16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SVĚT: Irák se kymácí

Irák se kymácí, a více než příznačně začalo jeho naklánění se na stranu den poté, co jej opustili američtí vojáci. Dokonce i někteří z iráckých spojenců Washingtonu se ptají, zda Obamova slova o tom, že americká armáda opouští stabilní a demokratický Irák, nebyla zbytečně optimistická, a sama skutečnost, že se Američané nechali k odchodu přimět proíránsky naladěnými politiky z Bagdádu je těmito hlasy zevnitř Iráku hodnocena jako Obamova chyba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 23.12.2011 21:03

Američani jsou

zvláštní lidi. Když už se rozhodli pro válku s Irákem, který ďas je přinutil předat zemi ausgerechnet svým  největším nepřátelům? Proč  trvali na jednotě Iráku? Staří Římané nebyli žádní blbci, když se chovali dle zásady "Divide et impera". Američani nepřátele sjednotí, pak kvůli tomu, aby je nikdo nenařkl z "neobjektivity či nekorektnosti" - hodí přes palubu své přátele a sjednoceným nepřátelům odevzdají moc. Větší pitomce aby pohledal. proč, proboha, nevsadili na Kurdy? Ty opravdu osvobodili, těm stačilo pomoct a bojovali by za svou svobodu jako lvi. Ale takhle? Stejné je to s Afghanistanem. Tam bych vytvořil armádu z ženskejch. A pak bych chtěl vidět Taliban, jak je znovu nacpe do burek. Ale to né, oni musejí lézt do... nějakému Karzáímu. Amíci prohrávají, protože se na ně nikdo nemůže spolehnout. Preferují abstraktní hodnoty před věrností přátelům. A tak se vyhrávat nedá - sorry.

R. Langer 23.12.2011 13:02

Perte se a žerte se,

musulmani! Ale jenom mezi sebou! :-D

M. Baloun 23.12.2011 10:02

nikdy jsem nepochopil

proč je tak důležité aby zůstal pohromadě Irák, největší federace světa (Nigerie), Kongo. Proč musí etnicky spřízněné kmeny Senegalu a Gambie být rozděleny střídavě propustnou a nepropustnou státní hranicí, proč se zkrátka tak silně lpí na zachovábí koloniálních hranic vymyšlených na konci 19. století.

Ani my jsme se Slováky nevydrželi v jednom domě. Proč by tedy museli žít v jednom státě sunité, šíité a Kurdové? jediný pro koho je to dobré jsou vládci těchto předpotopních států. proč předpotopních? Protože, aby stát mohl fungovat jako moderní stát je zapotřebí, aby se s ním jeho obyvatelé byli schopni ztotožnit.

Pokusy o aplikaci švýcarského modelu v Iráku, v Libanonu nebo v palestině jsou hezké, ale švýcarský model má za sebou téměř osmisetletý, místy velmi krvavý vývoj a jinde než ve švýcarsku uspokojivě nefunguje. Úloha OSN by se mi mnohem více než současné tlachání o ničem líbila jako asistent a garant klidných rozchodů neokoloniálních států (sorens) směrem k národním moderním státům. Jenže na to nemají čas, mají teď spoustu organizačních starostí s kanonizací kim ir paka druhého.

V. Novák 23.12.2011 10:37

Klidně přidejte i Bosnu.

Ale ledy se přece jenom hnuly - viz Jižní Súdán.

M. Baloun 23.12.2011 13:42

Re: Klidně přidejte i Bosnu.

zaplať velký hybatel :-)

A co somaliland, ten stát funguje, demokraticky volí, je neagresivní, proč se svět tak bojí defacto posvětit (uznat) již hotovou a dle mně (srovnejte se zbytkem somálska) dobrou věc.

V. Novák 23.12.2011 14:12

Tak v tomto případě říkají Rusové "čort znájet!"

Já rozhodně ne.

Možná, že tam nemá žádná mocnost enormní zájem?

J. Jirsa 23.12.2011 20:44

Re: Klidně přidejte i Bosnu.

Co to je Somaliland? Kde to je? (děkuji)

M. Prokop 23.12.2011 10:59

Re: nikdy jsem nepochopil

Máte pravdu, ale .....

Všichni se toho bojí, že by to nebylo pokojné (viz Indie/Pakistán, Jugoška), že jak se to rozjede, pojede to jako dráha.

M. Baloun 23.12.2011 13:48

Re: nikdy jsem nepochopil

dobře ale udržovat ten problém je taky naprd, je to čekání na vhodnou příležitost, sud prachu, který hrozí explozí. Možná že postupné a kontrolované spuštění toho procesu by bolelo míň. taky je možné, že je to jediné časově efektivní řešení pro třetí svět.

L. Orlita 23.12.2011 11:13

Re: nikdy jsem nepochopil

protože svět má strach, že jakmile budou mít Kurdové svůj vlastní stát, tak vzniknou další problémy. Kurdové nemají svůj vlastní stát a žijí na území hned  několika sousedních států. A je jich mnohokrát víc než teroristických palestinců, za jejichž neoprávněná práva se bije kdejaký de.bil. Inu spousta věcí je umělých, vytvářejí umělé problémy a někdo se bojí, že kdyby se některé vztahy víc narovnaly, že vzniknou problémy mnohem horší.

M. Prokop 23.12.2011 11:51

Re: nikdy jsem nepochopil

Proč by ta práva byla "neoprávněná"? Jazykově je to nesmysl, logicky také.

 Čím se liší Kurdové od národů, kteří svůj stát mají? Proč by ho mít nesměli? Státy v okolí jsou něco dedotknutelného a posvátného?

Problémy by vznikly, to ano, ale takhle jsou také.

