Děkujeme za pochopení.
Rys
Vice francouzske zahranicni politiky je potreba
zvlaste v dobe absolutniho selhani USA. Zvlaste v krisove oblasti Stredniho vychodu a severni Afriky maji Francouzi dobre sance vyuzit svoje vazby z minulosti. Plati to zvlaste pro Libanon ktery je neustale vystaven pokusum destabilisace protoze "je potreba zmenit usporadani oblasti" jak to definovali Neocons v USA. Jak se to konkretne dela vidime v techto dnech.
XXL
Re: Vice francouzske zahranicni politiky je potreba
Souhlasim, USrael nam predvadi cistou podobu svoji lzive a pokrytecke politiky.Nadelat ve svete nestesti a vyvolat nenavist, pak do toho cilene zapojit ostatni zeme s vyzvami k ochrane svobody a demokracie.
Mejla
V Montrealu letištní úřednice zrudla vzteky, když jsem se jí anglicky omluvil,
že francouzsky nehovořím. V restauraci (kvalitní a ne levné) jsem musel namátkou ukázat na jedno jídlo na lístku, neb francouzsky nehovořím a personál nechtěl. Ani anglické či německé jídelní lístky neměli.
Veronika
Re: V Montrealu letištní úřednice zrudla vzteky, když jsem se jí anglicky omluvil,
To je prave dosledok "oktobrovej krizy" v r. 1970, hoci anglo-francuzska neznasanlivost ma aj historicky dovod nabozensky. Québecu v minulosti vladla Cirkev katolicka, zatial co anglofoni boli protestanti. Podobne skoly boli rozdelene nie podla jazyka, ale podla konfesie. Katolicke skoly inovercov nebrali, zatial co anglické brali vsetkych, vcitane katolikov a tym padom z nich utvorili zmiesany mnohojazycny kolektiv, kde spolocnou recou bola anglictina. Vtedajsi kanadsky premier, Pierre Elliott-Trudeau, sam perfektny biling ( a katolik ) mal v umysle presadit bilingvizmus vo vsetkych federalnych instituciach, aby sa aj frankofonni obcania Kanady mohli vo svojej reci dohovorit na celom jej uzemi. Lenze po vytrznostiach v r.1970 a znamych blaboloch o sebaurceni narodov, kedy bolo jasne, ze Francuzsko zas chce mat kus svojho uzemia na americkom kontinente ( hovorilo sa dokonca, ze po separacii Québecu maju jeho obyvatelia dostat francuzske statne obcianstvo ) , nastala vseobecna panika. Az dovtedy bol Montreal metropolou Kanady. V r.1976 vsak vsetky centralne banky a institucie prestahovali svoje sidla do Toronta a Montreal postupne degradoval. V dalsich rokoch quebecka vlada vydala zakon 101, zakazujuci vyuku anglictiny detom pristahovalcov a ich prijimanie do anglickych skol a presadzovanie francuzstiny ako oficialnej reci na vsetkych stupnoch statnych aj privatnych institucii. Pochopitelne sa tym znizil aj zaujem zahranicia o tuto provinciu. V poslednej dobe sa znova zacalo dbat o rozsirenie anglictiny, ako druheho jazyka na prevazne anglicky hovoriacom kontinente, ale zda sa, ze je uz pozde a taziskom Kanady je natrvalo Toronto.
Petra.
André Malroux
Článek jsem dočetla až k citátu André Malrouxe. Dál už jsem neměla chuť - Malroux byl totiž ne hlavně spisovatel, ale i voják, antikomunista a de Gaullův přítel (také ministr kultury, myslím, v jeho vládě). Překlad zmíněného citátu je úplně úchylný a postavit na něm článek o délce Lovosic je přinejmenším neslušné.
Petr H
Rock and roll(blues...) dobývá svět
a i to je jeden z důvodů,proč angličtina vládne světem a mládež z celého světa se dobrovolně učí anglicky a žabožrout čumí opět jako bulík.Zazpívat rokec francouzky snad ani nejde a nikdo se o ten hybrid ani nepokouší.Francouština zůstane pro šansony nad zkyslým čůčem.
Petr H
Stačí se podívat,
jak se s koloniální minulostí vyrovnala Velká Británie a jak žabožrout.Ani v jedné britské kolonii se to nemuselo řešit občanskou válkou a dodnes je to Společenství.Frankofonie je jen velice slabou odpovědí na Commowealth a aby se mohl francouz podívat Britovi do řiti by potřeboval vylézt na pořádné štafle.
