26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 15.6.2011 18:48

Skvělý komentář a zhodnocení z jiné diskuze -

Ve stejne dobe, kdy puvodnich 13 americkych statu ratifikovalo svou novou Ustavu, skotsky profesor historie Alexander Tyler z Eddingburdske university, rekl nasledujici o Athenske republice, ktera existovala pred 2000 lety:

“Demokracie je vzdycky ve sve podstate jen docasna. Jednoduse, nemuze existovat jako permanentni forma vlady. Bude existovat do chvile, kdy volici objevi, ze mohou sami sobe svym hlasem ve volbach velice stedre pridat dary ze statniho pokladu. Od tohoto okamziku voli vetsina vzdycky kandidaty, kteri slibi techto daru nejvice. V dusledku tohoto faktu musi kazda demokracie zahynout v dusledku nezodpovedneho hospodareni. Kolaps demokracie jako dusledek fiscalni nezodpovednosti je vzdy nasledovan diktaturou.

Prumerny vek nejproslulejsich svetovych demokracii od pocatku historie je kolem 200 let. Behem zminenych 200 let jdou narody vzdycky nasledujicimi etapami:

1. Od otroctvi ( nevolnictvi )ke spiritualni vire.

2. Od viry k velke odvaze. (courage)

J. Kanioková 15.6.2011 18:49

dokončení

3.Od kuraze ke svobode.

4. Od svobody k hojnosti.

5. Od hojnosti k sebeuspokojeni.(complacency)

6. Od sebeuspokojeni k apatii.

7. Od apatie k zavislosti......................    8. Od zavislosti zpatky do otroctvi.

J. Kanioková 15.6.2011 19:01

Ale to platí pro normální země s podobným hodnotovým žebříčkem,

ovšem to, co se děje v islámských zemích, to je cítit ještě větším průšvihem. Nejhorší postavení žen je v Afghánistánu, v Íránu už nesmí muži nosit řetízky, v Turecku plíživě mění k horšímu Komalův odkaz, Egyptská blokáda Gazy skončila, takže zbraně...

Arabské jaro.. s takovým šíleným počtem nezaměstnaných mladých mužů.... vidím tam jen ten bod 3, ale že by body 4 a 5... nevěřím...

J. Kanioková 15.6.2011 19:02

kruci.... Kemalův odkaz... chyba

P. Sulc 15.6.2011 19:14

Re: Ale to platí pro normální země s podobným hodnotovým žebříčkem,

Nesmi nosit retizky? K hodinkam, nebo pouta, ci retizek na krk ?

Z. Rychlý 15.6.2011 10:43

Velká pochvala za článek.

Je to docela nový pohled a nutí k zamyšlení. Nejen nad Arábií.

Kdo tomuto chaosu dá nový řád - zvítězí. Teda jen na chvilku, než si to sám zase pos..

J. Šejnoha 15.6.2011 10:32

bourání je snadné

ale co potom

I. Kožešník 15.6.2011 10:31

Moc podnětné

Situace je podle mne opravdu vážná a je nutné se tím zabývat. Trochu z toho může mrazit, jaký to bude mít vývoj v samotné Evropě a pak v jejím vztahu s Asií a Afrikou. To asi nikdo dneska nedohlédne.

M. Bílý 15.6.2011 9:15

Bezvadně promyšleno, nádherně napsáno. Pan Fištejn je hlava.

A mé stanovisko? Musím udělat vše, abych v co největším klidu a spokojenosti s celou svou rodinou přežil. Jakýkoliv zásah, jakkoliv dobře myšlený, jen zvyšuje chaos.

K. Janyška 15.6.2011 7:47

Za preblémy politických sytémů může fatální chyba v modelu používané demokracie ! Není v něm reprezentováno institucionálně mínění o tom, co je obecně považováno za správné... Dzp.

F. Pavlis 15.6.2011 8:16

Re: Za preblémy politických sytémů může fatální chyba v modelu používané demokracie ! Není v něm reprezentováno institucionálně mínění o tom, co je obecně považováno za správné... Dzp.

Obávám se, pane Janyško, že se mýlíte.  Právě v onom "obecně" je jádro pudla.  Už velmi, velmi dávno vznikl poutavý i odstrašující příběh o BABYLONSKÉ VĚŽI. Probouzí úsměv ve tváři osvícenců, ale jeho podstata je nesporná. Nalézt "obecnou" představu o nebi pro všechny je neuskutečnitelné...Žel.

M. Starý 15.6.2011 6:26

Strach a blbá nálada

Prvním předpokladem úspěchu takových to uskupení je strach a "blbá nálada" ve společnosti. Zvětšování problémů (ev. jejich "tvorba") v médiích, beztrestné "vypouštění" polopravd bez faktické povinnosti zveřejnění omluvy a sankce, neúcta k autoritám a zákonům, špatná komunikace mezi "mocnými" a obyvatelstvem, útočení na nejhorší lidské vlastnosti - závist, nenávist(rasová, sociální, náboženská), ale také netrpělivost s pomalostí státních institucí ztěžující domoci se práva, to vše přispívá ke zhrubnutí společnosti a její radikalizaci. Moderní technologie, zejména faktická anonymita internetu, umožňují vysokou "akčnost", nekontrolovatelné vytváření a "sdružování" virtuálního davu, bez zjevných vůdců, ve kterém frustrovaný jedinec dostává opojný pocit, že i on může něco změnit. Ve skutečnosti dav z povzdálí řídí "neviditelný" manipulátor, který radikalizovaný dav vede požadovaným směrem. Právě odpor k autoritám vede ke zdánlivé "plochosti" struktury a její nečitelnosti. Žádný nebo jen zcela obecný program, hledání jednoduchých řešení - "přímé akce" s okamžitým výsledkem bez hledání hlubších příčin a souvislostí.

Autor, svoji úvahu zasadil do arabského světa. Avšak prvky tohoto jevu můžeme nalézt v celé Evropě.