29.11.2022 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

SVĚT: Katastrofa lidstva?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 12.10.2010 11:43

Re: Už mi lezou krkem

Pane Anděli, buďte více shovívavý. Zkuste napsat každý (pracovní) den A4 nějakého textu. Sem tam to bude perfektní, sem tam slabota, slátanina, ale většinou to bude takové "no průměrné".

Pan Matějka nepíše špatně.

Ta jejich strana nemá v husitském národě šanci, i když podle mne hlásá samé správné názory. Řeknu to jinak - svobodný trh, který oni propagují - u nás bude vždy předmětem cupování na cucky. Různé regulace totiž vyhovují až příliš mnoha lidem, protože umožňují vytvářet temné proudy a s nimi plout.

J. Anděl 12.10.2010 16:09

Re: Už mi lezou krkem

Já umím být shovívavý a bývám.

Dnes jsem byl kritický proto, že právě jsem pana Matějku rád četl a poslední dobou mi to připadá slabší.

Z. Rychlý 12.10.2010 19:00

Re: Už mi lezou krkem

No právě se mi zdálo, že jste nějak zpřísněl, Vaše připomínky čtu docela rád, jen někdy a hlavně vůči někomu jste shovívavý zase až moc. Asi to tak má být.

Hezký večer přeji.

J. Anděl 13.10.2010 12:08

Re: Už mi lezou krkem

Někdy a hlavně vůči někomu - ano.

Mám v tom intuitivní systém a bohužel určitě dělám chyby a jsem nespravedlivý. Vaši připomínku si vezmu k srdci.

U pana Matějky jsem však konkrétně kritičtější, protože se mi mnohé myšlenky před volbami líbily a protože si nemyslím, že má cenu dávat hlas jen těm, kteří mají šanci na úspěch, v posledních volbách jsem sso svým hlasem podpořil.

Z. Rychlý 13.10.2010 12:25

Re: Už mi lezou krkem

No tím je to jasné ! Já to mám stejně ! Ke všem, ke kterým se nějak připoutáme, a není to jen o politice, jsme vnímavější a případný jejich neúspěch trochu přebíráme na sebe. No vaše volba byla zodpovědná, ale v naší husitské zemi jsou bez šancí, kdyby měli pravdu i na stotisíckrát. Já jsem tentokrát u voleb nebyl (cestoval jsem mimo republiku), ale volil bych VV nebo TOP09, aby se něco změnilo. Taky jsem na ně přísnější !

J. Huml 12.10.2010 2:01

Re: Už mi lezou krkem

Co pamatuji, pan Matejka nikdy nenabidl nic jineho nez slabe dokumentovanou kritiku. Je ho strana nebyla zatim prilis uspesna, pravda. Vaclav Havel take v politice neuspel, zrejme se do te politiky prilis nehodi, byl spolecensky povysen diky vseobecne euforii obcanu po padu komunismu. Ovsem jeho nazory na usporadani harmonicke spolecnosti inspiruji vzdy k zamysleni. Jeho myslenky maji svou vahu a uznani po celem svete.

R. Tesařík 12.10.2010 7:42

Re: Už mi lezou krkem

Že nechtějí světovládu??, Ale človíčku, naopak oni svým sociálním inženýrstvím o tu světovládu usilují. Svatá prostoto.

J. Stejskal 12.10.2010 8:33

Re: Už mi lezou krkem

Tohle je konkrétně tak různorodá společnost že jim udělá problém shodnout se na tom, kolik je hodin. Zkuste to někdy bez prostot, často se vám to vrací.

J. Šimek 12.10.2010 8:36

Re: Už mi lezou krkem

Jeden z nejznámějších sociálních inženýrů je třeba Havlův přítel Dalajláma, že ?

M. Prokop 12.10.2010 10:43

Re: Už mi lezou krkem

V podstatě ano.

Organizuje společnost nábožensky. Mně je sympatický, ale demokracie je poněkud jinde.

J. Anděl 12.10.2010 15:20

Re: Už mi lezou krkem

Formálně vzato máte pravdu. Režim, než dalajláma musel uprchnout z Tibetu, nebyl demokratický ale teokratický, nemýlím-li se. Dnes těžko posuzovat, dalajlama svou funkci nemůže standardně vykonávat. Z textů, které jsem od něj četl, si pamatuji spíš poznámky k osobnímu životu praktikujícího člověka - buddhisty, než nějaké poznámky ke společenskému zřízení. Výzvy ke vzájemné solidaritě, lásce a úctě ještě nepovažuji za sociální inženýrství.

V demokratickém zřízení je možné svobodně buddhismus praktikovat. U nás za socíku to bylo dost složité, stejně jako neměli na růžích přímo ustláno ani takoví katolíci, nebo vůbec kdokoliv, kdo uznával jinou (konkurenční) autoritu než KSČ. Soudím, že dalajlama dost cestuje po světě, aby si tento rozdíl postřehl.

Podstatou buddhismu je svoboda. Osvobození od svých chtíčů a tužeb, které vedou k utrpení. K osvobození vede určitá cesta. Ta není povinná z toho hlediska, že byste šli do vězení, pokud ji nedodržujete, jen že nedosáhnete toho osvobození (jinými slovy už jste ve vězení). Jedinec, který získá kontrolu nad svými vnitřními hnutími, je pak svobodný a vždy se může svobodně rozhodnout, jak jednat.

Naproti tomu my ještě tak svobodní nejsme, nemáme nad sebou až takovou kontrolu, jsme spíše ve vleku sil, které jsou silnější, než my. A spíš se staráme o to, co dělá špatně náš soused (politik, katolík, žid, levičák, to je fuk), než abychom řešili vlastní osvobození od vlastních sklonů k dělání věcí špatně.

Demokratický stát obývaný dospělými svobodnými bytostmi, které mají kontrolu nad svými pudy a moudře se dokáží rozhodovat, které před sebou (a před Bohem,dovolíte-li) žijí v pravdě ... to je utopie. Dokud nenastane, jsou všechny varianty takový mišmaš dobrého a horšího.

M. Prokop 12.10.2010 16:08

Re: Už mi lezou krkem

Ano, souhlas.

Ten Tibet, to byla v podstatě feudální teokracie. Ten budhismus byl takřka povinný, práce pro vrchnost a kláštery také. Měnilo se to velmi pomalu.

Ale nechal bych to na nich, Číňané ovšem ne, je to strategická oblast.

R. Langer 12.10.2010 13:56

Re: Už mi lezou krkem

Ano, to jste vystihl poměrně dobře. Nechcete snad tvrdit, že by Dalajláma byl pravičák propagující volný trh?

J. Šimek 12.10.2010 14:07

Re: Už mi lezou krkem

Pardon, v čem spočívá to sociální inženýrství nad celým světem u Dalajlámy ?

J. Anděl 12.10.2010 14:27

Re: Už mi lezou krkem

Ach... protože praktikující buddhista neodpovídá parametrům pravicového liberála, je přece úplně jasné, že to musí být levicový sociální inženýr :-D. To dá rozum, ne?

Co Vám na tom ještě není jasné, pane Šimku?

M. Prokop 12.10.2010 16:09

Re: Už mi lezou krkem

Že si z něj dělám srandu .......

O. Kurz 12.10.2010 9:31

Re: Už mi lezou krkem

Nechci popírat pozitivní úlohu Havla. To ale, že někdo něco vykonal v minulosti neznamená, že nemohou být kritizovány jeho činy současné.

J. Stejskal 12.10.2010 9:40

Re: Už mi lezou krkem

Proti tomu nic nemám. Jen jsem chtěl upozornit na obecné nakopávací klišé. A na to, kdo nakopává. Na druhou stranu za nadpis Katastrofa lidstva? Jedině kvůli lidem, jako je Václav Havel, bych pana Matějku nakopl osobně sám.