29.3.2024 | Svátek má Taťána


SVĚT: Kdo je v bratrstvu?

6.11.2013

Jedním řádkem proběhla v našich médiích zprávička o tom, že jakýsi "Putinův oblíbený zpěvák" dostal zákaz vjezdu do Spojených států. Příběh je zajímavý tím, že ukazuje, z jakých kruhů se rekrutují oblíbenci ruského prezidenta. Grigorij Leps, populární interpret písniček městské galérky, se dostal do hledáčku amerického ministerstva financí v souvislosti se šetřením organizované zločinecké skupiny zvané Bratrstvo, jeden z jejích členů Vladislav Leontiev byl nedávno deportován ze Spojených států.

Samotný Leps tvrdí, že jeho zařazení na černý seznam nežádoucích osob je typickou americkou zlovůlí a že, jak říká – "Měli by vyhrabat z hrobu Franka Sinatru a strčit ho za katr kvůli jeho přátelství s Al Caponem, bylo by to stejně absurdní." V Rusku zpráva vyvolala oficiální pohoršení jako další důkaz protiruské předpojatosti a ústrků. Jiný slavný kremelský pěvec Josif Kobzon, mocný kmotr moskevské mafie, jako první vyjádřil Lepsovi podporu a poradil mu vykašlat se na Američany. Kobzon totiž sám již celých 19 let je ve Spojených státech personou non grata. Protestoval také oficiální Kreml ústy prezidentova tiskového tajemníka Dmitrije Peskova – ten prohlásil, že Lepsovy zájmy budou státem chráněny stejně tak jako zájmy jiných ruských občanů. Zdůraznil přitom, že Grigorij Leps je osobním přítelem a důvěrníkem Vladimíra Putina, nejen celým ruským lidem milovaným pěvcem.

Hvězda Grigorije Lepse definitivně vzešla před několika lety, když Putin coby zkušený automobilový závodník testoval nový vůz Lada Kalina na trase Čita-Chabarovsk. Na cestě prý neposlouchal nic jiného než cedéčko s písničkami Grigorije Lepse. Od té doby bard stylizovaný do obrazu polokriminálního frajírka získal postavení nedotknutelné osoby. To znovu potvrdilo přinejmenším podivný a pokleslý vkus ruského vůdce se zálibou v mafiánské estetice. Akce proti zpěvákovi ve skutečnosti nemá s politikou nic společného. Zhruba před dvěma lety podepsal prezident Obama nařízení o obstavení účtů několika nadnárodních kriminálních organizací ohrožujících národní bezpečnost Spojených států. Vedle italské Camorry, japonské Jakuzy a mexické Setas byly mezi ně zařazeny také ruské Bratrstvo a Rodina jedenácti.

Minulou středu americké ministerstvo financí zveřejnilo seznam šesti lidí a čtyř firem spojených s klíčovými postavami Bratrstva. Z dokumentu vyplývá, že Grigorij Leps, pravým jménem Grigorij Lepsveridze, pral pro Bratrstvo peníze z obchodu s drogami. Na jeho jméno finanční policie narazila zcela náhodou v rámci širšího šetření finančních toků. Fakt, že ruský prezident se rád pohybuje v podivných společnostech a kamarádí se s kumpány nevalné pověsti, je spíš kouzlo nechtěného než úmysl. Barack Obama by určitě rád dokázal americké veřejnosti, že jeho partner v programu Resetu, který ho letos předstihl v žebříčku moci a vlivu časopisu Forbes, je člověkem poctivým, bezúhonným a spolehlivým. Vladimír Putin mu takovou šanci nedopřeje.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus