogmatu začne pochybovat a zapojí logické uvažování. Takový jedinec je pro propagátory dogmatu jednou provždy ztracen a naopak, je rizikem, neboť by mohl být příkladem pro ty, kteří ještě přemýšlet nezačali. Stejně tak jsou nebezpeční bezvěrci!