89
Re: Stačí se podívat,
Copak ti Péťuško ta nebohá Francie udělala, že ji tak nenávidíš? Možná jsi se pokusil tam žít a nepovedlo se ti to? Asi tě prohlédli, on je to holt národ intelektuálů a ty v Cesku moc rádi nemáme - už od bolševiků!
Jap pro Muki
Zvednout ruce nad hlavu to umeji Francouzi nejlepe na svete
Muki jdi se bodnout s tim francouzskym hrdinstvim. Americke invazni jednotky do severni Afriky byli uplni zelenaci, jak vojaci tak dustojnici, byl to pro ne prvni boj v Evrope, prvni boj v zivote a proti tem zelenacum slavni Francouzi vydrzeli 3 dny. Jak velkou lod Patton mel, kdyz byl generalem pozemni armady, byl na te lodi jen cestujici a Francouzi se trefili, no a co, to nerika nic o jejich hrdinstvi, to je trochumalo na zachranu posramocene francouzske povesti . Jadro francouzskeho namornictva za druhe svetove valky, drepelo v pristavu, a britove je tam nacapali a snadno potopili, to nebyl ani boj, to bylo jako strileni koroptvi. Britove to delali neradi, ale nechteli aby francouzske lodstvo slouzilo Hitlerovi a mam dojem, ze to nebylo ve stredomori ale nekde v pristavu nektere ze zapadoafrickych francouzskych kolonii. Dobre zname je take to jak s Francouzi Rommel zametl na jare 1940. Bleskove prorazil frontu jen s 8 tankovymi divizemi a za nekolik tydnu byla slavna Francie na kolenou, Romelovy tanky byly stovky kilometru uvnitr zeme, az na atlantickem pobrezi , pripravujici se znicit obklicene Brity a francouzska armada na uteku. Jen pro srovnani jen o 14 mesici pozdeji zautocilo na SSSR 190 nemeckych divizi, ruska armada ustoupila ale nerozsypala se jako ta francouzska o rok drive a za 6 mesicu byli Rusi u Moskvy v protiutoku. Ironicke a k zasmani je to, ze z tech 8 Rommelovych divizi ve Francii , ktere prakticky srazily Francii na kolena byly dve z nich vyzbrojeny lehkymi ceskymi tanky, ktere nakradli Nemci v CSR, po okupaci a po Mnichovu, diky francouzske zbabelosti a zrade.
Jap pro Muki
Re: Zvednout ruce nad hlavu to umeji Francouzi nejlepe na svete
Francouzsky odboj pomohl spojencum pri invazi , sabotazemi a informacemi ale jinak nemeli francouzi zadny vliv, De Gaule byl nesnesitelna primadona a pate kolo u vozu a skoro nikdo s nim nemluvil. A je uplny nesmysl ze by spojenci brali vazne napad, obejit Pariz uhodit primo na Nemecko a nechat si v tylu nekolik set tisic Nemcu kolem Parize a ze by De Gaule je mohl "prinutit" plany zmenit a zadny "mistrovsky manevr" DeGoula se nekonal. Pariz byla velice dulezita soucast nemecke valecne masiny na zapadni fronte a proto musela byt Nemcum odejmuta a vzhledem k obrovskemu poctu civilistu, a velikosti mesta byla Pariz pro Nemce past a tezko by ji branili a moc ji take nebranili. To o zmene planu vlivem De Gaula je nejaka hovadina, kterou si Francouzi vykladaji sami mezi sebou a jen oni sami tomu veri.. Jakmile bylo rozhodnuto o invazi v Normandii, bylo jasne ze budou spojenci v Parizi drve nez v Nemecku. Spise byly uz v 1942/ 43 diskuze o to , jestli maji spojenci jit drive do Afriky a Italie, nez do Francie. Invaze do severni Afriky a Italie byla drive nez invaze do Normandie proto, ze byla mensi, ze pomahala drzet spojeni s blizkym a dalnym vychodem pres Suez, a Americani nemeli jeste dost vyzbrojenych jednotek na velkou invazi v Normandii v blizkosti Nemecka.
Vadí/nevadí
Volný překlad autorky: "André Malraux jednou prohlásil “Entre de Gaulle et les communistes, il n’y a rien”,
což bych volně přeložila jako “Nic neodděluje de Gaulla od komunistů”."
