7.4.2020 | Svátek má Heřman, HermínaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Konfrontační politika není užitečnáŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 64, poslední: 31.7.2016 22:14, přehled diskusí

Chybí pud sebezáchovy?:
Autor: B. Hamal Datum: 31.7.2016 14:19

Ruské dějiny v průběhu staletí jsou plné příkladů, kdy se pokoušely západní imperiální mocnosti podrobit si Rusko vojenským útokem, ale nevyšlo to. Agresivita vůči Rusku plyne ze západního ekonomického systému kapitalismu, který plodí imperialismus jako svůj nástroj pro vyvlastňování cizích přírodních zdrojů a podrobování si cizích národů. Rusko jako největší národ podle rozlohy na Zemi je a vždy bylo primárním cílem.

Podle Wolfowitzovy doktriny Spojené státy musí zabránit každému státu s dostatečnou mocí ohrozit americké unilaterální akce. Rusko té úrovně dosáhlo. Ve válkách - Afghánistán, Irák, Sýrie - byla konstantním jevem démonizace lídrů místních vlád, Kaddáfi, Hussein, Assad. Tomu vzoru odpovídá i démonizace Putina.

Vzhledem k tomu, že USA nedokázaly zvítězit nad pár tisíci Talibánců, nemouhou zvítězit ani v konvenční válce proti ruské armádě, a zbývá tedy nukleární válka. V takové válce však vyhrát nelze. K jejímu vzniku ale stačí malé nedopatření, chybná kalkulace...Spoléhat při konfrontační politice na Putinův dobrý úsudek a chladnou hlavu nesvědčí o dostatečném pudu sebezáchovy.

Prameny: http://www.informationclearinghouse.info/article44944.htm http://www.paulcraigroberts.org/2016/03/24/the-real-likelihood-of-a-nuclear-war-paul-craig-roberts/

Re: Chybí pud sebezáchovy?:
Autor: J. Vintr Datum: 31.7.2016 15:51

Papouškujete pitomou ruskou propagandu. Samé blbosti.

Re: Chybí pud sebezáchovy?:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2016 16:36

Asi nějaký nablblý mlaďas, který si nepamatuje ruský, posléze sovětský, nyní opět ruský imperialismus, živený mesiášstvím a paranoiou. A žvaní o kapitalismu.

Re: Chybí pud sebezáchovy?:
Autor: J. Krásenský Datum: 31.7.2016 20:31

Je Ruský imperializmus jiný než americký, anglický, francouzský a německý? Zapomínáte, že ruská vojska byla v Paříži po porážce napoleona a odtud jsou stánky rychlého občerstvení ve Francii i u nás nazvány "bistro". Zločinné není Rusko ani Rusové, ale marxizmus a jeho klony leninizmus a stalinizmus a pro nás aktuálně trockizmus, neomarxizmus a levicový liberalizmus, které vládnou po obou stranách atlantiku a přímo ohrožují naší svobodu i životy.

Re: Chybí pud sebezáchovy?:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2016 20:43

Ruský imperialismus byl před marxismem (leninismem), je i po něm.

Na rozdíl od amerického a hlavně britského přináší bídu a právní nihilismus.

Re: Chybí pud sebezáchovy?:
Autor: J. Krásenský Datum: 31.7.2016 22:03

No, to co přináší dnešní USA, Británie a EU je právní nihilizmus - zrušení presumpce neviny je toho dokladem. Bída nás teprve čeká.

Re: Chybí pud sebezáchovy?:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2016 22:14

Jestli byste místo toho chtěl ruský systém nabobů poslušných svého cara a bezprávného plebsu, tak to "potěš koště".

Re: Chybí pud sebezáchovy?:
Autor: J. Jurax Datum: 31.7.2016 19:25

Ale kuš - trošku ten Váš žgrynd obrátím - nuže, vzhledem k tomu, že SSSR nedokázalo zvítězit na mudžaheddíny, nemůže tuplem RUsko, neboť proti časům SSSR oslabené, zvítězit v konvenční válce proti americké armádě, resp. proti NATO. Zbývá tedy nukleární válka. Co Vy na to při Vašem vzdělání?

A první odstavec je jak opsaný ze školení PŠM.

A k imperialismu - naopak Rusko bylo poslední zemí, jíž se rozpadla koloniální říše - až rozpadem SSSR. Rusko bylo akorát výjimečné tím, že si své kolonie dobývalo ve svém příhraničí.

Re: Chybí pud sebezáchovy?:
Autor: J. Lancik Datum: 31.7.2016 20:15

Jeste se ta ruska kolonialni rise nerozpadla docela. Rusko vedlo kolonialni valku v Cecne podobnou alzirske a vyhrano na Kavkaze jeste zdaleka nema, vecne se tam bouri Dagestan, Indussko Cerkesove atd. Snad jednou pochopi (Putin sotva) nesmyslnost vnucovani a ze nasilim nic neziskaji. Zrudy jako Kadyrov nic neresi.

Rusům se nedá věřit. Proto je spolupráce s nimi :
Autor: K. Janyška Datum: 31.7.2016 11:08

bezpodmínečně nutná... Dzp.

Ano Rusko by mělo změnit:
Autor: J. Vintr Datum: 31.7.2016 10:42

konfrontační vztahy k Západu a začít spolupracovat. Jenže to by museli uznat, že mají holý zadek. Takže radši zůstanou v zákopech a budou si hrát na to, že Západ je jejich nepřítel ...

Re: Ano Rusko by mělo změnit:
Autor: P. Čech Datum: 31.7.2016 12:54

To máte sice pravdu, ovšem pozor! Totéž platí pro země t. zv. Západu, které by měly změnit své konfrontační vztahy k Rusku Musíme si uvědomit, že zejména Rusko a USA svou politiku nezmění potud, dokud ostatní státy budou uznávat t.zv. sféry vlivu a nebudou se bránit do takových sfér patřit. Pokud by totiž Rusko a USA zůstaly se svou velmocenskou politikou osamocené a ostatní státy by prováděly politiku suverenity a svobody, t. zn. přísné neuznávání nějakých sfér vlivu, potom by ona konfrontační politika na obou stranách nutně ustala. Můžeme si za současný stav všichni sami. Zejména tím, že se snažíme někam patřit.Každý stát totiž patří tam, kde se geograficky nachází a nikoliv na západ, ani na východ.

Re: Ano Rusko by mělo změnit:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2016 16:37

Sféry vlivu, nebo Brežněvova doktrina?

Pro zajímavost, jaká sféra vlivu je Kuba nebo Venezuela?

Politika konfrontace možná je kontraproduktivní:
Autor: J. Jurax Datum: 31.7.2016 0:24

Politika dělat jakoby nic či politika ústupků by ovšem byla pitomá. To ale není důvod k nějakému harašení zbraněmi na naší straně - to ruskou paranoiu jen podporuje.

Dlužno připomenout, že politika konfrontace se vyhrotila až po Krymu a podpoře separatistů na východní Ukrajině.

Poťouchle bych ale dodal, že ani Západ není bez viny. Jednak jedná schizofrenně - podpora separatistů (mimochodem muslimských) v Kosovu byla dobrá (podporoval Západ), podpora separatistů na východní Ukrajině je špatná (podporuje Rusko), jednak na ukrajinské krizi se Západ taky podepsal.

Re: Politika konfrontace možná je kontraproduktivní:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2016 16:39

Viděl bych jistý rozdíl mezi Kosovem a Ukrajinou: V Kosovu Srbové řádili jak černá ruka (paramilitární bandy), na Ukrajině nic takového nebylo, tam začali řádit separatisté.

Re: Politika konfrontace možná je kontraproduktivní:
Autor: J. Jurax Datum: 31.7.2016 19:33

Jistý rozdíl samozřejmě ano - ale i tak je to k zamyšlení.

A ještě - albánští bojovníci z band UCK řádili jako ruka neméně černá.

Re: Politika konfrontace možná je kontraproduktivní:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2016 20:45

Ono je to vůbec v kraji zvykem, snad s vyjímkou Slovinců. Ti ovšem patřili do Cislajtánie, zbytek do Translajtánie. Ještě vliv osmanské říše a je to znát.

Pane Jičínský,:
Autor: B. Hudzieczek Datum: 31.7.2016 0:04

Rusové, resp. SSSR, kterému Rusko dominovalo, prohráli v roce 1990 studenou válku. V důsledku toho ztratili vliv na své východní satelity a rozpuštění Varšavské smlouvy byl formální akt, který jen konstatoval realitu.

Záhy na to se rozpadli i SSSR, takto poslední velká koloniální říše na zeměkouli. Vstup bývalých sovětských satelitů, potažmo kolonií, do NATO bylo výsledkem vůle politických reprezentací těchto zemí.

Nikdo na Západě nepřipomínal Rusku, že vlastně prohrálo válku. Rusko spolupracovalo ve vojenské oblasti se Západem, dokonce se jednu dobu spekulovalo o vstupu Ruska do NATO.

Dnešní Putinova politika se snaží obnovit a posílit svůj vliv v bývalých sovětských republikách a ve státech tzv. východního bloku. Rusko nemá ekonomicky co nabídnout, a proto se snaží zastrašovat. Nejhorší je ovšem propaganda uvnitř Ruska, která občanům RF vtlouká do hlavy názor, že NATO chce zahájit válku proti Rusku. Je to úplně stejná psychóza, jaká panovala v zemích Varšavské smlouvy počátkem 80. let 20. století v souvislosti s rozmisťováním raket středního doletu Pershing II v záp. Evropě. O tom, že je to reakce na dřívější rozmístění raket SS 20 a na rozmístění jaderných zbraní na území členských států VS mimo územ SSSR, se pochopitelně sovětská propaganda tehdy nešířila.

Náš úhlavní/Zeměnepřítel Rusko.:
Autor: Š. Hašek Datum: 30.7.2016 17:24

Topí pod 80% sporáků v městech a dědinách (i lesních) v ČR. Jeho turisté plní pokladny měst a Babišovu kasičku na socanské zadarmo výdobytky. Ruští občané kupují za nefalšované měny nemovitosti v ČR. Rusko plní smlouvy do poslední flašky vodky do TESCA. Asi to Kalouskovi/Štětinovi nestačí.

Holé zadky se diví, že si nemohou koupit dům, ale že si ho koupil nějaký "špinavý" Rus. Jo chlapci v Karlsbadu/vod Škromacha makejte!!!!!

Proč už dávno nemáme stejné smlouvy s nějakým muslimrevolucedemokracie státem?????? Nebo s Majdanem???????? To bude žůžo.

Nemám z toho nadšení (důležité), ale kecy blbky z TOP09 soudružky Langšádlové mě dokáží vytočit. Stejně jako plky těch novokandidátů na presidenta, co jich je jak okurek v srpnu.

Zkráceno, zjednodušeno, nechci zdržovat a šetřím klávesnici.

Re: Náš úhlavní/Zeměnepřítel Rusko.:
Autor: M. Prokop Datum: 30.7.2016 21:06

Zkrácen, zjednodušeno, úplně mimo.

Úvahu lze vést asi takto::
Autor: V. Dostál Datum: 30.7.2016 16:25

Rusko vlasně nikdy nepoznalo porážku ve válce. Stejně jako Německo po WWI má pocit, že vlastně válku neprohrálo, že jen pár intelektuálů, židů a jiných zrádců, ukončilo boj před konečným vítězstvím. (V případě Ruska mluvím o studené válce). Bohužel neude klid , dokud naše (tedy NATO) tanky nepojedou po Moskvu. Děsivá představa, ale asi jediná možnost

Re: Úvahu lze vést asi takto::
Autor: J. Lancik Datum: 30.7.2016 18:47

Mylite se pane Dostale. Porazeno bylo Rusko v roku 1905 Japonskem a ztratilo jizni polovinu ostrova Sachalin Japonsku. Dokonce nekteri historici povazaji separatni mir uzavreny v Brestu v breznu 1918 za porazku Ruska. Podminky byly tak ponizujici, ze se rovnaly prohre Ruska. Rusko taky zradilo uzavrenim separatni dohody s Nemeckem sve spojence z Trojdohody. Toho vyuzili Pobaltske zeme a vyhlasily nezavislost. Ve stejne dobe vyhlasily nezavisost Gruzie a Ukrajina, ty vsak byly kratce pote co rusti bolsevici ziskali v obcanske valce prevahu vpadli na Ukrajinu a do Gruzie (ktere jeste nemely svou armadu) a nasilim je znovu pripojili k Rusku. V Polsku ktere taky vyhlasilo nezavislost dostali v roce 1920 poradny vyprask ( zakrak na Visle) a Polaci je hnali svinskym krokem nazpet do Ruska. Vidite dalsi vojenska porazka Ruska. Na Finsko ktere taky bylo jejich kolonii si uz netroufli. Tedy ve 20tem stoleti bylo Rusko porazeno nejmene dvakrat.

Re: Úvahu lze vést asi takto::
Autor: V. Dostál Datum: 30.7.2016 19:08

Jistě, máte pravdu, ale opravdovou porážku, takovou jako Japonsko a Německo ve WWII Rusko nepoznalo od dob Džingischána. A pocit vlastní nadřazenosti a neporazitelnosti je jim vlastní dodnes

Re: Úvahu lze vést asi takto::
Autor: M. Prokop Datum: 30.7.2016 21:07

Ano.

Re: Úvahu lze vést asi takto::
Autor: J. Jurax Datum: 31.7.2016 0:41

Pocit vlastní nadřazenosti a neporazitelnosti byl a je vlastní všem velkým státům a/nebo národům. Jen zpravidla nepatřilo a dodnes nepatří ke slušnému vychování se k němu přiznat.

Japonsku, Německu, Itálii, ale taky Francii se už porážky dostalo. Jestli výchovný efekt bude stačit i do budoucna ... ono je to dnes spíš o ekonomické síle. Ekonomicky (a rozpadem své koloniální soustavy) je dnes poražena Velká Británie, ještě počátkem 20. století nezpochybnitelná velmoc prvního řádu; nakonec totéž by se dalo říct i o Francii.

USA a Číně (od vzniku ČLR) se opravdové porážky nedostalo. A Rusku - i přes rozpad SSSR a svrchu vyjmenované dílčí porážky - doplnil bych ještě Afghánistán) taky ne. A tyto tři státy jsou momentálně jediné tři supervelmoci, byť o nestejné síle.

Máme se ještě na co těšit ... :-)

Re: Úvahu lze vést asi takto::
Autor: P. Čech Datum: 31.7.2016 13:09

Proč by to měly být supervelmoci? jsou to USA, Rusko a Čína. Nic více a nic méně. Nejsou to žádné velmoci přirozené. Velmoci z nich dělají ostatní přizdise.oucí státy, které se snaží patřit někam, obvykle do logicky nepochopitelných sfér zájmů někoho z nich.

Re: Úvahu lze vést asi takto::
Autor: J. Jurax Datum: 31.7.2016 19:03

Po mém soudu se zcela mýlíte.

A ještě - nevím, co rozumíte pod pojmem "přirozená velmoc". Mohl byste tento pojem definovat?

Re: Úvahu lze vést asi takto::
Autor: P. Čech Datum: 31.7.2016 13:04

Ovšem pozor! Stejným pocitem nadřazenosti a neporazitelnosti trpí USA. Jeden za 18 a druhý za 20 bez dvou. Je na čase, aby všechny ostatní státy poslaly tyto někam. Je totiž na čase si uvědomit, že nikdo nemusí nikam patřit. Každý patří sám sobě a podle toho se má i chovat. Politiku sfér zájmů velmocí je nutno opustit, ukazuje se totiž jako velice špatná a vede jen k obecnému zániku lidstva na obou stranách.

Re: Úvahu lze vést asi takto::
Autor: Š. Hašek Datum: 30.7.2016 19:06

Tak tanky na Moskvu ......... ? Kdy??? Až skončí parlamentní prázdniny a vyřeší se prodejní plocha v supermarketech o 199.8889 kvadrátmetr prodejní podlahy??? A bruseljourová se podívá na rozlohu Ruska????? A Obama se stane mnichovským katolíkem????

Nebudu dál komentovat. Nebudu.

Re: Úvahu lze vést asi takto::
Autor: V. Dostál Datum: 30.7.2016 19:15

Samozřejmě máte pravdu, já si to taky neumím představit, a ani o to nestojím. Ale byla by to jediná cesta, jak změnit Ruského mužika