19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SVĚT: Hoši, dávejte si s tím Chomskym bacha

8.9.2006

Tak tomuhle se říká pokus o chytání se stébla. Česká iniciativa naprostých myšlenkových nepoctivců, která si říká Ne základnám, si sehnala podporu od jednoho z největších degenerátů tzv. severoamerické intelektuální špičky, Noama Chomskeho, který se s rozhodností sobě vlastní přidal na její stranu.

A teď pozor: bude důležité rozlišit, kdo se chytá stébla více: Chomsky, nebo ta málo vzdělaná skupinka českých krasořečníků?

Stalo se totiž to, že v Severní Americe už Chomskeho prokoukli, že jim došlo, jak moc se dají jeho chatrné a nepromyšlené reakce předvídat a jak málo jsou kdy podepřeny nějakým rozumovým záchvěvem. Noam Chomsky, o kterém se dodnes mnozí nezasvěcenci domnívají, že je alespoň přední lingvista, když už nic jiného, tedy tento Chomsky si udělal vynikající živnost z toho, že dští oheň a síru na všechno, co kdy udělala, dělá nebo bude dělat americká vláda. Tím se má mimochodem na mysli ta samá vláda, která se Noamu Chomskemu neplete do jeho soukromých názorů a jenom se potěšeně dívá, jak si svou vlastní zhovadilostí pan doktor podřezává větvičku. Takové vládě Noam Chomsky staví na roveň bezostyšně diktatury nejhoršího druhu. Aby si ovšem do takových zemí někdy osobně zajel a zkusil v nich žít, aniž by měl naději, že by se kdykoliv dostal zpátky na svobodu, to Noama Chomskeho v životě nenapadlo a podle jeho chování se zdá být zřejmé, že ani nenapadne.

Milí čeští protiraketoví naivisté píší doslova, že “Noam Chomsky je často označován za nejvlivnějšího intelektuála naší doby. Je profesorem na Massachusetts Institute of Technology, jedné z nejprestižnějších amerických univerzit. Za svůj život obdržel mnoho prestižních světových ocenění. Napsal řadu knih a přednáší na předních světových univerzitách na témata jako je lingvistika, filozofie, dějiny idejí, současné události, mezinárodní dění a zahraniční politika USA.”

Milí čeští protiraketoví naivisté by si měli - poté, co se naučí české gramatice - zaběhnout do nějaké knihovny a půjčit si tam knížku jménem The Anti-Chomsky Reader (Čítanka proti Chomskemu), která vyšla v Americe už před dvěma lety. Dozvěděli by se v ní, jak je to doopravdy s významným postavením Noama Chomskeho, jak je to doopravdy s jeho názory, co se za nimi skrývá a proč dnes i levicové sdělovací prostředky Severní Ameriky velice váhají, než se Chomskeho na cokoliv zeptají. Ostatně, dnes už začínají mít dokonce mnozí mezi severoamerickými lingvisty určité pochyby o Chomskeho genialitě v jejich oboru. Jeho filosofickým výbojům se patřičně vzdělaní smějí už dávno.

Říkává se někdy, že když mi ukážete své kamarády, poznám, kdo jste.

Milí čeští protiraketoví naivisté se kamarádí s Noamem Chomskym a ještě jim nedošlo, že smrdí ještě víc než smrděli před tím, než se s ním seznámili.

Na jedné straně se teď bude Chomsky mezi svými kamarády v Americe chlubit, že si jeho názorů váží i za mořem, až někde v dalekých Čechách. Kdyby měl Česko najít prstíkem na mapě, trochu mu to potrvá, ale přece po něm nemůžeme chtít, aby uměl všechno, když už rozumí všemu ostatnímu. A milí čeští protiraketoví naivisté, kterým je jinak všechno americké ohromně cizí, mají nového strejčka - až z Tuzexu, jak se kdysi říkávalo.

No prosím, a pak, že to nejde.