4.4.2020 | Svátek má Ivana


Diskuse k článku

SVĚT: Klíčem k moci je mír

Klíčem ke všemu je mír. A láska a přátelství. Neboť jak již bylo tisíckrát řečeno: „Čiň dobře i nepříteli! Láska bližnímu neubližuje.“ (Bible, Římanům 13,10)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 279, poslední: 29.10. 2014 12:36, přehled diskusí

P. Sulc 22.10.2014 0:56

Ja ta prislovi znam trochu jinak:

"Cin certu dobre, peklem se ti odmeni". Peklem se Srbum odnemili Albanci, ktere J.B. Tito nechal usadit a rozmnozovat se v Kosovu. A peklem se Evropanum odmeni veskera ta muslimska pakaz, ktera zalidnuje nyni Evropu. A to s pomoci pate kolony ruznych tech potroublych pravdolaskaru a politickych korektniku. Chce to tvrdy postup proti vsem zastancum islamu a pochybnym idealistum typu ''Havel''. Je s podivem, ze se politicu ne a ne probudit, urcite v soukromi mluvi zcela jinak nez na verejnosti.

L. Křivan 22.10.2014 11:30

Re: Ja ta prislovi znam trochu jinak:

Máte bohužel naprostou pravdu.

R. Brzák 22.10.2014 1:03

Souhlasím s Vámi, je mnoho nepochopeného na Ježíšově odkazu

Ale tím prvním a zároveň posledním (tedy tím, co nám pomůže víc, než modlitba za odpuštění hříchů, po případném nutném - protože z jejich vůle - zničení našich oponentů), je právě to nejdůležitější, co, jak se dá doufat, řekl Ježíš Kristus (byť v kontinuitě svých židovských základů). Tím je prosté a všeobsažné

"Miluj bližního svého jako sebe samého."

Znamená to snad, že nemám milovat sám sebe? Vždyť bych pak nemohl umět milovat ani svého bližního! Znamená to snad, že nemám svého bližního zkoumat, poznávat, vyhodnocovat rizika našeho vzájemného vztahu pro sebe i pro něj? Vždyť i sám sebe musím poznávat a porozumět si, jinak nebudu ani já dobrým člověkem a nebudu moci sám sebe milovat - jen budu podléhat své slabosti, lenosti a strachu. Znamená to snad, že mám svému bližnímu ustupovat i ve věcech zjevně jdoucích proti mému zájmu, či proti životu, zdraví, svobodě, lásce? Vždyť tím svému bližnímu poskytnu falešný obraz (tedy budu jej uvádět v omyl) fungování vztahů mezi lidmi, na základě kterého se nenaučí žít se mnou ani vedle mne (a vedle dalších svých bližních) a toto pak povede ke konfliktu, ve kterém může zahynout kdokoliv.

Ježíš Kristus neřekl, abychom tomu, kdo na nás metá kamení, stále ustupovali. Řekl, abychom se oprostili od nenávisti, která nám znemožňuje hledat k sobě cestu. Tou cestou je láska. Ale ne sebeobětování - neboť z toho náš oponentní bližní nezíská nic, krom dočasného vítězství, které povede k vyvolání nenávisti vůči němu a možné zničení všech.

Ježíš Kristus nepochybně byl otec. To, co nám říká, je totiž otcovské - miluj svého bližního, jako svého syna. A kdo chce pro svého syna to nejlepší, s láskou, ale bez ústupků mu jasně vytyčí hranice, dá mu pocítí, jaká je cena za jejich překročení a řekne mu - "miluji Tě, synu můj, ale bude-li to nutné, bez hněvu, ale se vší mocí Ti zabráním konat proti životu, zdraví, svobodě, lásce."

R. Brzák 22.10.2014 1:11

Re: Souhlasím s Vámi, je mnoho nepochopeného na Ježíšově odkazu

A jak nám pomůže milovat bližního svého, budeme-li stát nad jeho chladnoucím tělem, neboť nám na naši jasně deklarovanou obranu odpověděl útokem?

Jestliže jsem jej miloval, nebylo mým cílem jej zabít, nebylo to mé rozhodnutí, pro které je mrtev, nespáchal jsem hřích, když jsem bránil život, zdraví, svobodu, lásku svou, či svých bližních. Jediné, co jsem činil, je že s láskou jsem dával svému bližnímu vědět, jaké jsou skutečné meze lidského spolužití - a on je odmítl respektovat. Zárukou toho, že nejde o mé zlovolné rozhodnutí, je právě má láska k němu (jsem-li jí schopen).

Zásadní je však rozdíl mezi láskou a "zamilovaností" (pro nedostatek výraziva toto slovo použiji), která se vyznačuje zaslepením a závislostí.

L. Křivan 22.10.2014 10:42

Re: Miluji nepřítele svého !

Dobře propečeného, na česneku, s červeným zelím a knedlíkem,....   ten kanibalismus měl něco biblického v sobě,...  :-)))

P. Maleček 22.10.2014 6:40

Re: Souhlasím s Vámi, je mnoho nepochopeného na Ježíšově odkazu

Nechci vás uvést do rozpaků, ale dle nejnovějších výzkumů a také dle prehistorických textů je bůh žena. A včíl co s tím?

R. Gramblička 22.10.2014 7:27

abc

A tohle se dá vůbec nějak vyzkoumat? Neznáte metodiku, jak k tomu ti koumáci došli? :-)))

J. Horáček 22.10.2014 7:35

Re: Souhlasím s Vámi,...

Ani já Vás nechci uvést do rozpaků, ale výraz prehistorický text je poněkud oxymorózní :-).

Zcela nepochybně jsou někteří bozi ženy (a některé ženy bohyně). Pan Brzák měl zřejmě na mysli Boha a nikoliv boha. U toho prvého jest jeho případný gender málokdy zpochybňován.

R. Brzák 22.10.2014 9:45

Re: Souhlasím s Vámi, je mnoho nepochopeného na Ježíšově odkazu

Pane Malečku, proč bych měl být v rozpacích? V celém textu se nezabývám Bohem ani bohem - nýbrž lidmi (i Ježíš Kristus byl přeci člověk, krom toho, že byl syn boží). Chcete-li znát můj názor, bůh jste Vy - tak jako Vaši sousedé, moji bližní, stůl u kterého sedím, nebe, pod kterým žijeme. Je-li bůh vševědoucí, všemocný, všude a ve všem přítomný - pak je bůh VŠECHNO. Proto samozřejmě i žena je bůh - a to každá. Všichni jsme součástí božího stvoření, chcete-li to jazykem církví.

L. Křivan 22.10.2014 11:25

Re: A včíl co s tím?

A včil to musíme nějak ohleduplně sdělit muslimákům.  :-(((

R. Brzák 22.10.2014 11:34

Re: A včíl co s tím?

Spíše než ohleduplně bych řekl - srozumitelně. Tedy jazykem, kterému rozumí - nemyslím tím arabštinu. Jde o symboliku - jsou-li oni věřící a považují nás za nevěřící (neboť i my si to o sobě často myslíme), cokoliv jim říkáme, považují za slova Satanova. Jenže my jsme věřící všichni a možná více, než oni. Protože kde je strach, tam není víra - ale zastrašení. A v Islámu je strach základním stavebním kamenem. To my se sice bojíme také, ale zároveň se snažíme, ať už vědomky, nebo přirozeně, milovat všechno a život nade všechno. Z mého pohledu v souladu s bohem.

Láska je opakem strachu. Kde je strach, tam se lásce nedaří.

L. Křivan 22.10.2014 11:51

Re: Pane Brzáku, vy vůbec nebetrete na vědomí,

že svět je minimálně 15x přelidněný.  Takže milovat něco, co je škodlivé a nadbytečné, je kontraproduktivné hloupost.  Láska ano, ale jen ke kvalitním, rozumným a slušným lidem.

J. Dlouhy 22.10.2014 1:28

Pane Vlk, klobouk dolu...

Vidite dal, nez cela Zapadni Evropa. Naprosto presna analysa situace. Valka s islamem nikdy neprestala, videno z jejich strany. Bohuzel, malo Evropanu si to uvedomuje. Doufejme jen, ze Cesko se pouci ze situace ve Svedsku, Britanii, Holandsku, Francii etc etc a nepristoupi na nucene pridely "obohacujicich" muslimskych immigrantu, o kterych prave uvazuje EU pro clenske staty, ktere jeste tuto sebranku doma nemaji. A je dobre si take uvedomit, ze v pripade valky s islamem je Cesko skoro na frontove linii. Jako uz drive bylo.

J. Babička 22.10.2014 8:18

Re: Pane Vlk, klobouk dolu...

Takže tím, že říkate, jako dříve bylo, to znamená, že česko bude obsazeno, aniž by vypálilo ránu.?

J. Dlouhy 22.10.2014 8:57

Re: Pane Vlk, klobouk dolu...

To vubec nechci rict, spis myslim treba na najezdy otomanu na Slovensko a Moravu a na bitvu o Viden...

