Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Emoce jménem ebola

Bojíme se epidemie. Proto nás může překvapit absence vybičované předběžné opatrnosti

Všímáte-li si vesnických pomníčků obětem první světové války, někdy narazíte na takové, kde jsou vedle jmen i přesná data úmrtí. Bývá to spíše v Sudetech než ve vnitrozemí. Možná vás překvapí, že některá data překračují konec války. Táhnou se přes listopad i prosinec až do roku 1919, ač nejde o legionáře. Čím to? Lze jen spekulovat, ale mohou to být oběti španělské chřipky.

Španělská chřipka byla největší pandemií moderních dějin. Začala v lednu 1918 (kde byl její zdroj, se neví) a trvala skoro tři roky, takže její oběti se často kryjí s obětmi války – i na těch pomníčcích. Ba hůře. Po sto letech sice nejsou k dispozici přesná čísla, ale i podle seriózních odhadů přinesla španělská chřipka více obětí než samo zabíjení ve Velké válce.

To všechno je už jen historie. Ale historií není strach z pandemií, globálně se šířících nákaz. Emoce tu prostě válcují čísla, byť by byla jakkoliv tvrdá. Ano, žádná z následných epidemií nepřinesla ani zlomek obětí španělské chřipky. Ale zároveň platí, že tím rychleji se v éře globalizace tyto epidemie šíří a tím rychleji se šíří hlavně informace o nich a příslušné výstrahy. Tím vším se přikrmují obavy, zásada předběžné opatrnosti, alarmismus i hysterie (nehodící se škrtněte). Nyní aktuální hrozba se jmenuje ebola.

Hurá, mám jen malárii

Stačil jediný případ muže s podezřením na ebolu hospitalizovaného v Praze a zpravodajské weby měly postaráno o otvíráky. Ten muž měl štěstí, neboť už přes noc vyšlo najevo (identifikovali to v německém Kochově ústavu), že ebolou nakažen není. Kdyby to bral s černým humorem, mohl by si říkat: „Hurá, je to jen malárie. Kdo z vás to má, aby se radoval z malárie?“ Přesto jeho případ ukázal několik důležitých poznatků.

Za prvé. Ten muž je podnikatel a před třemi týdny se vrátil z liberijské Monrovie. To dokládá, že naše středoevropská zemička není odříznutá od jádra nákazy tak, jak by se zdálo. Dosud jsme si mohli namlouvat, že z Česka jezdí do této rizikové oblasti jen váleční fotografové (Jan Šibík), nanejvýš „kakaoví králové“ (po léta „nesmrtelný“ poslanec Michal Kraus, na něhož by snad i ebola byla krátká). Teď vidíme, že kontakty jsou otevřenější.

Za druhé. Daleko silněji než množství skutečných obětí eboly působí její potenciál. Co se týče počtu obětí, podle Světové zdravotnické organizace zatím zemřelo 4033 z celkem 8399 nakažených lidí. I když připustíme, že mnohem víc nakažených i mrtvých není registrováno (zemřeli mimo dohled lékařů na africkém venkově), i když ta čísla znásobíme, stále mají daleko k ohrožení lidstva. Zprávu na titulní strany z toho dělá až odhad amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, že už v lednu by mohlo být jen v západní Africe až 1,4 milionu nakažených.

Právě takové informace vydatně krmí zásadu předběžné opatrnosti. Kdo neví, co to přesně je, může si připomenout pár událostí z nedávných let. Třeba to, jak předběžná opatrnost velela vybíjet stáda dobytka kvůli riziku „nemoci šílených krav“. Nebo vybíjení drůbeže jen kvůli riziku ptačí chřipky. Nebo výbuch islandské sopky Eyjafjöll, kdy leteckou dopravu v celé Evropě zastavil jeden jediný zdroj – digitální simulace šíření sopečného prachu z britského meteorologického úřadu.

Jak by dopadla digitální simulace šíření eboly? Možná tak, jak to známe z filmů Dvanáct opic či Věc (stylem „celé lidstvo zasaženo do tří měsíců“). Přesto se k případu v Praze hospitalizovaného muže postavily autority střízlivě. Podle ministra zdravotnictví doložil, že náš systém funguje dobře – nemusíme zavádět přísnější opatření například na letišti. Pozoruhodné. Svatopluk Němeček to řekl v době, kdy Británie rozhodla o zesílených kontrolách na letištích a Jižní Afrika zastavila přímé lety z postižených zemí.

Autoritám není co závidět. Kdyby se rozhodly pro vybičovanou předběžnou opatrnost, schytaly by to za hysterii, za politické škody (v Schengenu přece nelze jen tak zavírat hranice) i za marnotratnost (bude to stát pěkné peníze). Místo toho se rozhodly pro střízlivost, ale musí počítat s tím, že co teď působí racionálně a uváženě, jim lidé i média omlátí o hlavu jako hazardérství, kdyby se objevil jediný skutečný případ eboly.

Od cenzury k alarmismu

Jakkoliv je namístě opatrnost, lze říci, že ebola nebude druhou španělskou chřipkou. Stejně jako se jí nestala nemoc šílených krav a chřipka prasečí či ptačí. Ale to i díky lekci, jaká z té španělské vzešla.

Šířila se od jara 1918 bez větší pozornosti i hysterie. Hlavní smrtelná vlna přišla až na podzim, když se v Evropě daly do pohybu miliony demobilizovaných vojáků. Žádná síla by je nedokázala zadržet v karanténě. Zprávy o nákaze byly tlumené, neboť média válčících zemí podléhala cenzuře. Jen informace z neutrálního Španělska se dostávaly do novin necenzurovaně, proto vzniklo přízvisko španělská.

Teď máme starosti spíš opačného rázu: jak při takových hrozbách nepodlehnout vybičované předběžné opatrnosti. Dosavadní české reakce ukazují, že to jde.

LN, 11.10.2014

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Zdeněk Roller
12. 10. 2024

Kkdo chce, najde si nenávistný výrok i ve větě „Právě vyšlo slunce.“ Ach jo.

Miloš Zbránek
12. 10. 2024

Než se stal vojákem a než loupil a vraždil z bohulibých důvodů, loupil a vraždil jako amatér.

Lubomír Stejskal
12. 10. 2024

Přemýšliví lidé se musí ptát, jak jednostranné propalestinské propagandě čelit.

Aston Ondřej Neff
11. 10. 2024

Nejdřív si ministr Marian Jurečka usmyslí, že nejpalčivější sociální případ je manželka prezidenta...

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Veselin Vačkov
13. 10. 2024

S nástupem podzimu se do zpravodajství opět vrací covid. Nejen však jako respirační onemocnění, ale...

Alžběta Šimková, žof Žofie Nováčková
13. 10. 2024

Ještě v létě ve škole vlastnoručně vyměňoval podlahy. Dnes ředitel Základní školy Česká Ves Filip...

Lidovky.cz, ČTK
13. 10. 2024

Mírová mise OSN v Libanonu hlásí další konflikty s izraelskou armádou. Izraelské tanky podle OSN...

13. 10. 2024

Jedno musím říci rovnou: já bych chtěl to elektroauto! Deset let čtu o nadějích elektromobility....

Lidovky.cz, ČTK
13. 10. 2024

Obrovské drama provázelo závěr letošního, 134. ročníku Velké pardubické. O vítězi rozhodovala až...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz