SVĚT: Je v NATO komplic teroristů?
Podle několika posledních zpráv vtrhlo turecké vojsko o síle jednoho pluku s tanky a dělostřelectvem, a to v rozporu s mezinárodním právem, na irácké území.
V provincii Ninive mělo minulý týden zaujmout pozice poblíž Mosulu. Úřad iráckého premiéra hovoří o vstupu „jednoho ozbrojeného praporu“, podle zpravodajské televizní společnosti Bloomberg News pak s odkazem na turecké bezpečnostní síly měla CNN-Turk uvést, že do inkriminované oblasti vstoupilo zhruba 1 200 tureckých vojáků. Podle několika skeptických komentátorů jde však o planý poplach, neboť se ve skutečnosti jedná o výcvikový tábor, kam Turecko vyslalo pouhých 150 vojenských poradců. Největší pozornost ve zprávách vzbuzuje město Mosul, které do rukou IS padlo při bleskové ofenzívě v červnu loňského roku. To totiž představuje hospodářské a dopravní centrum severního Iráku, kam se v minulých dnech z Rusy a Francouzy rozbombardovaného syrského Rakká přesunuli lídři Islámského státu.
Americké armádní zdroje měly v pátek agentuře Reuters potvrdit, že USA věděly o chystaném nasazení tureckých vojáků v severním Iráku s tím, že však nejde o součást aktivit mezinárodní koalice, vedené Spojenými státy. Navíc je obecně známo, že v provincii Ninive byli dosud nejaktivnější Kurdové, kteří v severním Iráku s pomocí mezinárodní koalice proti Islámskému státu bojují. Zůstává tedy otázkou, nakolik se kurdským pešmergům zdejší přítomnost turecké armády, jejíž letectvo útočí na kurdská města a vesnice, bude líbit. Ovšem nejzajímavějším se pro komentátory zdá být fakt, že Mosul leží v oblasti největších zásob ropy.
Turecko čelí kritice za nárůst islámského fundamentalismu a členové rodiny tureckého prezidenta jsou západními sdělovacími prostředky opakovaně označováni za obchodníky s levnou ropou islamistů, přičemž do podpory Islámského státu (IS) je podle nich zapletena i turecká vládní strana AKP. Podle viceprezidenta výzkumu americké Nadace na obranu demokracie Jonathana Schanzera turecká Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) udržuje s Islámským státem kontakty od jeho vzniku, proto také Turecko vůči džihádistům bylo vždy tak shovívavé. Podle Schanzera přes tureckou hranici od roku 2011 proudí kromě bojovníků i levná ropa, zbraně a uloupené starožitnosti. Začátkem letošního roku IS ovládal už zhruba 40% syrsko-turecké hranice dlouhé 822 kilometrů a jeho bojovníky tam bylo často vidět. „Kdyby neměli nějakou dohodu, proč by už dávno na prozápadního člena NATO nezaútočili?“ ptá se Schanzer. Ostatně k podobným závěrům dospěl v listopadu i The Guardian. Také významný izraelský analytik Šmuel Barne, který v rámci projektu Prague European Summit v listopadu přednášel v Praze, neváhal nazvat věci pravými jmény: „Turecku musíme zabránit v hraní dvojí hry a přestat předstírat, že je náš spojenec. Lidé zdá se nechápou, že dnešní Turecko už není Tureckem Atatürka.“
Americké ministerstvo zahraničí připustilo, že turecký trh je zásobován ropou z Islámským státem okupovaných syrských a iráckých ropných polí, i když Spojené státy nevěří, že by do pašování ropy byla zapojena přímo turecká vláda. Vzhledem k obchodům s kradenou ropou Washington v minulých dnech turecké vládě doporučil zcela uzavřít 98 km dlouhý úsek syrsko-turecké hranice, který má v současné době pod kontrolou IS, i když se zde podle premiéra Ahmeta Davutoglua v posledních týdnech Turecko „snaží maximálně upevnit pohraniční pásmo“. Jak ale informoval turecký deník Hurriyet, americký návrh turecká vláda smetla ze stolu s tím, že úplné uzavření inkriminovaného úseku hranice by bylo finančně neúnosné a bránilo by Turecku přijímat uprchlíky, kteří zde ve velkém množství hranici překračují.
V lednu 2014 turecké četnictvo (jandarma) zastavilo kvůli důvodnému podezření z pašování zbraní kolonu nákladních aut. První operace se uskutečnila v turecké příhraniční provincii Hatay 1. ledna 2014, další pak 19. ledna. Ve všech autech byly nalezeny zbraně. Nešlo jen o dělostřelecké granáty a tisíce nábojů do útočných pušek, ale také o granátomety RPG, jak bylo zaznamenáno ve vyšetřovacích spisech. Tehdejší prezident Abdullah Gül prohlásil, že náklad byl „státním tajemstvím“ a tehdejší premiér Erdoğan během televizního vystoupení krátce po zastavení aut tvrdil, že auta převážela humanitární pomoc syrským Turkmenům. Přičemž místopředseda Syrsko-turkmenského shromáždění tomu všemu nasadil korunu, když novináře ubezpečil, že žádná auta s humanitární pomocí pro Turkmeny do Sýrie nejezdila.
V květnu letošního roku na svých webových stránkách i ve své tištěné verzi zveřejnil turecký list Cumhuriyet článek, ve kterém přinesl fotografie zadrženého vojenského materiálu, o týden později pak zveřejnil video z celého zásahu. Státní žalobce, který měl případ na starosti, v květnu přiznal, že v případě vojenského materiálu se jednalo celkem o 2 000 výjezdů do Sýrie. Recep Tayyip Erdoğan, od srpna 2014 již jako turecký prezident, pak prohlásil, že je nepodstatné co vozidla vezla. Zveřejnění reportáže tak jako tak podle něj bylo zradou, za kterou budou novináři odsouzeni. Turecké úřady 26. listopadu 2015 podle agentur AFP a Reuters skutečně uvalily vazbu na dva novináře, kteří jsou kvůli zveřejnění informací o tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům, organizovaných tureckou tajnou službou Milli Istihbarat Teskilati (MIT), obviněni ze špionáže a vyzrazení státního tajemství. Na žurnalisty podal v létě trestní oznámení sám prezident Erdoğan, který pro ně požaduje doživotní vězení.
Také turecký list Zaman v rozsáhlém analytickém materiálu, vydaném letos v listopadu, upozorňoval na těsné vazby mezi IS a tureckou tajnou službou MIT. Tento list se věnoval i pádu Mosulu při bleskové ofenzívě v červnu 2014, o kterém věděla turecká tajná služba předem. Navíc guvernér Mosulu i představitelé kurdské místní samosprávy varovali tureckého generálního konzula v Mosulu i tureckou vládu před hrozícím útokem. Turecko tak podle listu Zaman mohlo zabránit zajetí 49 osob na tureckém konzulátu, které na podzim složitě vyměňovalo za 180 radikálů. „Někteří z útočníků v Paříži jsou ze skupiny dvou set radikálů IS vyměněných za 49 tureckých rukojmí,“ napsal po atentátech v Paříži komentátor listu Emre Uslu, který dříve pracoval jako policista.
V minulých dnech byli obviněni i prokurátoři, kteří rozkaz k zastavení a prohledání kamiónů vydali, dokonce i zasahující četníci. Všichni čelí trestnímu stíhání, neboť byli vesměs nařčeni z podpory terorismu a přípravy státního puče. A jak o tom informovaly i některé naše deníky, zadržely turecké bezpečnostní složky i dva generály a plukovníka ve výslužbě, kteří se měli loni podílet na vyzrazení utajované skutečnosti, že turecká vláda posílá do válkou zmítané Sýrie kamióny plné zbraní, které podle listu Cumhuriyet byly určeny pro džihádisty z Fronty an-Nusrá, napojené na milice Islámského státu. Naproti tomu Yasin Aktay, představitel vládní strany AKP, který sice přiznal, že konvoj skutečně převážel zbraně, se zapřísahal, že dodávka zbraní byla určena výhradně Svobodné syrské armádě (FSA). Nutno zde podotknout, že laická veřejnost si zpravidla neuvědomuje, že i bojovníci tzv. Svobodné syrské armády, které dosud podporuje a vyzbrojuje Turecko jako „umírněnou opozici“, patří z větší části ke stoupencům ideologie islamismu a de facto usilují o svržení sekulárního režimu jimi opovrhovaného státu, jenž touží nahradit chalífátem (území ovládané muslimy), kde se pravověrným dostane nadřazenosti toho pravého, jimi vyznávaného náboženství, ale i práva zvaného šaría.
Svobodná syrská armáda (FSA), označovaná za dítě v Sýrii a Egyptě zakázaného Muslimského bratrstva, je ve skutečnosti spojencem Fronty an-Nusrá, jejíž ideologická chapadla sahají až do Spojených států (jak o tom informoval deník Los Angeles Times s odkazem na zdroj z federálních bezpečnostních složek, byl Syed Farook, který s partnerkou Tashfeen Malikovou v kalifornském San Bernardinu ve středu 2. prosince zastřelil 14 lidí a dalších více než 20 zranil, ve spojení se syrskou Frontou an-Nusrá). A mnohá fakta nasvědčují tomu, že v případě bojů s regulérní Syrskou arabskou armádou (SAA) pak tzv. Svobodná syrská armáda (FSA), vystupuje v roli spojence Islámského státu. Jako tomu bylo v září 2014, kdy FSA uzavřela na předměstí Damašku dohodu s Islámským státem za účelem společného boje proti syrské vládě. Nakonec i ČTK informovala o jednání FSA s radikálními islamisty, které se týkalo strategického kontrolního stanoviště. Kamál Hamámí, jenž patřil k významným členům nejvyšší vojenské rady FSA, byl na setkání s členy tehdejšího ISIL v červenci 2013 údajně džihádisty zabit, čemuž měla předcházet Hamámího hádka s veliteli ISIL o kontrolu nad strategickým kontrolním stanovištěm poblíž města Latákije (Lázikíja) ve stejnojmenné provincii. Ale jak řekl novinářům mluvčí FSA: „Hamámí se s nimi setkal, aby projednali bojové plány.“
Na konci roku 2012 americký prezident Barack Obama ještě vetoval plán pro výcvik a vyzbrojování tzv. umírněné syrské opozice. V létě roku 2013 však Obamova administrativa již začala s přípravou dodávek zbraní pro Svobodnou syrskou armádu (FSA), neboť dospěla k závěru, že Asadovy oddíly použily proti rebelům chemické zbraně. Což byla také vhodná záminka k uvažované invazi, ze které nakonec díky nečekanému obratu na mezinárodní politické scéně sešlo. Americké poslanecké výbory plány na dodávky zbraní „syrským rebelům“ zprvu odmítaly, neboť se obávaly, že by zbraně mohly skončit v rukou islámských extremistů. Přesto nakonec k dodávkám vojenského materiálu nejrůznějším syrským povstalcům docházelo a obavy amerických výborů se několikrát naplnily. Nakonec tomu není tak dlouho, co Patrick Ryder, mluvčí Centrálního velení amerických ozbrojených sil na Blízkém východě přiznal, že „skupina syrských povstalců“, kterou vyzbrojila a cvičila americká armáda, předala své zbraně Frontě an-Nusrá.
V posledních dnech se o bojovnících Svobodné syrské armády ve sdělovacích prostředcích často hovoří. Neboť katapultovaný pilot ruského bombardéru Su-24, který na syrsko-turecké hranici v úterý 24. listopadu sestřelil stroj F-16 tureckého letectva, byl v době, kdy se na padáku snášel k zemi, zasažen kulkami z útočných pušek 1. pobřežní divize Svobodné syrské armády (FSA), která také zveřejnila záběry mrtvého ruskéhopilota, v těchto dnech kolující po internetu. Pár minut na to, co byl stíhací bombardér Suchoj Su-24 sestřelen, vzlétly z ruské základny dva vrtulníky na záchrannou misi. Jeden z vrtulníků byl nucen v oblasti nouzově přistát po té, co stroj zasáhly střely z kalašnikovů, podle jiné verze stroj zasáhla střela z granátometu RPG. A jak FSA ve svém videu dokládá autentickými záběry, jeden z jejích bojovníků řízenou střelou TOW následně vrtulník zlikvidoval.
Řízené protitankové střely BGM-71 TOW americké výroby se prvně objevily v rukou syrských bojovníků v jarních měsících roku 2014, kdy byly zaznamenány v držení tzv. povstaleckých skupin na syrském severu i jihu. Podle analytiků nebyl tehdejší počet TOW v Sýrii znám. Zřejmě nebyl vysoký, ale postupně rostl. Asadova pravidelná syrská armáda (SAA) poté, co se do bojů na její straně na konci září svými nálety zapojilo Rusko, převzala iniciativu a v některých oblastech země začala útočit na pozice, které v minulosti ztratila. A jak 9. října oznámil zpravodaj BBC Frank Gardner „nová dodávka 500 protitankových střel TOW byla doručena tento týden povstalcům ze Svobodné syrské armády”. K tomu pak komentátoři podotýkali, že tato zásilka zřejmě nedokáže výrazně změnit poměr sil na syrském bojišti, ale pomůže bojovníkům FSA účinně likvidovat tanky, které proti nim v ofenzívě nasadila pravidelná syrská armáda. Řízené střely TOW jsou do Sýrie transportovány v utajení, ovšem západní sdělovací prostředky už dávno mluví o tom, že zprostředkovatelem dodávek (brokering services) je americká zpravodajská služba CIA. I když pověstného Černého Petra v ruce drží opět Turecko, které tyto zbraňové systémy do Sýrie dováží, na čemž nic nemění skutečnost, že dodávky (značně drahých) moderních amerických zbraní pro sunnitské bojovníky často financuje Saudská Arábie. Na tomto místě je třeba podotknout, že se CIA dodávané systémy TOW údajně snaží v Sýrii kontrolovat. Bojovníci, kteří řízenými střelami disponují, by měli vykázat jak je použili, tedy zdokumentovat odpal a vrátit dodavatelům použitá raketová pouzdra, aby pak výměnou mohli obdržet nové rakety.
Jak k tomu poznamenal The Washington Post, během letošního října se videozáběrů zničených syrských obrněnců u Aleppa a Hamá objevily desítky, přičemž hned první den měli povstalci svými záběry dokládat zásah 24 vozidel. Proto také podle agentury Reuters na začátku října řada ruských leteckých útoků logicky směřovala do míst, kde povstalci těžkou techniku pravidelné syrské armády decimovali střelami TOW: pravidelná syrská armáda při pozemních bojích by stěží mohla útočit na pozice Islámského státu, když její tanky a obrněné transportéry likviduje „umírněná opozice“ řízenými střelami. A jak televizi CNN sdělil americký senátor John McCain, při prvních náletech Rusové opravdu několikrát zasáhli pozice Svobodné syrské armády (FSA). „Mohu s jistotou potvrdit, že to byly útoky proti brancům FSA, vycvičeným Ústřední zpravodajskou službou. Máme s těmi lidmi spojení,“ řekl McCain. Agentura Reuters s odvoláním na syrské aktivisty a povstalce rovněž uvedla, že ruské bomby dopadaly v oblasti Homsu na několik povstaleckých skupin, které „operují pod praporem Svobodné syrské armády“. A jak o tom informují západní vojenské zdroje, přebrala 4. obrněná divize syrské republikánské gardy, které velí Máhir Asad, mladší bratr syrského prezidenta, na začátku prosince již první dodávku ruských tanků T-90, které mají postupně nahradit starší (více zranitelný) typ T-72 ve výzbroji Syrské arabské armády (SAA). Model T-90 je totiž vybaven obranným rušícím komplexem Štora-1, schopným zabránit zásahu tanku protitankovou řízenou střelou BGM-71 TOW.
Západní novináři již upozorňovali na skutečnost, že americký systému BGM-71 TOW okopíroval a do výroby jako Toophan (Typhoon) roku 2000 zavedl Írán (tento systém řízených střel měl jako první ve válečném konfliktu využít Hizballáh proti izraelským tankům Merkava během Druhé libanonské války v létě roku 2006). Írán do bojů v Sýrii na straně vládního vojska aktivně zasahuje od roku 2011. V Sýrii má mnoho vojenských poradců a pod velením íránských revolučních gard tam dnes operují íránské milice (v říjnu při bojích s Islámským státem u města Aleppo padl íránský brigádní generál Hosejn Hamedání). Dá se tedy předpokládat, že íránský zbrojní průmysl může vyrobit a íránská armáda na bojiště v Sýrii dodat systémy Toophan v takovém množství, které bude přinejmenším adekvátní dodávkám amerického systému BGM-71 TOW. A to je také jeden z důvodů, proč Pentagon nevyšle do Sýrie žádné tanky a obrněné transportéry, které by se mohly sice účastnit plánovaných pozemních bojů, ale evidentně by mohly být ohrožovány íránskými střelami Toophan, nebo džihádisty vyhandlovanými či ukořistěnými střelami TOW, které jsou jednou z nejefektivnějších amerických zbraní tohoto určení.
V posledních dnech se však diskutuje především ropa, islamisty kradená z iráckých a syrských vrtů. Že část ropy vytěžené Islámským státem, jako jeden z hlavních pilířů ekonomiky tohoto hnutí, prochází přes Turecko, je obecně známo. Na konci loňského roku OSN odhadovala, že IS má z tohoto prodeje až 1,6 milionu dolarů (zhruba 40 milionů korun) denně. Otázkou však zůstává, zda se tak děje s tichým souhlasem turecké vlády. „Můžeme předpokládat, že nejvyšší političtí vůdci Turecka o tom nemusejí vědět. Je to teoreticky možné, ale těžko uvěřitelné. Jestliže o tom nejvyšší političtí vůdci nic nevědí, ať si to zjistí. Můžu připustit, že tam mohou být prvky korupce,“ řekl v jednom ze svých projevů ruský prezident Putin. Jak uvedl list Hürriyet, turecký prezident Erdoğan mu následně oponoval těmito slovy: „Nikdo nemá právo očerňovat Turecko, a zejména ne tvrzením, že Turecko kupuje ropu IS. Turecko neztratilo své morální hodnoty natolik, aby při pořizování ropy sáhlo k této teroristické organizaci.“ Načež nádavkem zopakoval svůj dříve již ohlášený slib, že pokud se pro takovéto obvinění objeví důkaz, okamžitě podá demisi. Rozklíčovat obchody s ropou, kradenou ze syrských a iráckých vrtů islamisty, ale nebude pro mezinárodní komisi expertů nijak jednoduché. Neboť všude se najdou obchodníci bez skrupulí, tedy i mezi Kurdy a Turky, Iráčany a Syřany, Rusy s Američany z toho nevyjímaje. Vždyť i u nás s ropnými produkty podvodně obchodovaly všelijaké mafie. Ovšem jenom „na papíře“, ve formě fakturačních podvodů. U nás nikdy nejezdily denně stovky cisteren přes hranice, aniž by si jich úředníci či policisté vůbec všimli. A samozřejmě nešlo o kšefty s islamisty.
Jinak řečeno, pokud přes existenci řady nezvratných důkazů turecký prezident popíral dodávky zbraní do Sýrie, těžko se dočkáme toho, že by podíl Turecka na obchodu s ropou, rozprodávanou teroristy, Erdoğan někdy veřejně přiznal.
Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora