Neviditelný pes

SVĚT: Konec íránského generála

aneb Nejdříve létají tweety, pak rakety

Kásim Sulejmání, velitel íránských jednotek Kuds, byl zabit americkou raketou při své návštěvě v Iráku. Spolu s ním zahynuli i čtyři další lidé. Jedním z nich byl Abú Mahdí al-Muhandís, velitel irácké milice Kataim Hizballáh. To je ta, jejíž základnu Američané vybombardovali 29. prosince a jejíž příznivci následně zaútočili na americké velvyslanectví v Bagdádu.

Sulejmání

Tělo Kásima Sulejmáního prý identifikovali podle prstenu (zdroj: Twitter)

O téhle události se píše všude možně, i u nás, protože Sulejmání byl v íránské mocenské hierarchii považován za člověka číslo dva, hned po nejvyšším vůdci Chameneím, a rovněž za zdaleka nejschopnějšího z íránských generálů. Veškeré angažmá Íránu v Sýrii, Libanonu, Jemenu apod. byla jeho parketa. Povýšit někoho služebně mladšího na jeho místo není žádný problém. Nahradit jeho schopnosti ale pro Teherán problém bude.

Jak Írán na jeho smrt zareaguje, těžko říci. Vztekem určitě, otevřenou válkou asi ne, uzavřením Hormuzského průlivu možná (to má přeci jen potenciál přeskočit až k té válce), další aktivizací svých spojenců v šíitských částech Blízkého východu proti americkým zájmům dost pravděpodobně. Ale toto je opravdu těžké předvídat. Některé atentáty vedou k velkým válkám, po jiných se nestane zhola nic.

(Mám zvláštní pocit deja vu, protože zrovna včera jsem v rámci příprav Zapomenutých příběhů 3 redigoval kapitolu Pláště a dýky, pojednávající o politických vraždách a atentátech v Irsku a v Iráku.)

Jen pro pobavení p.t. ctěného publika doplňuji jednu skutečnost, na kterou jsem ve velkých novinách nenarazil. Krátce před celou událostí došlo na Twitteru k následující výměně názorů (červeně vyznačené části jsem zvýraznil já):

djt1
djt2

Škoda, že tenhle vynález neexistoval ve čtyřicátých letech. Umíte si představit, jak by vypadala druhá světová válka zachycená na Twitteru?

*****************************

Hudební epilog
Před časem jsem tu představoval Alien Weaponry, novozélandskou metalovou skupinu zpívající maorsky. Toto jsou jejich kolegové, Shepherd’s Reign, a skladba „Te Manu“, tentokrát v samojštině.
Je zajímavé, jak kulturně univerzální dokáže metalová hudba být. Kdekoliv je nějaká válečnická tradice, tam se z ní dá udělat metal. Skandinávie, Japonsko, Polynésie.

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY 2
Když je něco zapomenutého, je dobře se ptát, jak se to stalo. Zapomnělo se proto, že se něco dostalo za horizont času a zájmu, anebo proto, že se nějak někomu zapomenout chtělo? Autor v této knížce nahlíží do událostí zas tak ne moc vzdálených.
Objednat si ji můžete na této adrese.

zapomenuté příběhy 2

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora

zpět na článek