20.4.2024 | Svátek má Marcela


SVĚT: Dvojí připomenutí

7.9.2013

Loni v červenci psala česká média, že z Asadových služeb uprchlo do Turecka více než dvacet generálů. V armádní hierarchii vysoce postavených. Mezi nimi i Mustafa Šajch.

Ten upozornil na to, že režim v Damašku hodlá použít chemické zbraně. Server iDnes.cz v té souvislosti citoval jeho slova: "Začali s nimi manipulovat a distribuují je vojákům. Odvážejí je ze skladišť na nová místa. Chtějí ze mi spálit. Režim nepadne, dokud neprolije mpře krve." (21.7.2012)

Tudíž: že k chemickému útoku došlo, není zase takové překvapení. O co méně svět věnoval generálovým slovům pozornost, o to více je dnes rozhořčen.

Taktéž loni o prázdninách proběhla médii bez větší pozornosti zásadní zpráva týkající se Iráku. Jakoby mimochodem jsme se dozvěděli, že "Irák nechá zlikvidovat poslední zbytky chemických zbraní, které pocházejí z dob vlády popraveného diktátora Saddáma Husajna." (iDnes.cz, 30. 8. 2012). V článku je upřesněno, kde se chemické prostředky (tedy zbraně hromadného ničení - ZHN) nacházejí a o jaké bojové látky jde.

Skutečnost, že se po spojenecké operaci 2003 žádné ZHN v Iráku nenašly, využívají odpůrci této operace jako svého hlavního argumentu. Jistě: nenašly se nukleární zbraně, neboť jaderným ambicím Husajna zatnul tipec izraelský premiér Begin, když v červnu 1981 poslal pozdějšího kosmonauta Ilana Ramona a několik dalších špičkových pilotů nad Irák s úkolem zničit jaderný reaktor Osirak. Také díky tomu nevyvolal Irák po přepadení Kuvajtu na začátku 90. let mezinárodní konflikt jako jaderný stát.

Na druhou stranu je ale nutné říci, že samotná skutečnost, že se žádné ZHN v Iráku nenašly, neznamená, že tam nebyly. Výše citovaná zpráva svědčí o opaku.

Je tedy s podivem, byť možná příznačné, že zatímco propagandistickým proklamacím oponentů politiky Bushe juniora je dopřáváno sluchu, prostý fakt, že irácká strana hodlá za pomoci britské armády zlikvidovat chemické zbraně ze Saddámovy éry, mizí pod prachem zapomnění. Přitom jde o klíčovou informaci sronatelnou s odhalením, že útok na německý rozhlasový vysílač Gleiwitz (Gliwice) před začátkem druhé světové války nepodnikli Poláci, ale sami nacisté.

Závěr: Pakliže loni byly v Iráku uskladněny ZHN z doby Saddáma Husajna, musel je bagdádský diktátor mít k dispozici v letech, kdy byl u moci. Tedy i v roce 2003. Je-li tomu tak, jako že logicky ano, pak z tohoto úhlu pohledu byla Američany vedená invaze do Iráku oprávněná.

Stejskal.estranky.cz