Pátek 14. listopadu 2025, svátek má Sáva
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Máme se na co těšit

Dne 5.dubna na silnici spojující egyptský Port Said a sudánský přístav Port Sudan, zasáhla jedoucí Hyundai Sonátu obsazenou dvěma muži raketa. Oba cestující byli zabiti. Cílem útoku byl zástupce Hamásu v Sudánu, který koordinoval pašování iránských zbraní přes Egypt do Gazy. Jeho posledním úkolem, který vyprovokoval útok, bylo zorganizovat přepravu yperitu a munice s nervovým plynem, kterou íránští nákupčí Hamásu a Hizballáhu nakoupili od rebelů v Benghází. Náklad těchto zbraní hromadného ničení byl určen pro Gazu a Libanon. Ač se k útoku se nikdo nepřihlásil, sudánský ministr zahraničí obvinil Izrael. Také všechny nepřímé důkazy nasvědčují, že útok provedlo izraelské bezpilotní letadlo.

Prameny blízké Mossadu už delší dobu uvádějí, že rozvědka Íránských revolučních gard řídí v Port Sudanu rozsáhlou výzvědnou residenturu. Kaddáfího tvrzerní, že rebelové jsou ve spojení s Al-Kajdou, doposud nebral v Evropě nikdo vážně. I když zrovna nemusí jít o Al-Kajdu, je transfer chemických zbraní ukořistěných bengházskými rebely do rukou Hamásu a Hizballáhu pod záštitou a za peníze Teheránu neméně vážnou hrozbou. Nejen pro Izrael. Jsem zvědav, co na to elysejský Napoleonek.

Podle izraelských pramenů prodali rebelové palestinským zbrojířům 2000 dělostřeleckých nábojů s yperitem a 1200 náboji s VN za několik milionů dolarů. Izraelská rozvědka s pomocí amerických agentur sledovala transport pod ochranou iránských komand z východní Libye do Súdánu, kde je munice zatím někde uskladněna. Přesné místo zřejmě není známo. Také není jasné, zda-li byla munice transportována v komponentech nebo zkompletovaná. Není vyloučeno, že náplně nervového plynu byly určeny jako hlavní zbraň pro bezpilotní prostředky, které nedávno Hizballáh dostal od Íránu. Podporou rebelů se Teherán prostřednictvím Hamásu a Hizballáhu dostal k chemickým zbraním, aniž by se otevřeně namočil. Začatkem března, krátce po vypuknutí povstáni v Benghází, dorazila do města tajná íránská vojenská delegace a nabídla vůdcům rebelů podstatné částky za celý sklad chemických bojových látek. Rebelové údajně přidali i neznámé množství různých typů protiletadlových raket.

O tom, že Američané berou hrozbu vážně, svědčí i slyšení velitele US NATO sil, admirála Jamese Stavridise, který před senátním výborem prohlásil, že existují nepřímé důkazy o přítomnosti islamistických teroristických organizací na straně libyjských rebelů. Zdroj informací admirál pochopitelně neuvedl, ovšem poslední vývoj ukazuje, že nešlo jen o plané domněnky.

Aston Ondřej Neff
14. 11. 2025

Schůzka Babiš & Pavel na Hradě se zjevně nepovedla.

Jaroslav Zamazal
14. 11. 2025

Palestinský konflikt v mezinárodní politice

Vojtěch Mach
14. 11. 2025

Konec shutdownu, rotace z AI , euforie pokračuje, rizika rostou

přečetl Panikář
14. 11. 2025

Německo uzavírá příměří s polygamií.

Petr Homola
14. 11. 2025

Iluzí by bylo čekat, že nová česká vláda tento směr zvrátí.

Martin Korbáš
14. 11. 2025

České bodové hody v NHL! Ve čtvrtečním programu nejlepší hokejové ligy světa Martin Nečas bilancí...

Lidovky.cz, ČTK
14. 11. 2025

Kyjev čelí masivnímu ruskému vzdušnému útoku, protivzdušná obrana byla aktivována, uvedl v pátek...

Josef Kopecký
14. 11. 2025

Poslanci mají v pátek znovu volit dva místopředsedy dolní komory parlamentu. Dvě pozice ve vedení...

Lidovky.cz, ČTK
14. 11. 2025

Americký ministr obrany Pete Hegseth oznámil zahájení vojenské operace Southern Spear (Jižní kopí),...

Lidovky.cz, ČTK
14. 11. 2025

Židovští osadníci v noci na čtvrtek zapálili mešitu při dalším útoku na palestinské vesnice na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz