Úterý 29. dubna 2025, svátek má Robert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Evropa už nemůže před islámem ustupovat

Karolína Kopecká
diskuse (415)
Poslední rok byl v zápolení o humanistickou Evropu nebo muslimskou Eurábii důležitý. Obvykle se vyhýbám vojenské terminologii, neboť doufám, že se Evropa vzpamatuje a vyhne se budoucnosti plné občanských nepokojů, nesnášenlivosti, hořících aut a kostelů, sporům o povinné zahalování žen, islámské právo šaría a dalším jevům obvyklým v islámských zemích. Přesto se však domnívám, že byla svedena další z důležitých bitev o evropskou svobodu. Muslimové udělali mnoho strategických chyb. Ukázali své karty dříve, než muslimská umma v Evropě získala dostatečnou sílu.

Ještě před rokem nebo dvěma stačilo evropským muslimům nasadit ukřivděný výraz, citovat několik mírumilovných súr z koránu, hovořit o náboženské toleranci a těžké sociální situaci v islámských zemích. Pro průměrného Evropana, zaměstnaného konzumním způsobem života, byl svět islámu a jeho hodnot tak vzdálený, že byl schopen přijmout i ty nejneuvěřitelnější teorie.

Evropané bez hlubší znalosti historie věřili neustále opakovaným floskulím o mírumilovném rozšíření islámu na Blízkém východě a rovnoprávném postavení všech náboženství za časů Mohammeda a jeho následovníků. Lidé, kteří nikdy nežili v reálné islámské společnosti, věřili fikcím o svobodě žen a lidských právech v islámu. Evropští politici, kteří znali islám jen z okna hotelů v islámských zemích, neviděli žádný zásadní rozpor mezi světem islámu a euroatlantickou civilizací.

Za poslední rok se však změnilo mnohé.

Kauza karikatur Mohameda byla velmi důležitá. Muslimové na celém světě i muslimové evropští se předháněli v tom, kdo byl více zasažen a ponížen. Normální Evropané asi poprvé na vlastní oči viděli, že hranice mezi pověstnou horkokrevností muslimů a hněvem a agresivitou namířenou vůči „příliš svobodnému“ Západu může být jen velmi tenká.

Nebyla to jen teoretická informace, kterou určitě mnozí získali z doby protestů evropských muslimů proti satanským veršům Salmana Rushdieho, ale přímá informace, která naznačovala: Evropa se mění. Nejednalo se o protesty skupiny muslimských fanatiků, ale o organizované masové protesty muslimů na celém světě.

Stačilo muslimy jen trochu popostrčit a Mohammedovi následovníci na Blízkém východě vypalovali ambasády a evropští konvertité to komentovali slovy, že je jim to líto, ale že chápou rozhořčení a hloubku ponížení svých bratrů.

Těm, kteří pravidelně čtou denní tisk, otevřela oči i situace v Palestině, Íránu, Egyptě. V demokratických volbách v Palestině zvítězil Hamás, v Íránu Mahmúd Ahmadínežád, muslimské bratrstvo v Egyptě zaznamenalo historický úspěch. Politici sice okamžitě začali místo slovního spojení “teroristické hnutí“ používat politicky korektnější a přijatelnější výraz „radikální hnutí“, ale iluze o míru na Blízkém východě se vytratila.

Podobná situace se opakuje v kauze íránského jaderného programu, v diskusi o možném zavedení islámského práva šaría v Holandsku, v kauze papežova projevu v Řezně, v nedávného stažení Mozartova Idomenea z repertoáru Německé opery v Berlíně a v mnohých dalších případech.

Všechny tyto události ukazují Evropanům, že světy islámu a západu sice žijí vedle sebe, ale jejich hodnoty, vnímání politické situace, lidských práv, ale i například vztahu osobní svobody, náboženství a státu jsou velmi odlišné.

I průměrný Evropan začal chápat, že čím silnější bude mít islám v Evropě pozici, tím je pravděpodobnější, že Evropa bude ztrácet svou tvář, svobodu a své hodnoty. V osobních úvahách lidé nemusí být politicky korektní a nemusí se obávat z nařčení z netolerance a xenofobie. Proto asi každý, kdo čte noviny, si nad články o nových protestech a výrocích muslimů určitě položil některou z následujících otázek:

Kam až Evropa může ustupovat ze svých hodnot? Nebudou evropští muslimové příště požadovat, aby ve státních úřadech a institucích pracovali jen muži, neboť ženy v elegantních kostýmcích a sukních lehce nad kolena uráží jejich náboženské cítění?

