25.1.2022 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

SVĚT: Když dva dělají totéž

Přesně v den zahájení voleb do Státní dumy Ruské federace technologičtí giganti Google, Apple a YouTube vymazali ze všech svých platforem jakékoli produkty Fondu pro boj s korupcí Alexeje Navalného a zakázali přístup ke všem videím a textům iniciativy Chytré hlasování, rovněž spojené s vězněným bojovníkem proti Putinovu režimu. Všimlo si toho i pár českých komentátorů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Bok 24.9.2021 21:48

Ach jo, Gogle i jiní mažou jak o závod ...jen ten Navalnyj... tedy, fakt si někdo myslí že by dosáhl tak půl procenta, alespoň? Nebo se stal presidentem?

V. Bok 24.9.2021 21:47

Síla jako síla, ne?

I. Samson 24.9.2021 21:39

Patriť k rýpavým típkom je dnes populárne, ale rýpnuť si do J. Fištejna v tomto prípade nie je zrovna jednoduché. Iste, pre "rypákov" z povolania áno. Tým neostáva nič iné ako písať piate cez deviate. Navalnyj a jemmu podobní sú, boli a musis byť alternatívami a teraz neviem, či si mám cez youtube naladiť Marseillaisu v podaní s Mirelle Mathieu-ovou. Vlastne by som radšej odporučil prečítať si Masarykove "Rusko a Európa" (vyšlo pôvodne ako Rußland und Europa), kde starý (vtedy na dnešné pomery mladý) pán vyjadril svoje hlboké city voči Rusom a svoj odpor (podobne ako pred ním K. H. Borovský) voči systému, ktorý v Ruskej federácii zotrvačnosťou funguje dodnes.

F. Zrcek 24.9.2021 19:04

K těm bych se nevyjadřoval. Nebyli jsme koloniální velmocí a nemusíme se omlouvat černochům. Uznávám, že naše situace je absurdní ironií dějin, spíš těch tolkienovských než reálných, ale Řím také pokračoval ve svých okrajových provinciích. Teď záleží na tom, jak s touto situací naložíme. Můžeme nabízet občanství a zaměstnání např vyhozeným ne-woke profesorům.

Globalizace v obchodu také nejspíš podstatně zpomalí a vývoz technologií. Tady možná ještě umíme průmysl. Banky neumíme, ale Západ se blíží rekordnímu zadlužení, což trochu nivelizuje pozice. Jak si opravdu stojíme v nových technologiích a jsme-li vůbec konkurenceschopní, to se musí teprv ukázat.

V každém případě jsme v kafkovské absurditě, kde přestávají platit dlouholeté stereotypy. Svět a společnost se ocitají vysoko nad rovnovážným stavem a nějaké lokální minimum není zatím vidět. Takže možná dojde i na tu krev (doufejme že ne), ať už pur nebo impur:

Aux armes, citoyens,Formez vos bataillons,Marchons, marchons!Qu'un sang impur Abreuve nos sillons!

(V každém případě myslím, že až k tomu dojde, že se mě nikdo nebude ptát, jestli opravdu chci).

V. Pavelka 24.9.2021 18:11

Jsou v pasti vlastní blbosti , Nemůžou vygumovat jakési fejky a jakousi nenávist ! Nenávist a lži jsou součás života a koření života ! Kterej idiot by chtěl žít v nějaké sterilní představě života. To by byla detektivka bez vrahů a podezřelých § Na to se nikdo nebude dívat !

V. Pavelka 24.9.2021 17:59

Navalnýj nakopl píštalu západních Elektronických srágor, kritikou Odstřihnutí Trampa jako ještě Prezidenta , tedy nehoráznou antidemokratickou svinárnou ! A tak ho hodili přes palubu , prože neví co od něho mohou příště čekat ! Je příliš svobodný na západní dominanci !A Barcelonské extempore tomu taky nepřidává . Svoboda obvzlášt ta bezbřehá, dostává trhliny ! Když si něco přivlastním a používam to na druhé ! Dřív nebo později se mi to vrátí ! Žádnej strom neroste do ukradeného nebe !!!EURv

P. Aron 24.9.2021 16:11

Přesně tak. Já mám trvalého zaracha na Idnes a za naprosto slušný komentář, jen ironický na adresu redakce, která zrušila u jednoho tématu diskusi. A pak protože Lidovky spadly pod Mafru mi automaticky dali zákaz i tam asi pod dvou letech ! Jo, to je ta naše západní demokracie a svoboda. Lidé stále nechápou, že ten jejich vysněný Západ už dlouho neexistuje a zbyl jen ten geografický výraz.