"Doslova" přeloženo: "Mezi de Gaullem a komunisty není nic." dává úplně jiný smysl: Malraux měl na mysli, že mimo de Gaula a komunistů tam není nikdo, o kom by se dalo něco říct (kdo by stál za zmínku)...
dvd
Já si netvrdím, že vím co chtěl A.M. říci
ale kdyby chtěl říci to co dle vadí/nevadí říci chtěl, naskýtá se otázka, proč by volil to ošidné slůvko "entre".
Plzák
Nevím jak teď.
Ale tak před dvaceti let člověk v Africe okamžitě poznal, jestli je v bývalé anglické nebo francouzské kolonii. Ty bývalé francouzské byly vždy o poznání chudší, byla v nich o poznání větší nezákonnost a vůbec všechno, co může turista během krátkého pobytu vnímat, bylo podstatně horší. Prostě Vive la France!
Muki
Francouzi jsou svoji.
Musim se zastat francouzu, tady v nich v diskusi delaji sraby, kteri neumeji bojovat, a podobne, coz neni pravda, ono je to v jake situaci. Prectete jsi pameti gen Patton "War as i knaw it" Kde pise, ze pri invasi spojencu do afriky, bylo nutno dobyt Maroka a jit proti Rommelovi, francouzi odolavali 3 dny prevaze americanu a britu, sam Patton jen o vlasek unikl smrti kdyz jeho lod francouzi potopili. Francouske lodstvo bojovalo vetsinou do konce. Pred tim v pristavech Alziru a Oranu, francouzke valecne lodstvo statecne vzdorovalo prevaze britu, nez bylo do jenoho potopeno. Zrovna tak gen Mojse Dayan v " Story of my life" pise lak mu vystrelili francouzi oko, kdyz izraelsti dobrovolnici pomahali britum dobyt Syrii, protoze se bali prepadeni z druhe strany, kdyz Rommel byl jiz v Egypte. Francousti vojaci ukazali neuveritelnou statecnost, kdyz prakticky nehajitelne posice udrzeli dva tydny. Pise o tom i nas plk. Wagner. Kdyz britove prevezli pri ustupu cast francouskych vojaku do anglie, odmitli vyzvu britu a de Gaulla bojovat a pozadali o prevoz k nemcum, coz jim urazena britanie umoznila, De Gaulovi zustala verna jen cizinecka legie, v niz plk. Wagner bojoval -kniha"S cizineckou legii proti Rommelovi""- Ovsem De Gauleho nebrali pak moc vazne a on na to nezapomel. Sam Wagner vzpomina, kdyz mu s nadsenim hlasili, ze jiz znicili 3 britska vozidla, ze jim musel vysvetlovat, ze je nutno se zamerit na nemecka. Mistrovsky manevr de Gaulla, byl, kdyz prinutil spojence osvobodit Pariz a Francii. Spojenci totiz chteli zautocit primo na srdce nemecka, coz by sice vedlo k drivejsimu skonceni valky a osvobozeni treba cechu o par mesicu drive, ale podarilo se prosadit nejdrive Francii a pak vse ostatni. Muzete jsi pro zmenu precisti jeho pameti.
Lubomir Ptáček
Re: Francouzi jsou svoji.
A nebyla to náhodou La Légion, ti stateční Francouzi?
J.G. Pašek
Kanadský hokejista Mario Lemieux hrál celou kariéru pro Penquins v Pittsburghu . . . .
Narozen v Montrealu, kanadské provincii Quebec . . . . . což je ta pověstná provincie, kde žije většina Francouzů a chce vytvořit nezávislý stát v Kanadě . . . . a jak to vypadá, k tomu dojde. Když Mario přišel coby 19 letý r. 1984 hrát hokej do Pittsburghu, mluvil pouze francouzsky, neuměl kváknout slovo anglicky, byl z toho něšťastný a Penquins NHL klub musel pro něj najmout překladatele a učitele angličtiny. Mario L. rodiče a prarodiče se v Kanadě-Quebec narodily a školy tam vychodily a anglicky ani jeden neumí . . . . tehdy mně tvrtalo hlavou, jak může se někdo narodit v anglicky mluvící Kanadě a odmítnout se učit anglicky, a když, odmítat ovládat oba jazyky. DVD v USA prodávané mají sub-titulky přeložené do španělštiny pro Mexikánce a Portorikánce kteří bydlí v USA a francouzštině pro obyvatele kanadské Quebec provincie. Mario L. se později stal majitelem Penquins klubu a dnes mluvé perfektně anglicky.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz