20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SVĚT: Jsme v rychlíku

Odborníci se v prognostice spoléhají na počítačové modely. Na jejich vzniku a rozvoji má lví podíl profesor Wassily Leontief, kterému za to byla v roce 1973 udělena Nobelova cena za ekonomiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 4.2.2019 17:06

Studium astronomie

je skvěle a nadějné. Za sebe jsem považovala skvěle a nadějné studovat chemii. Nikdy by mě nenapadlo, ze znalost chemie dokonce uplatnim při obyčejnému nákupu potravin. Snažím se nekupovat otraviny. Tak daleko jsme ten technologicky pokrok dotáhli.

J. Chaloupka 4.2.2019 16:25

Když budeme mít štěstí, tak umřeme dříve...

.

M. Pivoda 4.2.2019 16:55

Re: Když budeme mít štěstí, tak umřeme dříve...

V takovém duchovním prostředí Neviditelného psa se obtížně sestavují ofensivní strategeické plány do budoucnosti.

V. Církva 4.2.2019 13:21

No bude třeba po právech začít s odpovědností

Evropa může mít morální cítění a snažit se pomoc vzděláním i investicemi.

Lidé v Africe a v Asii ale především musí převzít odpovědnost sami za sebe. Nejsou jen práva ale i povinnosti. Díky právům a lidskosti rozvinutého světa dostali jakous pomoc či léčbu. Ale povinnost řešit svoje životy a svých zemí je na nich. My musíme bránit svoje hranice. Pokud to odpovědní v Německu či Francii nedělají, patři za mříž.

J. Kanioková 4.2.2019 12:57

Indie

Každý rok vstupují miliony mladých lidí do světa práce v Indii. Navzdory silnému hospodářskému růstu existuje příliš málo pracovních míst, zejména pro kvalifikované pracovníky.

Regionální vláda v Maharashtra měla v nedávné době 13 volných míst ve vlastní jídelně. Zájem byl obrovský. 7000 lidí doufalo, že dostanou práci jako číšník v administrativní budově Mantralaya, uprostřed ekonomické metropole Bombaji.

Když akademici soutěží o práci jako nosiči - https://www.nzz.ch/wirtschaft/indien-akademiker-arbeiten-als-gepaecktraeger-ld.1453826?mktcid=nled&mktcval=107&kid=_2019-1-30

M. Koutný 4.2.2019 12:01

jen doplněk:

Film "Soylent Green" byl natočen na motivy románu Harry Harrisona "Make room! Make room!" , česky vydaného pod názvem "Místo! Více místa!"

M. Pivoda 4.2.2019 11:15

Žijeme v době technologicky intenzivní: cesta zpět neexistuj

- A co cesta zpátky? zeptal se kapitán.

- Cesta zpět nebude, odpověděl někdo.

Klíčová technologie (dvojsečná zbraň) se vyvíjí předpověditelným tempem. To tempo je ale v rozporu s dosavadní lidskou zkušeností, s lidskou moudrostí. Proto je tolik řevu kolem toho.

Jedno je však jisté, podobně jako v tom metaforickém sdělení výše: Cesta zpět neexistuje. Hledejte proto budoucí řešení, nikoliv minulá řešení.

M. Krčmář 4.2.2019 11:11

A každý z nás se stane Mrakoplašem. Díky za velmi pěkný,leč trošičku pesimistický článek.

K. Janyška 4.2.2019 11:04

Skutečnou zábranou realizace tzv. socialismu,

tedy realizace lidského přesvědčení, tedy i EU, že lidský svět lze lidmi zorganizovat je samotná lidská mysl, tedy nejsofistikovanější entita vesmíru. Ona je totiž adaptačním a informačním uzlem spontánního řádu lidského světa a je složena z jeho kulturní evolucí vyvinutých pravidel chování.

Socialisté však požadují, aby se stala součástkou stroje, tedy jimi sestaveného lidského světa, tedy organizace. Vůbec nevědí, ta nevzdělaná rudočerná trdla, že i oni jsou zorganizování lidského světa sami zábranou. Vždyť jsou majiteli lidských myslí, které jediné jim umožňují přežít také... Dzp.

R. Meišner 4.2.2019 9:41

smutné,leč pravdivé

do puntíku. náš druh je dříve nebo později odsouzen k zániku--ze zřejmých důvodů, které kdo chce vidět, tak vidí. bohužel nepomůže ani přestěhování na exoplanetu, jak navrhoval Howkins.

K. Janyška 4.2.2019 9:10

Musíte všichni ke kompozitivní teorii, tedy vrcholovému

vědeckému výkladu lidského světa a nebude se vám to tak zdát. Jenže je to na vás příliš složité, miliardi, takže zase nic z hlediska pochopení toho, že lidský svět je spontánním řádem, kterému je nutno rozumět, nebude... Dzp.

M. Krčmář 4.2.2019 11:07

A na smetišti dějin skončí Evropa, západ jako takový a s ním i pan Janyška s kompozitivní teorií. Buď pochválen spontánní potrat, pardon,řád,ten neřád.

K. Janyška 4.2.2019 11:37

Re:

Ale no tak. Kompozitivní teorie je popisem toho, co je, ne návrhem na to co by být mělo. To nikdo neví... Dzp.

M. Krčmář 4.2.2019 13:20

Jestli on vůbec někdo ví,co vlastně je? Za ten potrat nemohu,nabídl mi ho spontánně Google. Tak hezký den.

K. Janyška 4.2.2019 18:09

Re:

Já to vím... Dzp.

F. Houžňák 4.2.2019 8:23

Proč by mělo oteplení Arktidy a Sibiře ohrozit miliardy lidí

podvýživou, mi není jasné. Tam, co ty miliardy žijí, zůstane všechno při starém. Říkají ty modely.

J. Svoboda 4.2.2019 1:12

Jak pitomiovsky vyznivajici!

Zjednodusene nazirani na populaccni rust vyhledove blizke budoucnosti. Stejne jako Cina, tak i Indie, Pakistan nebo vicero africkych aasijskych zemi s rustem zivotni urovne snizuji populacni rust. Studie a dokumentace volne k nalezeni na internetu. I potravinove je s rozvijejicim se vedeckym poznanim kapacita potravinoveho zabezpeceni planety Zeme nasobne vyssi a tolerantnejsi k lidske rostouci populaci. Lidstvo se prizpusobi. Vase skepse prameni zestrachu z miseni kultur a tim se dostavame k uz vycpelemu Okamurovu a Zemanovu blaboleni o imigrantech. Kultury i rasy se ale na teto kulicce zvane Zeme misily uz od jejich zrodu, napr. prokazatelne neandrtalci se soubezne existujicimi Homo sapiens ( nezamenovat s nami, Homo sapiens sapiens). Takze ja v tomto clanku vnimam pouze strach, neznalost, detskou hru.s fantazii a nekritickou omezenost.

P. Dvořák 4.2.2019 2:32

Jak pitomovsky vyznívající blábol trolla Svobody.

Jen úplný bezmozek může srovnávat smísení pár desítek (stovek?) tisíc Neandertálců s Homo sapienes s mísením miliard lidí dnes žijících na této planetě. Pokud ovšem kdysi k tomu mísení vůbec došlo.

Hlavně vás zajímá pouze "... kapacita potravinoveho zabezpeceni planety ..."

A co to ostatní, z čeho se skládá náš život? Doprava, energie, bydlení, hygiena, lékařská péče atd. A každý z těch miliard "smísených" bude chtít v rodině auto a minimálně svůj byt s výtahem a v bytě minimálně sporák, mikrovlnku, televizor, ledničku, počítač, foťák, žehličku, vysavač, topení (klimatizaci), sprchu, splachovací záchod . . .

Takže to vaše "mísení" není o nějakých řasách nebo kukuřičné placce na talíři.

J. Babička 4.2.2019 19:54

Re: Jak pitomovsky vyznívající blábol trolla Svobody.

On chtěl upozornit na to, že neandertálci pěstovali kanibalismus. To vedlo jednak ke konrole populace a ke dostatečné výživě zbytku.

A. Hrbek 4.2.2019 4:11

Re: Jak pitomiovsky vyznivajici!

Pokud by již v současnosti všichni obyvatelé zeměkoule chtěli mít stejnou životní úroveň jako obyvatelé západní Evropy, tak by na to nestačily skoro všechny disponibilní potravinové a energetické zdroje.

Jinak předpovědi budoucího vývoje lidstva jsou stejné fantazie jako ostatní sociální a ekonomické předpovědi. I když pominu vliv válek, tak bych připomenul vliv takových administrativních opatření, jako byl systém dvou dětí v Číně a u nás třeba Husákovy děti, vliv blackoutu na porodnost,atd.

Zásadním problémem nejsou "předpovědi", ale řešení očekávaných problémů. Již 30 let bezpečně víme, že v ČR bude strategickou surovinou nejvyššího řádu. Ale nic proti nedostatku vody nedělali. Naopak, vytěžili jsme pro komerční účely obrovské množství podzemní vody. A prodali řadu zdrojů a rozvodů vody cizincům.

Poučitelní jsme jedině, jako vždy, až začneme padat na hubu.Vedoucí činitelé státu měli a mají jiné starosti. Především o koryta, moc a peníze.

J. Kovaříček 4.2.2019 7:17

Re: Jak pitomiovsky vyznivajici!

Pozor! Homosapiens už dávno vymřel. Dnes už žije jen homo pitomec a homo nahrabalsi.

Z. Rychlý 4.2.2019 7:57

Re: Jak pitomiovsky vyznivajici!

Já to zase vidím ve vašem příspěvku. Teda kromě strachu. Ten nemáte, s nadšením ve svazáckém oku vítáte světlé zítřky.

J. Kanioková 4.2.2019 12:53

:))))))))))))

J. Dobrý 4.2.2019 10:09

Re: Jak pitomiovsky vyznivajici!

Potiz je, ze Afrika neni Cina. Ty predpovedi se jiz zacinaji naplnovat. Rwanda byla demoverze, cela ta slavna genocida byla primym dusledkem prelidneni a co hur na exponencionalni krivce populace ji staci zakryt a populace roste, jako by tam ten zub nebyl. Takova Nigerie take zdvojnasobuje populaci kazddou generaci, bez ohledu na problemy, ktere to zpusobuje a neni zadny naznak, ze by to melo prestat.

P. Grigar 4.2.2019 11:05

Re: Jak pitomiovsky vyznivajici!

.. pane Svobodo, udělejte si jasno v definicích dvou rozdílných pojmů:

- mísení kultur

- pohlcování kultur

M. Krčmář 4.2.2019 11:21

Ale pořád se nám ty rasy ne a ne mísit,občas jsou schopny žít vedle sebe,ale o míšení nemůže být řeč. Račte se podívat po světě,či do historie, uvidíte tu čínskou,tu indickou či italskou nebo irskou čtvrť,leč mísí se v řádu procent. Tak nevim,kdo je tady omezenej, jestli autor nebo vy.

P. Gábriš 4.2.2019 11:54

Re: Nebojte,

moudrá matka příroda to vyřeší (pandemie...)

P. Grigar 4.2.2019 11:59

Re: Nebojte,

.. už to testuje, kam zmizeli kosové?! A že jich bylo!

J. Jurax 4.2.2019 12:23

Stručně - po mém soudu se zcela mýlíte.

A mísení ras, resp. populací a hlavně kultur bylo občas pro některé kultury a populace zničující. Sám uvádíte ty neandertálce, dodal bych třeba Tasmánce, jihoamerické kultury třeba Aztéků, obecně severoamerické Indiány, Lužické Srby; další příklady si jistě najdete sám.

Teď je nakročeno ke zničení naší kultury přílivem barbarů hlavně z Afriky, ale nejen z ní, a barbarské víry islámské. Pokud nezačneme konat a nevzchopíme se k účinné obraně; času je málo, voda stoupá a naši vůdcové jsou raněni slepotou humanity, multikulturalismu, sebevražedného lpění na náboženské svobodě i pro islám a neochotou, potažmo zbabělostí i silou bránit své území, kulturu a způsob života.

Naše technologická převaha nad barbary je nám houby platná, nejsme-li ochotni a schopni jí využít k obraně. Protože barbaři útočí už dnes, kdežto Vámi zmíněné vědecké poznání zajišťující výživu pro mohutnějící lidstvo a pokles populace se zvyšující se životní úrovní zemí tzv. rozvojových má šanci se uplatnit možná někdy v budoucnosti nejspíš celkem vzdálené; pro nás už bude pozdě.

Takže já ve Vašem příspěvku vnímám pouze pošetilý optimismus, strkání hlavy do písku před reálným nebezpečím, neznalost, dětskou hru s fantazií a nekritickou omezenost.