25.2.2021 | Svátek má Liliana


SVĚT: Je to sprostý vrah. Ukažme si na něj!

24.2.2014

Mediální velekněz pravdy a lásky Martin Fendrych ve svém posledním opusu konstatuje, že ukrajinský prezident Janukovyč je vrah. Upřímně se raduje nad tím, že se na tomto údajném faktu vzácně shodne i celá tuzemská politická reprezentace. Závidím panu Fendrychovi jeho jistotu, ale zároveň jeho postoje velmi dobře chápu.

Martin Fendrych je velký Evropan a právě naivní obdiv k Evropské unii mu zatemnil mozek. Stejně jako desítky tisíc ukrajinských demonstrantů, také pan Fendrych vidí jako největšího nositele demokracie a svobody EU. Nevidí a neslyší, či spíš nechce vidět a nechce slyšet, že jejich údajný spasitel je naopak tím, kdo nám denně ukrajuje poslední zbytky skutečné svobody. Podpora zhoubného multikulturalismu a nesmyslných kvót, zvyšování míry korupce prostřednictvím neprůhledných dotací a další škodlivé tendence činí z Evropy velmi neblahé místo pro svobodu, ale i pro demokracii. Nevědomí podporovatelé těchto zhoubných idejí nyní bojují v kyjevských ulicích a žadoní v přímém přenosu, aby jim EU přinesla demokracii. Nikdy nejspíš nepochopí, že demokracie se nedá importovat zvenčí. A už vůbec ne někým, jako je současná Evropská unie.

Jedno staré moudro říká, že násilí plodí násilí. Toto moudro se velmi dobře hodí i k hodnocení současné sitauce na Ukrajině. Ať už si můžeme o Janukovyčovi myslet cokoli, tak on získal svůj mandát ve svobodných volbách, stejně jako - spíše proruská - vláda. Pokud by tomu tak nebylo, pozorovatelé z EU a zbytku světa by přece ostře protestovali. Nic takového jsem však nezaznamenal. Násilné svržení vlády má své opodstatnění pouze v režimech, které vládly v bolševickém Rusku, nacistickém Německu, khmérské Kambodži, Číně za dob velkého kormidelníka Maa apod. Myslí si snad někdo, že Janukovyčův režim snese srovnání s výše zmíněnými krvavými diktaturami? Je předseda Evropské komise a bývalý maoista Barroso opravdu přesvědčen, že Janukovyč je krvavý diktátor?

V jednom rozhovoru s jistou ukrajinistkou jsem se dozvěděl, že obyčejní ukrajinští lidé prý mají dost korupce. Na Ukrajině je všechno rozkradené a zkorumpované. Nepřipomínají vám tyto řeči něco? Přesně tak přece poslední dva roky hovoří naši věrozvěsti Babiš, Janeček, Popelka a další jim podobní o situaci v České republice. Také tady prý dle jejich mínění vládli celých 25 let strašidelní netvoři, kteří nám to tady všechno rozkradli.

Mám trochu obavy, že kdyby měli Češi poněkud drsnější povahu, i v našich luzích a hájích by se dal ještě před nedávnem rozpoutat násilný konflikt. I mezi mými spolubočany se najde dost a dost naivků, kteří jsou přesvědčeni, že Česká republika je nejhorším místem na zemi. I tady mezi námi žije spousta "slušných pracujících", kteří dobře vědí, že viníkem všeho okrádání je Klaus. Věřili a stále věří, že kdyby jej (plus Kalouska a Nečase) nebylo, všechno by tady bylo v pořádku.

Zdá se mi, že minimálně Kyjevané uvažují stejně prostoduše. Až pověsí lotra Janukovyče na nejbližší strom, rázem se stane jejich milovaná země kvetoucí zahradou bez korupce, bez všech myslitelných špatností.

Před několika měsíci jsme byli médii a mocnými světa poučeni, kdo je oním lotrem v daleké Sýrii. Je to samozřejmě Asad, který neférově bojuje proti chudákům syrských demokratům. Ti si nepřejí nic jiného než svobodu a demokracii evropského střihu. Ve skutečnosti tvoří mezi těmito demokraty většinu islámští teroristé. Ještě před tím byl v rámci boje za demokracii a svobodu odstraněn egyptský prezident Mubarak. Právě ten "lotr", díky kterému byly vztahy mezi Egyptem a Izraelem nejlepší v historii. A konec konců ještě před tím musel být jako zvíře zavražděn Kaddáfí. Demokracie a svoboda si prostě žádá své oběti, že?

Obávám se, že nyní s námi hrají média a světoví politici podobnou hru. Denně jsme bombardováni informacemi o tom, jaká zvěrstva páchá téměř snad už nacistický režim Janukovyče. Demonstranti jsou potom vesměs líčeni jako mírumilovní lidé, kteří prahnou po té obyčejné lidské svobodě.

Chápu, že přibližně polovina Ukrajinců nesouhlasí s většinou kroků prezidenta a současné vlády. Co mi však není jasné, proč svoji touhu po změně neprosazují prostřednictvím voleb, ale skrze násilné akce v ulicích Kyjeva. Opravdu věří tomu, že je jejich země zkorumpovaná a prolezlá špatnostmi jenom kvůli Janukovyčovi? Pokud by došlo na lámání chleba, asi by se divili, kolik z jejich věrných spolubojovníků na barikádách se namočilo do korupčního jednání. V porovnání s vládní garniturou jistě v menším měřítku. Není ale i malá korupce korupcí?

Míra korupce v jakékoli zemi není závislá na jednání hlavy státu či premiéra. Aby se korupční prostředí rychle rozšiřovalo, je zapotřebí, aby se do něj zapojilo co nejvíce oněch "obyčejných slušných" lidiček. Tento základní předpoklad byl na Ukrajině nejspíš splněn na výbornou. Tak na co a na koho si ti lidé vlastně stěžují? Sami na sebe?

Ukrajina by se neměla přít o to, jestli je lepší se přihrbit směrem k EU či směrem k Rusku. Ukrajina je rozlehlá země s bohatou historií. Měla by se tedy podle toho chovat. Spolupracovat může s oběma subjekty a přesto být samostatná. Odklonit se od Ruska a jako uslintané psisko hopkat kolem pánů Barrosů a van Rompuyů, to je cesta z bláta do louže. A ještě jednu věc by se měli Ukrajinci naučit – demokracie se nedá získat silou, ale pouze ve volbách. Poražte proto Janukovyče a jeho svitu ve volbách a do těch dalších spravujte zemi podle svého nejlepšího svědomí. Mějte se však na pozoru. Pokud jste vy nyní sáhli k násilí, mohou i vaši odpůrci udělat to samé. Také oni se budou zaklínat demokracií, svobodou a vůlí lidu. Tyto pojmy si totiž bez problémů může přivlastnit úplně každý...

P.S. Tento článek není obhajobou Janukovyče či Kaddáfiho nebo Asada, ke kterým nechovám žádné zvláštní sympatie, nýbrž obžalobou neutěšeného stavu zahraniční politiky Evropské unie a USA.Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.