Úterý 18. března 2025, svátek má Eduard
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Kniha, která si zaslouží vyjít v českém překladu

diskuse (51)
O vzrůstu, úpadku a a případném zániku kdysi obrovsky mocných říší – od babylonské, římské, po španělskou, otomanskou či Hitlerovu tisíciletou - bylo napsáno knih přemnoho. Znovu doma sahám na dílo The Rise and Fall of the Great Powers z roku 1987, autorem je Paul kennedyKennedy, profesor historie na univerzitě Yale. Tehdy došel k tuze pesimistické vizy Ameriky řítící se do záhuby – toť něco málo roků před kolapsem komunismu, před rozpadem Sovětského svazu. Od té doby se na knižním trhu objevila řada titulů rozličné úrovně, zabývající se týmiž tématy.

A v květnu 2008 k nim přibyla vynikající práce The Post-American World (nakladatelství W.W.Norton, stran 292), kterou napsal Fareed Zakaria, v Bombaji v roce 1964 narozený mimořádný talent islámského původu a trvale žijící v New Yorku. Získal doktorát na Harvardově univerzitě, řadu let pracoval jako managing editor vlivného čtvrtletníku Foreign Affairs, od roku 2000 působí jako editor týdeníku Newssweek International, nezřídka je k spatření na televizní obrazovce (například jako častý účastník ABC Roundtable , s George Stephanopoulosem). V roce 1999 časopis Esquire ho jmenoval mezi 21 nejvlivnějšími osobami nadcházejícího jednadvacátého století.

Jeho doktorská disertace z Harvardu vyšla v knižní podobě s titulem From the Wealth to Power: The Unusual Origins of America’s Role (Princeton University Press, 1998). Zakaria se považuje – a tak je i světem považován – nikoliv za radikála toho či onoho zaměření, ale za realistu podporujícího globalizaci a svobodný obchod. Je přesvědčen, že dominantou americké zahraniční politiky má samozřejmě být prosazování národního zájmu – však jakého jiného? Ameriku charakterizuje jako reluctant („váhavou, málo ochotnou“) světovou velmoc. Ve své druhé knize The Future of Freedom, z níž se stal bestseller přeložený do dvaceti jazyků , se kriticky vyjadřuje o prosazování demokratické fasády a zdůrazňování voleb za každou cenu v pramálo vyhovujících podmínkách s následným fiaskem, jak prokázáno například v Iráku či Libanonu.

Tato nejnovější a rovněž tuze inteligentní kniha o „po-americkém světě“ není však o úpadku Ameriky, ale o růstu jiných státních útvarů (everyone – „všech jiných“, mezi něž, předpokládám, že nemíní započítat růst kalibru třeba Haiti, San Marina či Zimbabwe).

Značně se zabývá Čínou, kolosem, už před dvěma stoletími Napoleonem charakterizovaným jako spící gigant, jehož lépe nebudit. Hospodářský růst Číny za poslední tři desetiletí téměř uniká představivosti a logice ekonomických zákonů. Slovy Zakarii „Čína v současné době každý den vyveze do světa víc zboží, než vyvezla za celý rok 1978“ – což zrovna byla doba, kdy jsem v oněch končinách pobýval a už tehdy se podivoval, jak čiperně se dovedou ohánět.

Jejich authoritarian modernizatin značně supí vpřed, národu – aspoň jeho části sídlící v metropolitních oblastech, se daří líp než kdykoliv v minulosti, takže málo je námitek proti monopolu moci tak zdárně si počínajících lodivodů, navigátorů.

Jako důvod k notné starosti Zakaria vidí ve velikosti, rozsahu počínání tohoto probuzeného giganta. Překotná modernizace vede v neméně důkladné devastaci životního prostředí – jeďte se tam podívat a ověřit si, zda se vám podaří zahlédnout aspoň kousek modré oblohy. Stávají se největším výrobcem automobilů a rychle roste bažení veřejnosti něco takového vlastnit (prozatím jen 4% takových šťastlivců, na rozdíl od 70% v USA). Ochránci přírody mají na co se těšit.

Čínský národní produkt se pohybuje zhruba na výši tří trilionů dolarů. V případě USA těchto dní to je ale čtrnáct trilionů. Zakaria kalkuluje: i kdyby se Číně podařilo Ameriku doběhnout, ta stále bude disponovat jednou čtvrtinou světové produkce, tak jak činila za posledních 125 roků.

Ve výdajích na zbrojení, obranu země, Čína je teď už na druhém místě světového žebříčku. Ovšem první místo Ameriky je stále neotřesitelné: její výdaje jsou větší než celého ostatního světa dohromady.

Posuňme se od zbraní ke kultuře. Statistické údaje nás ohromují: Čína rok co rok produkuje 600 000, Indie 350 000 a USA pouhých 70 000 inženýrů. Jenže v těch asijských cifrách započítáni jsou všelijací mechanici, údržbáři, kdežto skutečných inženýrů per capita produkují USA víc - tak Zakaria tvrdí a dokazuje.

Za nejlíp fungující „průmyslové“ odvětví však počítá americký systém vzdělávání čili cosi k nevíře – tvrdím já, kdo přes třicet let života v této branži fungoval. „S pouhými pěti procenty světové populace Spojené státy ve sféře vyššího vzdělání absolutně dominují,“ tvrdí Zakaria. Zatímco Indie ročně promuje padesát doktorantů v oboru computer science, Amerika jich rok co rok produkuje tisíc. V éře průmyslového věku dominantou byl hardware, v nynější době je to software neboli kultura, možnost uplatnění mozků. Zatímco nejen Evropa, Japonsko, ba i Čína stárnou, Amerika zůstává v tomto jednadvacátém století mladou zemí a její tajnou zbraní je imigrace, přistěhovalectví. Tam se hrnou talenty, a to převážně z asijských zemí.

„Napřed bohatý, potom tlustý a líný, to ale nebude osud Ameriky,“ tvrdí v pochvalné recenzi Zakariovy knihy Josef Joffe (NYT Book Section – 11.5.2008), vydavatel a editor Die Zeit v Hamburgu, dočasně vyučující na kalifornské univerzitě ve Stanfordu. Vzdor spoustě svého promrhaného politického kapitálu Amerika prozatím zůstává jedinou globální supervelmocí. Leckdo ji nenávidí, jí opovrhuje, aniž by ale dovedl navrhnout vhodného a ochotného nástupce do role světového hlídače.

KONEC

květen 2008

* * *
Poznámka redakce:
Dovolujeme si upozornit čtenáře, že v nakladatelství Šulc-Švarc vyšla nová knížka Oty Ulče o nejrůznějších možnostech i nemožnostech našeho glóbu, tentokrát pod názvem Zašmodrchaný svět. Autor v ní začne zmínkou o přínosu i nevýhodách globalizace, podumá o dopadech přírodních živlů a od přírody, kterou dovede lidstvo jen málo ovlivnit, se přehoupne k odlišnému počínání lidí na různých místech planety, zvláště pak v Americe, kde tráví většinu života, a nepřehlédne ani křivolaké směřování mezinárodní politiky a její časté pokrytectví, co z toho si zaslouží převzít, imitovat a čeho se naopak vyvarovat.

Zašmodrchaný svět
* * *

Neoficiální stránky Oty Ulče

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Jaroslav Zamazal
18. 3. 2025

Rusko na Ukrajině je problém více pro Evropu než pro USA.

K citlivým informacím má mít přístup i policie a zpravodajské služby.

Gita Zbavitelová
18. 3. 2025

Jednání o propuštění izraelských rukojmích nikam nevedou.

Martin Tůma
18. 3. 2025

Zkusme přinést něco málo historických důkazů ....

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Aston Ondřej Neff
17. 3. 2025

Teď se čeká na rozhodnutí ústavního soudu.

Chechtavej tygr
15. 3. 2025

Letí v letadle Trump, Putin, Babiš a potulný vandrák.

Amir Taheri
17. 3. 2025

Američané i Evropané by se měli uklidnit a zhluboka dýchat.

Benjamin Kuras
15. 3. 2025

Že by ti Židé přece jen nebyli takoví chytráci, jak si svět myslí?

dtt Ditta Stein
17. 3. 2025

Muž, který o sobě tvrdil, že je posledním žijícím příbuzným nacistického diktátora Adolfa Hitlera a...

Lidovky.cz, ČTK
17. 3. 2025

Hokejová extraliga má za sebou druhé zápasy čtvrtfinálových sérií. Hradec se nezvládl oklepat z...

kurl Lenka Kuřilová
17. 3. 2025

Ukrajinský dron s doletem tří tisíc kilometrů úspěšně prošel testem, oznámil v pondělí ukrajinský...

Ondřej Neff
17. 3. 2025

Dalo se to čekat? Nedaleko se to čekat? Na začátku devadesátek jsem byl ve skupině novinářů, kteří...

Lidovky.cz, ČTK
17. 3. 2025

Z Maďarska a Slovenska bude možné od úterý opět převážet ovce, kozy, prasata a skot. Státní...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz