SVĚT: Ládine, vem si právníka
Zabředne-li nějaká země do táhnoucí se války, jež nepřináší ani vojenský, ani politický zisk, ale jen domácí protesty, přijde ke slovu užitečné novinářské klišé: Vyhlaste vítězství a stáhněte se. Tímto způsobem vycouvali Američané z Vietnamu či Izraelci z Libanonu.
Obamova vláda bere válku s terorem za opačný konec. Stáhnout se nehodlá, vyhlásit vítězství si netroufá, a tak říká, že žádná válka s terorismem neexistuje. Zůstaňte na bojišti a vyhlaste konec války. Tak můžeme chápat hlas Bílého domu z minulého týdne. Znamená to snad, že Obama se dal na pacifismus? Vůbec ne. Takhle to jenom vypadá, když válku vedou právníci. Ani džihád, ani válka Když byl svět otřesen obrazy padajících newyorských Dvojčat, snadno chápal argument George Bushe: Toto není čin kriminální, ale válečný a jako na takový na něj musíme reagovat. Amerika šla do války s terorem, do globálního tažení proti džihádu, získala i mandát OSN pro vojenské nasazení v Afghánistánu.
Co se změnilo po osmi letech? Na bojišti jen málo. Čím víc svět zapomíná na Irák, tím více se vrací Afghánistán. Jako bychom se přenesli do závěru roku 2001, do těžkých bojů s Talibanem.
Zásadní změna ale nastala v americké rétorice. Žádná válka s terorismem. Žádná globální válka. Žádné tažení proti džihádistům. Takhle to ve čtvrtek prezentoval John Brennan, šéf odboru vnitřní bezpečnosti v Bílém domě. Znamená to kapitulaci před Al Kajdou? Před politickou korektností?
Před Obamovými zájmy vůči arabskému světu, před potřebou získat muslimské spojence proti Íránu?
Politická korektnost z toho čiší, ale jde-li o nějakou kapitulaci, tak před legalismem. Výrazy typu globální válka s džihádem mohly mobilizovat k probuzení z letargie, v níž Amerika spočívala až do 11. září 2001. Právně jsou však irelevantní.
A pro lidi prosáklé právním vědomím, tedy pro Obamovu administrativu, jsou tudíž irelevantní i politicky.
Říkat, že Amerika bojuje proti džihádistům, je podle Brennana chybné. Užití výrazu „džihád“, který znamená vlastní očistu či vedení svatého zápasu za morální cíl, prý dává vrahům náboženskou legitimaci, kterou si nezasluhují, a posiluje dojem, že USA válčí se samotným islámem. Tečka. Válka s terorismem? Vláda ten termín nebude používat, neboť terorismus je jen taktika, zatímco cílem Al Kajdy je globální islámský kalifát. To bude vláda říkat, že válčí proti myšlence globálního islámského kalifátu? Samá voda. I výraz „globální válka“ vláda odmítá, neboť posiluje představu Al Kajdy coby vysoce organizované entity schopné nahradit suverénní státy. Šmytec.
Připomeňme, že citlivé aspekty slov si uvědomoval i George Bush. Z původního názvu afghánské operace „Nekonečná spravedlnost“ je „Trvalá svoboda“ jen proto, že nekonečná spravedlnost přísluší pouze Alláhovi. Ale Bush se zároveň držel praktické poučky, že když už země zabředla do války, je třeba ji především vyhrát.
Lze však vyhrát válku s použitím metod amerického trestního práva? Problém si představí každý, kdo viděl nějaký akční film. „Máte právo nevypovídat. Cokoliv řeknete, může být použito proti vám před soudem. Máte právo na obhájce.“ Téhle právní formuli, předcházející zatčení každého šupáka, se říká výstraha Miranda. Dovedete si představit její použití ve válce s teroristy? Obamova vláda ano.
Magazín Weekly Standard píše, že ministerstvo spravedlnosti potichu přikázalo operativcům FBI v Afghánistánu, aby výstrahu Miranda četli při zatýkání špičkových talibů. Proč? Proto, aby důkazy vyplývající z jejich výpovědí obstály před americkými soudy.
Tím vzniká problém. Američané čelí teroristům, kteří jsou odhodláni Američany zabíjet. Ale čelí jim tak, že zatčeným čtou jejich práva, jako by šlo o gangstery někde v Bronxu. Kongresman Mike Rogers tvrdí, že Obamova vláda o této změně neinformovala Kongres.
Máte právo nevypovídat Už vám to dochází? Když byl v roce 2003 zatčen Chálid Šejch Muhammad, strůjce plánu útoků z 11. září, právníka dostal až po měsících vyšetřování, po vytěžení informací vedoucích k rozklíčování teroristické sítě a záchraně dalších životů. Co kdyby byl Muhammad zatčen až dnes? Úřady by se od něj nedozvěděly vůbec nic. To není pustá spekulace. To je argument bývalého šéfa CIA George Teneta.
Obamova vláda přesvědčuje svět, že válku s terorismem - především v Afghánistánu a Pákistánu -je nutné vyhrát, že je nutné posílit vojenskou účast, ale svou právnickou obsesí ji mění v trestní stíhání, čímž vojáky de facto podráží. Co uslyší Usáma bin Ládin, bude-li dopaden? Máte právo nevypovídat.
LN, 12.8.2009
Autor je komentátor LN