24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Kubánsko-amerikánská situace (2)

Socialistické přátelství mezi Fidélem a Nikitou pořádně vykvetlo. Pomeranče se z ostrova začaly hrnout do zemí míru a opačným směrem se dostavovali rudoarmějci a rudoarmějky ke zřizování příslušných leteckých a dalších odpalujících stanovišť.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 25.1.2018 16:16

Tady to zase vypadá....

Tady to zase vypadá...........

J. Farda 25.1.2018 14:23

Takže dle dialektického

materialismu vlastně dnes ti z chudoby vysvobození, čiže zbohatlí, Venezuelané utíkají houfně do Kolumbie z čiré bujnosti, čili nesnesitelné lehkosti bytí? No, on to Líder Maduro určitě invenčně vyřeší tak, jak to vyřešili po Vítězném únoru naši souzi - ostnatými dráty a samopaly s asistencí psů. A proč byli kubánští dobrovolníci v Angole a Etiopii? Po tom Vám ani nám pane Ulči nic, stačilo, že to věděli Máximo Líder a pak souzi José Eduardo dos Santos a Mengistu Hailé Mariam. A asi ještě souzi v Moskvě, pravda. Operace Šalamoun pak přispěla Izraeli 14.000 etiopskými Falaši. A naposled musím vyslovit mírné pokárání za nepřesnost - píšete v textu stále o Rudé armádě, ale to už byla od února 1946 armáda s označením SA - entschuldige, mein Kameraden - tedy originálně v azbuce CA. Dík a mějte se! :-)

V. Novák 25.1.2018 14:03

Re: Chile a Venezuela

Co vám brání dodat ryze kapitalistickou?

V. Lunák 25.1.2018 11:38

Re: Chile a Venezuela

Vůbec bych se nebránil srovnání s nesocialistickou statistikou, bohužel to Ulč neumožňuje. Předpokládám však, že zdroj dat je zcela stejný, pouze v Townhall neví, co jaký ukazatel znamená.

M. Prokop 25.1.2018 11:07

Re: Chile a Venezuela

I vy srandisto ....

Socialistické statistiky ještě pamatuji.

V. Lunák 25.1.2018 10:56

Chile a Venezuela

Vzhledem k tomu, že mně data citovaná autorem přišla až příliš dobrá (pro účely jeho argumentace) na to, aby byla pravdivá, podíval jsem se do databáze Světové banky. Dle čistého národního důchodu na hlavu v dolarech byly v roce 1973 tyto hodnoty pro obě země stejné (Chile o cca 1 % nižší). V roce 1999 byla hodnota pro Chile o cca 20 % vyšší ve srovnání s Venezuelou a v roce 2013 již jen o cca 10 % vyšší. Srovnání s využitím hrubého národního důchodu vykazuje obdobnou dynamiku s tím rozdílem, že ukazatel je ve všech letech vyšší v Chile než Venezuele.

Z toho plyne, že "startovací" pozice v roce 1973 byla vyrovnaná, nikoliv jak píše autor zásadně lepší pro Venezuelu (s odkazem na Allendeho režim v Chile). Relativní zlepšení Chilské pozice vůči Venezuele do roku 1999 samozřejmě nijak nesouvisí s Chavezem, ale s propadem ceny ropy na začátku 80. let, devalvací v témže období a bankovní krizí ze začátku 90. let ve Venezuele. Z dat je zřejmé, že během Chavezova režimu skutečně došlo k relativnímu zlepšení ekonomické pozice Venezuely vůči Chile. V obou zemích od roku 1999 klesla míra chudoby (max 3,2 USD za den), a to cca o třetinu.

Tedy Chomsky je jistě blíže pravdě než Ulč.

J. Fridrich 25.1.2018 7:01

Opět výborný rozbor vývoje na " ostrově svobody " -

Opět výborný rozbor vývoje na " ostrově svobody " - tato formulace v souvislosti s neuvěřitelnou nesvobodou a Castrovými represáliemi je jeden z největších paradoxů 20tého století.. Mne zaujalo toto srovnání - je hodně vypovídající o tom, jak dopadly socialistické země :

" V roce 1973, když Chile pustila svůj krátkodobý experiment se socialismem a dala přednost kapitalismu, průměrný chilský příjem byl pouhých 36 procent v porovnání s Venezuelou. Nyní Chilané jsou o 51 procent bohatší než Venezulané. Chilské příjmy vzrostly o 228 procent. Venezulané se stali o 21 procent chudšími.“

„Venezuela má větší zásoby ropy než Saúdská Arábie.“