Jestli ovsem Cesko prijme stovky tisic (z nich je rychle milion) musulmanu, muze to lehce dopadnout jak naznacujete. Ostatne, priklady v Evrope uz jsou dost jasne jak se to muze vyvijet. Pevne doufam, ze Cesko bude vyjimkou. Doufam, presvedceny nejsem.

L. Křivan 22.10.2014 10:53

Re: že česko bude obsazeno,...

Asi tak, jak jsou dnes obsazeny určité části Berlina, Paříže, Londýna, Malmö,....

T. Czernin 22.10.2014 3:24

Osud pana doktora Tomáše Petráčka

je spjat s těžkým osudem homosexuálních vzdělanců, kteří se, nešťastně a nezaslouženě postiženi svou nepřirozenou orientací, realizují při nejrůznějších duhových pochodech a v multikulturalismu. Jeho názor je sice poněkud neukotvený, daný zjevnou neznalostí obou prostředí, které se pokouší srovnávat, ale má na něj plné právo. Bohužel pro něj by byl zřejmě jeden z prvních, na kterých by si věrný syn islámu rád vyzkoušel ostří svého kinžálu...

L. Křivan 22.10.2014 9:39

Re: Osud pana doktora Tomáše Petráčka

Jestli je pan doktor Petráček buzna, tak by neměl být multikulti-islamofil. V Teheránu buzny veřejně věšej.

J. Cervenka 22.10.2014 3:48

dobromil

krasnej a informativni clanek, jak by jeden (od dnesniho Cecha) cekal. Cast skandnavskych a jinych idiotu to mysli dobre - mir, ucta kbliznim, atd Jak je tezky opunivat dobromilum s komplexem superiority jejich intelektu . Musi se vsak, a intesivne neb by to mohlo spatne zkoncit. Rika nam historie.

J. Kanioková 22.10.2014 7:53

Re: dobromil

Azylový systém potřebuje reformu proti terorismu - http://jdem.cz/bqvx98

Neberme si příklad z Británie, je čas sundat šátek z hlavy - http://jdem.cz/bqvxf6

H. Lukešová 22.10.2014 8:30

Re: dobromil

Takovéto články jsou moc a moc potřeba, alespoň někteří lidé se probudí. Údajně je 80%-90% Čechů "islamofobních", tak Čechy líčí zoufalí multikulti politkorektníci v ČR. Česko se časem stane poslední svobodnou zemí, jak za hitlerovského nacismu, hlavně Česká republika nesmí podlehnout tlaku EUROMEDU, který by nám nařizoval přijmout stovky tisíc muslimů.

S. Netzer 22.10.2014 9:29

Stovky tisíc muslimů?

To jste už ale nějak slevila. 

Původně byla přece řeč o 80 M.

:-)))

H. Lukešová 22.10.2014 12:47

Re: Stovky tisíc muslimů?

Stovky tisíc do České republiky, jinak skutečně existuje plán na přijetí 80 milionů muslimů do celé EU.

L. Křivan 22.10.2014 9:51

Re: a jinych idiotu to mysli dobre - mir, ucta kbliznim

Jenže muslim není můj bližní ! Je to můj nepřítel !

J. Holič 22.10.2014 10:56

Re: a jinych idiotu to mysli dobre - mir, ucta kbliznim

Tak to máte fajn, že jsou vaši nepřátelé tak mírumilovní, jinak by už bylo po vás :-D

L. Křivan 22.10.2014 11:22

Re: a jinych idiotu to mysli dobre - mir, ucta kbliznim

Hlupáčku, já muslimákům do jejich pouště nelezu.  Oni ale lezou do MÉ Evropy.

J. Holič 22.10.2014 14:24

Re: a jinych idiotu to mysli dobre - mir, ucta kbliznim

A kdo určil, že je jen vaše?

J. Jurax 22.10.2014 22:40

Re: a jinych idiotu to mysli dobre - mir, ucta kbliznim

Na Vás se hodí Leninův výrok o užitečných idiotech ...

J. Holič 23.10.2014 16:29

Re: a jinych idiotu to mysli dobre - mir, ucta kbliznim

Vaše argumentace je odzbrojující...

I. Schlägel 22.10.2014 5:43

Za komunistů

každý jejich trapný transparent, každá jejich hvězda, srp a kladivo umístěné ve veřejném prostoru, ve výlohách potravin a na kdejakém kandelábru sdělovaly jediné poselství: "Tady je bolševikovo". Každý povolený muslimský šátek sděluje totéž:"Tady je Alláhovo". A užiteční idioti se snaží ze všech sil, aby toho "Alláhovo" bylo více než malé množství.