Kdy se dočkáme protestů evropských muslimů proti násilné obřízce 250 milionů muslimských žen a potlačování jejich lidských práv, stejně masivních jako protestů proti karikaturám Mohammeda? Nebo se muslimové domnívají, že tyto ženy podstoupily tento zákrok dobrovolně?

Proč reprezentanti evropských muslimských organizací tolik mluví o toleranci míru a zároveň jsou pro ně sebevražední palestinští atentátníci hrdinnými bojovníky za svobodu nebo alespoň na veřejnosti říkají, že je tyto věci těžké hodnotit?

Chtěli bychom vychovávat své děti v Paříži poblíž islámské čtvrti?

A opravdu se děti imigrantů z Maroka nebo Alžíru, které tam žijí, mají hůře, než by se měly v Africe?

Tento boj o pohled Evropanů na islám se nevedl v průběhu politicky korektních jednání evropské komise ani při diskusích evropského parlamentu o imigrační politice EU. Tento boj probíhal potichu v mysli lidí při pohledu na večerní zprávy a při četbě dalších a dalších prohlášení muslimů.

Muslimové ho prohráli. Ztratili opravdovou úctu Evropanů k jejich hodnotám. Způsobili jen strach, nedůvěru a obavy z budoucnosti. Asi tak nějak je možné interpretovat například údaj, že 70% Němců, ale i 60% Čechů považuje islám za netolerantní agresivní náboženství.

Doufejme, že hodně Evropanů čte noviny a sleduje večerní zprávy. A také doufejme, že evropští politici si změny v pohledu Evropanů na islám všimnou. Jen to je totiž zřejmě dokáže přesvědčit, aby se těmito problémy začali zabývat.

Je jednoduché žít ve společnosti, kde žijí dvě procenta muslimů a snaží se praktikovat svou víru. Pokud jich však ve společnosti žije například 40%, společnost se musí zákonitě změnit. A je nečestné a krátkozraké o tom nemluvit.

www.eurabia.cz

Aston Ondřej Neff
29. 4. 2025

Řečnická otázka nevyžaduje odpovědi.

přečetl Panikář
29. 4. 2025

Proč nadstandardy ve zdravotnictví nebudou

Ondřej Neff
29. 4. 2025

Sobotní pohřeb papeže Františka byl významná společenská událost.

Jan Bartoň
29. 4. 2025

Žádný „normál“ či průměr nerozhoduje.

Tomáš Vodvářka
29. 4. 2025

Nám zůstanou oči pro pláč, pocit neurčitého hnusu...

Aston Ondřej Neff
26. 4. 2025

Reality show jsou oblíbený televizní formát.

Aston Ondřej Neff
28. 4. 2025

Opravdu se nechci zúčastnit debaty o potratech.

Jan Bartoň
28. 4. 2025

Podle Trumpa je dohoda s Ruskem připravena.

Chechtavej tygr
26. 4. 2025

Přijde sedm trpaslíků na audienci k papežovi.

Aston Ondřej Neff
29. 4. 2025

Řečnická otázka nevyžaduje odpovědi.

tty Tereza Tykalová, ČTK
29. 4. 2025

Městský soud v Praze vyhověl odvolání, které podal psychiatr Jan Cimický. Ruší tím rozsudek v plném...

Lidovky.cz, ČTK
29. 4. 2025

Ruské ministerstvo obrany v úterý oznámilo dobytí další ukrajinské obce – vesnice Dorošivka v...

Lidovky.cz, ČTK
29. 4. 2025

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný se musí omluvit předsedovi hnutí SPD Tomiu Okamurovi a...

Ondřej Horák
29. 4. 2025

Čím více povídek irské autorky Claire Keeganové přečteme, tím méně je nám divné, proč se její...

Lidovky.cz, ČTK
29. 4. 2025

Strana Alternativa pro Německo (AfD) představuje podle poloviny Němců stejné nebezpečí pro...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz