28.1.2022 | Svátek má Otýlie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jan Daniel 22.8.2008 9:37

naprostý izolacionismus pro USA řešením není

Buchananův názor byl zcela předvídatelný. Jeho pozice je jasná již po léta: izolace je pro zájmy Ameriky nejlepší řešení. Ostatní národy nechť si řeší své problémy samy. režim strany Baas je problém Iráčanů ne můj, Taliban je problém Afghánců ne můj. Teroristi sídlící v Afghánistánu mají sice kapacitu nám zabíjet řádově desítky občanů ročně, ale vést váku za to nestojí. I celou Evropu je ochoten hodit přes palubu, pokud její obrana bude pro USA příliš nákladná. Kdybych byl Američan, měl bych názory velmi podobné jeho. Jsem však Evropan a podobný postoj oficiální administrativy USA by nebyl v mém zájmu. Proto budu spíše pro mezinárodně aktivistické neocons (jakkoliv americe škodí) než pro paleoliberální isolacionisty (jakkoliv je chápu).

Ano, jako Američan bych nechal Evropu Evropou ať se snaží sama, ale na rozdíl od Buchanana bych se mi alespoň vkrádaly neodbytné otázky: je Evropa energeticky závislá na agresivním a zaostalém Rusku v zájmu USA? (Protože to je to, o co v kavkazském konfliktu jde. Na nějaké osetince mocní tohoto světa zvysoka kašlou a jejich osud je rozprávka pro prostý lid.). Nebude takto příliš posílené Rusko ohrožovat i ty "životní zájmy USA"? Zvlášť když dalším klíčovým zdrojem energie jsou Arabáči, kteří mě nenávidí? V tomhle se mi Buchanan zdá poněkud krátkozraký.       

Mephisto 22.8.2008 9:18

Podle mě má autor v podstatě pravdu!

Lidi, nemá autor nakonec pravdu? Co takhle zkusit podívat se na věc nepředpojatě: NATO opravdu mluví o tom, že přijme Ukrajinu, Gruzii, Pobaltské země... Vždyť autor má pravu, že NATO obkličuje Rusko, NE naopak! Jak mají podle vás Rusové reagovat? Co by dělala kterákoliv jiná velmoc, kdyby její soupeř (konkurent, ne nutně nepřítel) lezl (přesně jak to autor píše!) na její zadní dvorek či dokonce verandu?!

Podle mě, chtít přijmout Gruzii, Pobaltské země a dokonce Ukrajinu (!!!) do NATO je otevřená provokace vůči Rusku. To MY expandujeme, ne oni! Mluví se tu o Ruské expanzi, ale vždyť to je absurdní: KAM Rusové v posledních 20 letech expandovali? A kam my (NATO)? 

Závěr: Je jasné, že KDYBY se to nechalo na Rusku, tak by expandovat chtělo. A to i k nám. A je potřeba úplně jasně mu říct, a i vojensky jasně dokázat (americká základna, američtí vojáci u nás) že takhle teda ne. Je potřeba ujasnit si hranice těch sfér vlivu (my jsme a chceme být v té Západní) a ty pak dodržovat. Jenže my tu naši nerespektujeme, a lezeme k nim. My k nim, ne oni k nám. To není dobře. Nelézt sousedovi na dvorek není mnichovanství, ale je to tak správně. A lézt mu na dvorek není statečnost, ale agrese.

cb 22.8.2008 9:18

Re: Podle mě má autor v podstatě pravdu!

Neni to spis tim, ze vsichni sousede Mosky chcou do NATO? Na zaklade historickych zkusenosti?

Martin I. 22.8.2008 9:46

Re: Podle mě má autor v podstatě pravdu!

Nikdo Rusko "neobkličuje", pouze si suveréní země vybírají spojence. Že s Ruskem nechtějí nic mít ani jeho sousedi, to je jen chyba Ruska.

Jan Daniel 22.8.2008 9:48

Re: Podle mě má autor v podstatě pravdu!

Západ se salámovou metodou snaží naučit Rusáky pocitu, že supervelmocí už nejsou. To není nerozumná politika. V minulosti to pochopili Britové, Francouzi i Němci. Tak proč by se nemělo mezi dvěma opicemi rozsvítit i Ivanovi? Jste velká ale chudá země, tovarišči. Nadměrné náklady na zbrojení vás za bolševika udržovaly v zaostalosti a nejsou ve vašem zájmu. Pokud se vzdáte svých koloniálních ambicí, budeme se kamáradit a spolupracovat, a můžete prosperovat. Podívejte, jak snadno se svých kolonií vzdaly Západní země a jak se mají dobře. Vsjevó dóbrovo.

realysta 22.8.2008 9:53

Re: Podle mě má autor v podstatě pravdu!

On především pochopil, že USA z účelové politiky udělalo paranoidní cítění. Všude kolem sebe má nepřátele. Militantní islamisty, komunistickou Čínu, levicové státy jižní Ameriky, Rusko,.... A pochopil, že to je stav, který nelze dlouhodobě vojensky živit. Že USA dopadne jako hitler, když si zakousnul příliš velké sousto.

Ono je hezké kalkulovat s tím, že vojenské akce roztáčejí další kola zbrojení a to pomáhá americké ekonomice na pokraji krize. Jenže... Jenže současná krize není jen krzí z nedostaktu odbytu. Krize je zapříčiněná I jedním dalším významným faktorem. A sice tím, že USA k financování všech těchto vojenských akcí, podpory všech těch "zkorumpoavných politických narkomafiánských klik", které podporují jen proto, aby měli "spojence za každou cenu" USA vyemitovali tolik dolarů, že dnes je dolar znehodnocený a vysoce inflační...

Bushova a McCainova (pokud bude zvolen a vše tomu nasvědčuje) administrativa nese jen a jen prohlubování tohoto ekonomického stavu. A to si už osvícení Američané uvědomují...

jkotek 22.8.2008 10:03

Re: Podle mě má autor v podstatě pravdu!

Americane se po celem svete vmesuji do vnitrnich zalezitosti Ruska.

Jedd 22.8.2008 10:26

Re: Podle mě má autor v podstatě pravdu!

No počkej Mephisto, podle této logiky, by sme do NATO neměli vstupovat ani my, pustili sme přece "zapadní imperiány" na "zadní dvorek" ruska. A nebo, my jsme měli právo vstoupit do NATO a například Ukrajina ne??? tahle logika je úplně mimo mísu. Je jasné, že rusko chce zpět ztracené kolonie, ale chtějí to i ty bývalé kolonie? Včetně nás. Já myslím že ne.

Spirit 22.8.2008 9:17

Buchanan není žádný levičák,

ale konzervativec a demokrat do morku kostí. Přečtěte si článek o jěho názorech v Lidovkách http://www.lidovky.cz/vyhlidky-demokracie-v-arabskem-svete-dsu-/ln_noviny.asp?c=A080816_000125_ln_noviny_sko&klic=227072&mes=080816_0, nebo rovnou jeho nejnovější knihu DAY OF RECKONING (v Amazonu za 8 dolarů). Diskutovaný článek je nejmoudřejší z toho, co se lze u nás, procezeno neokonským sítem, dočíst.

jamna 22.8.2008 9:37

Re: Buchanan není žádný levičák,

Má velkou pravdu.

go.west 22.8.2008 9:14

článek...

nějak nepojednal o tom, že do NATO by nikdo Gruzii nevzal, pokud by neměla vyřešenu otázku Osetie a Abcházie, což nejspíš byl důvod té Saakašviliho hurá akce na vyřešení patové situace, když se separatistických území nechtěl vzdát .

Herakleitos 22.8.2008 9:10

Doporučuji.....

všem a hlavně těm modrým blbům,si článek řádně, ale velmi řádně přečíst. Mám pouze obavu, že modří nevzdělanci tak krásný výklad nepochopí!R^

GLOWI 22.8.2008 9:16

Re: Doporučuji.....

Kdo jste, ze druhe nazyvate blby?

cb 22.8.2008 9:18

Re: Re: Doporučuji.....

On je hnedy blb. nebo rudy blb? Ty barvy si jsou tak podobne.

Hrad 22.8.2008 10:13

Re: Re: Doporučuji.....

On jenom konstatuje, že zjištění vyhynutí doda byl omyl pozorovatelů.  Z toho co zde tryská, je jasné, že dodo existuje a už nebude patřit ani do knihy ohrožených druhů.  

Hnyk 22.8.2008 9:10

Patrick J. Buchanan

Doma nazývaný "konzervativec doby kamenné".  Kandidát na presidenta USA za Reformní stranu, získal 0,4% hlasů. Zkrátka exot jehož názory výborně pasují k úrovni NP.;-D

P.S. Refomní strana, to jsou takoví američtí Národovci.

cb 22.8.2008 9:15

Re: Patrick J. Buchanan

Kandidat teplych by ziskal 10x vic. 

Hrad 22.8.2008 10:36

Re: Patrick J. Buchanan

Vydrž. Za chvíli, když otrne překvapení, tak se dovíš věci. A od lidí, o které by si Buchanam neopřel ani kolo. Od lidí, možná mezi ně patříš také ty, kteří nenapočítají do dvaceti, pokud si nevyzují obě boty. A co Vidal Gore, ten musí patřit řazeno tvou časovou osou někam do astrálního období Země. :-D  

Hnyk 22.8.2008 12:12

Re: Re: Patrick J. Buchanan

Ach ty oslíku. Nick Hrad ti sedí jak *** na hrnci;-D;-D

Waldemar Topinka 22.8.2008 9:03

Zklamani

Pan Buchanan mne zklamal. Je to svým způsobem appeasement vůči Rusku. Překvapuje mne, jak rychle a snadno lidé vědí, co se tam opravdu stalo. Většina komentátorů snadno přebírá ruskou verzi události.

Doporučuji k přečtení komentář senátora Štětiny na jeho stránkách. Pokud se totiž Rusové opravdu CHTĚLI dostat až do Tbilisi a jenom rozhodná a statečná obrana Gruzínců jim v tom zabránila, tak máme zatraceně velký problém.

H.K. 22.8.2008 9:15

Re: Zklamani

Pan Buchanan mne zklamal.

Proč zklamal? Má svůj názor tak jako každý z nás.

...přebírá ruskou verzi události....  Je ruská verze událostí a gruzinská. Jak to bylo skutečně ví málokdo. A pravdu se nedoví nikdo.

GLOWI 22.8.2008 9:16

Re: Re: Zklamani

Samozrejme ze dovi, ale ne hned

H.K. 22.8.2008 9:19

Re: Re: Re: Zklamani

Někteří diskutéři to ví už dnes. Většinou to trvá několik desetiletí.

cb 22.8.2008 9:17

Re: Re: Zklamani

Podle Rusu ze vcerejska bylo obeti v jizni osetii 133. Podle Rusu pred 2 tydny bylo obeti v jizni osetii 2000. Takze ruskou verzi radsi nebrat.

H.K. 22.8.2008 9:24

Re: Re: Re: Zklamani

Prosím, je to Vaše volba. Já nevěřím nikomu. Nic není v životě nebývá černobílé. Každý říká to co se mu momentálně hodí. Pohled se budete dívat na jednu věc z různých stran , tak bude z každé strany vypadat jinak.

tsstss 22.8.2008 9:17

Re: Zklamani

Jaká statečná obrana Gruzínců ??  ;-D  Ty rozprášili ruské protiteroristické oddíly už kousek za Cchinvali. Po řádění gruzínských nácků v Cchinvali se právě ti žoldáci, kteří se na tom podíleli, honem převlékli do civilu. Ovšem, narychlo sehnaný civil (obvykle bez vědomí původních majitelů) jaksi novému nositeli nesedí a tak se mu projedou kapsišťata, kde se skrývá identifikační známka. To jsou ti zadržení "civilové".

Štětině zas vyvádí jako stará panna, kterou mimochodem, uvntř je (navíc rudá zapšklá). Prohlédněte si jeho tvář pořádně a představte si ten obličej bez vousů.  :-)

Jiří K. 22.8.2008 9:17

Re: Zklamani

No, ona většina komentátorů (až na pana Štětinu, jistě) jaksi vidí, že nemůže bez ztráty věrohodnosti převzít ani gruzínskou verzi události - viz. ony diletantsky naaranžované ruské rakety.

Osobně se domnívám, že kdyby se Rusové opravdu  CHTĚLI dostat až do Tbilisi, mohli se Gruzínci rozhodně a statečně tak leda stavět na hlavu. Tuto objevnou informaci Štětina odvážně a nezaujatě vypátral nejsíš od samotného Saakašviliho... 

Lájoš 22.8.2008 8:54

Další mnichovan promluvil

Autor článku v podstatě navrhuje nechat volnou ruku velmocenskému rozpínání Ruska, které touží obnovit svou sféru vlivu kterou mělo za doby studené války. To, že demokratický svět se tomu brání, nazývá druhou železnou oponou jež tímto otevírá. Měl by se však zamyslet i nad tím, jak si bude asi počínat velmocenské a rozpínavé Rusko, bude-li mít volnou ruku. Strašit ihned válečným konfliktem v případech kdy se Rusku nepodaří dosáhnout svého by bylo mnichovanstvím. Myslím, že i Rusko si dobře rozmyslí začít válku se silným soupeřem.

Jura 22.8.2008 9:20

Zmatení pojmů

Rozpínání Ruska v praxi: Jejich vojska opustili NDR - nechali ho spojit s NSR za příslib nerozšiřování NATO. Pustili Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko - i do NATO. Odešli z Afganistánu -  s potupou. Opustili Kubu. Museli odejít z Litvy, Estonska, Lotyšska, Ukrajiny, .....

USA mají nově základny v Kosovu, Rumunsku. Chtějí mít v ČR a Polsku. Mají přítomnots i dalších bývalých svazových republikách. Litva, Estonsko, Lotyšstko jsou v NATO, Gruzie a Ukrajina tam míří

A to seznamy nejsou kompletní.

Eurorealista 22.8.2008 8:54

Konečně rozumný pohled z USA

Někteří z dikutujících by rádi viděli, že autor je generální tajemník komunistické strany USA. Není, je to novinář, bývalý proradce Reagana, paleokonzervativec a bývalý kandidát na prezidenta i za republikánskou stranu. Je to Američan jako řemen a vlastenec. Jediné v čem se liší je jeho realismus v politice. Správně chápe , že USA nemůže bojovat na všech frontách a vytvářet další a další nepřátele. Dnes už USA vlivem neocons bojují s arabským a perským fundamentalismem, čínským komunismem a nyní i s ruským nacionalismem. Není to velké sousto pro USA a NATO.? Na tento boj prostě není kapacita. USA je v Iráku, s Talibanem se v Afganistánu prohrává, Musharaf padl. USA potřebují pomoc Ruska v Afganistánu. A do toho by USA měla otevírat další frotu v Gruzii? Když USA kdysi pro poražení Hitlera se spojili s řezníkem Stalinem, tak to bylo rozumné. A tento typ rozumu bude muset USA znovu najít. Nelze bojovat na více frontách nelze nemít spojence. Evropa je slabá a Izrael malý. Jinak USA bohužel prohrají. Nikdo nesmí přeceňovat síly. Ani oni.