3.6.2020 | Svátek má TamaraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Mnohde nepěkné počínáníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 1, poslední: 14.2. 2019 15:43, přehled diskusí

Viník kolize:
Autor: O. Tůma Datum: 14.2.2019 15:43

K té "kolizi u Hainanu" - viníkem byl nezpochybnitelně čínský pilot, který svou stíhačkou úmyslně zatočil přímo do dráhy letu rovně letící amerického letounu EP-3, který letěl 110km daleko od čínského území nad jihočínským mořem, a tím jej taranoval.

Jedná se totiž o tradiční variaci, známou ze všech čínsko-amerických a rusko-amerických interakcí: zatímco USA nechávají v souladu s mezinárodními úmluvami klidně proplouvat a prolétat čínské a ruské vojenské letouny svými výsostnými vodami a pouze je doprovází, Rusko a Čína vždy američanům oplácí nebezpečnými manévry s těsným minutím, vytlačováním (nedávno se Rusové pochlubili na videu, jak jejich Su-27 zatočí přímo do americké F-15 a ta musí prudce uhnout aby se stíhačky nesrazily) nebo úmyslným taranováním, jako když sovětský Bezzavětný taranoval americký křižník USS Yorktown. A považují to za hrdinství.

V případě Hainanu to bylo zajímavější o to, že EP-3 měl přísně tajné šifrovací systémy, které posádka nestačila zničit a které Číňané vykradli když taranováním letoun donutili k nouzovému přistání na čínské půdě.