12.8.2020 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

SVĚT: Jádro evropské brány

Geopolitický stav Evropy dnes určují tři hlavní mocenští hráči: Německo, Rusko a USA. Německé postavení vyplývá z vůdčí role Německa v Evropské unii. Zde se německá hospodářská síla snoubí s vyježděnými, německou demokracií nezměněnými kolejemi chápání politiky jako vlivového a silového materialismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 3.7.2012 17:44

Re: Někdy si myslím,

Ano. Něco takového se nejspíš děje a určitě dít bude, pokud Německo úspěšně dovrší svou integraci Evropy. Ona ta Německá Evropa bude surovinově nesoběstačná (postkoloniální zdroje obsadí Čína) a politicko-vojensky zanedbatelná proti USA (Číně). Bude tedy hledat spásu v objetí "ruského medvěda", kterému na usmířenou část Evropy (Balkán) přenechá (pokud se to již nestalo).

J. Kanioková 2.7.2012 16:37

Ježišmarjááááááááá

P. Urban 2.7.2012 16:22

Re: Co s jádrem evropské brány

Jste si tak jistý, že Čína bude stát o izolovanou střední Evropu ?

A nejen střední...

P. Urban 2.7.2012 16:19

Re: Co s jádrem evropské brány

A jste si tak jistý, že Čína bude o izolovanou střední Evropu stát ?

P. Urban 2.7.2012 16:12

Evropa je globálně výlučnou branou do Ruska, Asie a Afriky

Autorovi by měl trochu investovat do atlasu světa. Nebo aspoň globu.

P. Urban 2.7.2012 16:10

Evropa je globálně výlučnou branou do Ruska, Asie a Afriky

Autorovi bych doporučoval investovat do nákupu atlasu světa. Nebo aspoň globu.

V. Venc 2.7.2012 13:20

Re: Ekonomické výkony ad Fiala

O EU jako vzoru pro organizaci mezinárodní solidarity a spolupráce by bylo lepší a prozíravé se raději vůbec nezmiňovat!

P. Fiala 2.7.2012 13:01

Ekonomické výkony království, států a uniií

Jen ten, kdo měl silná vojska stanovovoval pravidla ostatním, o čemž si můžeme číst již ze zápisků Julia Césara a jiných do kamenů tesaných záznamů a později i na papír zapsaných či na fotografii zanesených, též na filmových pásech a dnes již i z vesmírného prostoru lze monitorovat průběhy válečných operací, které jsou základem parcelování sféry MOCÍ mezi konkurenty. Anglie - Francie - Španělsko, než byl objeven kontinent Amerika a Indie. Jedině ten, kdo má ekonomiku silnější nežli konkurent může mít silnou armádu a ARGUMENTY k vyjednávání o spolužití za dohodnutých podmínek. Až mnohem později po vzniku USA, po 1.světové válce se dostávají do popředí ekonomik USA a též coby mocnost začíná vystupovat a po 2.světové (1.atomové) je to již jednoznačně nejefektivnější a nejsilnější armáda.

Nicméně i tyto zaběhané STRATEGIE MOCI přestávají platit, pokud větší část lidí z těch současných 7 miliard chápe, po ukončení studené války (1947-1989), že jsou možné i jiné STRATEGIE a to SPOLUPRÁCE bez vojsk coby nástrojů k udržení či rozšiřování moci.

EU, ač si to nechceme připustit, je vzorem pro mnoho miliard lidí jak lze spolupracovat. Na základech principů EU si 54 států afrického kontinentu ustavilo Africkou Unii (dosud bez armády společné) je docela možné, že již převzali roli VZORU ve spolužití 1 miliardy lidí na Africkém kontinentu pro Asijské miliardy lidských bytostí.

P. Brodský 2.7.2012 12:07

S politikou ODS by určtě byly nepěkné

V. Venc 2.7.2012 11:37

Co s jádrem evropské brány

Současná EU je vysoce nestabilní útvar, politicky, národnostně i ekonomicky. Nelze předpokládat, že tato negativa je evropská věrchuška, nejen schopna, ale také ví jak, a chce odstranit. Je proto nutno očekávat silové řešení této situace, které rozdělí Evropu v první linii pod vliv Ruska, USA a Číny. V druhém pořadí se bude konat "soutěž" slabších evropských velmocí (Německa, Francie a V. Británie) o jejich vlastní vliv na evropském kontinentě. V této situaci bude mít velmi důležitou úlohu politická orientace středoevropských států (Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko). Lze předpokládat, že se tyto země přikloní k Německu, resp. k Rusku. A bude zase na 50 let "vymalováno".

J. Skála 2.7.2012 11:23

... Ale lidé

už neměli náladu na filosofy a ušlapali ho.

P. Schuster 2.7.2012 9:59

Změna

Rusko pod vedením Vladimira Putina nebude mít velký vliv na dění v EU i přes jeho energetickou závislost.

Pokud bude v Německu vláda Angely Merkl, nic se nezmění. Změny nastanou až po roce 2013. Bude velmi záležet na tom kdo ve volbách zvítězí. Každopádně po volbách můžeme očekávat změny na obě strany. Modlím se, aby to nebyli Zelení.

A. Bocek 2.7.2012 7:37

Někdy si myslím,

že opět dochází ke vražednému spojení, Ruského medvěda s Německým vlkem. Rusko za posílení umožnění vlivu na Balkán propachtovalo Německu střední Evropu. Energetická závislost na Rusku je vražedná, do karet hrají Rudí a Zelení užiteční idioti a Euro stejnou cestou jako RVHP podřizují státní ekonomiky velení v Berlíně. Čekají nás nepěkné časy.