30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

SVĚT: Donaldova šachová partie

Je naprosto jasné, že syrský prezident Asad by musel být dokonalý idiot, kdyby nařídil onen plynový útok. A to za situace, kdy v občanské válce pomalu vítězí, ba dokonce těsně poté, co se Spojené státy vyjádřily, že jejich prioritou již není jeho odstranění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 10.4.2017 20:06

Samozřejmě, že není pravděpodobné

že by měl Asad zájem použít plyn. Je to mimo zdravý rozum. Nicméně je ještě mnoho otazníků. Nezapomeňme, že Američani museli upozornit Rusy, že útok na základnu udělají. Rusové upozornili Asada a ten odlétl s letadly, takže tam zůstalo je těch šest opravovaných. Tramp se útokem přesvědčil, že tam chemické zbraně nejsou, což jen dokládá Asadovu nevinu. Těch 30 chybějících raket sundali Rusové, nebo to byla chyba v navigaci?

V. Klepetko 10.4.2017 21:28

Re: Samozřejmě, že není pravděpodobné

Pane Podracký, pokud vím, tak se Rusové k sundání těch raket nehlásí, a žádné aktivity ruské protivzdušné obrany proti tomu předem nahlášenému symbolickému útoku Američani vůbec nezaznamenali.

Myslím, že je ale úplně jedno, zda cíl zasáhlo 58 nebo 23 raket, celý útok totiž neměl žádný vojenský význam, a to ani v zámyslu. Těch pár leteckých šrotů bylo zasaženo spíše nechtěným omylem... Pro tomahawky totiž byla použita protipěchotní kazetová munice: jednalo se o rituální, čistě "politický" úder! Raketový torpédoborec třídy Arleigh Burke může naládovat do svých univerzálních Mark - čtyřicetjedniček tomahawky s nějakou konkrétní municí (nebo rakety RIM, nebo Asroc)jedině v přístavu, během plavby to možné není! A v našem případě muselo být "nabito" již někdy v době Trumpovy inaugurace. Zdá se, že to bylo určeno v rámci plánování k podpoře nějaké budoucí pozemní operace, proto ta kazetová "náplň"... A pak se to prostě narychlo vystřelilo na nově určený, zcela jiný, z hlediska použitých prostředků zcela irelevantní cíl...

Trump si může získat naše srdce. Ale ten útok na naši inteligenci je spíše kontraproduktivní, Assad ten plyn asi opravdu nepoužil!