M. Baloun 23.12.2011 13:40

Re: nikdy jsem nepochopil

souhlas

V. Novák 23.12.2011 14:14

Re: nikdy jsem nepochopil

Je to stejný případ jako v Africe - hranice narýsovaly mocnosti, jež už mocnostmi nejsou, ale hranice se udržují...

V. Novák 23.12.2011 9:55

A to tam měli Američani zůstat jako okupační armáda in saecula saeculorum, amensa?

Iráčani si potřebují vyřídit svoje nenávisti, nelásky, neshody a nedůvěry mezi sebou. Dokud byli americkým protektorátem, neměli možnost. Teď mají - a nějak se porovnají.

Moc se nad nimi neušklebujme. My jsme se poměrně nedávno (co je pár set let v historii?) mlátili jak jsme mohli - a výsledkem jsou současné evropské státy.

Na něco podobného - a doufejme méně krvavého - je zaděláno v Bosně. Bez ohledu na to, jak dlouho bude Bosna protektorátem, jednou to skončí. A pak si pořeší, co si oni sami, nebo pradědečci provedli.

M. Prokop 23.12.2011 9:59

"Iráčani si potřebují vyřídit svoje nenávisti, nelásky, neshody a nedůvěry mezi sebou. "

Ano. Jak to zařídit technicky, aby se do toho nepletli třeba Iránci nebo Saúdové a kdo jsou vlastně Iráčani?

M. Baloun 23.12.2011 10:04

Re: "Iráčani si potřebují vyřídit svoje nenávisti, nelásky, neshody a nedůvěry mezi sebou. "

dobrá poznámka

V. Novák 23.12.2011 10:34

Nijak. Plést se budou.

Vzhledem ke Kurdům přidávám ještě vměšovatele Turecko. Saúdi spíš ne - nemají na to.

Pokud naznačujete rozpad Iráku, pak je to IMHO nejpravděpodobnější scénář. A zřejmě i nejméně krutý, protože sice zavání válkou, ale ne občanskou - ty jsou nejhorší.

Kurdové nemají moc společného s arabskými Iráčany - a hlavně nechtějí s nimi mít nic společného. Nejméně ze všeho stát.

Sunnité a šíité se nesnášejí jak kdysi katolíci a luteráni, ke svému Münsteru a Osnabrücku mají ještě daleko, nejlepší řešení by byl plot. Hodně vysoký. Šíité budou spolupracovat s Íránem, tomu nikdo nezabrání. Ledaže by se nějak moc pohádali. Už s tím začali.

Ale tomu by nezabránila jakkoli dlouhá americká okupace - jen oddálila.

M. Prokop 23.12.2011 11:01

Re: Nijak. Plést se budou.

Ne, nezabrání, nezabránila, jen jsem tím myslel, že to nemá dobré řešení, a že špatná jsou špatná tak nastejno.

M. Prokop 23.12.2011 11:02

Re: Nijak. Plést se budou.

Mimo to, etnické hranice nejsou zcela ostré, navíc města a bohaté ropné oblasti, takže občanská válka je takřka jistotou

V. Novák 23.12.2011 11:18

Re: Nijak. Plést se budou.

Etnické hranice se dost zaostřily a pokud vzniknou samostatné státy, budou to války mezi nimi. Snad aspoň trochu podle válečných pravidel.

Chtělo by se mi věřit, že to tak nedopadne, ale "sametový rozvod" není ve světě pravidlem. Ano - ropa... Maler.

Jenže s tím nikdo nic nenaděllá - leda nový Saddám, který by vzal všecky u huby a prosadil svou vůli násilím. Jenže k tomu nemá nikdo tam prostředky.

M. Bezouška 23.12.2011 8:30

to je vždycky tak

když se někde začne od konce a vezmou to do ruky idealističtí neumětelové. Demokracie je především celý způsob života nějaké společnosti,  aby fungovala, musí být splněna celá řada podmínek (viz literatura, u nás třeba Masaryk, Peroutka). Způsob vlády je až to poslední, v podstatě jen důsledek předchozího.

M. Prokop 23.12.2011 9:19

Re: to je vždycky tak

Jaké by tedy bylo řešení pragmatického umělce, pro Saddámův Irák?

J. Mrázek 23.12.2011 7:58

Aldridge:Diplomat (KNIHA)

Z NÍ SPOUSTU SOUVISLOSTÍ POCHOPÍTE. A nemusí to být jen pojem "sedmý anděl"...je člověk sám....

J. kabát 23.12.2011 6:14

hmmmmmmmm

Nojo,no.Roubovali demokracii na národy,které jí neznají a neznali.Nebude to fungovat.Evropa si musela projít staletíma násilí a ani teď není vyhráno.Přijde náboženské násilí,které diktátoři drželi na uzdě......a doufejme že krev nepoteče proudem.Ale ona poteče.Sem pesimista.Vše má přirozený vývoj,já chápu,že vyvražďování vlastního obyvatelstva je humus,ale ještě před pár lety jsme to v evropě uměli taky a Saddám byl proti nám nula.Třeba jednou...

M. Krátký 23.12.2011 9:22

Re: hmmmmmmmm

Ano, podívejme se na překotný a blbý vývoj v Rusku - z nevolnictví do t.zv. komunismu a hned zase do pseudodemokracie - výsledek musí být blbý

P. Brodský 23.12.2011 2:12

Nová vlna atentátů jižý začala

Stačily dva dny a článek je již zastaralý.

P. Sulc 23.12.2011 1:54

Co to chce?

Saddama Husseina vykopat z hrobu a strcit ho zpatky. Ani jedna jedina z techto arabskych zemi nebude mit demokratickou susnou vladu, rozhodne ne jak tri mesice. Arabove chteji vrdou ruku, nicemu jinemu nerozumeji.