Neviditelný pes

SVĚT: Divoký volební Západ

31.3.2018

Na Západě úspěšně diskreditují hlavní atribut demokracie, svobodné volby. Západ by měl pořádně zapracovat na své důvěryhodnosti.

Vyšlo najevo, že výsledek americké prezidentské volby v roce 2016 ovlivnila britská společnost Cambridge Analytica, která kupodivu nemá vůbec co do činění s Putinem. A výrazně jí v tom napomohl Facebook, který jí k analýzám dodal data. Facebook pomáhal nezákonně shromažďovat data pro její cílenou volební kampaň nejspíš nevědomky, zato je ale poskytl jak na zlatém podnose.

Šéfa Facebooku Zuckerberga není zřejmě možné podezřívat z toho, že by byl ruský agent (Zuckerberg se přece za chybu omluvil, což by agent nikdy neudělal!). Takže po hackerech v Putinově žoldu, kteří údajně ovlivnili volby amerického prezidenta, ovlivnila volby také zahraniční firma Cambridge Analytica, které americká firma Facebook umožnila získat údaje o 50 milionech občanů.

Zdá se tedy, že Trump je prezidentem nejen (údajně) díky ruským hackerům, ale (vysoce pravděpodobně) i kvůli v Americe vynalezené sociální síti Facebook (viz též pozn. pod čarou).

Pro někoho nepříjemné je, že občan srovnává. Srovnává, a vidí vedle prokazatelného skandálu Facebooku a londýnské firmy Cambridge Analytica o ovlivnění amerických voleb (o kterém jsme však až do minulého týdne nic neslyšeli) také prozatím neprokázaný příběh o Putinových hackerech, kteří dopomohli Trumpovi do Bílého domu (a který nám je servírován některými antitrumpíky a některými médii již rok a půl). To znevěrohodňuje ten druhý příběh, vypuštěný před časem zřejmě s krátkozrakým propagandistickým záměrem.

A když by se nakonec pravdivost ovlivnění amerických voleb ruskými hackery přeci jen prokázala, jak naznačují šéfové výzvědných služeb USA a naopak popírá americký prezident? Pak to ovšem opět podlomí důvěru v Západ, protože by to znamenalo, že Západ je slabý. Parafrázujme v této souvislosti maďarsko-amerického filantropa G. Sorose, který kdysi přispěl svými spekulacemi k problémům finančních systémů Malajsie, Ruska i Velké Británie: „Je jednodušší obvinit někoho zvenku, než přiznat, že zanedbali řízení ...“. Znamenalo by to, že se demokratické volby na Západě už tutově dají ovlivnit ze zahraničí. To je na obrovskou pováženou.

Existují bohužel náznaky z jiné západní země, z Francie, že demokratické volby nejvyššího představitele státu se vskutku ze zahraničí ovlivnit dají. Exprezident Francie Nicolas Sarkozy byl právě v této souvislosti obviněn. Bývalý prezident dle vyšetřovatelů v roce 2007 nezákonně financoval svou předvolební kampaň. Peníze prý obdržel od tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

To už ale opravdu zavání banánovou republikou. Jsou totiž jen dvě možnosti:
1. Buď se to obvinění zakládá na pravdě, a pak je to strašné, neboť to znamená, že libyjský vůdce Kaddáfí (označovaný často slovem “diktátor“) mohl několik let manipulovat západní údajně demokratický stát skrze koupeného šéfa Elysejského paláce.
2. Nebo se to obvinění nezakládá na pravdě, a pak je to také strašné. Neboť to znamená, že francouzský (údajně právní) stát se nechává vodit za nos zmanipulovanými obviněními, a na jejich základě zadržuje, obviňuje a uvaluje soudní dohled na svého čestného a těžce zkoušeného exprezidenta. Kdo čestný by chtěl v budoucnu podstupovat takové riziko vláčení po soudech? Nikdo - a nabídka slušných kandidátů pro příští prezidentské volby se tudíž nejspíš sníží na nulu.

Na Západě cosi skřípe. Hlavní atribut demokracie, svobodné volby, je diskreditován. Ještěže existuje kauza Skripal, která – přiměřeně přifukovaná - úspěšně odvádí pozornost občanů i zbytku světa. Jinak by občané západních států na hlavním jevišti v přímém přenosu sledovali multimediální inscenaci „Divoký volební Západ“.

Západ by se měl chytit za nos a na své důvěryhodnosti od základů zapracovat – jinak zvýší počet a upevní moc svých oponentů. Dá jim do rukou propagandistické trumfy. Například, určitě by neměl používat silácká obvinění, které se však v delším horizontu obrátí proti němu. Také by měl vskutku pít vodu, když už káže vodu. Měl by si též řádně rozmyslet tvrzení, že jinde jsou volby jen divadlo, když sám má doma karneval. A nakonec: měl by si uvědomit, že není neomylný, a měl by tudíž přestat vnucovat svému okolí za každou cenu své názory.

Co by Západ dále dělat neměl? Neměl by zneužít skandál Facebooku k neadekvátním restrikcím internetu. Obávám se však, že právě to nastane, neb ať se stane co se stane, použije se to téměř vždy k utažení šroubů.

---
Pozn. pod čarou:
V té souvislosti si dovoluji odhadnout, že jako důsledek aféry Cambridge Analytica a Facebooku svůj facebookový účet zruší méně než 1 % uživatelů. Informační závislost se totiž velmi špatně léčí a má obrovskou setrvačnost (analogicky odhaduji, že jen málokdo z odpůrců Babiše - a to včetně ODSáků - přestal odebírat MF Dnes poté, co ji koupil právě Babiš).

Převzato z blogu Strunz.blog.idnes.cz se souhlasem autora



zpět na článek