19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
realysta 22.8.2008 8:53

nejde o demokracii, jde o suroviny

Svět řeší situaci ne nepodobnou období na začátku minulého století, kdy některé hospodářsky rostoucí země přišly pozdě k dělení světa na kolonie a chyběly jim tedy zdroje plynoucí odtud. Proto vypukla 1 světová válka. Dnes je svět v podobné situaci. Především Čína a USA si uvědomují, že budou potřebovat získat kontrolu na surovinovými zdroji.

Protekcionalisticky dělená a separovaná EU zdroje také potřebuje, ale nepochopila svou šanci, vycházející z toho, že je větší než USA (co počtu lidí, síly ekonomiky, hospodářského prostoru, blízkostí k surovinovým zdrojům v oblasti Blízkého Východu a Sibiře) a  nechala se vtáhnout v pozici pěšáka do strategické hry USA a Číny. Američané se snaží vybudovat si kontrolovaný pás území v oblasti Blízkého východu, kde se suroviny těží a kudy se transportují (proto napadení a obsazení Íráku, Afganistánu, hledání záminky k napadení Íránu, vytvoření a vybudování základny v Kosovu - kontrola ropovodu Adria, podpora protirusky orientovaných státečků). USA přitom jednoznačně naznačují, že jsou připraveni obětovat Rusko a nikoliv jít do konfrontace s Čínou.

V současné hře by byla varianta, zda se Evropa spojí s Ruskem (EU dostane levně suroviny) a nasměruje expanzi Číny na východ (pro ní na východ) tedy přes Pacifik na území Ameriky) a vytvoří se tam druhá supervelmoc (Američané by s stali etnickou částí tohoto superstátu). Druhá varianta, která se jeví, že nastane  - bude ta, že Čína anektuje Sibiř a celé Zauralí, EU se stane satelitem USA a bude neustále hospodářsky upadající nárazníkové pásmo, které bude částečně pohlcovat rizika, která by jinak hrozila USA. Tj absorpce ekonomických imigrantů z Afriky a Asie a místo, kam začnou upírat aktivity teroristé. Nepochybně sem přijdou i Rusové ustupující před Čínou.

Škoda, že si EU neuvědomuje, že by měla spíše vytvářet silný homogenní superstát, převyšující vliv USA. USA de facto v první vlně obětují Rusko, ale Evropa se stane pěšáčkem, který USA nechají v případě nezbytí rovněž padnout.

Magor Milda, Mgr. etc. 22.8.2008 8:45

Ruské způsoby řešení politických problémů patří do 18. století

dnes lze vše řešit na mezinárodní úrovni politikou, bez násilí. Zejména v menších státech je nejlogičtější řešení, nechat rozhodnout lidi, kterých se to týká, přímo, ti kteří prohráli, musí mít práva menšiny. Kavkazské řešení, že se protivník odkrágluje, jakmile prohrává, je dnes nepřijatelné.

Proto je třeba, umožnit třeba Baskům, Severním Irům, Korsikáncům, Čečencům, Osetijcům a Abcházcům uspořádat plebiscit, ovšem s účastí výhradně občanů, v dotyčné zemi narozených, využít migrace k dobytí cizí země je zločin.

I-Worm 22.8.2008 8:52

Re: Ruské způsoby řešení politických problémů patří do 18. století

Lehko se pohádka vypravuje, těžko se dílo vykoná!

Fafa 22.8.2008 14:02

Mildo,

a kdo presne bude garantovat dodrzovani vysledku plebiscitu. Modre prilby?

Klápště 22.8.2008 8:43

Jenom dotaz:

kdo to je pan Buchanan?

tsstss 22.8.2008 9:17

Re: Jenom dotaz:

Nikdo.  ;-D   Kde žiješ ?

jardys 22.8.2008 8:30

realistický a objektivní pohled

  Výborný článek plný objektivity a realismu. Takže prezident Klaus není tak "úplně vedle" se svým postojem ke gruzínskému problému, že ? To nic nemění na faktu, že Rusové byli , jsou  a budou nebezpeční hajzlíci. 

www racek 22.8.2008 8:35

Re: realistický a objektivní pohled

budou, jistě. ostatně jako každá velmoc ve vztahu k slabším. ono už s tím radarem ... co vyjednali poláci a co my.... i když naši vyjednávači jsou jistě světové špičky, že:-P ... alespoň to o sobě tvrdí.

StandaT 22.8.2008 9:29

Re: Re: realistický a objektivní pohled

Racku, velice dobře víte, že vše mělo být původně u nás. To, že se to rozdělilo a jednalo se pouze o radaru, je ústupek SocDem, která nakonec i toto hodila přes palubu. Mohli jsme tady mít i ty Patrioty. Pokud ale 50% zákonodárného sboru jsou nezodpovědní, nedivme se, že si s námi každý vytře zadel. Dnes amíci, zítra poláci a pozítří rusáci. Česká opozice po vyštípání Zemana nemá jediného státotvorného politika. Jen hromadu politruků a bafuňářů okresního rozhledu a schopností.

H.K. 22.8.2008 8:37

Re: realistický a objektivní pohled

Rusové byli , jsou  a budou nebezpeční hajzlíci.  To je pravda. Myslet si, že nebudou hájit svoje zájmy, je nesmysl. Jestli se nám to líbí nebo nelíbí Rusko je světová velmoc.

GLOWI 22.8.2008 9:11

Re: realistický a objektivní pohled

Neprestavam zasnout, jak nekteri jedinci jsou okamzie s to oznacit jakykoli clanek jim konvenujici za "objektivni".

Navic kdyz ho ani nejsou schopni interpretovat.

Klaus rika Rusove jsou prima.

Buchanan rika Rusove nejsou prima, ale nechame je delat co chteji, protoze konfrontace by nas stala prilis mnoho.

H.K. 22.8.2008 9:17

Re: Re: realistický a objektivní pohled

Klaus rika Rusove jsou prima.  Kde jste to četl?

xxx Kubeš 22.8.2008 8:16

Buchananova

slova, jak Putin či Rusko "touží po našem přátelství" degraduje celý článek  a vlastně i samého Buchanana. Připomíná mi to řeči mírotvorců kolem Mnichova.

H.K. 22.8.2008 8:28

Re: Buchananova

Myslíte, že by mělo NATO v Gruzii vojensky zasáhnout?

AAAA 22.8.2008 9:16

Re: Re: Buchananova

Samozřejmě, že by NATO mělo zasáhnout v Gruzii. Po vzoru humanitárního bombardování Bělehradu je nutno okamžitě provést nálet na Tbilisi kvůli utlačování a genocidě národnostních menšin v J.Osetii a Abcházii a Džugašviliho,pardon, to byl ten před ním, Šaškašviliho dopravit do Haagu a odsoudit k trestu smrti.

Muki 22.8.2008 8:00

zajimave

Zajimave je, ze kdyz Buchanan a ostatni ultrpravicaci se snazili dostat co nejdale do prava, tak pri zname kulatosti zeme, se pak divili, s kym se tam setkali.

Hanyz01 22.8.2008 7:52

moje obava

Z článku mi vyznívá jedna věc, z které teda nadšen nejsem - opětovný příklon směrem k izolacionismu, Gruzie proboha přece není nějaká ruská sféra vlivu jen proto, že si to Putin myslí ( a i kdyby ano, není to ještě důvod k jejímu napadení Ruskem) a už tuplem to není důvod k tomu, házet malý stát přes palubu, abychom uchovali přátelské (?) vtahy se státem větším - Mnichov 38 panu Buchananovi nic neříká? - podobná předposranost je leckdy viditelná i v Evropě a bohužel i u nás.

Muki 22.8.2008 8:05

Re: moje obava

Mnichov mu rika to, ze se do toho USA nemelo michat. Jeho vyroky sou zname. Kdyz se nad tim zamysli, tak treba obetovat 70 000 mladych zivotu jen za Francii, ti by nepadli, kdyby se USA do toho nepletlo

Pamětník starejch dob 22.8.2008 8:26

Mnichov mu bohužel neříká to základní poučení z něho

Chlácholení agresora nezabrání válce. Pouze způsobí, že ji budeme muset vést za horších výchozích podmínek. To věděl nejen Churchill (Anglie volila mezi hanbou a válkou. Zvolila hanbu. A bude mít válku) ale už např. Machiavelli. Výslovně říká, že pokus by Řím nezastavil protivníka v Malé Asii, nakonec by s ním musel bojovat v Itálii.

www racek 22.8.2008 8:31

Re: Mnichov mu bohužel neříká to základní poučení z něho

npéo ale jste si jistý, že rusko napadlo gruzii ... nebo to byla reakce na útok?

Emil XX 22.8.2008 10:20

Napadla snad Gruzie Rusko?

A Hitler přece jen bránil práva německé menšiny v ČSR a následně se rozhodl bránit práva německé menšiny v Polsku.

Ale chápu, že situace, kdy se každý stát na jeho hranicích, dokonce i bývalé sazové republiky, hledí v první řadě zabezpečit proti agresi ze strany Ruska musí Rusům vadit.

H.K. 22.8.2008 8:50

Re: Mnichov mu bohužel neříká to základní poučení z něho

... není důvod k tomu, házet malý stát přes palubu, ....    Možná se bude v Gruzii vojensky angažovat NATO. Budete mít možnost jít bojovat za grzinského prezidenta.Pokud nepůjdete Vy, tak tam můžete poslat Vašeho syna nebo vnuka.

Využijete tuto možnost?

tsstss 22.8.2008 8:22

Re: moje obava

ne, on se jen nevyjádřil přesně. To, co se odehrávalo během studené války byl souboj dvou koncepcí způsobu politického a společenského uspořádání. Dnes už komunismus neexistuje, Rusko je jenom na začátku cesty k tomu systému, který bolševici nechtěli uznat a připustit. proto je nesmyslné, aby se Spojené státy dál tvářily, že komunismus je reálný, že existuje. Tím se, mimoděk, dostaly Spojené státy na pozice komunismu v době studené války. Jinými slovy popřely samy sebe.

Huaskaran 22.8.2008 14:02

Re: Re: moje obava

Svatá prostoto! Dnes už komunismus neexistuje... Rusko je na začátku cesty... Ze kterého cvokhausu jste se právě vydal na procházku?

kraag 22.8.2008 7:51

proboha

Docela by me zajimalo kdo je autor. Temi tremi postsovetskymi republikami, ktere se nemely prijimat do NATO jsou mysleny pobaltske staty? Ty ktere jsou i v EU. ???

Prijde mi to cely jako peknej blabol, kterej vlastne rika, ze Rusko ma historicke pravo buzerovat vsechny sousedy. Vyjadrim se jen k myslence referenda o odstepeni. Proste 70000 lidi podle me nema zadne pravo hlasovat o sve suverenite. Predstava ze si v ceskejch budejovich odhlasujou, ze 90% lidi by se rado prihlasilo k Rakousku a CR s tim nebude moci nic delat je uplne zcestna. Proste ceske budejovice jsou nase - pokud se to nekomu nelibi, tak at se prestehuje. Jedinej smysl rozdeleni statu je tehdy, kdyz se obe casti dohodnou - viz CR a SR!

Alů 22.8.2008 7:50

lež jak velké Rusko

Až na to, že Jižní Osetie je součástí Gruzie, že ?

Vašek 22.8.2008 7:47

Ono se dnes píše 1938?

"Kdo vládne v Abcházii a Jižní Osetii, to přece vůbec není naše starost. A proč po tom praštěném Saakašviliho dobrodružství neumožnit obyvatelům těchto provincií, aby sami v plebiscitu uspořádaném Spojenými národy nebo Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě rozhodli o své budoucnosti?"

Pan Buchanan by si měl poněkud více prostudovat historii Evropy v minulém století, specielně od vzestupu Hitlera v Německu do začátku světové války. Tehdejší politici si též naivně mysleli, že ústupky Hitlerovi a tím, že mu darují kousek jedné malé země jej uspokojí a zabrání válce. A zabránili čemu? ... 

Muki 22.8.2008 7:53

Re: Ono se dnes píše 1938?

Jenze on si mysli, ze USA se zapletlo do valky v Evrope, uplne zbytecne. Melo se starat o svou zem a basta, do Evropy mu nic neni. Dnes je jiz stary, ale kdyz representoval americkou krajni pravici, ktera vzdy byla pro isolatismus, tak byly nekdy jeho nazory dost divoke.

tsstss 22.8.2008 7:40

Žádná druhá studená válka se konat nemůže,

buď bude snaha o znovuobnovení ztracené důvěry, nebo bude válka horká, poslední. To je vše. Jinak, klobouk dolů před autorem výše uvedené úvahy.

ortelius 22.8.2008 7:37

vzkaz

Byl bych rád, aby milým politikovům Putinem počínaje a Buchananem konče, někdo vzkázal, ať si svoje sféry vlivu strčej do p*dele.