27.9.2023 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

SVĚT: Kuba v přechodu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Standa (nebolševik) 17.4.2009 9:39

Re: A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

Myslíte si, že kdyby tohle šlo na Kubě, že by k takovému vývoji tamní bolševici už dávno zemi nesměřovali? Kubánci nejsou Češi, utrpěné křivdy si pamatují a i po desetiletích se budou chtít pomstít. Může se stát, že hodně z těch dnešních komunistů/kolaborantů/udavačů bude na těch kabátech pověšeno dřív, než je stačí převléknout. A těch 1,5 - 2 mil. Kubánců a jejich potomků v Miami to nikomu na ostrově vyčítat nebude...

Standa (nebolševik) 17.4.2009 9:33

Hypotetická jiná Kuba

V roce 1959 byla Kuba jedním z nejvyspělejších států LA. HDP na obyvatele byl vyšší, než ve Španělsku nebo Itálii, zdravotnictví bylo na slušné úrovni (nejnižší kojenecká úmrtnost v LA), rovněž gramotnost patřila k nejvyšším a byla srovnatelná i s některými státy jižní Evropy (různé zdroje uvádějí 75 - 85 %). Už jsem tady několikrát upozorňoval na slušnou úroveň lehkého průmyslu, rozvinutou dopravní infrastrukturu (včetně dálnic) a kvalitními telekomunikacemi.

Pokud by se nedostal k moci Fidel, Kuba by nejspíš byla nejen členem NATO, ale také prvním státem LA v OECD, se srovnatelnou životní úrovní s jižní Evropou a stejnými nebo lepšími výsledky ve zdravotnictví a ve školství, jaké dnes prezentují tamní bolševici coby svůj výdobytek. Srovnání s Haiti, co tu s oblibou prezentuje můj jmenovec bolševik, je totálně mimo mísu - jiné výchozí podmínky (na Haiti je chaos od roku 1804), jiná skladba obyvatel... Proč nesrovnáváte se Španělskem, které bylo ještě v roce 1959 zaostalejší, než Kuba, a kde je, díky Francovi, dnes?

Základna Guantánamo by samozřejmě existovala, její pronájem byl sjednán dávno před revolucí a je pro USA důležitá kvůli hrozbě možného zablokování námořních cest do New Orleansu a texaských přístavů, pokud by Kubu ovládal nějaký vůči USA nepřátelský stát.

Doporučil bych tedy autorovi psát spíše o Izraeli, o kterém toho ví mnohem víc (a jistě nejen já to rád čtu)!

viktor čistič 17.4.2009 9:32

teda pane Olšere

Doplatil na to svojí smrtí prezident USA J. F. Kennedy, který byl zastřelen rok poté v Dalasu. Údajně člověkem bez řádné identity Oswaldem, ale fakta spíš napovídají, že to byla vzteklá kubánská exilová mafie… - vaše informační zdroje bych jenou chtěl mít, ono odhalit jedno z dějinných mysterií na stánkách NP, to by pro vás chtělo minimálně bednu košer šampusu. jen tak dál a doufám, že příště se dovím, jak to bylo s Američany a měsícem;-D

vodarensky 17.4.2009 9:15

xxx

Jeste jednu Kubu - budem susit hubu!

j 17.4.2009 8:54

Re: A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

Vy jste nějak zmatenej. Umíte kromě těchto blábolů , které jsou v každém vašem příspěvku, také něco srozumitelné.

tich@dohoda 17.4.2009 8:45

A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

viz titulek, modry bolsan, soudruh "J" /. Predpokladam klasicky postkomunisticky scenar, soudruhu "J" , ti nejvetsi komuniste/kolaboranti/udavaci  rychle prevleknou kabaty a stanou se z nich ti nejvetsi "antikomuniste a demokrati" , no a pochopitelne zacnou "privatizovat"/krast. Ale proc to zrovna vam vysvetluju, soudruhu, prece jste to sam prozil na vlastni kuzi. Cest :-)

j 17.4.2009 8:03

Re: Každý

A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do (Y)

J.G. Pašek 17.4.2009 7:55

Kůba s í í í , Janký nóóóó, neprodáme svojí kůži lacinóóóó . . . .

