14.10.2019 | Svátek má Agáta


SVĚT: Geopolitika dneška

9.8.2016

Svět dneška je místem politického válčení, tak jako jím byl vždy od vzniku politiky jako prostoru svobody v podobě svobodného občanství v Řecku 8. století před Kristem. Předtím, kdy svobodný, ale přesněji řečeno jen svévolný, byl v nepolitických státních útvarech jen jeden, se neválčilo politicky, ale jen násilně despoticky. Až vznik politiky způsobil strach z nákazy její svobodou u okolních despotických vládců, a tak i politické války o její šíření a samotnou existenci. Nyní je již tak od 16. -17. století okolím celý svět a politické války se proto časem, tedy od 18. století, celkem logicky stále zřetelněji staly válkami světovými.

Tak jak je to s nimi dnes? Světová válka dneška se, tak jako ty předcházející, vede na více územních frontách a úrovních konfliktu současně. Obecně se již uznává, že přirozeně zejména demokratický svět je od r. 2001 ve vleklé válce s islámským světovým džihádismem, a tak ve válce civilizací. Té, kterou již v r. 1993 po vítězném ukončení dlouhodobé politické války svobodného světa s totalitní hrozbou ruského sovětského komunismu z r. 1989 v zásadě platně předpověděl americký politický teoretik Samuel Huntington.

Světová politická válka v podobě slabší verze studené války probíhá minimálně od ruské agrese proti Ukrajině z r. 2014 rovněž mezi Vladimírem Putinem obnoveným ruským despotismem a imperialismem, a Severoatlantickou aliancí, tedy celkem Evropy, USA a Kanady.

Třetí otevřenou souběžnou frontou dnešní světové války je nebezpečně doutnající asijský konflikt mezi agresivní čínskou komunistickou diktaturou a okolními asijskými státy, jež proti čínské agresi spoléhají na podporu USA s Austrálií. Sem rovněž spadá konflikt svobodného světa s komunistickou diktaturou Severní Koreje, jež by bez vydatné udržovací podpory komunistické Číny nemohla přežívat.

Ke konfliktu svého druhu se zřetelně schyluje i v Evropě. Dramatický odchod Velké Británie z evropskou demokracii stále intenzivněji potlačující Evropské unie je jen vrcholem ledovce sílícího evropského střetu. Vyostřujícího se konfliktu mezi dosud stále ještě v okleštěné podobě jakž takž existující svobodou a demokracií evropských států na jedné straně, a úsilím starých evropanských, nyní berlínsko-bruselsko-pařížských běsů kultivovaně se tvářící nesvobody je z Evropy jednou provždy odstranit. A tak prý příkladně pro všechny zajistit mír na věčné časy a nikdy jinak. Že se tím jen zadělává na novou vnitroevropskou válku, je zřejmě politicky velmi nekorektní, ale bohužel realistický poznatek. Americká přítomnost v Evropě jako skutečná záruka evropského míru tak získává dosud netušenou, novou dimenzi nezbytnosti. Nejen jako obrana Evropy proti ruské a islamistické agresi, ale i proti evropanské postdemokracii, jež Evropu stále patrněji ohrožuje, oslabuje a ničí zevnitř.

Původně evropanská nákaza postdemokracií ale na druhé straně zevnitř zřetelně dlouhodobě ohrožuje i svobodu v samotných Spojených státech amerických. Nedosáhla však ještě tak drastického stupně, jenž nyní v Evropě likviduje evropskou demokratickou civilizaci jako takovou a před nímž se Velká Británie v červnovém referendu rozhodla, navzdory všudypřítomnému hysterickému vyhrožování, k odchodu z Evropské unie. K útěku za svou tradiční podobou důstojného života ve svobodě a demokracii. USA se ke své tradiční životodárné podobě svobody mohou stále plnohodnotně vrátit, a to mnohem jednodušeji než jejich britští bratranci. A zůstat tak opět a znovu tradičně spolehlivou výspou svobody světa pro ty, kdo strádají jejím nedostatkem. V dnešní světové politické válce, jež probíhá na několika frontách současně, je to životně nezbytný krok.

Autor je filosofČeské porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.