V. Novák 24.9.2021 15:26

Klasická média jsou jednostranná "od nich k nám". Nová média jsou interaktivní.

L. Beneš 24.9.2021 15:06

Inspiroval se silikonovým poprsím.

Š. Hašek 24.9.2021 15:05

Nehrabe Vám malinko, pane Fištejne?

Jsou Google, Apple, You Tube "strážci demokracie", bez cenzury? A mažou na základě "pokynů"?

Nebo ministerstvy propagandy a cenzury???

Začínáte psát každý týden jen páté přes deváté.

L. Beneš 24.9.2021 15:05

Zapomněl jste na ty brázdy naplněné nečistou krví. Est ce que vous voulez faire couler votre sang?

L. Beneš 24.9.2021 14:58

Buďto informační obři ze Silikonového údolí ustoupili naléhání autoritářského režimu nebo z principu nechtějí podporovat aktivity osoby, jejíž kriminální pozadí považují mnozí, nejen ruští pozorovatelé za prokázané. Ostatně firma, která v této souvislosti je jako postižená zmiňována, se nachází sice na území Ruska, je však de facto filiálkou firmy francouzské. Babo raď.

S. Pavuk 24.9.2021 14:43

Navalnyj bol produkt Západu. Vymyslený, riadený, financovaný. Jeho potenciál sa vyčerpal, tak aké okolky? Čo neprináša benefity treba opustiť.

Je to rovnaká filozofia ako zdúchnutie američanov z Iraku, tolerovanie plynovodu, kopnutie do zadku francúzov...

J. Pokoutný 24.9.2021 13:02

Tak teď mi konečně došlo, proč sice Twitter zatrhl komunikaci Trumpovi a konzervativcům v různých státech, nechává ale fungovat účty Talibanu, ISIS, BLM a Antifě, z kterýchžto přinejmenším dvě organizace byly prohlášeny za teroristické. Ovšem Trumpem.

F. Zrcek 24.9.2021 12:07

Chápu vůli svobodných subjektů vydělávat, ale nechápu jejich očekávání, že vyklízením pozic lze vydělat. Vemte si jen ochotu evropských bank přispívat v rámci Green Deal na nesmyslné projekty. Ty subjekty nechtějí vydělat na svých aktivitách, chtějí jen profitovat z peněz ze státních rozpočtů a potažmo našich daní. A promiňte, to je zvrhlost.

F. Zrcek 24.9.2021 12:00

Je to očividný projev vyklízení demokratických pozic Západu. S Big Tech, Black Lives Matter a ostudným nočním útěkem z Bagrainu, přestávají být USA nadále zemí svobody a směřují plnou parou k autoritářství čínského typu. Když ve střední Evropě kolem roku 1948 zvítězili bolševici, západ nám vyčítal slabost a nechuť aktivně bránit zlu. Současně ale neudělal nic, aby nás z poroby dostal. Teď nelze než politovat naše přistěhovalce v USA a jinde na západě, které bolševik konečně dostihl.

Můžeme jen spléhat na vůli a schopnost svobodných Američanů s tím něco udělat. Myslím, že fůra lidí v Evropě by je podpořila nejenom slovně. Lze jen doufat, že americké nadšení se nevyčerpá zákazem potratů.

"Alons enfant de la patrie.

Le jour de gloire est arrivé.

Contre nous de la tyrannie."

Vůlí dějin teď My jsme Západ!

M. Pivoda 24.9.2021 11:29

"... Budou muset hodně namáhat mozek, než vymyslí plausibilní vysvětlení ... "

Jednoduché a prosté vysvětlení již existuje: V celkové hře jsou potenciálně větší problémy, než je případ politika Navalného.

Analogie: Při hře v šachu nemůže vyhrát žádnou partii bez ztráty nějaké figury.

J. Skála 24.9.2021 10:01

Tachnická: Výraz Silikonové údolí je v češtině nesmysl. Silicon je v angličtině křemík - tedy Křemíkové údolí. Silikon je anorganicko-organický polymer.

J. Koutský 24.9.2021 9:49

R^;-D!!

M. Valenta 24.9.2021 9:41

Pokusím se panu Fištejnovi vysvětlit. V Rusku , tváří v tvář úplnému zákazu, vyhrály prachy nad svobodou, což je smutné, zatímco na domácí půdě došlo "jen" na úmyslné lži, což z hlediska svobody slova je diskutabilní, ale v soukromém sektoru pochopitelné. Nakonec šlo také o i ty prachy neboť z důvodů přemnožených "fejků" hrozil odliv normálních uživatelů a hlavně reklamy. So geht das.

J. David 24.9.2021 9:41

Já mám na Novinkách také trvalého "zaracha", a to jsem popsal pouze balistické hodnoty munice a vhodnosti nástrojů (třeba Boffors) k potápění neziskových ilegálních šífů s jejich obsahem. Technická úvaha, holt i všeobecná balistika je cenzorům z Novinek "proti srsti" v diskuzi: "Váš účet je trvale zablokován za porušování smluvních podmínek". Přísnost muší bejt, aby si někdo psal co chce, a ne, co chceme my.

K. Zelený 24.9.2021 9:32

Nj, Země je kulatá a kdo jde pořád doprava, octne se vlevo a Fištejn jde pořád po progresivistech a octnul se mezi slepejši, pro které jsou hodinky a holinky to samé. Čekal bych, že zastánce svobody bude jednak, třeba se skřípěním zubů, akceptovat svobodu jednání obchodních korporací, jejichž hlavním zájmem je vydělávat, a ne šířit Fištejnovy představy o svobodě slova, takže když si Big Tech vyhodnotí, že pro jejich kšeft je výhodné v Americe cenzurovat fejkaře a v Rusku Navalného, it‘s the economy, stupid a jednak by měl být schopen elementárního rozlišování mezi cenzurováním zla a dobra a ne oboje narvat na jedno kopyto.

No a v neposlední řadě - vyčítat Guardianu, že jeho zpráva je „ostentativně“ neutrální je aktivismus jako prase, zpráva holt má být neutrální a taky taková je: https://www.theguardian.com/world/2021/sep/17/apple-and-google-accused-of-political-censorship-over-alexei-navalny-app

R. Malaschitz 24.9.2021 9:05

Mnohí ľudia majú predstavu, že bojovať za demokraciu majú súkromné firmy. Ale iba ľudia, ktorí v danej firme nie sú zamestnaní a ani nie sú jej akcionári. V skutočnosti, tieto firmy nemajú žiadnu oporu vo svojich štátoch. Štáty ich chcú iba poriadne zdaniť. Rozhodne EU ani USA neprídu do Ruska alebo Číny s tankami, keď tieto štáty znemožňujú podnikanie tímto firmám.

P. Milan 24.9.2021 9:00

Jak "jiného typu"? Když jde o cenzuru, jsou naprosto stejného typu jako jiná média.

P. Milan 24.9.2021 8:59

A hlavně, po projevu .... :-P

R. Gramblička 24.9.2021 8:56

noviny, rádio, TV,... jsou přivátní média a názorové platformy odrážející ideové nastavení majitelů/akcionářů. Facebook je sdílecí platforma a google je vyhledávač, jsou to média jiného typu

J. Pavelka 24.9.2021 8:46

No nikoli... Ve skutečnosti Facebook skutečně vymazává různé "spamy" apod. takže se s tím - téměř zákonitě - sveze cenzura "nepohodlných názorů" které by cenzurovány neměly, ale co si budem povídat....Mimochodem noviny také tisknou to, co schvílí šéfredaktor, a ne cokoli...Ale je zde stejný problém jako u toho šéfredaktora - zda to, co projde, není důsledkem nějakého tlaku zvenčí, až už přímých výhružek, nebo "veřejného anonymu " apod.

J. Nevrkla 24.9.2021 8:31

To myslíte ironicky? Mně to přijde jako zásadní věc.

V. Němec 24.9.2021 8:27

Svoboda projevu je bezobsažný blábol..........

J. Uzel 24.9.2021 8:02

Smutné, nikoli překvapivé.