Kdejaký anti-USA pobuda a grázl je Čechů hrdina . . .

bh 17.4.2009 7:55

Re: docela souhlasím

Myslím, že to CIA nezveřejní, proč by to dělali, když to tak zpackali.... Což je ovšem věčná škoda...

bh 17.4.2009 7:52

Re: Každý

Eh, zrovna jsem chtěl psát totéž... Haiti nevím, nebyl jsem, ale Costa Ricu jsem projel a s Kubou srovnat nemozno..... To by ovsem ty Kubánce musel někdo pustit, aby se tam zajeli kouknout.., jenže nepustí..., oni ti svinští Castráti správně tuší, že by to pak byl na Kubě velký fofr... 

tich@dohoda 17.4.2009 7:51

Re: Každý

s Haiti je to pravda, taky mi vadi, pokud modri bolsevici posilaji kazdeho , kdo ma jiny nazor na Cubu , nebo do Severni Koreje , ovsem na Haiti nebo Nicaragua "zapomenou" . Na otazku, jak by vypadala Cuba pod USA patronatem?  Asi jako Portorico , tedy na latinsko-americke pomery s vysokou zivotni urovni, ovsem za USA penize, podobne jako byla na Cube vysoka zivotni uroven za Brezneva, kdy SSSR a zbytek RVHP dotoval Cubu horem dolem = 6 miliard Kc dluhu vuci CR. Jinak, Cubanos maji v USA docela prominentni postaveni v ramci latinske komunity a zejmena na vzdelani komunisticke Cuby se hledi s respektem, dokonce je dost USA-Cubanos, kteri posilaji studovat deti na Cubu. Take se tvrdi, ze Cubu ovladaji tzv. ladinos, coz jsou potomci bilych spanelskych pristehovalcu /viz soudruh Castro a spol. / , v prevazne vetsine zemi latinske Ameriky to tak je. Cest :-)

Jarda 17.4.2009 7:47

Re: Každý

Ano Kuba je na tom daleko lepe nez Haiti ktere mimochodem vladne anarchie. Zato Kosta Rica je na tom daleko lepsi nez Kuba stejne tak Jamaika, Island St. Kitt a jini.

Jarda 17.4.2009 7:41

Re: Každý

Pokud by jsi se o to Haiti opravdu zajimal zjistil by jsi, ze v soucasnosti Haiti neni republika ale anarchie, neco jako Somalsko jen bez tech piratu. O tom pumpovani milionu z USA podej nejake dukazy, poskytuji v ramci OSN potravinovou a medecinarni pomoc zemi ktera se neni schopna o sebe postarat. Haiti je na tom hure nez Kuba, ale napr. Kosta Rica daleko, daleko lepe, zrovna tak Jamaika, St. Kitt a jini. Mohlo by se o Tobe rict "jednooky je mezi slepymi kralem".

D 17.4.2009 7:38

Re: docela souhlasím

Na dnešní dobu odvaha.Klobouk dolu za upřímnost.Skoro se divim ,že se něco takový v dnešní době dá najít.

j 17.4.2009 7:08

Re: Každý

Tak je to vlastně v pořádku, na Kubě je blaho a Standovi se stýská, že to není i u nás

Standa 17.4.2009 7:04

Každý

článek má svůj háček nebo hák. "Ostatně, kdoví co by z tohoto karibského ostrova bylo, kdyby na něm půl století vládl americký kapitál. Měli by tam určitě už dávno necenzurovaný internet, laciné mobily a vstup do turistických hotelů i pro místní domorodce." Internet je dávno pod kontrolou USA, mobily jsou už také sledují i u nás a vtup pro domorodce zadním vchodem. Takže jim nic nemohou nabídnout. Kousek dál od Kuby je ostrov s republikou Haiti. Desítky let pumpuje miliony  dolarů USA do tohoto státu a ten je na tom daleko hůře než Kuba. Kdo má jen jedno oko a vidí na jedno oko, skutečně nevidí na dvě.

honzak 17.4.2009 6:28

po ránu zvesela

"Snad nám někdy vrátí i dluh ve výši přes šest miliard korun… " - to je dobrej fór! Až bude mít Kuba dost peněz na vracení dluhů, tak my budeme součástí euroregionu Bohmen und Mahren a zastupující europrotektor bude sedět v Dresden.

Cowboy 17.4.2009 5:41

Utecenci z Castroveho raja

Cela juzna Florida je osidlena Kubancami. Tito dali prednost Amerike pred socialitickym koncentrakom. Nastup socialistu obamu k moci zrejme vatsinu z nich privadza k zufalstvu. Ako vatsinu emigrantov z tabora mieru a socializmu.

Borek@exil 17.4.2009 1:41

Pane Olser, proc jste v tom raji na zemi radsi nezustal?

ahmadinejad 17.4.2009 1:36

docela souhlasím

to je po dlouhé době na tomhle serveru nadstandartně dobrý článek jen by mě zajímalo jestli někdy cia zveřejní kolikrát usilovala o život castra podle počtu diskutujících je vidět jak zátoka sviní a kuba lidi zajímá       dobré připomenutí dík