22.4.2021 | Svátek má Evženie


Diskuse k článku

SVĚT: Komoditou jsme my

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 8.3.2021 14:55

Koroporace, vlády, i Internetoví giganti jsou zajedno v tom, že "lidu" který si zvykl na svobodné prostředí Internetu je třeba zase rychle zavřít hubu. Spor se vede jen o ten detail, jak se podělí náklady a výnosy zavedení "nového řežimu"

A mimochodem - až budou sociální sítě cenzurovány tak brutálně jak žádají "mediální intelektuálové" jaký bude rozdíl mezi nimi a odmírajícími klasickými médii ?

J. Sedlář 8.3.2021 15:25

R^;-D

M. Pivoda 8.3.2021 14:50

Nadpis článku vystihuje hlavní myšlenku článku.

Komoditou jsme v dnešní době my. My = my novináři!

E. Pribijl 8.3.2021 14:19

Pokud budou ve světě vládnout peníze a zásada trhu, tedy zisku, bude Facebook a podobní stále vítězit. Alternativa je se vrátit k papírovým novinám a telexu. Jde to vůbec?

I. Novák 8.3.2021 13:54

Bohužel smutné výsledky této dlouhodobé titěrné práce si právě dnes přes roušky užíváme plnými doušky.

T. Zlesa 8.3.2021 10:29

Facebooky apod, lze, dle mého, docela dobře porovnat s jiným výrobkem - s televizorem. Ten si taky lidé pořizují, aby viděli a měli nějakou zábavu. Jako nutné zlo je tam reklama s vlivem na sledující. Vyvozovat z toho, že výrobci televizorů nás chtějí ovládat, nikoho ani nenapadne. Lidi si pořizují čím dál větší uhlopříčky proto, že chtějí mít ze své zábavy větší požitek, ne, že chtějí vidět zprávy s hlavou Zemana přes metr vysokou. Proto facebook je největší, protože je nejlepší ve věci co divák - uživatel chce. Reklama je i facebooku, stejně jako v televizoru. Politická i komerční. Dá se vypnout televizor i facebook. Facebook má plus, že vám nenabízí, díky svým algoritmům, dámské hygienické potřeby, když jste muž. To televizor neumí. :-) A zase, když jste fanoušek nějakých nenávistníků, tak vás facebook trochu zcenzuruje, protože mu kazíte obchody... stejně jako vámi placená ČT. Zkrátka nic, co by už tu nebylo v mnoha jiných podobách.

P. Milan 8.3.2021 11:22

Reklama nevadí.

Problém je prodej dat a hlavně, cenzura. Nejen "nenávistníků".

T. Zlesa 8.3.2021 11:35

Nezbude než to socialisticky zregulovat či rovnou zakázat. :-)

To, čemu se v tomto případě říká cenzura je, dle mého, jen eliminace byznys ohrožujících sdělení, textů atd. Zkrátka to snižuje, podle vlastníka, sledovanost. Tak jako mou sledovanost ČT snižuje V. Moravec, kdy to vypnu nebo přepnu hned, když ho uvidím. Jenže v ČT se to nikdo nedoví, ale facebook má algoritmy a může to poznat raz dva.

J. Sedlář 8.3.2021 15:34

Ne, opak je pravdou. NEREGULOVAT. Vůbec. Nijak. Pak se totiž "zneosobnění" (fckbook, twitter) nebo "nenalezení" informace (google) nedá schovat za regulaci /zákon, slušnost/, ale je v celé kráse tím, čím ve skutečnosti je, tzn. pouhým manýrem majitele.

Pak je ale potřeba netvrdit, že facebook je neutrální technologická platforma, ale mediální společnost/vydavatel.

P. Milan 8.3.2021 17:01

Ano.

M. Varadinková 8.3.2021 11:40

Zjevně jste vůbec nepochopil, o čem článek je.

U televizoru jste jen pasivní sledovatel, televizní stanice o Vás ví prd. Neví, jestli Vás nějaká reklama zaujala, nebo ne. Neví, kam klikáte, co sdílíte, s kým a o čem komunikujete, co lajkujete, jaké máte politické preference. Neboli informace proudí jen od televizoru k Vám, nikoliv od Vás k televizní stanici.

Zatímco Facebook nebo Google o Vás toto všechno o Vás ví. Podle toho Vám servíruje "vhodné" informace, jiné filtruje, a tím Vámi manipuluje. A to nejen komerčně, ale i politicky.

Krom toho informace takto o Vás nastřádané je možné kdykoliv zneužít proti Vám. Například nastupující totalitní režim nebude potřebovat žádné další donašeče, když všechno o potenciálních disidentech může dostat naservírované na stříbrné tácku.

T. Zlesa 8.3.2021 12:43

Vše, co popisujete, se řešilo už před 25 lety a je to zkrátka princip fungování. Bez toho to asi nepůjde. Jeden pohled je, že je možno se s tím smířit a brát to jako výhodu, že mi nikdo netlačí do hlavy, co sám nechci. A pak ten, zdejších nepřátel pokroku, konzerv z NP, že je to zlo, že totalita nastupuje. S tímto názorem se setkávám jen na některých webech, kde se jiné myšlenky vyskytují jen sporadicky. Tak nevím kdo je dnes více zmanipulovaný...:-)

J. Jurax 8.3.2021 15:17

Jenže ONI - sociální sítě, Google etc. - pokud je tedy užíváte a neignorujete - Vám sofistikovaně tlačí do hlavy i to co nechcete. A co nechtějí, aby se Vám do hlavy dostalo, blokuje.

A i pokud je neužíváte a ignorujete, tlačí to do hlavy těm kolem Vás, kdož tak nečiní, a i tím Vás oklikou též ovlivňují.

To je realita, již je třeba si uvědomit a podle toho zvážit své konání.

T. Zlesa 8.3.2021 16:08

Jak tady občas nenápaditě poznamenává jedna paní cosi o paranoi - není to už blízko?:-)

T. Zlesa 8.3.2021 16:12

No, ale vážněji - pokud je používáte, tak se vám do hlavy dostane mnohem víc informací jež CHCETE vědět. Co nechcete, můžete ignorovat. To známe z nedělního poledne, jde to. :-)

J. Jurax 8.3.2021 16:53

To ano, nicméně jako vedlejší efekt se dozvíte mnohé, co jste nehledali a naopak nenaleznete to, co hledáte. A to co najdete může být cinknuté, což se nemusí jednoduše poznat, zvlášť když o jevu moc nevíte.

Učinil jsem pokus a zadal do Googlu neutrální dotaz "globální oteplování". Z prvního tuctu odkazů nebyl ani jeden klimaskeptický, zato víc než půlka klimalarmistických - od Evropské komise, dvakrát Greenpeace a tak podobně. Kdybych četl jenom tohle a byl diplomaticky řečeno neinformovaný, nezkušený a trochu mentálně alternativní, tak nelením a jdu v pátek za školu (kdyby nebyly zavřené) demonstrovat za okamžitou záchranu planety covid necovid, neboť spása planety je přednější ... :-)

A k té paranoii - klasik praví, že i když máte paranoiu, neznamená to, že po Vás nejdou ... dodal bych, že i když ji nemáte, platí totéž. Jde o jevy stochasticky nezávislé ... :-)

T. Zlesa 8.3.2021 18:12

Moc neutrální to nebylo. Dejte o ochlazování a dovíte se o ochlazování. Také je možné, že je to pravda a máte to na talíři hned shora. Jinak je tam milion odkazů... Určitě je to relevantnější než se koukat z okna.

Jinak google a odkazy je moooc široký problém, to nevyřešíme. Je třeba to používat s vědomím možných problémů a omylů, jako vše na internetu. Myslím, že to ovlivňování lidí přes facebook nebo google je jen nafouknutá bublinka. Že lidé, kteří čtou, nejsou hloupí a rozeznají co se textem zamýšlí. Berou to jako když jedete šalinou deset zastávek a vystoupíte a z plakátů, portrétů a různých upoutávek všude kolem vám v hlavě neuvízne nic. Když pak něco chcete vědět, tak si to najdete svou cestou. Ovšem jsou i lidé opačných vlastností...

F. Kusák 8.3.2021 12:27

Zrůdnost na pozoruhodných médiích veřejné služby je ta skutečnost, že je sice můžete vypnout, ale stejně je platíte. A k tomu ještě poslouchat blbečky, že mám být rád, že je mám, a za ty peníze, to je úplné štěstí. Kolik lidí v touze sledovat manipulaci ČT a archiv pořadů, které jsme si ovšem mnohokrát zaplatili, si celkem nákladně předělalo televizní příjem na další systém DVB-T2 (po kolikáté už), který samozřejmě vede postupně k placenému vysílání. Podobně to umožňuje internet v trochu slušné kvalitě. O možnostech 5G sítí ani nemluvě. Jejich zavedení se zpozdilo jen v důsledku antičínské propagandy, takže budou instalovány západní, silně zastaralé a předražené systémy. V době, kdy se čínská elektronika vyskytuje téměř všude (a i tzv. nečínská, ovšem vyrobená v Číně), je to velmi naivní představa. Pan Pivoda jistě ví, že většina internetových vyhledávačů již dost dlouho pracuje s AI. Není to nic zvláštního, udivující je jen dynamika, s jakou se AI vyvíjí.

M. Pivoda 8.3.2021 10:24

Musel jsem prohrát bitvu, abych mohl vyhrát válku!

Cituji z článku jinou interpretaci dnešní reality:

"... Přesto je výklad většiny odborníků jednoznačný: Facebook prohrál a bude muset ustupovat i jinde. Teď jde o to, o kolik to bude. ..."

M. Pivoda 8.3.2021 10:27

Válka bude vyhrána i v součinnosti s internetem, ale rozhodující technologií bude tzv. umělá inteligence.

Kapišto, Pepíku?

Peníze samy o sobě nemají moc smysl. Jsou ale znakem moci. Primárně nejde o peníze, ale o moc.

V. Novák 8.3.2021 10:22

O "svobodě" na internetu by mohl vyprávět jistý Assange. Ovšem jen spoluzavazbencům, případně stěnám cely.

Snowden může vyprávět o svobodě internetu širšímu publiku jen proto, že mu Obama zrušil platnost pasu ausgerechnet v momentě, kdy letěl na přestup do Ruska a ze Šeremetěva se už nemohl bez platného pasu hnout.

Je nesmysl, že by se internet mohl vymknout vládám - dokud budou servery v nějakém státě, podléhají jurisdikci toho státu. Pokud internaut žije v nějakém státě, podléhá také jeho jurisdikci. A pokud si znepřátelí vládu USA, tak je skoro jedno, v jakém státě žije, protože je jen velmi málo států, které by ho do USA nevydaly. ČR k nim nepatří.

V. Církva 8.3.2021 9:52

Tak pravda je, že nakonec internet není úplně svobodný. Svobodu totiž medium, bohužel ani jeho decentralizované prvotní nastavení nezaručí. Internet je možná svobodnější než noviny, umožňuje zpětnou vazbu. Jenže jsou tu přírodou dané vlastnosti společnosti, že peníze a moc se kupí jak na sněhovou kouli. Kumulaci moci a peněz je přirozená tendence (dokonce snad existuje matematika, která to řeší).

Opravovat tyto tendence by pak měla a mohla svoboda a demokracie, kdy většina co ji ještě ta koule úplně nenabalila, nebo nezpracovala, funguje proti těmto tendencím. Rovné svobodné volby, které vytvoří rozumnou vládu, která pak, pokud chce respektovat zájmy voličů musí proti špatným tendencím elit zasahovat.

Pokud to nefunguje rozbijí sněhovou kouli už jen války (které elita vyvolala) a revoluce. Bohužel problém většinového pojetí liberalismu je, že zdá se podceňuje tuto roli demokracie. Dogma takového liberalismus je nesprávné zůžení pojmu demokracie. Pokud vláda nezasahuje do ničeho, nebo dokonce elitu podporuje (to jsou některé dotace), je následkem kumulace moci, zužování svobody většiny a pak v lepším případě revoluce, změny dynastií, v tom horším, typickém pro dnešní dobu retardace, apatie a "smrt" civilizace.

Jinými slovy vlády vzešlé z demokratických voleb většiny musí zasahovat proti rozežranosti elit, pokud to nedělají bude zle.

V. Církva 8.3.2021 10:04

No a Trumpa volil lid proto, že proti dnes nejsilnější elitě zasahoval. Proti elitě modernistů, kde zvláštně ale ne nepochopitelně (dlouhý pochod institucemi a chytrost kapitálu proč jít proti, když se můžeme svézt) vznikla koule nabalená z progresivistů, gendristů, uchyláků, neomarxistů s kterou spolupracuje kapitál především nových technologií

Protože ale Trump patří k jiné jiné konzervativní elitě, nechápou hloupí progresivisté, že lid, v USA často nižší třídy, u nás z protestních důvodů dokonce voliči komunistů raději Trumpa než tu uchyláckou elitu.

Š. Hašek 8.3.2021 10:13

Všechno má svoje pro a proti.

Z principu právě internet (pokud to nemá být složité šifrování jak mezi atomovými ponorkami), je přímo darem pro šmírování a zadržování korespondence.

To snad i ta pošta v dostavníku ......

Snad se něco vymyslí. Ale taky se může vymyslet s křížkem po funuse.

P. Pepax 8.3.2021 9:18

Tzv. technologičtí giganti na Internetu jako soc. sítě jsou pouhé masově používané aplikace na webu, nic víc. Ochrana proti jejich vedlejšímu účinku je velmi snadná na rozdíl od koronaviru, stačí je nepoužívat.

Z. Lapil 8.3.2021 9:30

Jak chcete nepoužívat internet?

V. Novák 8.3.2021 10:13

Můžete nepoužívat Xichtknihu a jiné "sociální" sítě. To je celkem jednoduché.

Můžete nepoužívat Tytroubo a koneckonců, máte-li knihovnu a v ní pár encyklopedií, nemusíte používat Google - a pokud skutečně potřebujete vyhledávač, tak jsou tu i jiné.

Z. Lapil 8.3.2021 11:39

Cookies strašej všude. Občas se to pokouším neodsouhlasit, ale moc se mi to nedaří. Vyhýbat se Facebooku a pod. se mi daří, ale někdy je to jako svého času nemít telefon: jde to, ale dře to.

A třeba jízdní řády a mapy v mobilu - no, nahradit se to samozřejmě dá, ale za cenu dvou tří kilo na záda.

T. Hraj 8.3.2021 9:48

omyl č.1 - nejsou to "pouhé masově používané aplikace", ale jsou to prostředí s algoritmicky ovládanými profily uživatelů až na úroveň jednotlivce. A tato prostředí jsou v rukou (a tedy nástrojem) velmi malého počtu lidí s vyhraněnými ideologickými postoji (obvykle progresivistickými)

omyl č. 2 - být off-line, či nemít účet není řešení. Účty mají totiž miliardy jiných. Masa těchto lidí je formována zmíněnými algoritmy, což velmi proměňuje svět, ve kterém ten off-line jedinec žije.

P. Pepax 8.3.2021 10:19

Jsou to pouhé masově používané aplikace na webu, kdo nemá učet na nějaké web aplikaci rozhodně není off-line. Internet je ohromný komplex informací a je docela nutné mít i určitou znalost IT pro jejich optimální používaní. Pokud ma někdo pocit že je ovládán nějakými algoritmy tak přeceňuje možnosti IT.