23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

SVĚT: Klimatická "Rebelie proti vyhynutí"...

Možná jste se domnívali, že je v pořádku se vydat do Londýna a že už nehrozí, že uvíznete v dopravním chaosu kvůli demonstracím hnutí „Extinction Rebellion UK“ (česky „Rebelie proti vyhynutí, Velká Británie“).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Janata 14.11.2019 11:38

Dovolte, abych Vas opravil. Voda absorbuje slunecni energii v jakekoliv forme, protoze absorbce je funkci molekuly a nikoliv jejiho skupenstvi. V kazdem pripade je absorbovana energie premenena v teplo. To je primarni mechanizmus globalniho oteplovani. Protoze 67% povrchu zemekoule je pokryte vodou, k hlavnimu oteplovani dochazi prave v oceanech. Tedy opakuji otazku: proc neni voda na Vasem seznamu sklenikovych molekul?

P. Rada 14.11.2019 23:23

Pane Janato nemáte pravdu ve výroku: ..."Voda absorbuje slunecni energii v jakekoliv forme"...

Formou energie (předpokládjeme slunečního záření) nese přeci elelktromagnetické vlnění příslušného spektálního složení. Formou vody je nud led, kapalina nebo plyn.

Interakce různého typu skupensrtví vůči elektromagnetickému záření má rozhodně různý charakter. Např spektrální charakter v případě plynu.

Naopak voda jako kapalina čás dopadajícího spektra odráží a část absorbuje v závislosti na úhlu dopadu.

Nakonec led obdobně má ale docela jiné albedo a na krystalcích může navíc vykazovat i velmi specifické projevy. Viz fotometeory.https://cs.wikipedia.org/wiki/Fotometeor)

Udělejme si prosím v těchto aspektech jasno - bychom hvořili o tomtéž.

Podobně se mýlíte v tvrzení :...."k hlavnimu oteplovani dochazi prave v oceanech"... To lze doložit měřením. Oteplení povrchu oceánu i hlubin je přitom zásadně rozdílné a to nakonec i oteplení povrchu planety v nejčastěji udávané výšce 2m - nebo dokonce ve stratosféře atd. Obecně se nyní oceány otepují zhruba poloviční rychlostí oproti pevninám (ve 2m). Něco jiného je obraz rozložení TEPLA měřeného v joulech. Oceány takto skutečně nesou zhruba 95% celkového oteplení planety.

Co mám já na údajném osobním seznamu Vy nemůžete vědět a tedy ani k tomu diskutovat - leda tak fantazijně spekulovat.

Ve vážně míněné věcné diskusi bychom proto měli tedy vycházet ze sezamu s ověřitelným obsahem, který je uveden např při popisu skleníkového efektu. Právě v takovémto popisu ale vodní pára respektována je!!!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%BD_efekt

J. Janata 15.11.2019 10:07

Vazeny soudruhu Rado, s Vasimi znalostmi fyzikalni chemie byste u mne u zkousky bohuzel neprosel. Za starych dobrych casu bych s Vami proste “vyrazil dvere”. Dnes uz se to ale nesmi. Vam uz nic nepomuze, ale nezoufejte. Treba dostanete misto na Ministerstvu Ochrany Zivotniho Prostredi. V diskusi neni treba pokracovat a tak Vam preji stastne a vesele demonstrovani – za zvuku Internacionaly.

J. Václavíková 15.11.2019 10:12

Voda je zahrnuta mezi skleníkové plyny, ovšem ke zvyšování obsahu vodních par dochází jen tehdy, pokud se otepluje. Jde tedy o pozitivní zpětnou vazbu, zesilující vliv zvyšování podílu ostatních skleníkových plynů. Voda ve skupenství kapalném má na zeměkouli prakticky stejný povrch.

V. Petr 13.11.2019 21:53

https://cei.org/blog/wrong-again-50-years-failed-eco-pocalyptic-predictions

J. Janata 13.11.2019 20:37

Pokus na patek.

Tento pokus je bezpecny, je ekologicky nezavadny a je vhodny pro ditka, od 6ti let i vyse, zvlaste kdyz zameskavaji skolu. Mohou ho provest ditka prislusenstvi zenskeho, muzskeho i ta, ktera se porad nemohou rozhodnout co vlastne budou.

1. Do sklenice natocte vodu a ryskou si oznacte vysku hladiny

2. Do vody vlozte kostku ledu, ktera predstavuje ledovec, a oznacte opet vysku hladiny. Ta mirne stoupne, diky objemu vody tou kostkou ledu vytlacene. Tak pravil Archimedes.

3. Az led roztaje, diky globalnimu oteplovani, poznacte si opet vysku hladiny, Co se stalo s vyskou hladiny a proc?

Pro pokrocile deti pridavam socialistickou verzi Archimedova zakona: “Vaha vazeneho soudruha se rovna souctu vah vsech soudruhu, tim vazenym soudruhem vytlacenych” Jirka Janata

P. Rada 13.11.2019 22:25

Takovéto pokusy na "pátek" považuji za velmi užitečnou formu společenského kultivování.

Zkuste si proto udělat i jiný pokus. Tu samou sklenici s vodou ohřejte. Mělo by Vám vyjít, že hladina vzrostla. V realitě je to dnes zhruba o polovině nárůstu oceánů. Pokud by jste si i správně spočetl i teplo v joulech vyšlo by Vám, že kolem 95% oteplení zatím absorbují oceány a jen 5% pevniny a ovzduší. Domyslete, co se asi tak stane s teplotou na pevninách, až se doposud chladnější oceány teplem nasytí?

Udělejte si ale i další pokus s ledem na vodě - versus bez ledu. Třeba až ted někdy bude naplno svítit slunce. Dejte do jedhoho hrnce s tmavým dnem na hladinu bíou folii a do druhého jen vodu a oba ponechte na slunci několik hodin. Před a na konci pokusu si přitom změřte teploty. Pak si ujasněte co to asi energeticky udělá pokud i bez změny hladin bude celodenně (polární den trvá celé měsíce) dopadat sluneční svit 1Kw/m2 na ledové pláně o rozloze 2milionů kilometů čtverečních (což je zhruba součastná odchylka od obvyklé rozlohy před půlstoletím) a nebo na tu samou plochu ale s už otevřenou vodní hladinou.

Zkuste si do "pátku" rozmyslet, jak to asi bude probíhat s tou hladinou pokud se zvedne průměrná nulová izoterma do oblastí kam zasahují nikoli už jen mořské ale pevniské ledovce Gronska a Antarktidy....

J. Janata 14.11.2019 1:43

Dekuji za pouceni. Divoce s Vami souhlasim, ze voda je hlavnim absorberem slunecni energie. Proc tedy chybi na seznamu t.zv. sklenikovych plynu?

P. Rada 14.11.2019 3:56

Pane Janato reagujete na "páteční" doučování na téma změny ALBEDA nesouvisející otázkou na SKLENÍKOVOST. Ta totiž vzniká na základě zásadně jiného fyzikálního principu (spektrálních vlastností atmosférických plynů). Nebyla tedy předmětem pokusu s vodou ve vaničkách oktytou versus nepokrytou bílou vrstvou. Zřejmě tedy potřebujete další "páteční" cvičení.

Pro takváto nedorozumění až omyly opravdu nevím proč na VAŠEM seznamu voda jako skleníkový plyn není.

Zkuste si v seznamu plynů které atmosféra obsahuje udělat systematické třídění podle teplot a tlaků které se zde za reálných teplot vyskytují.

Mělo by Vám pak vyjít, že právě voda na rozdíl od Co2, NOx, Freonů... mění při běžných teplotách své skupenství a jako pára se proto reálně uplatnuje prakticky jen v troposféře. Jako kapičky vody či její krastalky rovněž ale ty mají podstatně jiný rozměr vzhledem k vlnové délce světla a tedy velice proměnlivé chování.

Vodní pára při teplotách pod bodem mrazu které panují nad troposférou kondensuje až vymrzá. Její působení v atmosféře je tedy oproti setrvalým skleníkovým plynům časově i prostorově zásadně ometené. Pro svůj potenciálně velký vliv se ale za jejich přítomnosti chová jako velmi významný zesilovač.

Naopak pokud by s atmosféry planety Země vymizely skleníkové plyna jako CO2,NOx,Freony ... poklesla by záhy teplota o 33C a nebylo by v ovzduší ani vodní páry. I když je tedy za obvyklých okolností nejvlivnější - sama o sobě by vlivu pozbyla a tak se obvykle jako primární skleníkový plyn neuvádí.

Celá planeta by se bez funkčně klíčových skleníkových plynů dostala dokonce do stavu ledové koule s teplotami pod bodem mrazu a sníženými ještě navíc i o vliv albeda bílého povrchu které právě bylo předmětem předešlého námětu k úvaze.

