18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SVĚT: Karabach a nový appeasement

Proti zjevně nesvobodnému Bělorusku se na Západě sluší vyhlašovat sankce. Bělorusko přece zní skoro jako Rusko, a jsou s Moskvou spojenci. Spojencem Západu je Turecko, a třebaže se dopouští ostentativních zločinů všeho druhu, daleko horších než běloruská věrchuška, sankce proti němu se vyhlašovat ne a nebudou. Trapné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 18.10.2020 16:34

Jeden z největších problémů současnosti vidím v tom, že Turecko je členem NATO, a to déle než např. Německo. Navíc má jednu z nejsilnějších armád v Evropě, takže jeho harašení zbraněmi je dost slyšet. Opravdu zajímavě se bude v NATO vyjímat, až jeden z jeho členů bude chalífátem a islámskou zemí. Což je budoucnost, k níž Erdogan svou zemi jednoznačně směřuje. A Severoatlantickou smlouvu jednoznačně porušuje - třeba článek 1., který zní takto:

Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.

J. Vágner 18.10.2020 9:18

Co na tom je složitého? Arméni se po své skoro barevné revoluci začali více orientovat prozápadne. Vděku a pomoci se jim za to dostává standardní. To jest, žádné. Takže v klidu, či bez klidu vrátí bohatým a dobře vyzbrojeným Azerům Karabach a budou se modlit, aby to Rusové, až je budou mít na hranicích vlastní Arménie domluvou zastavili. Každý je štěstí svého strůjcem. Jen je blbé, že zase nějaký ten statisíc nevinných lidí přijde o své domovy. Ale, nakonec nebudou první. Genocida a vyhnání podobných statisíců Srbů z Krajiny proběhlo nedávno a úst plných vyspělých evropských hodnot se nedotýká taky ani náznakem.

R. Toman 17.10.2020 21:15

Otázka angažmá Turecka je jedna věc, druhá věc je, že Karabach je mezinárodně uznávaný jako území Azerbajdžánu. A v tom je celé jádro pudla.

J. Urban 17.10.2020 19:54

Ano, smutné. Turecko se chová podobně, jako se chovalo Německo 30.let. A podobně jako tehdy se chová i Evropa. Hnůj. Turkovi se dál bude ustupovat, dál se budou posílat peníze palestinským teroristům na rakety proti Israeli. Když nikdo, tak Němci se o to (opět!) postarají.

L. Severa 17.10.2020 18:24

Asi je to také tím, že Bělorusko nemá možnost pustit do EU migranty, tak jak tím vyhrožují Turci.

P. Černý 17.10.2020 16:10

Napsal jste pěkný komentář, pane Kopecký. Ale opravdu se domníváte, že by Rusko a jeho diplomacie nedalo přednost míru a stabilitě u svých hranic? Pokud máte pravdu, a máte pro tak dalekosáhlý závěr nějaký vážný důvod, proč už Rusko dávno neválčí s Tureckem?

Mně ale připadá, že opak je spíš pravdou. Rusko chce s Tureckem válčit podobně málo jako Tureckem podporované islamisty na svých hranicích. Kdyby tomu tak nebylo, Rusko by vůči Turecku nevyužívalo všechny možnosti politického a ekonomickeho lavírování, aby se vyhlo přímému střetu s Tureckem, a k válce mezi oběma státy by došlo už v Sýrii.

Spíše se zdá, že by si rusko-turecky konflikt přály určité státy EU, jejíž hranice a stabilitu v současné době shodou okolností ohrožuje právě Turecko.

Jenže právě politika EU je podivná. Pokud by se země EU dohodly s Ruskem na společném postupu vůči agresivitě Turecka, už jen hrozba společných ekonomických sankcí EU a Ruska by tureckou bojechtivost musela přinejmenším poněkud ochladit.

Namísto toho ale EU volí jiný postup. Bez důkazů obviňuje ruské představitele z používání bojove otravne látky k likvidaci politického oponenta a uplatňuje vůči nim sankce.

Ono to spíš vypadá, že je to evropská diplomacie, kdo nemá zájem na míru a stabilitě v Evropě. Respektive vedoucí evropští politici působí jako někdo, kdo ztratil poslední zbytky pudu sebezáchovy.

P. Zinga 17.10.2020 9:43

"Proti zjevně nesvobodnému Bělorusku se na Západě sluší vyhlašovat sankce. Bělorusko přece zní skoro jako Rusko, a jsou s Moskvou spojenci. Spojencem Západu je Turecko, a třebaže se dopouští ostentativních zločinů všeho druhu, daleko horších než běloruská věrchuška, sankce proti němu se vyhlašovat ne a nebudou. Trapné."

Proč trapné? Normální euro-atlantické hodnoty. Hlavně, že Rusko má problém.

J. Kostelanský 17.10.2020 9:25

Postoj Ruska chápem trochu inak: Arméni sa vymedzovali voči Rusku a svoju budúcnosť videli v Európskej únii. Tak nech im teraz tá Európska únia pomôže...

Rusi do konfliktu zasiahnu, ale až potom, keď si Arméni uvedomia, kto je v ťažkých chvíľach lepším spojencom.

Podobný scenár pravdepodobne čaká aj Európu. Až Európa bude mať s islamom obrovské problémy, tak záchranu budú mnohí jej politici vidieť práve v Rusku.

O Rusku si môže každý myslieť čo chce. Ale jedno mu uprieť nemožno - má veľkú medzinárodnú autoritu. Nevydáva bezzubé vyhlásenia ako EÚ. Ak Rusi pohrozia, že niečo urobia, tak to v prípade potreby aj naozaj urobia.

Európska únia je v tomto smere len fackovací panák, ku ktorému si každý hajzlík dovolí čo len chce: od imigrantov až po Turecko.

V. Zadák 17.10.2020 4:58

Pane autore, Turci jsou přece naši "Bratři ve zbrani".

I. Schlägel 17.10.2020 8:50

V současnosti pouze na papíře.

T. Kohout 17.10.2020 2:09

Darebáci jsou všichni, o tom není sporu. Akorát někteří jsou "naši" a jiní jsou "jejich". /aneb "není spravedlivých"/

J. Kostelanský 17.10.2020 9:34

Už je to normálne, že ľudia ako vy nechápu, že takéto konflikty sú založené na náboženských rozdieloch, resp. na tom, že obe strany majú úplne odlišné filozofie života.

Cieľom islamu je v dlhodobej perspektíve zničiť všetko, čo nie je islamské. Samozrejme vrátane kresťanstva. Možno si ateisti povedia, tak nás sa to netýka, ale to je "hluboké nedorozumění". Kresťanstvo za nie moc výhodných podmienok dokáže fungovať aj na islamskom území, ale ateistov čaká v islamskom svete jediné - smrť.

Takže v Náhornom Karabachu ide o to, či sa islam rozšíri násilným spôsobom (ako inak) do ďalšej časti sveta, alebo mu naša civilizácia v tejto oblasti ukáže stopku.

Bohužiaľ filozofia súčasnej Európy je založená na antikresťanstve. Európskym politikom, ale aj veľkej časti obyvateľstva je dobré čokoľvek, čo oslabí kresťanstvo v Európe - vrátane islamu. Takže predstava, že by EÚ išla brániť kresťanské hodnoty v prvom kresťanskom štáte na svete (v Arménsku už v 3. alebo 4.storočí), je nereálna.

P. Lenc 17.10.2020 9:45

Přesné pane Kostelanský a to tvrdím i já, ateista. Ovšem blbec to nepochopí.R^

J. Kostelanský 17.10.2020 11:26

Vy ste asi ten uvedomelý ateista, ktorý vie, že vznik ateizmus umožnila až židovsko-kresťanská civilizácia. Spoznávanie je totiž v kresťanstve založená na pochybnostiach. Bez pochybností totiž nie je možné ani poznanie, ani viera. Potom sa totiž jedná o fanatizmus.

Bohužiaľ niektorí ľudia v minulosti doviedli možnosť (beztrestného) spochybňovania až k popieraniu existencie Boha. A ako povedal (myslím že to bol) Dostojevskij, "ak Boh neexistuje, tak potom je dovolené všetko".

R. Vašíček 17.10.2020 12:40

To je úplná blbosť, aj keď to povedal Dostojevskij. Princíp reciprocity je oveľa starší, ako kresťanstvo. Vyskytuje sa už u primátov, keď si navzájom vyberajú blchy a inú háveď z kožuchov.

J. Lukavsky 17.10.2020 16:18

"u primátov, keď si navzájom vyberajú blchy a inú háveď z kožuchov" primáti nemají blechy protože nocují v hnízdech jen pár dní a pak táhnou dál, takže blechy nemohou dokončit cyklus. primáti se vybírají lupy, ale hlavně je to výraz příslušnosti do tlupy a přátelství. Spíš to je sdílení potravy, ale jen dokud nepřijde opravdu hlad. J.L. end

J. Brei 17.10.2020 18:05

Dobrý den, pane Kostelanský, nevím, co přesně máte na mysli, když píšete, že poznání je v křesťanství založené na pochybnosti, nicméně Bible se k pochybování staví negativně:

