Neviditelný pes

SVĚT: Happy Planet Index

11.11.2021

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země „šťastnější“. No pane jo. To se máme na co těšit.

Moc se o tom nikde nepíše. Ale poprvé s programem Green New Deal (Zelený úděl) přišla roku 2008 britská organizace zvaná New Economics Foundation (NEF). O rok později vydali knihu „Prosperita bez růstu“.

Jsou to takoví ti ekonomové, co jsou proti hospodářskému růstu. Třikrát fuj konzumní společnosti. Abyste měli příští rok více úspor, více úroků, více zákazníků – to je jen pro přízemní materialisty. Inu, takového ekonoma by si asi přála mít každá firma:

Ředitel: „Šmankote. Jak to, že jsme už třetí kvartál ve ztrátě? Vždyť budeme muset začít propouštět.“
Ekonomický náměstek: „Děkuji za pochvalu. Nemáte zač.“

prosperity

Podle nich hrubý domácí produkt není dobrý ukazatel spokojenosti. Člověk přece může přece být bohatý, a přesto nešťastný. Třeba ho trápí, že ho jeho otroci ve fabrice na solární panely nemají dost rádi. Nebo má země vysoké průměrné HDP jen proto, že tam má chatu nějaký miliardář.

Takže pánové z NEF navrhli alternativní řešení. Ale není to jako Gini Index, který hodnotí rovnoměrnost rozložení bohatství ve společnosti. Jimi navržená alternativa je tak... neotřelá a podnětná... až člověk žasne. Jednak hodnotí subjektivní pocity spokojenosti a délku dožití. To ještě chápu. Ale především hodnotí... uhlíkovou stopu.

V posledních 200 letech platilo, že čím větší uhlíková stopa, tím větší růst HDP a tím menší míra chudoby. Takže se lidé nestresují tolik kvůli chcípání hladem. Tady páni ekonomové to ale hodnotí naruby.

Takže tady země s nejhorší energetickou chudobou mají nejlepší skóre. Hrozí, že díky zelenému údělu a zdražování energií za pár měsíců i u nás ukazatel štěstí poskočí nahoru.

To pak chápu, že se vládcům tolik líbí Green New Deal. Protože podle tohoto indexu může i naprostý břídil zářit jako úspěšný vládce, který svou zemi dovedl k rozkvětu. Čím více toho v ekonomice zbabrá, tím lepší čísla jeho země v indexu dostane.

Zatím poslední výsledky (https://happyplanetindex.org) z roku 2019: USA jsou na 122. místě až za Rwandou (114), Albánie (36) je na tom lépe než Švédsko (41). Německo je na 29. místě a může jen závidět šťastný život lidem v Hondurasu (9). Ve válečné Libyi (91) se podle autorů žije stejně dobře jako v Belgii (92).

Pokud to opravdu odráží míru životního štěstí a spokojenosti, neměli by lidé spíše emigrovat z USA do Rwandy a ze Švédska do Albánie a ne naopak?

Reference
Chris Snowdon. Shiny happy people? The madness of the Happy Planet Index.Adam Smith Institute 12.6.2012. https://www.adamsmith.org/blog/thinkpieces/shiny-happy-people-the-madness-of-the-happy-planet-index/
https://happyplanetindex.org/hpi/?show_all=true
https://neweconomics.org/2008/07/green-new-deal/

******************************************************
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.



zpět na článek