K. Wágner 13.11.2019 17:26

Nizozemsko celostátně sníží maximální rychlostní limit na 100 kilometrů v hodině v rámci opatření, jejichž cílem je snížit emise. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil nizozemský premiér Mark Rutte. Dosud byla maximální povolená rychlost v Nizozemsku 130 kilometrů v hodině. Premiér Mark Rutte také oznámil, že v nadcházejících měsících budou oznámena další opatření. :-/

R. Brzák 13.11.2019 17:30

to by mne zajímalo, jestli i v Nizozemsku platí - plynulost provozu rovná se bezpečnost provozu plus menší množství emisí. Protože z tohoto pohledu je regulace rychlosti kontraproduktivní...

L. Novák 13.11.2019 20:04

Třeba to v budoucnu využijí jako argument pro zákaz spalovacích motorů a povinné používání elektromobilů. Pak bude omezení rychlosti zrušeno. ;-)

P. Zinga 13.11.2019 15:17

A teď pro všechny:

Pařížská klimatická úmluva žalostně ztroskotala:

/https://wattsupwiththat.com/2019/11/06/l-a-times-propaganda-conceals-colossal-global-failure-of-the-paris-agreement

Nemusíte anglicky, stačí se podívat na grafy.;-€

P. Rada 13.11.2019 15:46

Bodejt by né!

Vždyt v Paříži se dohodla jen výměna informací o imisích a jen dobrovolnost závazků které si každý mohl vyložit po svém. Žádné sankce za neplnění.

Dohodla se i další kola jednání ale skutek nejenže utek ale navíc utíká rychleji a rychleji o což se postarala i taková esa jako Trumph.

J. Jurax 13.11.2019 21:48

Trumph ... automobilka je Triumph, prezident je Trump ... :-)

M. Prokop 13.11.2019 16:06

Že to nebude mít výsledek, to bylo předem jasné.

Že to bude stát spoustu peněz, to také.

P. Zinga 13.11.2019 14:47

Pane Rado, s Vámi nemá význam diskutovat, ale snad na podporu těch, co Vám dnes oponují, předkládám zprávu výzkumného ústavu z Greifswaldu:

suché roky nebyly v historii nic neobvyklého a stromy dnes-díky zvýšenému CO2-rostou rychleji

https://www.uni-greifswald.de/forschung/nachrichten-aus-der-forschung/detail/n/trockensommer-wie-2018-waren-im-mittelalter-keine-seltenheit-42883/

P. Rada 13.11.2019 15:43

Pane Zingo suché roky byly a budou - o tom nediskutuji - to je fakt. Anomálnost současného sucha ukazují doposud stavy podzemních vod a salda srážkovosti. Dokládá to zpráva ČHMU:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2019/Predbezna_zprava_o_suchu_2018.pdf

Víceleté sucho - doposud 5-tileté - při kterém by plošlně usychaly i borovive na prakticky celém území ČR a celoplošně přitom chybí přes půlmetru srážek (nehledě na potřebu rostoucího odparu) se v historických dobách nevyskytovalo.

Problém přitom není konečný. Dál graduje a pravděpodobně gradovat bude. Odpovídá to fyzikálním zákonitostem. Např odpar roste s teplotou více jak lineárně, zimní srážky častěji stékají, jaro nastává dříve atd.

Něco jiného - jiné důsledky jak kvasi-periodické - totiž navozuje vleklá změna klimatického pozadí která má už desetiletí kladný gradient jež se na planetě globálně takto výrazně neprojevil po celé desetimiliony let.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

Už jen dneší koncntraci CO2 odpovídá v ustálenosti klima třetihor bez letního zalednění severu. Tedy docela jinému prouděí vzduchu a jiné dynamice podnebí v oblastech jako je i střední Evropa.

Postihne to nejvíce ty nejmladší a ti z nich co doposud nejsou na alkoholu až drogách .... či se neztratili se v iformační džungli jak Vy proto začínají protestovat. Adakvátnost konkrétních protestů si dejte do relace s faktem, že jim v budoucnu - pukud se lidstvo k řešení esemkne - nejspíše půjde až o životy.

R. Brzák 13.11.2019 16:18

Pokud by CO2 bylo skutečně jediným, nebo alespoň rozhodujícím faktorem zvyšujícím teploty a měnícím klima, pak by se dalo hovořit o tom, že strach z něj přináší tu nejzásadnější informaci. Jenže, přes všechny "konsenzuální" vědce a jejich názory, toto prostě nevíme - zato víme, že faktorů je více, o jejich vzájemném působení a vyvažování víme ještě velmi málo a kdoví, zda vědět jednou budeme. A v tomto případě je to právě tento i Váš strach, co nejpravděpodobněji ohrožuje i na životech Vámi zmiňované nejmladší pozemšťánky. Protože pod vlivem tohoto strachu diktujete snižovaní emisí CO2 přes odmítání fosilních zdrojů energie. A to bude velmi drahé - a zatím i velmi neefektivní. A to povede k omezení či snižování toho faktoru, který s největší měrou změnil životy lidí směrem k většímu pohodlí, ale i zdraví a dokonce i k odstranění hladomorů. Prostě vyplašeně odmítáte to, co doposud vedlo k rozvoji a záchranám životů - průmyslovou revoluci v tržním prostředí.

L. Novák 13.11.2019 16:31

Snad byste nechtěl od nazeleno přebarveného komunisty v důchodu, který se živil bůhvíjak, racionální úsudek a technické znalosti potřebné k posouzení, kam směřuje civilizace a její technické a ekonomické možnosti. Vidíte to nakonec i na blbnutí celé politické garnitury, která se nesmyslům z globálně-oteplovacího hoaxu přizpůsobuje, aby nebyla veřejně obviněna (viz stará taktika Greenpeace) z "protiekologické" politiky uřvanými zelenými magory... a uspěla v příštích volbách. :-/

K. Wágner 13.11.2019 17:28

Kdo nemá čas studovat, může alespoň shlédnout přednášku. Současná klimatická změna v perspektivě posledních staletí: https://www.youtube.com/watch?time_continue=5688&v=Hd67EMWFKek

R. Brzák 13.11.2019 17:36

pro pana Radu je to nevědecké (dával jsem to níže před půl dnem)...

L. Novák 13.11.2019 19:59

Velmi dobře vysvětleno, na jakých datech a modelech (a jejich hrubé nekvalitě) je celá teorie o příčinách současných změn klimatu založena... Lineární modely na procesy, které v přírodě probíhají nelineárně... :-P O kvalitě shromážděných dat, která jsou do modelů vkládána, lépe pomlčet...

L. Novák 13.11.2019 20:44

P.S.: Je tam také uložen další videozáznam přednášky:

Petr Pokorný: Blíží se doba ledová? (záznam přednášky)

https://youtu.be/bC-WFBLu3B4

R. Brzák 13.11.2019 17:35

srážkovost není nijak výjimečná - ale problém zní "malá absorpční schopnost půdy". Toto plyne z moderního zemědělství pokřiveného dotačními veletoky. Toto přímo vede k obřím lánům, na kterých se prohánějí obří stroje, které rozmetají obří dávky uměláku a chemie. Dalším faktorem je zachraňování planety před fosilními palivy, takže řepka a biopaliva a spalování biomasy... V souhrnu - socialismus ekologický, zemědělský a EUnijní ničí schopnost krajiny zadržovat vodu- proto sucho.

P. Aron 13.11.2019 12:42

S autorem mohu jen naprosto souhlasit. A o co jde ukazují už jasně naši studenti FF UK, kteří v rámci klimatické okupační stávky mají transparent s nápisem :

Změnu systému místo změny klimatu. A chlapec před transparentem má tričko s nápisem Karl Marx.

V. Novák 13.11.2019 12:59

Škoda, že děkanát FF UK neposlechl mou radu - po dobu okupační stávky přepnout vytápění budovy na temperování těsně nad nulu, aby nepopraskaly trubky.

To by se trubýši divili!

P. Rada 13.11.2019 13:01

Pane Arone když už si troufáte "naprosto souhlasit" a vystupovat za jakési "naše studenty".... - Jak FFUK reaguje na zkázu našich lesů v důsledku klimatického sucha či na letitý pokles bonity půd jako důsledek desertifikace a zástavby?

Máte na to nějaká vtipnější trička či transparenty - či dokonce filozofickou metodiku? Nebo o problematice vedoucí potenciálně k vyhynutí mlžíte, mlčíte či dokonce lžete?

V. Novák 13.11.2019 13:04

Úkolem FF UK je reagovat na "zkázu našich lesů v důsledku klimatického sucha či na letitý pokles bonity půd jako důsledek desertifikace a zástavby"?

Nemluvě o tom, že zkázu našich lesů způsobil chráněnec našich Zelených Khmérů - kůrovec.

L. Novák 13.11.2019 13:11

Není to taky nějaký americký brouk (jako mandelinka ;-)) ? ;-D

http://www.americkecentrum.cz/mandelinka-bramborova-americky-brouk