"Ať však žádá ve víře a nic nepochybuje. Neboť kdo pochybuje, podobá se mořské vlně, hnané a zmítané větrem." (Jakub 1:6 Český studijní překlad)

"Všechno dělejte bez reptání a pochybování (Filipským 2:14 Český studijní překlad)"

Ostatně se často staví negativně i k poznání: "ale ze stromu poznání dobrého a zlého, z toho nejez. Neboť v den, kdy bys z něho jedl, jistě zemřeš. (Genesis 2:17 Český studijní překlad)"

"Poznání činí člověka domýšlivým, ale láska buduje. (1 korintským 8:1 Český studijní překlad)"

A co se týče existence Boha, tam není ani třeba pochybností. Stačí, že pro jeho existenci neexistuje jediný, objektivně ověřitelný důkaz.

A. Pakosta 18.10.2020 16:22

...stejně, jako neexistuje důkaz jeho neexistence, tím myslím jakoukoli nezpochybnitelnou skutečnost, která by Boží existenci jednoznačně vylučovala.

Rozumný člověk netvrdí, že něco neexistuje, jen proto, že to svými smysly nedokáže vnímat. Lidské poznání se sice s časem rozšiřuje, ale je stále omezené.

J. Brei 18.10.2020 18:39

Rozumný člověk, pane Pakosto, vychází ze své každodenní zkušenosti a zkušeností generací před ním. A ta svědčí o kauzalitě. Naše zkušenost s kauzalitou nás učí, že jedna věc v tomto světě vyplývá z druhé, a že není třeba, aby do ní někdo zasahoval zvenčí. Je to dobrý základ důvěry, že i život je výsledkem kauzálních dějů, které nepotřebovaly zásah zvenčí. I když jsme je zatím neodkryli. Víra v Boha kauzalitu tohoto světa popírá, říká, že ve skutečnosti není možná. To odporuje tomu, co jsme zatím poznali. Dříve měli lidé bohy pro každý děj. Bylo bohové hromu a deště a větru a moře .... Později lidé poznali, že k vysvětlení těchto jevů, není Bůh potřeba. Místo pro Boha se v tomto světě stále více zužuje díky růstu poznání. Tento fakt je to rozumným základem proto, aby člověk nemusel nahrazovat nedostatek poznání vírou v nadpřirozeno.

A. Pakosta 18.10.2020 19:09

A kdo tvrdí, že Bůh do něčeho zasahuje? Co když je ta Vaše kauzalita Božím záměrem? Zkušenosti nejsou člověku nic platné, když se setká s něčím docela novým. Totéž platí o zkušenostech generací předků. Ještě v devatenáctém století prohlásil nějaký sbor moudrých (nevím, snad to byl francouzský parlament) že z nebe nemohou padat kameny, neboť v nebi žádné kameny nejsou. Když třeba lidé objevili radioaktivitu, taky to odporovalo všemu, co poznali až do té doby. A pokud by všemohoucí Bůh chtěl, aby člověk - jeho výtvor - nikdy nemohl existenci Boha odhalit, proč by se mu to nemělo podařit?

J. Brei 17.10.2020 18:06

Sekulární společnost dostatečně jasně ukazuje, že Dostojevský neměl pravdu - všechno v ní dovoleno není.

M. Key 17.10.2020 11:19

Máte pravdu, EU nebrání křesťanské hodnoty a křesťanství ani v Evropě, a taky na to sama doplatí. Ale křesťané mají východisko a to je modlitba.

J. Brei 17.10.2020 18:13

To "východisko" nemají jen křesťané, ale i židé, muslimové a věřící těch nejrůznějších náboženství, co jich jen na světě je. Zapeklitá věc, ta modlitba.

D. Nowodny 18.10.2020 3:51

A na "špici" jsou čarodějnici a čarodějnice ;-D!

J. Kanioková 17.10.2020 14:56

Naprosto přesně ! Erdogan je neštěstím dnešní doby, je to zrůda !

J. Brei 17.10.2020 18:10

Erdogan se chová v souladu s tím, co mu nařizuje Korán: "Zabíjejte je všude, kde je dostihnete, a vyžeňte je z míst, odkud oni vás vyhnali, vždyť svádění od víry je horší než zabití. Avšak nebojujte s nimi poblíže Mešity posvátné, dokud oni s vámi zde nezačnou bojovat. Jestliže však vás tam napadnou, zabte je - taková je odměna nevěřících!" (2:191 v překladu Ivana Hrbka)

"A je vám předepsán také boj, i když je vám nepříjemný. Je však možné, že je vám nepříjemné něco, co je pro vás dobré, a je možné, že milujete něco, co je pro vás špatné; jedině Bůh to zná, zatímco vy to neznáte." (2:216 v překladu Ivana Hrbka)