Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Konfrontační politika není užitečná

diskuse (64)

Nedávný varšavský summit NATO a jeho závěry ve vztahu k Rusku, jež počítají s odstrašováním i se spoluprací, se dostaly do mediálního stínu především v důsledku brexitu.

Summit vyšel vstříc obavám pobaltských zemí i Polska a rozhodl o rozmístění nových jednotek Aliance v nich. Kancléřka Merkelová, jež zdůraznila, že odstrašování a dialog nejsou v protikladu, ale patří neoddělitelně k sobě, přitom uvedla, že „trvalé bezpečnosti v Evropě lze dosáhnout jen s Ruskem, nikdy proti němu“.

To lze chápat jako pozitivní znamení k postupné změně vztahů, jež se dosud vyvíjely v nepřátelské protiruské atmosféře. V tomto směru silně působil hlavní mediálně politický proud, ale názory běžných lidí mu zcela nepodlehly.

Stojí za připomenutí, že třeba v Německu má plán na trvalé rozmístění nových jednotek NATO v Pobaltí a v Polsku jen minimální podporu 9 procent a pouze 16 procent dotazovaných považuje za vhodnou účast německých vojáků na cvičeních ve středovýchodní Evropě.

To jen potvrzuje poznatek, který vyslovil německý exkancléř Schmidt (Die Zeit, 27. 3. 2014), že německý národ nechce žádnou studenou válku a že politické elity se možná rychleji vzdalují od mírového smýšlení jejich národů.

Je tu vážná otázka, zda i v tom není jeden ze zdrojů ztráty důvěryhodnosti politických elit, jedna z příčin prohlubování příkopu mezi elitami a občany. EU je v hluboké krizi, a to nejen v důsledku brexitu. Její zástupci i představitelé členských zemí by měli s větší mírou sebereflexe posoudit dřívější politiku ve vztahu k Rusku. Ještě více to platí pro NATO.

V tomto kontextu si zaslouží u nás pozornost politický testament Michela Rocarda, významného francouzského politika, předsedy vlády za Mitterrandova prezidentství, v obsáhlém rozhovoru v týdeníku Le Point z 23. 6. 2016. (Rocard záhy po jeho uveřejnění, 2. 7., ve věku 85 let zemřel.)

Ke vztahu Západu k Rusku uvedl, že v roce 1991 Jelcin jako prezident ohlásil světu konec Varšavské smlouvy. Západ se podle Rocarda dopustil tragické chyby.

„Jelcin nedostal žádnou odpověď. Nic. Absolutní mlčení. O šest měsíců později reaguje prezident USA (Georg Bush st.) ve jménu NATO – ale aniž by to konzultoval s nějakým členem NATO – aby řekl Rusům v podstatě toto:,Je dobře, že jste opustili komunismus a Varšavský pakt, ale zůstáváte Rusy a v důsledku toho zůstáváte nedůvěryhodní; my tedy rozšíříme Atlantický pakt až k vašim hranicím a zároveň do něj inkorporujeme staré republiky Sovětského svazu, tři baltské země.‘ Inzultace, facka. Hrozba. Vladimir Putin je prožíval jako ponížení... V ruské agresivitě není jen vůle se bránit, je to také odmítnutí urážky, vůle kontrainzultovat.“ Ve vztahu k Ukrajině Rocard mluvil o západní provokaci. „Naši diplomaté a ještě více žurnalisté zapomněli historii... Ukrajina nebyla konstituovaná země, ale konglomerát populací, jejíž polovina mluvila rusky a druhá ukrajinsky, jež byla složkou Sovětského svazu. Kdyby se to mělo na paměti, možná by se užil jiný slovník a jiná gesta. Mělo by se vyslat poselství, že jsme se zmýlili.“

Považoval jsem za vhodné před časem (Je Rusko hrozbou?, Právo 23. 6. 2016) připomenout, že i přes silné působení politicko-mediálního proudu většina občanů nepociťuje obavy z Ruska.

Je příznačné, že ti politikové, kteří působili ještě v době studené války, k nimž patří Schmidt, Kissinger, Genscher i Rocard, by preferovali partnerství a kooperaci, nikoli nepřátelství, jež je příznačné pro představitele Polska i pobaltských zemí a Ukrajiny.

Současná reprezentace NATO i EU do značné míry v důsledku ukrajinské krize a jejích důsledků, jako je ruská anexe Krymu, politikou sankcí, kterou Schmidt označil za hloupou, přešla v politiku konfrontační.

Význam ukrajinského konfliktu se značně změnil i vzhledem k neobyčejně vyhrocené situaci na Středním východě a hrozbě IS a terorismu s ním spojeného, a proto je zapotřebí měnit i neuspokojivé vztahy západu k Rusku ve směru posilování spolupráce. V tomto ohledu lze ocenit i pozitivní stanovisko k tomuto procesu v projevu prezidenta republiky na summitu NATO, kdy zdůraznil potřebu širšího dialogu s Ruskem.

Autor byl poslanec ČSSD

Právo, 28.7.2016

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Radka Kvačková
15. 7. 2024

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Nebudete ji znát. Myslím, že by ji žádný nakladatel ani...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz